TC M350 یا Lexicon Mx200

شروع موضوع توسط JunioR ‏26/10/09 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک TC M350 یا Lexicon Mx200 تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. JunioR

JunioR کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +99 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo
    از بین دو افکت پروسسور بالا کدوم رو پیشنهاد می کنید؟
    کسی با این دو کار کرده؟ :smile (24):
    البته خود بنده محصولات TC Electronic رو به Lexicon ترجیح میدم.
    بعضی ها میگن lexicon صدای گرمتری داره و بعضی ها هم میگن Reverb های 350 طبیعی تر هستند نسبت به این مدل lexicon.
    لطفا نظرتون رو درباره کیفیت و طبیعی بودن افکت ها بفرمایید
    مچکرم

2. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    سلام.

tc ريوربهاي بسيار خوبي داره. مثل reverb 6000
    اما چيزي كه اينجا مهمه اينه كه lexicon الان سالهاست كه يكي از بهترين ريوربهاي دنيا لقب گرفته و در همه استوديوهاي دنيا دست كم يك يا دو مدلش هستش. ( اگه بيشتر نباشه ) اينم چند تا عكس از ‌lexivon :

{username}-{filename}

{username}-{filename}

{username}-{filename}

{username}-{filename}

{username}-{filename}

3. Light

Light تیم مدیریت وبمستر

شغل :
    آچار فرانسه
    امتیازات:
    +6,484 / 3 / -1
    نرم افزار:
    cubase
    این مدلی که در عکس آخر امید جان گذاشتن رو Psychopat عزیز در تاپیک زیر معرفی کردند
    درباره Lexicon 960L ماژول تخصصی Reverb
    با نگاه به قیمتش میشه حدس زد چرا از بهترین هاس :D !

4. JunioR

امتیازات:
    +99 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo
    مچكرم
    مي ارزه واسه reverb هزينه كنم و Tc M OneXL بگيرم؟

{username}-{filename}

5. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    خوب هزينه كنيد كه چي بشه؟
    آيا براي كار استوديو ميخواين يا صدابرداري لايو؟
    اگه براي كار استوديو ميخواين من توصيه ميكنم نگيريد. چون خودم هم قبلا داشتم و بعدش هم فروختم دليلش هم اينه كه الان براي ريورب پلاگين بهتره تا سخت افزار
    اونم به اين دليله كه من خودم به شخصه سخت افزاري پيدا نكردم كه عملكرد اون مثل نرم افزارها باشه.
    مثلا نتونستم مدلي رو پيدا كنم كه بتونم اونو با يو اس بي به برنامه كانكت كنم و به صداي خواننده ريورب بدم و بعدا اگه نخواستم اونو بردارم.!! با سخت افزاري كه قبلا داشتم محبود بودم كه صداي خواننده رو به سخت افزار بدم و دوباره اونو ركورد كنم.! و اگه بعدا از نوع اون ريورب خوشم نميومد ميبايست دوباره اين مرحله رو طي كنم. اما اگه سخت افزاري باشه كه مثل پلاگينها كار كنه خوب خيلي خوبه.
    شايد هم الان توي بازار باشه و من اطلاعي در اين مورد ندارم.
    اما براي كار صدابرداري لايو خيلي خوبه.
    البته اين مورد كه در باره سخت افزار گفتم صرفا نظر شخصي منه. شايد خيليها باشن كه با اين روش كار كنن. و من نميتونم كه اونو انكار كنم.

6. JunioR

امتیازات:
    +99 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo
    من واسه استودیو می خوام
    فکر می کنم پدال واسه اینکار بدردبخوره بعنی جایی که میخواین افکت بدین بزنین روش تا افکت اعمال بشه و برعکس.
    مدل های lexicon مثل Mx200 و 400 ورودی usb دارن و فک کنم میشه کنترلش کرد نرم افزاری...
    و اینم ببینید:
    TC M350 یا Lexicon Mx200-5wvcdnb3558hyxgas5yz.jpg

راستی الگوریتم ریورب چیه؟ مثلا الگوریتم ریورب M350 هستش Rev3 و الگوریتم M-OneXL هستش XL و
    الگوریتم های مثلا Reverb 6000 هستش VSS4, VSS3, DVR2,Nonlin, Rev3, Rev4...

یه لطف بزرگ به من می کنید امید عزیز یه ترک کوتاه وکال یا ساز رو بهش یه بار ریورب Tc بدید یه بارم بهش ریورب lexicon بدید (البته اگه بهشون دسترسی دارین. مدل پروسسور مهم نیست ولی اگه نوع ریورب یکی باشه عالیه)
    و اینجا لینک بدید که یه مقایسه ای بشن. خیلی ممنونتون میشم

7. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    البته همه افكتها ممكنه پدال هم بخورن اما بازم بحث همونه كه گفتم. شما بايد وكالتون رو از افكتور عبور بدين و دوباره ركورد بگيرين.!! پس هموني شد كه اول بود. اگه بعدا خواستين ريورب رو عوض كنيد اين مراحل بايد دوباره انجام بشه.

