2. شروع یک ترک و ساخت آن برای شما از کجا شروع میشه ؟ سلیقه شخصیتون در این مورد چیه ؟

شروع موضوع توسط امین پیشه ور ‏3/3/13 در انجمن گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی

تاپیک 2. شروع یک ترک و ساخت آن برای شما از کجا شروع میشه ؟ سلیقه شخصیتون در این مورد چیه ؟ تالار گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی در persian-music.org.

1. امین پیشه ور

امین پیشه ور مدیر ارشد تیم مدیریت مدیر ارشد

امتیازات:
    +1,321 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    بهرحال هر موزیکی از یه جا استارت میخوره و ساخته میشه ...
    حالا این موزیک میتونه بدون کلام باشه چه با کلام ، حالا شما معمولا طبق سبک کاریتون که بیان میکنید بگید از نظر سلیقه با کدوم اتود موزیک رو شروع میکنید ،به عنوان مثال :
    ملودی
    شعر
    وکال
    حتی آکوردها
    و ...

کلا چه جرقه ای تو ذهنتون باعث دست بکار شدن شما واسه یه موزیک جدید میشه ؟

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  2. heaven-and-hell

heaven-and-hell عضو سایت

امتیازات:
    +87 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, sonar
    سلام.خوب واقعاً نمیشه گفت کدومش! ولی بر اساس سبکی که کار میکنم معمولاً یا یه آرپژ کار رو شروع میکنه و یا یه ریف...اگه اینا واقعاً پتانسیل داشته باشن خودشون خود به خود گسترش پیدا میکنن!
    بعضی وقتا یه ایده ی مفهومی.....بعضی وقتا هم یه چرخه ی ساده ی آکورد!

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  3. ایمان احمدزاده

ایمان احمدزاده مدیر ارشد مرجع تخصصی موسیقی ایران تیم مدیریت مدیر ارشد

شغل :
    آهنگساز٬ تنظیم کننده٬ صدابردار
    امتیازات:
    +2,604 / 1 / -2
    نرم افزار:
    cubase, logic
    با توجه به سبک کاری من که معمولاً با کلام هست همیشه اولین نقطه برای شروع کلام و ترانه هست، البته گاهاً پیش اومده که روی ملودی هم بخوام شعر انتخاب کنم ولی چیزی که معمول هست برای من اول شعر، بعد خلق ملودی و بعد تجسم فضایی که میخوام وکال و موزیک کنار هم باشن و در نهایت پیاده کردن اونها

4. mo-hammad

mo-hammad عضو سایت

امتیازات:
    +569 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition
    بيشتر ملودي و ملودي خط وكال در واقع همون لحني كه خواننده ميخونه .

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  5. Harmony

Harmony عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +581 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    سوال خوبی امین جان میتونه انتقال تجربه خوبی باشه.
    به شخصه هیچ چهار چوب ثابتی برای این کار ندارم و همیشه اون اتفاق برای شروع متفاوت بوده.ممکنه یه ملودی حین بداهه نوازی باشه و یا یه توالی آکورد زیبا حین اجرای هارمونی های جدید یا حتی یه موتیف و یک ملودی.مهم برای من اینه که همه چیز با هم در تعادل باشه.همین الانم کلی اتود دارم که برای هیچ کدوم ترانه دلخواهی پیدا نکردم و گاهی یه ترانه با تمام زیباییش و گیرایی نشده یه محرک خوب برای استارت یه کار تازه.ولی از لحاظ اماری که بخوایم حساب بکنیم بیشتر یه ترانه نقطه شروعه.بعد از خوندن بارها و بارهای اون ترانه و تصویر سازی ذهنی (شبیه میزانسن در سینما)و ارتباط احساس و درک واقعی ترانه (چه مفهومی و چه عروضی)نوع ریتم رو انتخاب میکنم.
    بعد از ریتم مهمترین چیز برای من تنالیته کاره و سپس هارمونی و توالی اکوردها.مثالی که اینجا میتونم بزنم اینه که باید رنگ ترامنه با رنگ موسیقی در تضاد نباشه چون یه ترانه ممکنه از رنگهای سفید و آبی و ...(رنگهای سرد) ساخته شده باشه و من برای تکمیل این تابلو باید باز هم از همین رنگها استفاده کنم.تنالیته های مختلف رنگهای مختلفی هستند که ما در اختیار داریم.ناگفته نماند که در حین کار و با پیشرفت اون مثلا با انتخاب یک هارمونی که قسمت های اوج صدایی زیادی رو میطلبه تنالیته رو ممکنه تغییر بدم و یا از مدولاسیون استفاده کنم.هیچ وقت اینجا که میرسم هارمونی رو صد در صد نمیبندم چون ملودی های بین وکال و خود ملودی وکال برای اتمام هارمونی تعیین کننده هستند .شروع هارمونی فقط برای ایجاد یک بستره تا ملودی بتونی روی ترانه بنشینه.بعد از اتمام ملودیها و هارمونی کار ارکستراسیون رو شروع میکنم . هیچ وقت تعصبی نسبت به سازی که در ابتدا برای ملودی مشخصی انتخاب کردم ندارم و فرصت برای امتحان ساز هایی که میتونن حضور داشته باشن میدم و حالت های مختلف رو میسنجم.
    در نهایت به اینجا که میرسم یک مدل از کارم که با پیانو یا گیتار زده شده دارم که شامل ملودی-آکوردها-ملودی ها و ... هستش و ابتدای سیر تنظیم قرار داره.
    مابقی مراحل هم که مشخصه.منم و اتود کار و داو و زمانهای زیاد پای سیتم و توی استودیو برای سکوئنس و ریکورد سازهای زنده.
    خوشحال میشیم نظرات و روشهای دوستان رو هم بدونیم.ویا اگه در مورد روش کسی پرسش و پاسخی هست مشارکت داشته باشید
    پیروز باشید

6. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,095 / 3 / -3
    من همیشه سعی میکنم اولین قدم رو با انتخاب ترانه مناسب شروع کنم. البته برای موسیقی هایی که برای خودم به شخصه کار میکنم اما ممکنه در کار برای مشتری همیشه شرایط متفاوت باشه و باید طبق سلیقه اون ها عمل کنم. اما خودم همیشه نقطه شروع رو انتخاب ترانه میزارم.

7. mohammad abbasi

mohammad abbasi عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:
    شعر ک واسه کار با کلام شروع کاره معمولا ...
    ولی در کل هر کاری تا ملودی زیبایی نداشته باشه هر چقدر رو تنظیمش کار شه و هر چقدر هم که توش صداهای زیبا و جدید بزاری و خلق کنی آخر خوبی نخواهد داشت ، تضمین می کنم

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  8. Ramin ava

Ramin ava عضو سایت

امتیازات:
    +52 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    به عقیده ی بنده و به نظر چند نفر از تنظیم کننده های بزرگ که تا الان افتخار هم صحبتی با اون ها رو داشتم ، شروع کار بر خلاف نظر دوستان از یه ملودی شروع میشه ! چرا که به قول دوستمون زیباترین ترانه ها با ملودی های ضعیف می تونند به راحتی از بین برند ! پس به نظر بنده شروع با یه ملودیه ! البته بین کارهای خودم 2 یا 3 بار هم شده که با ترانه شروع کردم .

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  9. nascent

nascent عضو سایت

امتیازات:
    +354 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    من معمولا با توجه به سبک و ژانری که آهنگ باید داشته باشه انتخاب میکنم که از چه فاکتوری شروع کنم .
    تو سبک من که رپ و هیپ هاپ هست در کل اگه بخواد آهنگ احساسی ای بشه من اول ملودی رو میسازم و بعد براش آکورد مینویسم و باقی داستان .
    اگه بخواد ریتمیک باشه ( منظور شیش و هشت نیست ) ، معمولا یه ریتم پایه مینویسم بعد آکورد ها و هارمونی و بعد نسبت به ریتم و هارمونی ای که آهنگ داره ملودی رو مینویسم .

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  10. مهدی پایا

مهدی پایا عضو سایت

امتیازات:
    +7 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سوال خوبیه اما نمیشه گفت همیشه چطور شروع میشه

من تا الان سعی کردم اول شعر رو تثبیت کنم بعد ملودی رو خلق کنم بعدش بدم به تنظیم کنندم بسازه برام......اما از اونجایی که الان خیلی سخت تر میشه نظر شنونده ها رو جلب کرد تصمیم گرفتم روی تنظیم بیشتر حساسیت به خرج بدم چون حس میکنم الانه شعر های خیلی ساده با ملودی های خیلی ساده با یه تنظیم و میکس مستر خوب میتونه نظر شنونده هامونو جلب کنه...

در کل به نظر من اول باید شعر تثبیت بشه و بعد از اون ملودی بعد تصمیم گرفته بشه که چه تنظیمی روش انجام بشه....من تنظیم رو یه خلاقیت و یک پتانسیل فکری میدونم که از مغز خلاق یک تنظیم کننده بیرون میاد و میتونه به کار جلوه بده و یک کار حتی مرده رو زنده کنه

بارگذاری...