EQدر مسترینگ از طریق دیداری( Visual) یا عددی

شروع موضوع توسط ویلیام نیری ‏25/4/15 در انجمن آموزش ، سوال و جواب درباره میکس و مسترینگ

تاپیک EQدر مسترینگ از طریق دیداری( Visual) یا عددی تالار آموزش ، سوال و جواب درباره میکس و مسترینگ در persian-music.org.

1. ویلیام نیری

ویلیام نیری کاربر با تجربه عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +962 / 1 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    همان طور که عزیزان بهتر از بنده می دونن یکی از مراحل مهم در مسترینگ، تنظیمEQاست که از طریق اکوالایزر یا مالتی بند کمپرسور و معمولا هردو انجام میشه.معمولا این کار بر اساس گوش انجام میشه و مقدار High,Lowوmidهم بسته به سبک های مختلف متفاوته و نهایتا گوش کسی که مستر می کنه تصمیم نهایی رو می گیره.اینجاست که سوال من به وجود میاد:آیا جدا از روش شنیداری روشی بر مبنای دیدن یا استاندارد عددی ای برای سبک های مخالف وجود داره که به گوش ما کمک کنه؟چون من همیشه در این مرحله دچار مشکل و وسواس میشم و EQومالتی بند وقت زیادی ازم می گیره این سوالو مطرح می کنم.با توجه به این که هر مانیتور اسپیکری هم یه صدایی میده و سلایق افراد هم متفاوته دنبال راهی می گردم که علاوه برگوشم از چشمم هم استفاده کنم تا نتیجه،قابل اعتماد تر باشه.به عبارت دیگه آیا استاندارد یا پلاگینی وجود داره که مثلا مشخص کنه اگه کار ما فرضا در سبک پاپ هست،میانگین Low Rangeباید حدودا چند دسی بل باشه و به همین ترتیب برای بقیه باندها.یا این که وقتی مالتی بند رو "نگاه"می کنیم بفهمیم مثلا باسمون زیاده،میدمون کمه و....
    پلاگین هایی مثل PAZ Analyzerکل باند فرکانسی رو نشون میدن اما تحلیلش چه جوریه؟منظورم تحلیل دیداریشه نه شنیداری.استانداردی وجود داره؟
    سپاس

• خوشم اومد خوشم اومد x 6
  2. artinviolin

artinviolin عضو سایت

شغل :
    موسیقی
    امتیازات:
    +544 / 3 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, soundforge
    سلام فکر کنم اقای محبی یه اموزش درباره پاز انالایزرگذاشته بودند من قبلا دیده بودمش ولی الان هرچی میگردم پیداش نمیکنم..اگه پیدا کردین لینکشو همینجا بزارید

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. hamid_pe2

hamid_pe2 میکس و مسترینگ کاربر با تجربه عضو سایت هنرمند

شغل :
    Arranger / Mix & Master
    امتیازات:
    +1,253 / 0 / -2
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, nuendo, StudioOne
    ویلیام جان البته که نمیشه اعداد و ارقام ثابتی در نظر گرفت و در مرحله اول با توجه به سبک و نیاز شما ، گوش مهم هست.
    و همانطور که گوش شما داره تصمیم میگیره ، چشمتون هم به آنالیزر ها و ایمیجر ها باید باشه که زیاده روی ها رو تشخیص بدین
    مثلا توی تقویت باند های High رنج و mid high هرچی افزایش بدی گوش سیر نمیشه و احساس لذت میکنه پس نباید تسلیم احساسات هم بشیم . موفق باشید .

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  4. ویلیام نیری

ویلیام نیری کاربر با تجربه عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +962 / 1 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    سوال همینجاست که مثلا highباید چقدر باشه تاچشمی بگیم بسه.خطی که نباید باشن.نه؟ازن یه pink line داره که حدودا نشون میده بازه های فرکانسی باید چه طور باشن اما اون هم مشکلش اینه که خیلی کلیه و سبکهای مختلفو لحاظ نکرده

5. Hamidreza Mehrfar

Hamidreza Mehrfar مدیر ارشد تیم مدیریت مدیر ارشد

امتیازات:
    +1,575 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    اینکه چقدر باشه رو نمیشه گفت
    ولی من خودم بعضی موقع ها اینکار و میکنم، تو یک کانال دیگه یک موزیک استاندارد و تقریباً هم سبک آهنگ خودم پیدا میکنم و تو یک کانال دیگه قرار میدم و رو کانال هم یه آنالایزر مثلاً SPAN باز میکنم، بعد از پروسه هایی که رو موزیک خودم انجام میدم آنالایزر کانال موزیکم و با آنالایزر اون کانال موزیک استاندارد مقایسه میکنم تا ببینم جایی زیاده روی نشده باشه، البته این برای اینه که محیط و مانیتورینگ ها به صدا رنگ زیادی میده و فاصله ی چیزی که میشنوم با صدای اصلی زیاده
    وگرنه اگه محیط و کلاً شنیدارم استاندارد باشه نیازی به این کار نمیبینم

• خوشم اومد خوشم اومد x 7
بارگذاری...