A/D & D/A converters

شروع موضوع توسط hesam_pro ‏17/11/12 در انجمن سخت افزارهای استودیویی

تاپیک A/D & D/A converters تالار سخت افزارهای استودیویی در persian-music.org.

1. hesam_pro

hesam_pro

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام
    در مورد A/D , D/A کنورتر ها می خواستم بدونم که ، با توجه به اینکه - همینطور که از اسمشون پیداست - سیگنال دیجیتال رو به آنالوگ شبیه سازی می کنند و یا بالعکس و نیز با توجه به اینکه عموما کارت صدا ها خودشون بصورت اینترنالی این قسمت رو دارند ، دارای چه مزیتی هستند که بصورت جدا علاوه بر کارت صدا یا به همراه کارت صدا ازشون استفاده می کنند ؟

برای مثال یک نمونه که در استودیو پاپ استفاده میشه
    Apogee A/D Convertor 24 Bit , 192 khz
    Apogee D/A Convertor 24 Bit , 192 khz

2. pe32_64

pe32_64 کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +2,134 / 1 / -2
    کیفیت

3. Porya

Porya عضو سایت Gold User

امتیازات:
    +276 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    • خوشم اومد خوشم اومد x 3
  4. hesam_pro

hesam_pro

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ممنون از پاسخ .
    1- ولی از اونجایی که عملیات تبدیل دیجیتال به آنالوگ توسط کارت صدا انجام میشه به نظر من در صورتی می تونه کمک کنه که Converter دارای Sample Rate بیشتری از کارت صدا باشد ( مثلا کارت صدا سمپل ریت 96 باشد ولی کنورتر دارای سمپل ریت 192 داشته باشد ) ولی کارت صدایی که خود دارای تبدیل 192 sample rat e و 32 bit rate هست دیگر تبدیل دوباره این سیگنال به همین سمپل ریت و بیت ریت توجیهی ندارد . این که شما می فرمایید دارای کیفیت بهتری هست ( بیس ها واضح تر و صدا پهن تر ) خوب این رو با اکولایز و میکس می شود انجام داد ، و گرنه این فرمایش شما باید حتما توجیه علمی داشته باشد ( من دنبال اون توجیه هستم اگر وجود داشته باشد )
    2- آیا استودویی خارج از ایران سراغ دارید که این کنورتر ها رو مستقیما به کارت صدا های پیشرفته وصل می کنند ؟ تا جایی که من در اینترنت سرچ کردم این کنورتر ها بیشتر به کارت صدا های معمولی و یا مستقیما برای ضبط ( بدون استفاده از کارت صدا ) استفاده می شود و جایی ندیدم که Bypassing این سخت افزار رو به کارت صدا آموزش بده!

ممنون از وقتتون

5. ایمان احمدزاده

ایمان احمدزاده مدیر ارشد مرجع تخصصی موسیقی ایران تیم مدیریت مدیر ارشد

شغل :
    آهنگساز٬ تنظیم کننده٬ صدابردار
    امتیازات:
    +2,603 / 1 / -2
    نرم افزار:
    cubase, logic
    تفاوت کارت صداها صرفاً به خاطر قابلیتهایی مثل DSP داشتن، تعداد ورودی خروجی، پری امپ و کانورتور و ... هست
    پری امپ UA مصلماً بهتر از پری امپ کارت صدایی مثل Motu Mk3 Ultra Lite هست، یا مثلاً کانورتور Appogee بهتر و با دقت تر از کانورتور کارت صدای TC Impact Twin هست
    این مثال رو زدم که به این برسیم که قابلیت های مختلف یه کارت صدا میتونه توی سخت افزار جداگونه با کیفیت بهتر استفاده بشه، مثال خیلی ساده همین پری امپ هستش که عرض کردم

استفاده از کارت صدا به عنوان یه رابط بین کانورتور و کامپیوتر هست برای همین از کارت صداهای ساده برای این کار استفاده میکنن، چون وقتی پری امپ جدا باشه، DSP هم در قالب کارتهای UAD و کانورتور جداگونه هم موجود باشه دیگه آنچنان نیازی برای کارت صدای خوب وجود نداره

در رابطه با تفاوت کیفیت بین کانورتور کارت صدا و کانورتور جداگونه باید عرض کنم که این کانورتورها هم A\D و هم D/A هستن و هم برای شنیدن و هم برای ضبط کردن توی مسیر قرار دارن، تفاوت اونها در دقت بالاتر سمپلینگ کانورتور سخت افزاری هست، یعنی اون چیزی که میشنوید و اون چیزی که ضبط میکنید با دقت بالاتری کانورت میشه

سوالی بود در خدمتم

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
  6. hesam_pro

hesam_pro

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ممنونم جناب احمد زاده
    پس از لحاظ کاربردی موقع رکورد به این شکل خواهد بود :

میکروفن > کنورتر ( خروجی آنالوگ ) > کارت صدا > کنورتر ( خروجی آنالوگ دیگر ) > مستر رکوردر یا مانیتور

درسته ؟

با سپاس

7. ایمان احمدزاده

ایمان احمدزاده مدیر ارشد مرجع تخصصی موسیقی ایران تیم مدیریت مدیر ارشد

شغل :
    آهنگساز٬ تنظیم کننده٬ صدابردار
    امتیازات:
    +2,603 / 1 / -2
    نرم افزار:
    cubase, logic
    موقع ضبط:
    میکروفن، پری امپ، کانورتور، کارت صدا، کامپیوتر