آخرین ارسال‌ها

پروژه آهنگسازی Clair de la Lune

projektnoire

هنرمند
عضو سایت
6/2/17
469
23
یکی از موزیسین های یوتوب به اسم Andrew Huang که از کاردرستهای موسیقی الکترونیکه، هر از گاهی از اون فرم و کلیشه الکترونیک خارج میشه و تو سبکها و استایلهای مختلف آهنگ میسازه. یکی از ویدئوهاش هست به اسم Hacking Jazz که ایشون توضیح میده که آشنایی چندانی با جز نداره و میخواد صرفا با ذهنیتی که از شنیدن موسیقی جز داره یک قطعه جز بسازه.
ایشون یک ملودی ساده رو با گیتار آکوستیک ضبط میکنه و منتقل میکنه به کامپیوتر و شروع میکنه به هارمونایز کردن اون با پیانو تا شکل بهتر و Jazzy تری به کارش بده. گرچه اون کار شباهت زیادی به استانداردهای جز نداره، اما مدتها یکی از ترندهای یوتوب این بود که افراد مختلف، سعی میکردن با اضافه کردن درامز، بیس و ساکسفون به اون قطعه، به جز نزدیک ترش کنن.
پریشب هم من داشتم گیتار تمرین میکردم و یک سری ایده ملودیک اومد تو ذهنم و گفتم خب پیاده‌ش میکنم :D ملودی رو با گوشی موبایل ضبط کردم که داشته باشمش. فکر هم نمی‌کردم که کیفیت خوبی داشته باشه و یحتمل مجبور میشم دوباره با میکروفن ضبطش کنم اما خوشبختانه به جز دو تا صدا (تلویزیون که در هال بود و صداش خیلی کم ضبط شده بود و پا زدنم برای نگه داشتن ریتم) صدا و نویز اضافه‌ای ضبط نشده بود. همون دو صدا هم با کمی EQ کردن حذف شدن.
بعد از این که صدا رو تمیز کاری و کمی کوانتایز کردم و تمپو هم براش تعیین کردم، یک ساعتی زل زده بودم و هی ملودی رو گوش میدادم و نکته جالبتر اینه که یه جاهایی کاملا فراموش کرده بودم چه نتی زدم :))))) به همین خاطر، از یه پلاگین تیونر کمک گرفتم و خیلی جاهایی که نت از یادم رفته بود کمک کرد تا نت یادم بیاد. بعد از اون یه پلاگین پیانو (EZKeys) لود کردم و شروع کردم آکورد گذاری و بعدش هم بیس رو اضافه کردم و در نهایت درامز.
برای یادگیری Arrangement جز، به /r/jazz در سایت ردیت رفتم و سوالاتی که توی ذهنم بود پرسیدم. مثلا یکیش در مورد درامز بود و پیشنهادی که گرفتم استفاده از brush به جای stick بود که خب، این میتونست یک فرصت خوب باشه که از براش استفاده کنم. گذشته از اون swing شدن در ride و ... . خیلی از ایده هایی که به اشتراک گذاشته شد و مطالعه کرده بودم در این یکی کار پیاده شدن.
حالا چرا پروژه تکمیلی؟ چون به دل خودم نشست. به نظرم کار خوبی شده علیرغم این که شروعش هم تصادفی و از دل ملودی زدن های بداهه (و اکثرا غلط غلوط) در اومده. ضمن این که روی سایر جوانبش واقعا وقت گذاشتم و با افرادی که در سبک هایی مثل جَز فعال بودن، مشورت کردم.
گرچه اسم جَز روش نمیذارم (شاید بشه در Smooth Jazz گنجوندش، چون بسیاری از فعالان جز باور داشتن که اسموث جز صرفا موسیقی پاپه که سازهای جز درش استفاده شده :D ) ولی بهرحال، یه قطعه Jazzy طوره. بهرحال، من از پروسه ساختش خیلی لذت بردم، دقیقا بعد از امتحانات، تو یه روز سرد زمستونی و بعد کلی گپ و گفت و خوش‌گذرونی ساخته شده و همینش برای من شخصا کافی بود که انرژی بگیرم برای این که روش کار کنم!

ساز مورد استفاده گیتار کلاسیک یاماها C70 ، پلاگین پیانو EZKeys (کتابخانه Grand Piano و پریست Swedish Jazz )، پلاگین درامز هم EZDrummer (کیت جز) و بیس هم MODO Bass . برای میکس و مستر هم از ReaEQ, Fruity Compressor, Blackhole reverb, Soundgoodizer استفاده کردم.

امیدوارم که از شنیدنش لذت ببرید و با نظرات سازنده همراهی کنید :)

فایل های ضمیمه

8/2/19
17
39
سلام دوست عزیز. خسته نباشید . این سبک تخصصی من نیست و نظرم رو به عنوان شنونده میگم. این fill که 0:10 میاد اصلا سنخیتی به کارت نداره و شاید بهتر باشه چیدمانش تغییر بکنه . صدای پیانو و گیتار همخوانی خیلی خوبی با هم دارن . ولی دلیل ریورب شدن snare رو در کل کار نمیدونم . حیس خوبی رو انتقال میده کار . موفق باشی

projektnoire

هنرمند
عضو سایت
6/2/17
469
23
ین fill که 0:10 میاد اصلا سنخیتی به کارت نداره و شاید بهتر باشه چیدمانش تغییر بکنه
صرفا قصدم این بود که به نوعی حضور درامز رو اعلام کنم، با توجه به این که ریتم روی درامز (بخصوص Ride) ریتم Swing بود، به نظرم رسید Triplet ها میتونن جالب باشن.

ولی دلیل ریورب شدن snare رو در کل کار نمیدونم
البته اسنر ها ریورب نشدن، یه ریورب ریزی روی کل درام ست هست ولی اون صدای خششششششش طوری که اسنرها دارن، بخاطر اینه که Stick نیستن بلکه Brush هستن.

حیس خوبی رو انتقال میده کار . موفق باشی
ممنون، نظر لطفتونه.

9/8/18
23
19
ملودیش خوبه ... ولی نمیدونم چرا احساس می کنم میکسش یه جوریه ... صداها بیش از حد شفافه و انگاری تیز شده (البته شاید مربوط به اسپیکر لپ تاپ خودم باشه )

ولی به نظرم روش (ازنظر تنطیم و میکس) بیشتر کار کن ، چون ملودی خیلی خوبیه . این مدت زمان برای خودنمایی(*) ملودی زیاد نیست.

(*) از خودم واژه درآوردم :smuggrin-61:

بالا