projektnoire

هنرمند
عضو سایت
6/2/17
488
765
93
24
چند روزی می‌شد که یه ایده تو سرم می‌پیچید و قصد داشتم پیاده‌ش کنم. از دو جهت، هم توالی آکورد و هم طراحی افکت های گیتار.ایده این کار رو کارهای گروه Hammock بهم داد. این گروه یک گروه پست-راک آمریکاییه که از دو تا موزیسین اصلی تشکیل شده (و در اجراهای زنده معمولا چند نوازنده دیگر هم همراهشونه). خیلی از افکتها رو به وضوح میشه در آهنگهای این گروه شنید. مثلا یکیش Reverse Delay که حس «کشیدن نوار» (کسایی که با «واکمن» موزیک گوش دادن احتمالا بدونن چی میگم!) در آهنگ القاء میکنه یا Shimmer Reverb که یک «ابر» دور صدای اصلی میسازه.
در مورد توالی آکورد، اتفاقی که افتاد رو نمیشه گفت خیلی هم علمیه، ولی مهم ترین نکته اینه که خیلی خوب صدا میده! آکوردهای مورد استفاده : C - Am - C - E بودن (به نوعی میشه گفت I - vi - I - III ) و خب وقتی دیدم صدا خوبه، رکوردشون کردم :D .
در مورد Signal Chain و افکتها فکر کنم چندساعتی درگیر بودم، کسانی که با سبکهایی مثل پست-راک، شوگیز یا امبینت آشنا باشن، احتمالا میدونن که این سبکها یه حجم زیادی وابستگی به افکت دارن که در این کار با Reverse Reverb و Shimmer Reverb (به صورت موازی) تونستم اون حالتی که مد نظر بود رو بسازم.
علاوه بر اون، بعد از اتمام رکورد یه نیمچه(!) ملودی با چلو (و لایبرری Chris Heins ) به کار اضافه کردم که ممکنه به درستی شنیده نشه، ولی کار خودش رو کرده و تا حد خوبی تونسته محدوده های مختلف رو تقویت کنه.
در نهایت، سیگنال چین اصلی به این شکل :

EQ -> Compressor -> Noise Gate -> Chorus (Optional, you can also apply a distortion, overdrive) -> Auto Sweller -> Reverse delay -> Reverse Reverb -> (not so clean) Amp modeler.
و برای گیتار لید، صرفا ارسال سیگنال به دیستورشن، دیلی و کمی ریورب بود و کمی هم ریورب و EQ در میکس اضافه شد.
ابتدا که ساختمش یک ترک درام هم گذاشتم، ولی بعد حذفش کردم چون واقعا داشت کار رو خراب می‌کرد.
در مورد اسمش ...
پگاسوس نام اسب هراکلس (هرکول) یکی از خدایان یونانه، اسبی که دو بال و توانایی پرواز داشته. همچنین نام یکی از صور فلکی هم هست. به پیشنهاد یکی از دوستانم، اسم قطعه رو پگاسوس گذاشتم.

برای شنیدن از یوتوب :
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید

و برای دانلود مستقیم هم فایل پیوست شده.

فایل های ضمیمه

24/12/18
4
0
1
26
ببخشید این کار شما الان آمبینت محسوب میشه؟!
میشه بفرمایید چطور ساختیدش و این که چرا کارتون انقدر تکراریه؟

projektnoire

هنرمند
عضو سایت
6/2/17
488
765
93
24
ببخشید این کار شما الان آمبینت محسوب میشه؟!
اگر شما دوست دارید بهش بگید امبینت، بله. کار کاملا تجربیه و ممکنه در امبینت هم بگنجه.

میشه بفرمایید چطور ساختیدش
خب ساخت این قطعه، بخصوص طراحی صدای مورد نظر در هر مرحله ۲-۳ ساعت وقت گذاشت. اگر بخوام تو یک خط توضیح بدم، نمیشه! ولی اگر دوست دارید بدونید این کارها چطور ساخته میشه اینترنت پر از منبع خوبه.

این که چرا کارتون انقدر تکراریه؟
لوپ شدن ایده اصلی، از خواص این سبکه. نه این که خاصیت مطلق باشه، خواص و ویژگیهای آهنگ برعهده خود شماست! و خب من هم ترجیحم بر لوپ شدن ایده اصلیه.