3. چرا کاور کردن ؟ و ارتباط اون با کسب تجربه در آهنگسازی ...

شروع موضوع توسط امین پیشه ور ‏16/3/13 در انجمن گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی

تاپیک 3. چرا کاور کردن ؟ و ارتباط اون با کسب تجربه در آهنگسازی ... تالار گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی در persian-music.org.

1. امین پیشه ور

امین پیشه ور مدیر ارشد تیم مدیریت مدیر ارشد

امتیازات:
    +1,321 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    تا چه اندازه کاور کردن موزیکهای معروف میتونه کمک باشه برای کسی که تازه پا به عرصه آهنگسازی میزاره ... ؟
    آیا کلا میتونه این کار مفید باشه یا اینکه بیشتر یه کار غیر مفید و غیر لازمی هست ؟

تجربیات خودتون رو به اشتراک بذارید تا دیگر دوستان بدونن واقعا با وقت گذاشتن برای کاور کردن میتونن به پیشرفت خودشون کمک کنند یا نه ؟

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  2. ایمان احمدزاده

ایمان احمدزاده مدیر ارشد مرجع تخصصی موسیقی ایران تیم مدیریت مدیر ارشد

شغل :
    آهنگساز٬ تنظیم کننده٬ صدابردار
    امتیازات:
    +2,604 / 1 / -2
    نرم افزار:
    cubase, logic
    به نظر من برای شروع خوبه، میتونه تجربه ای برای ساخت یه موزیک حرفه ای!!! باشه، هرچی نزدیک تر به کار اصلی باشه به نظرم اون شخص توی کارش موفق تر بوده ولی برای شخص حرفه ای زمانی میتونه قابل توجیه باشه که بهتر از ورن اصلی باشه و یا اینکه ایده ی جدیدی به موزیک اضافه کنه

• خوشم اومد خوشم اومد x 8
  3. M@JiD

M@JiD عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +179 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, nuendo
    من تو این چند ساله که کار موسیقی می کنم،بر خلاف بعضیا که میگن کاور کردن ،یه کار بیهوده و عبثیه،به این نتیجه رسیدم که می تونه خیلی مطلوب هم باشه.شخص مبتدی می تونه به خیلی از پیچو خمهای سبک مورد نظرش پی ببره و تو کاراش از این اطلاعات استفاده کنه و به جواب خیلی از سوالاتش و کشف چیزهای جدید برسه.

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
  4. jalabmakhfi

jalabmakhfi عضو سایت

امتیازات:
    +18 / 0 / -0
    نرم افزار:
    به نظر من اگه یکی به نرم افزار خودش تسلط کافی داشته باشه ، کاور کردن کار بیهوده ای هست ، چون با گوش کردن ب اصل آهنگ ، آدم خودش متوجه میشه داستان چیه !
    اگرم یکی به نرم افزارش تسلط کافی نداشته باشه بازم کار بیهوده ایه ، چون آدمی که مسلط نیست ، با کاور کردن چیزه جدیدی یاد نمیگیره !
    به نظر من کاور کردن فقط برای اینکه آدم یکم صداسازیش قوی تر بشه میتونه موثر باشه به شرطی که علم صداسازی رو خودش بلد باشه ، بعدش با کاور کردن ، خودشو محک بزنه

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  5. hameddavari83

hameddavari83 عضو سایت

امتیازات:
    +129 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, reason
    دوستان کاور کردن میتونه مفید باشه حالا چرا
    در تمام تمرینات موسیقی ام از ساز و غیره همیشه کار کردن متد دیگران یا کاور کردن به نوازنده و اهنگساز تجربه میده شما وقتی مثلا پیانو میزنید قطعات باخ و موزارت رو تمرین میکنید با اینکه سالها پیش از پیش ما رفتن و در مورد تنظیم هم صدق میکنه با کاور کردن یک موزیک شما به اثرار اون موزیک پی میبرید ام از نوع هارمونی حرکت ملودی سیر بیس طریقه ریتم سازی ووو خیلی چیزای دیگه که فوق العاده تاثیر داره در تجربه یک موزیسین اما اینکه بعضی از موزیسینهای حرفه ای اینکار رو میکنند نظر شخصی اصلا جالب نمیدونم مگر اینکه هدف داشته باشه

6. mhayap

mhayap عضو سایت

امتیازات:
    +48 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, sonar
    کاور کردن برای کسب مهارت افراد مبتدی عالیه چون هم تمرینیه واسه یه کار خوب هم پیچ و خم بعضی از کارا رو که نمیدونستی یاد میگیری کلا به صورت بلند مدت تاثیر خوبی در مهارت اهنگ ساز میزاره مثلا کسی که کیبرد میزنه با کاور چند ملودی کم کم یاد میگیره که چه طور یه ملودی حرفه ای خوب و بی نقص بسازه اما باید بدونید که کاور صرفا یه تمرین برای کسب مهارته و اگه یه اهنگی رو کاور کنی و یه بار هم تو بدون اجازه رو اون اهنگ بخونی کار درستی نیست