تا جائيكه من در اين مورد ميدونم يه زبان برنامه نويسي هستش كه در اين افكتور ها منجر به توليد ريورب ميشه و مسلما هر چه بهتر و دقيقتر نوشته بشن ريورب بهتري خواهيم داشت. چون اگه يادتون باشه سابقه ريوربها و ديلي ها قبل از اينكه ديجيتال بشن معروف بودن به نواري ! يه نوار شبيه نوار هاي داخلي ويدئو كه با چرخش در درون يه برد الكتريكي توليد ديلي و ريورب ميكردن ك البته با تنطيمشون ميشد طنيني به صدا داد كه تقريبا شبيه ريورب بود كه الان اونها ديگه دوره شون تموم شده و به جاش سيستمهاي الكترونيكي و بعدش هم ديجيتال توليد شدن.
    البته اگه يو اس بي اونها مثل نرم افزار براتون كار كنه خيلي خوبه. اما من فكر كنم بيشتر براي اينه كه شما با اتصال اون به سيستمتون بتونيد با نرم افزارش ريوربهاي دلخواه براي خودتون بسازيد و بعدش هم در سيستم دخيره كنيد. منم كه قبلا rfx2000 داشتم همين كار و ميكردم.

من در حال حاضر دارم كارامو با افكتهاي نرم افزاري انجام ميدم اما اگه خواستين چشم. اما كار ساده ايي هم نيستش. مثلا اگه بخوام يه ريورب hall ساده به تركي بدم بايد هر دو تا پلاگين رو تنظيمات يكسان كنم تا بشه كه مقايسه شون كرد.

8. JunioR

امتیازات:
    +99 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo
    شما لطف دارید نه خودتونو اذیت نکنین تو نت می گردم پیدا می کنم ولی یه موقع اگرم تونستین این بزرگواریو بکنید و تو همین تاپیک لینک بدید تاپیک خیلی مفید میشه

9. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    برات انجام ميدم اما امروز نميرسم.

10. siiro

siiro عضو سایت

امتیازات:
    +94 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, nuendo
    با سلام
    خیلی خوشحالم که این سایتو پیدا کردم
    از همه مهمتر این که چند تا از دوستای قدیمی m u z ux هم اینجا هستن
    بریم سر بحث اصلی
    من mx200 دارم و در کار لایو استفاده می کنم
    و اصلا ازش راضی نیستم یعنی از ریوب هاش راضی نیستم
    تا الان که منو بیچاره کرده
    و الان هم واقعا موندم چه افکتی بگیرم
    mx200 پورت usb داره ولی کاری باهاش نمیشه کرد
    فقط میشه افکت سیو کرد همین
    البته با یک مدل tc هم کار کردم و داخل خونه تست کردم نه در برنامه که tc خیلی بهتر از lexicon mx200 بود ولی یادم نیست مدل tc چی بود فک کنم از مدل های پایین tc بود
    دوستان اگر لطف کنن قیمت مدل های tc رو به من بگن ممنون میشم یا یه ریورب خوب معرفی کنن
    نمی دونم واسه چی هیچ افکتی سخت افزاری ندیدم که ریوربش در حد ریوربی که روی خوده نوعندو هست باشه(ریوب های بهتر و بالاتر پیشکش)

11. استودیوادیومستر

استودیوادیومستر Producer عضو سایت هنرمند

شغل :
    مهندس صدا - استودیو تکنیشن
    امتیازات:
    +75 / 0 / -0
    نرم افزار:
    protools
    درود بر همه دوستان ...

امیدوارم بتونم پاسخ تمام سوالهای عزیزان رو در مورد ریورب های دیجیتال بدم ... اگه نکته ای رو بدلیل وسیع بودن بحث فراموش کردم بفرمایین تا توضیح بدم .

