آخرین ارسال‌ها

projektnoire

هنرمند
عضو سایت
6/2/17
470
23
در روزهای تعطیلات، فرصتی پیش اومد که کمی در سبکهایی که قبلا کار کرده بودم، موزیک متفاوت گوش بدم. در حال بالا و پایین کردن سایت لیبل cryochamber بودم که به این مقاله (
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید
) رسیدم. مقاله بیشترر راهنمایی برای افرادیه که به تازگی با این نوع موسیقی آشنا شدند و میخوان شروع به گوش دادن کنند.
اما در همین میان، اسم Doom Jazz نظر من رو به خودش جلب کرد، حتی چند خطی هم در یک کانال تلگرامی در موردش نوشتم :

سبک Doom Jazz Ambient ، در واقع بیش از این که یک سبک مستقل در موسیقی باشد، نوعی از استایل ساخت موسیقی امبینت است.
دلیل نام گذاری این استایل پروژه Mount Fuji Doom Jazz Corporation است که ویژگی هایی از موسیقی جاز را به همراه موسیقی امبینت ارائه کرده است. این نوع نامگذاری، توسط لیبل Cryo Chamber انجام شده است و مبنای خاصی ندارد، اما پس از این نوع نامگذاری، آرتیست های دیگری پا به عرصه وجود گذاشته و آثار خود را Doom Jazz Ambient نامیدند.
ویژگی اصلی این استایل، وجود سازهای مرسوم در موسیقی جاز (یپیانو، ترومپت، ساکسفون و ... ) یا نواختن بعضی آکوردها و ملودی ها به سبک و سیاق هنرمندان به نام سبک جاز است.
و خب، من هم امبینت رو دوست دارم و هم یکی از Idol هام در ساز تخصصیم (گیتار) شخص Wes Montgomery است. ایشون بخاطر تکنیک های خاص و همچنین Chord shape های خاصش در دنیای گیتار معروفه (در حدی که خیلی از اساتید درست و حسابی گیتار، به دیگران توصیه میکنند که تکنیک های ایشون رو یاد بگیرن، حتی اگر قرار نیست جاز کار کنند!) و خب یک تلاش بود در جهت این که کمی از یکی از گیتاریست های محبوب، یاد بگیرم!
کلیت صدای گیتار، ارسال صدای گیتار به کارت صدا، عبور دادن از EQ و Compressor و بعد Chorus بود، و بعد از اون هم کمی Reverb به صدا اضافه شد تا حس امبینت رو ایجاد کنه.
صدای drone ای هم که در پس‌زمینه میشنوید، از یک کیبرد (که فکر کنم یکی دو هفته به نوروز مونده بود خریدمش!) و ارسال صدا به Envelope و اضافه کردن حجم زیادی Reverse Reverb ساخته شده.
همونطوری که توضیح دادم، این کار عمدتا بر مبنای سبک امبینت ساخته شده و نه جاز، و خب کل ویژگی استایل Doom Jazz Ambient هم همینه، موسیقی امبینت با کمی چاشنی جاز.

امیدوارم لذت ببرید و با نظراتتون در جهت بهتر شدن کار کمک کنید :)

فایل های ضمیمه

6/1/19
16
27
ولی doom یک اصطلاح هستش که فقط در موسیقی متال میتونی استفاده کنی! و در جز معنایی نداره به نظرم!
حالا بگذریم که هرچرندی دلت خواسته چسبوندی به هم و اسم گذاشتی روش!!!

sam ca

کاربر با تجربه
عضو سایت
8/2/16
1,215
ولی doom یک اصطلاح هستش که فقط در موسیقی متال میتونی استفاده کنی! و در جز معنایی نداره به نظرم!
این چیزارو از کجا یاد گرفتی‌؟ اگه میگفتی‌ تا بحال چیزی به اسم Doom Jazz نشنیدی یک چیزی!

16/6/12
442
شیراز
وقتی شما نشنیدی قرار نیس که وجود نداشته باشه.کافی بود یه سرچ میزدی

ارتیست های این ژانر رو از این سایت معتبر اوردم که ملتفت شی.

projektnoire

هنرمند
عضو سایت
6/2/17
470
23
البته همون Doom metal ای هم که شما در نظر داری از سبک های قدیمی تر اسمش اومده! چون اگر کمی مطالعه کنید احتمالا متوجه خواهید شد که پیشوند doom به موسیقی آرام و سنگین و ترسناک میچسبیده. حتی قبل از این که متالی وجود داشته باشه.
و خب شخصا نفهمیدم شما کدوم وری هستی. البته همون اوایل هم که اومده بودم این فروم یه بنده خدایی زیر هر کاری که پست میکردم به به چه چه میکرد و کم کم همینطوری شد، عادت کردیم انگار اینطوری رفتار کنیم!

وقتی شما نشنیدی قرار نیس که وجود نداشته باشه.کافی بود یه سرچ میزدی

ارتیست های این ژانر رو از این سایت معتبر اوردم که ملتفت شی.
ممنون دوست عزیز. البته نیازی به این که آرتیست لیست کنیم برای این دوستمون هم نبود به نظرم، چون لینکی که اول تاپیک دادم خودش یک section مختص این سبک داره ...

این چیزارو از کجا یاد گرفتی‌؟ اگه میگفتی‌ تا بحال چیزی به اسم Doom Jazz نشنیدی یک چیزی!
من حتی فکر کنم با توجه به اشاره و لینک معرفی استایل موسیقی در ابتدای پست، حتی چنین چیزی هم پذیرفته نبود. کما این که در دنیای امروز چنین حرفی زدن کلا پذیرفته نیست چون به راحتی میتونیم سرچ کنیم.

و خب، من نه آدمیم که تحصیلات موسیقی داره، نه حتی درست و حسابی زیر نظر استاد بودم. برای دل خودم آهنگسازی/نوازندگی میکنم و نتیجه هایی که به نظرم خوبن با دیگران - که حس میکنم ممکنه دوست داشته باشن - به اشتراک میذارم. همین! نه قراره دوک الینگتون باشم نه جیمی پیج. یه آدم سوپرمعمولی ام که یکی از علایقش آهنگسازی و نوازندگیه.

صفحه ما در اینستاگرام

بالا