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  7. mahyar.hmusic

mahyar.hmusic

امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, wavelab
    کاور کردن برای افراد حرفه ای هم میتونه مفید باشه به شرتی که در حد تمرین و خلوت خودش باشه ; نه این که کار کاور شده رو بده واسه پخش تو کاور یا بهتر بگم شبیه سازی آهنگ پخش شده می تونید به نکات ریزی پی ببرید که آهنگ ساز و تنظیم کننده اون کار قبل از شما به ان ها پی بردن یا خودشون صاحب اون تکنیک بودن; و باعث میشه شما زود تر پیش رفت کنید.

البته افراد مبتدی کاور کردن براشون خیلی سخته چون هنوز ابزار ها رو نمی شناسن که بخوان کاور کنن کاری رو ; برای این افراد پیشنهاد میشه دوره های مقدماتی تنظیم ببینن بعد از شناخت ابزار و تکنیک های اولیه برن سمت تمرین های فردی که یک از این تمرین ها همین کاور کرد کار ها هست.

8. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,226 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    یه روز علیرضا مشایخی (استاد هارمونی من) سر کلاس یه حرفی زد که بعد از نزدیک به بیست سال هنوز نتونستم در ردّ اون استدلال بیارم. گفت: "اثر هنری اگه چیز جدیدی برای ارائه نداشته باشه، یه اثر هنری محسوب نمیشه".
    من در داخل این مبحث "کاور کردن"، نمیتونم احتمال ارائه ی چیز جدیدی رو بدم! البته من به کسانی که تو کار کاورینگ هستند احترام قائلم. چون همه ی کسانی که در کار تولید موسیقی هستند، مجبور نیستند که "اثر هنری" ارائه کنند.

• خوشم اومد خوشم اومد x 6
  9. امین پیشه ور

امین پیشه ور مدیر ارشد تیم مدیریت مدیر ارشد

امتیازات:
    +1,321 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    بله منم کاملا با این صحبت موافقم ولی قصد اصلی من از این تاپیک این نیست که بگم دوستان کاور کنن و کارو منتشر کنن ...
    هدف این که تاکید کنیم با کاور کردن میتونیم تجربیات رو افزایش بدیم و از این تجربیات در خلق یک اثر هنری مختص خودمون استفاده کنیم ...

مثال هم بخوایم بزنیم مثل رانندگی کردن و فراگیری این تجربه هست ، اگه آموزش نبینیم باید 100 بار تصادف کنیم تا تازه برسیم به همون نقطه فراگیری و استفاده از تجربیات دیگران
    :smile (70):

10. *_Tanha_*

*_Tanha_* عضو سایت

امتیازات:
    +25 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    هیچی بد نیست ! هر چیزی اگه درست استفاده بشه خوبه
    کاور کردن هم خودش نوعی هنره

11. محمد-بیگوردی

محمد-بیگوردی عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +404 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, studio_one
    من تاحالا خودم خیلی کم پیش اومده که کاری رو کاور کنم ولی در ادامه ی حرف فرهود خان میخوام بگم این کار هنر نیست و لی به هنر آموختن کمک میکنه.
    برای مثال یه شخص مبتدی دقیقا نمیدونه چطوری ایده ی خودشو پیاده کنه و شاید ایده ی بسیار خوبی هم باشه ولی نمیتونه کاریش کنه... ولی اگه چند تا کار کاور کنه کم کم دستش میاد که مثلا برای ساخت یه صدا چه کارایی باید بکنه....
    همه ی هنرمندا کاور کردن! باور ندارید؟ مثلا نوازنده های برتر از اول نوازنده نبودن و برای کسب مهارت پیش استاد رفتن و برای اموزش تکنیک ها صد در صد روی اهنگهایی که قبلا ارائه شده کار میکردن و این تو همه ی سازها بوده و خواهد بود چون کسی که دو جلسه کلاس رفته نمیتونه بیاد توالی بسازه یا ملودی بنویسه پس چیزایی رو که شنیده تقلید میکنه. به نظر من تو تمام زمینه های هنری کاور کردن به پیشرفت مبتدی ها کمک میکنه ولی برای حرفه ای ها ضرورتی نداره و اگر انجام بشه باید قابل توجیه باشه

12. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,546 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    متاسفانه یا خوشبختانه این یک عادت بد شده که به جای رفتن به سر کلاس و یاد گرفتن اصول و قوانین با " آزمایش سعی و خطا " سعی میکنیم کار رو انجام بدهیم .
    بالاخره اون شخص یا آهنگساز هست یا نیست ؟ اگر هست نیازی به انجام کاور ندارد چون از تمامی جزییات و نکات ریز و درشت آهنگسازی اطلاعات کامل دارد و به تمام آن واقف است .