*** اول اینکه میدونیم پردازشگرهای دیجیتال ریورب برای شبیه سازی انعکاس صدا در فضا از محاسبات ریاضی استفاده میکنن . هر کمپانی سازنده و در نهایت هر پردازشگر ریورب فرمول انحصاری محاسبه خودش رو داره یا به عبارتی الگوریتم خاص خودش رو در پردازش و محاسبه داره که این رمز طلایی هر رک ریوربیه ... مثل فرمول شیمیایی عطر که فرمول جادویی شرکت سازنده است . تفاوت در الگوریتم پردازش تفاوت در کیفیت شبیه سازی و در نتیجه تفاوت در قیمت پردازشگر رو سبب میشه ... حالا بذارین برای دوستان عزیزم خیلی ساده مسائل رو بشکافم

*** TC Electronic یا Lexicon ؟ خوشبختانه من امکان اینو داشتم که با دو اسطوره رک ریورب یعنی Lexicon 960L و TC System 6000 کار کنم . صدای lexi ها بدلیل الگوریتم خاصشون و ایکوالایزی که بروی اسپکترام نهایی اعمال میشه بسیار نرم تر و عمیق تر و مخملی تر بگوش میرسه . بطور مثال آهنگ Spanish guitar یا unbreak my heart تونی برکستون رو که گوش میکنین میبینین که بردگیلدرمن با استفاده از lexicon 480L اسطوره ای چه فضای گرم و عمیق و نرم و در عین حال crispy با با اضافه کردن دوسه db در 15Khz ایجاد کرده که بسیار دلنشینه ... نتیجه اینکه در صورت اینکه بیشتر پروژه های شما در سبکهای پاپ و نیوایج و مشابه هستش بهتره به الگوریم lexicon بهای بیشتری بدین ... اما در مورد TC ها باید بگم که پردازش منطقی تری رو نسبت به پردازش موسیقیایی lexi ها انجام میدن که در سبکهای کلاسیک و ضبط و میکس ارکستر سمفونیک باورنکردنی نشون میدن ... تفاوت رفتاری lexi با TC مثل تفاوت رفتاری محبت مادربزرگ با محبت یک پدر نظامی بازنشسته است . این سبک موسیقی و فضای کاره که مهندس صدا رو وادار به انتخاب یکی از این دو برند میکنه .. البته باید بدونین که رقبای گردن کلفت دیگری هم در گود هستن که فعلا به اونها استراحت میدیم .

**** در مورد اینکه چی بخریم .. کدوم بهتره ؟ دوستان خوبم ... اگه میخواین از ریورب TC رکی پایینتر از M4000 و در lexicon رکی پایینتر از PCM96 بخرین دارین سرمایه تونو دور میریزین .. چرا ؟ برای اینکه امروزه پلاگین های حرفه ای طراحی شده در کلاس پردازشگرهای زیر 2000$ کاملا قابل اعتماد و گاها بهتر هستن ... این نکته بسیاربسیاربسیار مهمه که اگه میخواین از نرم افزار استفاده کنین حتما پلاگینی رو انتخاب کنین که به شما اجازه تغییر تمام پارامترهای محاسبه رو بده مثل ریورب IK Multimedia CSR که واقعا الگوریتم های بی نظیری رو بخصوص در پردازش پلیت ها برای صدای وکال ارائه میکنه . شبیه سازی پلیتهای آنالوگ در این پلاگین بی نظیره و همینطور الگوریتم پردازش رومش واقعا روی صدای درام بیداد میکنه ( البته در کلاس نرم افزارها ) ...

*** یک واقعیت بزرگ : آیا میرسه روزی که نرم افزار مثل سخت افزارهای حرفه ای دیجیتال کیفیت صدا ارائه کنه ؟ واقعیتش اینه که همین الانم میشه .... وقتی حرف از دیجیتال به میون میاد همه چیز محاسبات ریاضی میشه ... به نظر شما فرقی میکنه که این محاسبه رو سی پی یو کامپیوتر انجام بده یا چیپی که توی پردازشگر ریورب کار گذاشتن ... حتی کامپیوترهای امروزی قدرت پردازش بسیاربالاتری رو دارن ... پس چرا هنوز باید ست کامل 960L رو حدود بیست و پنج میلیون تومن بخریم ؟ جواب اینه که چون کمپانی lexicon دوست نداره همون فرمولها و الگوریتم جادویی پردازشش رو در یک نرم افزار بذاره و ده ها بار ارزونتر بفروشه ! همین ! البته باید بگم که مسائل دیگه ای هم تو قیمت این سخت افزارها دخیلن که بسیار مهم هستن ولی فعلا چون بحث محاسبه است از توضیح اونها صرف نظر میکنم .