قطعا هیچ چیز بدی در این دنیا نیست و امکانش هست که موفق بشود ولی راه اصلی این نیست .. شورت کات هم نیست و صرفا یک حاشیه است که در کنار موزیک جریان پیدا کرده .

حقیقتا باید عرض کنم خیر برای من این کار ارزش پیگیری و تامل نداشته ، البته فرصتی هم برای انجام این کار نداشتم .

پیشنهاد میکنم به جای این کار ، کارهای فاخر و یا حداقل هیت رو از سبکی که دوست دارید گوش بدید .
    حداقل نتیجه ای که میگیرید ارتقا فهم خودتون از استایل مورد علاقتون هست و این کمک میکنه که در جریانی که حرکت میکنید به تمامی نکات ریز و جزییات استایل خودتون بیشتر نزدیک بشوید.

موفق باشید.

13. mo-hammad

mo-hammad عضو سایت

امتیازات:
    +569 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition
    در پيشرفت تاثيرش 100% بوده يه كلاس آموزشي مفدي هست - با اجزاي آهنگ آشنا مي شي - به خاطر اون دقت كه در هنگام شنيدتش ميكني تا بتوني تمام اجراي آهنگ رو تشخيص بدي و بازسازي كني گوش هم تقويت ميشه براي شروع بهترين كار هست به نظرم

14. artman

artman عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +122 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, sonar
    به نظره منم کاور کردن خیلی میتونه کمک کنه

حالا کاور کردن که یه اهنگ کامل نه ولی مثلا یه ملودی از یه اهنگ که خیلی جالبه میتونی درش بیاری خودت بزنی دوتا چیز هم یاد میگیری که بهت کمک کنه تو اهنگ خودت

یا درام زدن یا هر چیزه دیگه ایی

من خودم با همین تمرین ها خیلی چیزا رو یاد گرفتم و در کل کاور کردن یک تمرین بسیار عالی واسه مبتدیا و اونا

که وسط راهن

15. nascent

nascent عضو سایت

امتیازات:
    +354 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    من هم معتقدم برای فردی که تازه شروع کرده میتونه بهترین تمرین باشه .
    این کار مزایای زیادی هم داره واسه همچین فردی ، مثل شناختن نوع هارمونی و آکورد بندی ، یا آشنایی با ملودی ها و ریزه کاری های اون ، یا چیدمان ریتم و بیس ، فضا سازی ها و و و ...
    اگر همچین فردی بتونه آهنگ با اصل و نسبی رو کاور کنه یک موفقیت براش به حساب میاد و انگیزه اش هم بیشتر میشه .
    اما اگر نتونه متوجه این میشه که راه زیادی در پیش داره و الان شناخت کافی از صداها و گامها و ریتم و اجزای دیگه نداره که نمیتونه کار رو کاور کنه .

برای خود من در زمان شروع آموزش آهنگسازی و تنظیم استادم میگفت برای جلسه بعد یه کار بساز با فلان مشخصات . میساختم ، قشنگ هم میشد از نظر خودم استادم هم راضی بود تا حدودی اما بعد پنج شیش جلسه گفت یه آهنگ که خودت دوست داری رو کاور کن ولی حتما باید از خواننده های کار درست باشه . منم کلی سعی کردم تا بتونم کاور کنم و آخر هم اصلا چیز قشنگی در نیومد و با آهنگ اصلی کاملا فرق میکرد . اونجا بود که فهمیدم هنوز خیلی باید تمرین کنم تا بتونم حتی به صورت گوشی ملودی و آکورد ها و ریتم رو بخوبی در بیارم .

برای من به شخصه کاور کردن در خلوت خودم خیلی مفید بود و به خیلی چیز ها پی بردم .

16. omid-eyvazi

omid-eyvazi عضو سایت

امتیازات:
    +41 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, adobeaudition, cubase, flstudio
    من تجربه کاور دارم و به نظرم برای پیشرفت یک تنظیم کننده و اهنگ ساز خیلی خوبه
    ولی به شرطی که اهنگ های رو کاور کنید یک از لحاظ ساختاری سخت باشه یا این که تنظیم کردنش سخت باشه
    من خودم به شخسه از کاور کردن خیلی ترفند هارو یاد گرفتم
    شخص هم اکور های جدید یاد میگیره هم چیدمان بیس هم خیلی چیز های دیگه
    اما اهنگی رو که کس دیگه ای خونده رو کاور کنی و خودت بخونی اصلا کار پسندیده ای نیست

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. کسب تجربه در اهنگسازی