حالا رمز طلایی فضا و عمق میکسهایی که برای کمپانی سونی بی ام جی بدون داشتن رک ریورب در زمان کارآموزیم انجام دادم رو براتون میگم که شما هم همین روش رو دنبال کنین ... من الان بهترین رک های ریورب دنیا رو دارم در حالیکه هیچ کدومو ندارم ... این یعنی چی ؟ یعنی اینکه شما میتونین یک شبیه سازی بسیار قوی از هر پردازشگر دیجیتالی برای خودتون درست کنین و الگوریتم های جادویی ریورب های فوق حرفه ای رو صاحب بشین ... به این سبک از پردازش نرم افزاری ریورب میگن کانولوشن ریورب ... به این صورت که شما یک ایمپالس که یک ساین ویوه فول رنجه به پردازشگر میفرستین و ریسپانس اونو ضبط میکنین و در نتیجه فرمول پردازش اون رک ریورب رو بصورت چیزی مثل اثر انگشت یا رد پا خواهید داشت ... حالا با استفاده از یک پلاگین ریورب کانولوشن اونو وادار میکنین که فرمول محاسبه اش رو از روی اون اثر انگشت برداره و روی صدا اعمال کنه ! این روش در مورد نمونه برداری از محیطهای آنالوگ هم صدق میکنه .. مثلا اگه میخواین صداتون همون ریوربی رو داشته باشه که تو حموم خونتون میخونین ابتدا ایمپالس رو در حموم پخش میکنین و بعد ریسپانسش رو ضبط میکنین ... حالا با دولوپر اصل صدا رو جدا میکنین تا اثر انگشت فرمول ریورب حمومی بجا بمونه ! حالا بذارینش تو پلاگین و رو صدا اعمال کنین تا تعجب و خنده رو باهم داشته باشین . باور نکردنیه ... نیست ؟ ولی بدونین این روش محدودیتهایی هم داره ... شما نمیتونین پارامترهای زیادی رو تغییر بدین ... مثلا شاید احساس کنین که decay این ریورب زیاده برای این آهنگ و یا EFR ها رو نمیخواین داشته باشین ... چاره ای نیست ... باید تحملش کنین ... مگر اینکه هنگام کچ کردن تنظیماتی رو که معمولا با سلیقه و سبک میکس شما جور در میاد رو انجام بدین بعد کچ کنین که من همین کارو میکنم .

نتیجه تموم پرحرفی من این شد که :

* الگوریتمهای TC نتایجی بیسیار دقیق و منطقی و مغرور ایجاد میکنن ... مثلا اگه میخواین واقعا سازهای ارکسترال شما در یک گرندحال واقعی به نظر بیان به TC اعتماد کنین . در سمت مقابل الگوریتمهای Lexicon بسیار داینامیک تر و مخملی تر و موسیقیایی تر بنظر میرسن و یا بعبارتی محاسبه رنگی تر رو نسبت به محاسبه دقیق تر TC انجام میدن . سبک و سلیقه و پلن میکس تعیین کننده انتخابه پردازشگره !

* اگه میخواین زیر دوسه هزار دلار برای سخت افزار ریورب هزینه کنین اطمینان داشته باشین که پلاگین حرفه ای و حرفه ای و تکرار میکنم حرفه ای ریورب همون صدا رو و چه بسا بهتر بشما اهدا میکنه .

* اگه بدلیل شرایط اقتصادی مجبور به استفاده از پلاگین ها هستین حتما پلاگینی رو انتخاب کنین که اجازه تغییر و تعیین ده ها پارامتر مؤثر در پردازش رو بشما بده و هرگز خودتونو اسیر preset های مخملی نکنین ... چراکه اونها از اسمشونم پیداست که پیشفرض هستن و هر موسیقی فراخور حال و هواش نیاز به یه فضای خاص خودش رو داره ... البته برای مبتدی ها شروع از preset ها بد نیست .

* اگه خواستین از روش کانولوشن استفاده کنین حتما باید ریسپانس ها رو بصورت True Stereo و نه استریوی معمولی و با سمپل ریت بالا ضبط کنین که کیفیت بی نظیری رو داشته باشین ... البته این ریسپانس هارو خود کمپانیهای سازنده هم جدیدا میفروشن که هم از توبره بخورن و هم آخور ولی خب قیمت اونها هم دست کمی از سخت افزارهاشون نداره ! باور کنین تو این مورد خودتون ضبط کنین لذت بیشتری میبرین ... تازه مقرون به صرفه تر هم هست ... من کل الگوریتمهای TC System 6000 رو در حدود ده ساعت در استودیو LBR امریکا ضبط کردم که حدود 800 دلار برام تموم شد چون فقط از استودیو استفاده کردم و صدابردار خودم بودم . در حالیکه اگه میخواستم همین System 6000 رو بخرم منه دانشجو باید 12000$ پول میدادم ! این تجهیزات خوشبختانه تو ایران اومدن و میتونین تو استودیوهای با ساعتی بیست هزار تومان کلی از تجهیزاتشونو بره خودتون پایین بیارین و باور کنین که اگه این کار رو واقعا حرفه ای انجام بدین احتمال داره حتی خود کمپانی هم بگه اصلیه اونیه که شما ضبط کردین .... ولی فراموش نکنین که منظورم از حرفه ای اون چیزی که تو ایران گفته میشه نیستا !

دستهای همه دوستان رو میفشارم و بابت پرحرفیم عذر میخوام ... دلم میخواد بتونم خدمتی کرده باشم .

ارادتمند همه عزیزان , باربد خاکپور

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏11/1/10
    • خوشم اومد خوشم اومد x 1
  12. Porya

Porya عضو سایت Gold User

امتیازات:
    +276 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    سلام استودیوادیومستر جان ببخشید اسمتونو نمیدونم .میشه یکم بیشتر در مورد روش کانولوشن توضیح بدین . یعنی واسه این کار باید استودیویی باشه که این ریورب ها رو داشته باشه؟ بعد ما نمونه گیری کنیم؟ میشه یه چیز تو مایه های PerfectSpace درسته؟

13. استودیوادیومستر

شغل :
    امتیازات:
    +75 / 0 / -0
    نرم افزار:
    protools
    درود پوریا جان , بله PerfectSpace هم از همین الگوی محاسبه استفاده میکنه اما از ریسپانسای خودش دستور میگیره ... برای داشتن ریسپانس ریورب های حرفه ای باید اونها رو یا جداگانه خریداری کرد و یا اینکه خودتون با کمی حوصله بسازین . مسلما برای اینکه بتونین از چیزی نمونه برداری کنین خب باید اصل جنس باشه دیگه عزیز ... که هست ... عرض کردم این تجهیزات الان در استودیوهای ایران موجودن ( البته متاسفانه علم استفاده همزمان با ورود دستگاه وارد نشده , بعبارتی تکنولوژی فکر همزمان با تکنولوژی تجهیزات ارتقا پیدا نکرده ) ... فقط نیازمند اینه که شما چند ساعتی ازاین استودیوها وقت بگیرین و ساین سوئیپی که ساختین رو هی بفرستین تو رک ریورب و هی بازگشتشو ضبط کنین ... بعد هم بیاین منزل و با دقت تمام پردازشهای نهایی رو رو تک تک این فایلهای ویو انجام بدین با هر دولوپری که دوست داشتین .

اما اگه اینکار براتون سخته که فکر کنم هست میتونین ایمپالس ریسپانسهای آماده رو تهیه کنین . معمولا تو اینترنت صدها سایت هستن که پکهای تجربی بقیه رو به اشتراک میذارن اما اینها اون کیفیتی که مد نظر ماست رو اکثرا ندارن عزیز ... چون معمولا از تجهیزات خونگی خودشون کچ میکنن . اینه که پکهای حرفه ای رو خریداری کنین بهتره ... واقعیتش من این طرح آماده رو برای جشنواره خوارزمی بردم اما بدلیل مسئولیت قانونی و احتمال شکایت کمپانیها نتونستم شرکتش بدم ... بهرحال هر کمکی بازهم از بنده برمیاد در خدمتم عزیز ... اگه فرصت کنم روش دقیق و مرحله به مرحله ساخت علمی رو براتون مینویسم ... یکم وقت و حوصله میخواد که اینقدر درگیر کارهای استودیو هستم که مجال پیدا نمیکنم ولی تو اولین فرصت اینهارو با تمام ابزارهایی که لازمه براتون میزارم البته احتمالا باید ابزار رو از سایت استودیو ادیومستر دانلود بفرمایین چون نمیدونم اینجا چقدر میتونم آپلود کنم

14. siiro

siiro عضو سایت

امتیازات:
    +94 / 0 / -0
    نرم افزار:
    آقای خاکپور با تشکر از شما
    من از افکتور واسه لایو استفاده می کنم
    و چون میکسرم آنالوگه باید از سخت افزار استفاده کنم
    و با mx200 lexi که کا رکردم اصلا راضی نیستم
    البته در لایو به یک ریورب خوب و دیلی نیاز دارم و سایر افکت ها عملا برای من استفاده ندارن
    سوال من از شما اینه :
    با توجه به اینکه شما فرمودین:
    من باید چیکار کنم؟آیا مجبورم برای داشتن یک ریورب خوب هزینه ای که فرمودید رو بپردازم؟

لطفا یه مدل خوب واسه کاره من معرفی کنین با قیمت
    با تشکر از شما

15. استودیوادیومستر

شغل :
    امتیازات:
    +75 / 0 / -0
    نرم افزار:
    protools
    درود بر شما دوست عزیزم
    اجازه بدین چون من مختصات کمی و کیفی اجرای زنده شما رو نمیدونم نکاتی که برای شما به ذهنم میرسه رو اینطور عرض کنم :

* پایین ترین رک ریوربی که نشون داده میتونه قابل اعتماد باشه و در" زمان خودش " با الگوریتمهای جدیدی که تو گود آورد تونست تحسین بسیاری از مردان عصر آنالوگ رو که اصولا برای داشتن ریورب از پردازشگرها استفاده نمیکنند رو برانگیخته کنه TC Electronic M3000 هستش که با قیمتی حدود 1400$ میشه تهیه اش کرد .

* پایین ترین رک افکت پراسسوری که باز قابل اعتماده TC FireworX هستش که با روتینگ گیرید 8x8 دست شما رو در عمل بسیار باز میذاره ... اما دقت بفرمائین که خود کمپانی TC این جمله رو بیان میکنه
    " If you’ve been searching to find an alternative in effects processing, FireworX is the answer"
    که اگه دنبال یک پردازشگر افکت فرعی و تناوبی در کنار افکتور اصلی هستین این رک مناسبه که با حدود 1500$ قابل ابتیاع هستش .

الان ده ها افکت توی بازار با قیمتهای بسیار پایینتر از این پیدا میشن که کمی بالا و پایین هم رده پردازشگری هستن که خود شما فرمودید دارین و گوش شما رو ارضاء نکرده . از اونجایی که اینجا یک انجمن علمی ایرانیه و نه فروشگاه ایرانی , لزومی نداره که برای شما این امید و شوق کاذب رو ایجاد کنم که با چندصد تومان بالاو پایین میتونین پراسسوری داشته باشین که تفاوت کیفی بالایی رو به نمایش میذاره . البته این نکته نقش اساسی رو بازی میکنه که :

*** سطح نیاز شما چقدره و شما چه توقعی از پردازشگرتون نسبت به هزینه ای که براش کنار گذاشتین دارین ؟ مختصات کمی و کیفی اجرای زنده شما چیه عزیز ؟ آیا شما نیاز به یک پراسسور Dual Engine و بالاتر دارین ؟ حتی سبک شما میتونه معیارهای اصلی انتخاب تجهیزات رو تعیین کنه .

نکته : در اجرای زنده همونطور که از اسمش پیداست تمام صداها بهرحال در یک فضای آنالوگ پخش میشن و این تا حدود بسیاری اگه ساختار آکوستیکی سالن اجازه بده و تمهیدات خاصی برای کنترل صدا نباشه نیاز شما رو به داشتن یک رک ریورب کم میکنه . چون عملا شما دارای ریورب طبیعی فضا خواهید بود . دقت داشته باشین که در بسیاری از گرندحال های بزرگ دنیا وقتی یک ارکسترسمفونیک بخواد اجرا داشته باشه اگه نخوان کار رو ضبط کنن حتی مایکروفون هم نمیذارن و این یعنی اصلا هیج تجهیزات الکترونیکی دیگه در کار نیست مگر اینکه پوئم سیمفونی باشه که خب بره وکال دوتا مایک میذارن . پس میتونین بیشتر تمرکزتون رو روی افکت پراسسور بذارین تا صرفا ریوربیتور . چون معمولا اونها توی خودشون چند الگوریتم پردازش ریورب هم دارن .

پیشنهاد من اینه که این روش متداول جهانی رو یکبار امتحان کنین ... امروزه خیلی از گروههای خود محور از لحاظ مالی این روش موفق رو دنبال میکنن ... حتی گروه متالیکا هم در کنسرتی که در لندن داشت نیاز به افکت هایی داشت که تو هیچکدوم از پردازشگرهای vintage اونها نبود .

*** یک کامپیوتر و یا لپ تاپ بسیارخوب ... پلاگینهای بسیار حرفه ای و گران قیمت که تو ایران همه بهم هدیه میدن ( مثلا ٌویوز Mercury Bundle جدید حدود هشت میلیون تومانه که اینجا لب خیابون هزارتومان میفروشن ) ... و روتینگ متناسب با اجرای شما بین ادیواینترفیس و میکسر آنالوگتون ... فقط امیدوارم که میکسر و اینترفیس هردو چنل کافی داشته باشه .
    حالا بهر تعداد که نیاز دارین و سی پی یو کامپیوتر شما از عهده پردازشش برمیاد Buss بسازین و هر پلاگینی که مایلین توش اینسرت کنین و Patch Bay میکسرتون رو برای این aux ها تنظیم بفرمایین و این configuration رو ذخیره کنین که هر دفعه تنها با چند کلیک ساده همه چیز لود شه و آماده کار ... اینطوری به واژه Daily هم که فرمودین لطمه نمیخوره عزیز ...

&&&& میدونم و تحسین میکنم که میخواین کار اصولی انجام بدین و به سمت سخت افزار بدرستی گام بردارین اما بدیهی است که در بخش کار اصولی یکی از اصلها بودجه است ... اینجاست که اینهمه استعداد بی پشتوانه میتونن با برداشتن عینک تعصب و کمی خلاقیت و مطالعه حمیت خودشون رو به رخ دنیا بکشن ... با بودجه کم به نرم افزارهای حرفه ای اعتماد کنین عزیز دل و بابت خرید تجهیزات آماتور سرمایه تونو دور نریزین .

*** یک نرم افزار حرفه ای میتونه بهتر از یک سخت افزار آماتور نتیجه بده ***

16. siiro

siiro عضو سایت

امتیازات:
    +94 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ضمن تشکر از شما که وقت گزاشتین
    تجهیزات من اینها هستن
    https://www.persian-music.org/showpost.php?p=10520&postcount=33
    چون کار صدا برداری لایو انجام میدم ممکنه با همه نوع گروهی سرو کار داشته باشم
    ولی در حال حاضر اکثرا گروه های سنتی و پاپ
    بزرگترین مشکل من مربوط به خواننده هاست که همه گی از افکتی که روی صداشون هست ناراضی هستن!
    یکی از مسائلی که ما تو ایران و مخصوصا شهرستان باهاش درگیر هستیم اینه که هیچ کس زمانی برای ساند چک در نظر نمی گیره و همه چیز دقیه ی 90
    به عنوان مثال آخرین کنسرت سنتی که صدا برداری کرم سانس 8:30 سینما رو گرفته بود که تا 8:15 سالن در اشغال تماشاگران سینما بود و من برای چیدن وسایل + ساند چک 10 نوازنده با سازهای سنتی فقط 45 مین وقت داشتم:smile (77):
    از بحث خارج نشیم
    روشی که شما معرفی کردین قبلا هم به ذهن خودم رسیده بود ولی به نظر خودم چند اشکال داره
    1-ضریب اطمینان خیلی پاینه چون ممکنه سیستم هنگ کنه
    2- زمان زیادی برای اتصال تجیزات نیازه(برنامه های دقیقه 90)
    3-قیمت لب تاپ و ساند کارت مورد اطمینان تقریبا با مثلا m300 با قیمت1400$ برابری می کنه و حتی شاید گرون تر

در حال حاضر من ساند کارت fast track pro ولب تاپ dell inspiron 6400 نمی دونم واسه این کار جواب میده یا نه چون دوست دارم امتحان کنم.

همیشه واسه من سوال بوده که سایر افکت های پراسسور در اجرای لایو به چه دردی می خورن!

حدودا در مورد کارم توضیح دادم
    و فکر می کنم با توجه به این که mx200 دارم نهایتا یک پراسسور Dual Engine واسم کافی باشه

اینجا رو هم متوجه نشدم منظورتون چیه

باز هم ممنون

17. استودیوادیومستر

شغل :
    امتیازات:
    +75 / 0 / -0
    نرم افزار:
    protools
    درود بر شما و خسته نباشین

* کامپیوترهای مخصوص استودیوهای صدابرداری چه از نظر سخت افزار و چه از نظر نرم افزار با سیستمهای معمولی فرق میکنن . حتی ویندوز مخصوص DAW هم وجود داره . وقتی پازل مچ بودن قطعات و تنظیمات صحیح OS برای استودیوی صدابرداری انجام بشه دلیلی برای هنگ کردن نیست . کامپیوترهای استودیو بنده 24 ساعت روشن و تحت فشار بسیار سنگین هستن و دلیلی هم برای هنگ کردن وجود نداره .

* در مورد زمان بیشتر برای اتصال ... ادیواینترفیس شما میاد میشینه جای رکی که میخواین تهیه بفرمایین ... همون کابل هایی که قراره پشت پراسسورتون send و return بشه میخوره پشت اینترفیس ... یک زمان روشن شدن لپ تاپ میمونه با کابل فایروایر یا یواس بی که از اینترفیس به لپ تاپ میخوره ... بنده عرض نکردم کل solution رو تغییر بدین ... پیشنهاد من این بود که رک افکت رو بردارین و جاش اینترفیس صدا رو بذارین و کابلها رو هم از پشت اون بزنین پشت این و لپ تاپ هم روشن !

* در مورد برابری قیمت ذهنیت بنده این بود که شما دارین یک هزینه جدید برای خرید یک پراسسور میپردازین و پیشنهاد من از اونجایی که احتمال نزدیک به یقین داشتم که شما درحال حاضر یک کامپیوتر دارین این بود که بجای پرداخت هزینه جدید بابت خرید پراسسور از همون سیستم استفاده بفرمائین و هیچ پولی ندین ... و در عوض یک پراسسور X Engine داشته باشین ! الزامی برای خرید یک سیستم جدید نیست ... یکی از مشخصات پلاگین های حرفه ای اینه که resource زیادی از سیستم توقع ندارن ...

* لپ تاپ Dell inspiron 6400 سه مدل داره که در اونها پردازشگرهای P9700 و P9900 با سرعتهای 2.8 و 3 گیگاهرتز کار میکنن که برای لود چندتا پلاگین حرفه ای زیاد هم هست . فقط اگه میخواین باهاش ضبط کنین حتما یک هارد فایروایر با rpm بالا براش بگیرین . پس اگه تنظیمات ویندوزتون رو برای یک سیستم DAW تغییر داده باشین مشکلی نباید در پیش باشه . البته اصولا بنده کارتهای صدای usb رو پیشنهاد نمیکنم و ترجیح میدم
    در کمترین حالت از فایروایر استفاده بشه . در صورت استفاده از لپ تاپ حتما از پلیتهای فن برای زیر دستگاه استفاده کنین .

* اینکه فرمودین براتون جای سؤاله که استفاده از افکت پراسسورها در کنار ریوربیتورها به چه دردی میخوره برای بنده هم ایجاد سؤال کرد ! مسلمه که یک مهندس صدابردار لایو برای اینکه کانسرت از حالت خطی و سالید در بیاد از هفته ها قبل ده ها طرح برای هر بخش از برنامه داره که میتونه تماشاگر و شنونده رو از صندلی بلند کنه ! خب اینهمه تنوع رو روی اینهمه ساز باید باچی اعمال کنه ... افکت پراسسور ! با ده ها user Preset که شما از قبل سر تمرین تیم طراحی و ذخیره کردین !

* توصیفی که شما از وضعیت کار در شهرتون فرمودین از اجرای کانسرت موسیقی در سالن سینما تا زمان ساندچک و غیره بنظر من دوربین مخفیه ! چه باید عرض کنم ...

* فرموده بودین در اجرای لایو به یه ریورب خوب و دیلی نیاز دارین ... بنده استنباطم از daily یا روزانه بنظر یه چیز راحت Plug&Play اومد و عرض کردم که اگه همه تنظیمات ذخیره بشن با چندتا کلیک همه چیز آماده استفاده است و اذیتتون نمیکنه که هربار همه چیز از اول روتینگ بشه .

* وقتی بودجه رکن اصلی تصمیم گیریه اونهم در شرایط ناراحت کننده ای که شما فرمودین و یشتر شبیه دوربین مخفیه برای یک کانسرت رسمی بنده حقیر چه توصیه علمی باید تقدیم کنم ؟ اونهم در سال 2010 میلادی ...
    درود بر شما که مثل همه ما تو چنین شرایطی کم و زیاد روپا موندین و فعالیت میکنین عزیز . برای یک کانسرت تو جمهوری آذربایجان از یک ماه و نیم پیش تیم تمرین داشت و همه طراحی های پلن صدا انجام شده بود ... اونوقت شما میفرمائین تو سرزمین کوروش کبیر نوازنده ها باید بایستن تا تماشاگرها سینما رو ترک کنن و ادامه قصه ! متاسفم .

18. siiro

siiro عضو سایت

امتیازات:
    +94 / 0 / -0
    نرم افزار:
    واقعا ممنون
    اگر امکان داره در مورد ویندوز مخصوص daw هم توضیح بدین

در تکمیل دور بین مخفی باید عرض کنم که معمولا شب قبل از اجرا و اون هم با پیگیری های شدید خودم از طریق تلفن می تونم مطلع بشم که چه سازهایی فردا قراره به روی سن بره! و نهات کاری که میتونم بکنم بردن میکروفون مخصوص به همون سازهاست.
    چه میشه کرد باید تحمل کرد.
    به امید روزی که مسئولین موسیقی شهرمون از "لول گیری" با عنوان "لوله گیری" (!) یا نکنن

19. استودیوادیومستر

شغل :
    امتیازات:
    +75 / 0 / -0
    نرم افزار:
    protools
    Microsoft Windows XP SP3 DAW
    این نسخه از ویندوز در دو نسخه دارای امکان اتصال به اینترنت و عدم این امکان شناخته میشه . بعد از نصب بسیار کم حجمه و بسیار هم سریع نصب میشه . تمامی تنظیمات و تغییراتی که صدابردار پس از نصب ویندوز معمولی باید خودش انجام بده رو بطور پیشفرض داره و تنها دارای اون قسمتهایی از بدنه اصلی ویندوزه که در حیطه کاری استودیوهای صدابرداریه . ولی بهرحال بعد از نصب باید بازم بعضی از تنظیماتش رو تغییر داد بخصوص دوستانی که با پروتولز کار میکنن ...

20. siiro

siiro عضو سایت

امتیازات:
    +94 / 0 / -0
    نرم افزار:
    دوستان من قیمت M350 - TC Electronic رو میخام اگر کسی داره لطف کنه تو همین تاپیک اعلام کنه
    ممنون
    http://www.tcelectronic.com/m350.asp

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏14/9/10
بارگذاری...
برخی موضوعات مشابه - M350 یا Lexicon
  1. News Poster
    پاسخ ها:
    0
    نمایش ها:
    71
  2. News Poster
    پاسخ ها: