پروژه آهنگسازی "10 روز تا شب کریسمس" از فرهود

شروع موضوع توسط Farhood ‏13/12/13 در انجمن Classical

تاپیک "10 روز تا شب کریسمس" از فرهود تالار Classical در persian-music.org.

1. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    روز 14 دسامبر 2012 (سال گذشته) زمانی که چیزی تا کریسمس نمونده بود، اتفاق تکان دهنده ای در امریکا افتاد. 20 دانش آموز پیش دبستانی در مدرسه ی "سندی هوک" Sandy Hook در نیوتاون ایالت کانکتیکت امریکا با شلیک مستقیم تیربار اتوماتیک کشته شدند. تعداد گلوله های یافت شده در هر بدن، بین 3 تا 11 گلوله بود. پلیس، جوان بیست ساله ای بنام "ادام لانزا" رو قاتل معرفی کرد، که جسد خودش هم داخل کلاس افتاده بوده (به معنی اینکه بعد از تیراندازی خوکشی کرده). کم کم اسناد و شواهد مشکوکی بدست اومد مبنی بر اینکه این یک دسیسه ی از پیش تعیین شده بوده و "لانزا" خودش هم قربانی این دسیسه بوده. در طول یکسال کم کم موضوع سیاسی شد و معلوم شد که حتی این جنایت با همکاری خود دستگاه پلیس امریکا صورت گرفته، ولی دقیقا چه کسی و یا چه تشکیلاتی پشت این موضوع بوده، همچنان پشت پرده مونده.

من چندان اهل بیانیه صادر کردن و جنجال و شعار و این حرفا نیستم. اما به دور از هر نوع نگاه موضع گرایانه ی سیاسی و قومی و ملی و غیره (که هیچ اعتقادی به اینها ندارم)، چیزی که منو متاثر کرد، این بود که این مقتولها فقط 5 و 6 سال داشتند. پیش دبستانی بودند و حتی معنی سیاست رو هم نمی فهمیدند. تیراندازی در مدارس و دانشگاههای امریکا موضوع جدیدی نیست، ولی اولین بار بود که این مقطع سنی هدف قرار گرفته بودند. چطور یه آدم میتونه اصلحه ی خودکار رو بگیره طرف یک بچه ی 6 ساله؟ در تاریخ بچه های زیادی در جنگ ها و درگیری ها فدای بازی های سیاسی شدند، ولی یک چنین موردی که یک تشکیلات، مستقیم به قصد کشتن بچه های 6/5 ساله برنامه ریزی بکنه و روی اونها صلاح خودکار بکشه، شاید بشه گفت در تاریخ اولین بار بوده. بدست آوردن یک چنین رکوردی رو به بشریت باید تبریک گفت!

بعد از یک سال این موضوع هنوز از ذهن من بیرون نرفته. من این قطعه رو در رابطه با همین موضوع نوشتم، بنام "10 روز تا شب کریسمس" و تقدیم میکنم به همون کوچولوهایی که خودشونو آماده کرده بودند برای شب کریسمس که برن تو آغوش بابانوئل، ولی نمیدونستند که هیچوقت بابانوئل رو دیگه نخواهند دید.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نرم افزارهای استفاده شده:

DAW:

ریکورد و اکسپورت کلیپ فایلها: FL Studio 11
    میکس و ساند دیزاین: Adobe Audition CS6
    -------------------------------------------------

سمپل لایبرری ها:

استرینگز: Spitfire Sable 1, 2, 3
    پیانو: Stainway Galaxy
    فلوت ریکوردر: Embertone Ivory Wind
    سینت گلوکن: (Sytrus (FL Studio
    کرَش: Orchestral Percussion
    سورس متریال برای دیزاین شیپ های ریتم: Sterezu Thunder & NI Drumlab
    ویولن سولو: Embertone Friedlander
    کُر کودکان: 8Dio Liberis
    سوپرانو: Cinesamples Voxos
    ابوا: Orchestral Tools Berlin Woodwinds

vst FX ها و سایر نرم افزارها:

ریورب برای ترکهای موزیک: Altiverb 6
    ریورب برای ساند افکتها: Reverberate
    کامپرس برای ووکال (سوپرانو): F-a-b-Filter Pro-C
    کامپرس برای ساز: T-RackS
    اکولایزر پارامتریک: (EQ Editor (Adobe Audition
    اکولایزر ساند دیزاین: F-a-b-Filter Pro-Q
    مگزیمایزر: ایزوتوپ اوزون Maximizer
    استریو ایمیج: ایزوتوپ اوزون Imager
    نویز ریداکشن: iZotoope RX3
    گِیتینگ: F-a-b-Filter Pro-G
    هایکات ها و لوکات ها: Adobe Audition FFT Filter
    فیلترینگ: WAW 2
    پیچ شیفتینگ و چنل سوَپ: Sony Soundforge 11
    ------------------------------------------------------

ساند افکتها از سایت زیر:

Freesound.org - Freesound.org

آخرین ویرایش: ‏4/3/14
    • خوشم اومد خوشم اومد x 3
  2. dreamsky

dreamsky عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +220 / 0 / -0
    نرم افزار:
    reason, sonar
    پاسخ : "10 روز تا شب کریسمس" از فرهود

خیلی خیلی زیبا بود آقا فرهود عزیز.....واقعا فکر کردن بهش هم خیلی سخته....
    ولی اون قسمت اخر موزیک خیلی خشن شده!!!! من شوکه شدم...!

3. pe32_64

pe32_64 کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +2,132 / 1 / -2

درود بر شما فرهود خان هنرمند فهیم و توانمند ،
    ممنون از ایجاد پست و تشکر بابت قراردادن موزیکتون.
    آقا همیشه موزیکاتون من رو تحت تاثیر خودشون قرار میدادن و برام یه حس خاصی رو داشتن.
    از این هم بهره بردیم .

فقط اون سکوتهای کوتاه اول شروع شدن موزیک هستش ،موقعی که یک لحظه صدا کلا قطع میشه و دوباره شروع میشه، اگه نباشه بهتره.(البته اگه به دلیل خاصی ایجاد نشده)
    موفق باشید و سلامت.

4. 051Music

051Music عضو سایت

شغل :
    آهنگساز و تنظیم کننده
    امتیازات:
    +58 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, reason

سلام فرهود عزیز . خسته نباشید میگم بهتون . بسیار زیباست . اما جدای از تنظیم زیبایی که انجام دادید . من فکر میکنم اگر اون خشم آخر قطعه تون نبود (ساند افکتها..) و اون خشم رو به غم بیشتری توی کل موزیک تبدیل میکردید ، زیبا تر میشد...منظورم یه غم خشن و تکان دهندست .. نمیدونم چطور بگم! . یعنی دوست داشتم این همه درد رو توی موزیک بشنوم تا توی ساند افکت.

چون من توی کل موزیک نمیتونم بگم که غم زیادی احساس کردم!
    بیشتر ، آرامش و معصومیت و زیبایی های دوران کودکی رو دیدم و شنیدم تا یک واقعه دردناک.

احساس میکنم هرکس که این قطعه رو یک بار گوش کنه ، جرات دوباره گوش کردنش رو نداشته باشه...! من که خیلی شوکه شدم.
    مرسی...

5. AliRezA Nasehi

AliRezA Nasehi کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +1,760 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio

بی نقص بود.
    موفق باشید.

6. masoodmadadi

masoodmadadi عضو سایت

امتیازات:
    +40 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sonar

خیلی خوب بود.اگه بشه در مورد آکورد هایه به کار رفته هم توضیح بدید خیلی بهتر میشه.
    اتفاقا به نظرم قسمت آخرش خشونتی که در اون لحظه به کار رفته بود رو خیلی قابل لمس میکرد.
    مقدمه ای که با آکوردایه دیسونانس شروع میشود خبر از واقعه ی شومی تو آینده میداد,موسیقی رفته رفته نرم تر میشد و با ورود فلوت رکوردر میشد به معصومیتی که تو نگاه بچه ها بود پی برد.
    ویالون با ملودی غم انگیزش انگار یه زمینه سازی برایه تحمل اندوه آینده میکرد و بعد....
    میشد با افتادن پوکه ها رو زمین نهایت قساوت رو لمس کرد....
    البته این تحلیل شخصیه من بود ممکنه یه جاهاییشم درست نباشه.
    مرسی جناب فرهود.

7. jalabmakhfi

jalabmakhfi عضو سایت

امتیازات:
    +18 / 0 / -0
    نرم افزار:

به قدری این قطعه زیبا ساخته شده که کاملا" تو ذهنم تصویر سازی میکنه
    انگار یه قطعه از یه فیلم هالیوودیه
    به نظرم شما استعداد زیادی در زمینه موسیقی فیلم دارید .
    یه جورایی هم آهنگ ساختید و هم کارگردانیه یه فیلم کوتاه 4 دقیقه ای رو کردید .
    عالی

8. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge

از همه دوستان که پست دادن تشکر میکنم. :smile (2):
    روند تئوریک ساختار این قطعه رو بطور کامل توضیح خواهم داد مسعود جان، فقط الآن در موقعیت مناسب نیستم. احتمالاً امشب بتونم یه وقت بذارم بنویسم.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  9. rh.mohammad

rh.mohammad عضو سایت

امتیازات:
    +256 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, protools, studio_one

خیلی زیبا بود جناب فرهود .
    واقعا تنظیم حرفه ائی انجام دادید . بسیار بسیار دلنشین بود .
    تنها موضوعی که از نظر من شاید بهتر بود اینه که اون صدای تیر اندازی و کودکی که مادرش رو صدا میزد رو در ابتدا میاوردید و انتهای قطعه موزیکال تموم میشد
    البته من در جریان روایت شما از قطعه ای که نوشتید نیستم و فقط تصویر سازی و نظر شخصیم بود .

واقعا کارتون حرفه ای بود و بارها و بارها میشه گوش کرد .
    بی صبرانه منتظر توضیحاتتون هستم .

10. dj unk

dj unk عضو سایت هنرمند

شغل :
    موسیقی
    امتیازات:
    +257 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason

اقا دم شما گرم . خیلی لذت بردم . تنظیم کار خوب بود . واقعا کار شنیدنی شده . فقط اگه یه تغییراتی توی انتهای موزیکتون بدید فکر کنم دیگه نقصی نداشته باشه . منتظر کارای بعدی شما هستم .

11. arei

arei عضو سایت

امتیازات:
    +370 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio

گلیساندو ها رو چطوری اجرا کردین؟

12. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge

در مورد یه همچین پروژه ای اول باید یه ساختار فُرمیک برای خودم تعریف میکردم. از طرفی هم نمیخواستم با ساختن یه موزیک غمگین کلیشه ای بیام یه حرکت سالگردی (Anniversary) طبق معمول رسانه ها انجام بدم که یه جورایی بوی رسانه بده (از رسانه متنفرم!). اومدم دراماتیک در نظر گرفتم. طوری که ضمن ایجاد فضای حزن، شنونده رو بتونه در فضای واقعه هم قرار بده و بار دراماتیک تعلیق و آلارم خطر رو هم داشته باشه. بنابر این سه بخش در نظر گرفتم: فضاسازی، معرفی محیط و حادثه ی نامعلومی که در انتظار هست رو برای شروع، موسیقی ملودیک با استراکچر کودکانه، که بار نه چندان کودکانه ای که در درونش مخفی هست رو برای میانه، و حضور در محل حادثه و ایجاد شوکی که شنونده به هیچ وجه آمادگیشو نداشته که در چنین قطعه ای باهاش روبرو بشه رو در پایان طراحی کردم.

در مدت کمتر از 24 ساعتی که تا الآن در جاهای مختلف وب این قطعه رو شر کردم، کمتر کسی بود که در باره ی شوک آخر قطعه، ری اکشن نشون نداده باشه! و این دقیقاً چیزی بود که در نظر داشتم اتفاق بیافته. کسانی مثل ما که در کار موسیقی و صدا هستند، با شنیدن خبری مثل "سندی هوک" میتونن صدای واقعه رو در ذهنشون تصور کنند. ولی همه که اینطور نیستند. اکثر شنونده ها تا عملاً صداشو نشنوند، تصور ضعیفی از واقعه خواهند داشت. درست یک سال هست که همین صداها در ذهنم مثل پُتک تو سرم میکوبه. خب انتقال این حس برای شنونده با صراحت، خیلی برام جدی بود.

ساخت و ساز افکتیو همین بخش آخر هم خیلی کار بُرد. افکتهای تیر بار، ریلود تیربار، راه رفتن، پوکه ها، جیغ، افتادن اجساد و اشیا و شکسته شدن شیشه پنجره رو هر کدومو جدا جدا گیر آوردم و کنار هم ادیت کردم (البته بعد از کلی پراسس). مخصوصاً پوکه ها که با یک تاخیر کوچیک بعد از شلیک هر گلوله باید صداشو میشنیدیم، چیدمانشون وقت زیادی از من گرفت. و نا گفته نماند که در همین بخش شلیک و جیغ و داد چند بار خودم بغضم گرفت.

مابین بخش اول (فضاسازی) و دوم (موزیک ملودیک) به نظرم یه چیزی کم بود. اینکه ساند افکت مدرسه، صاف بره تو دل موسیقی اصلاً راضیم نمیکرد. بنابر این اومدم از پیانو بعنوان یک پُل کمک گرفتم. بطوری که شنیدید، پیانو ساز نمیزد، بلکه سازی بود که نقش امبینت رو داشت و ضمناً شیطنت کودکانه ای که در افکت مدرسه داشتیم رو هم در حرکتش حمل میکرد، و در عین حال بوی یک اتفاق نامعلومی رو هم با خودش داشت.

قدم بعدی که موسیقی اصلی بود، نمیخواستم همینطور بی مقدمه شروع بشه. برای همین با 4 حرکت هارمونیک استرینگز با سکوت تاکید شده رو در نظر گرفتم که شنونده حس کنه که با یک قطعه ی عادی طرف نیست، بلکه با یک اتفاق طرفه. کرشندو، و دیمینوئندویی که نشان از هر آن نزدیک شدن اتفاق داشت و سکوت توجه برانگیزی که خبر از خلاء "نبودن" رو داشت. نتهای این بخش هم کورد ساده و خالی نیستند. اولی حرکتی از سل مینور9 هست، دومی یه حرکتی نزدیک به می بمل ماژور9، سومی دو مینور 9 و چهارمی هم رِماژور4ی هست که تبدیل میشه به رِماژور ساده.

بخش میانی (موزیک اصلی) باید شخصیت کودکانه میداشت. فلوت ریکوردر رو در نظر گرفتم. و بعد ارکستر استرینگز که همون ملودی ریکوردر رو با تکرار حجیم، تاکید بکنه. قبل از ایمپرووایز ویولن سولو، یه 55 ثانیه هم نوشته بودم که حذف کردم. اگه حذف نمیشد نمیتونستم درست در تاریخ معین شده تمومش کنم و برسونمش. در آخر بخش میانی، لازم بود که دوباره به استرینگز خالی برگردونم. بنابر این ویولن سولو، ریتم و کُر کودکان (که واژه ی "سندی هوک" رو تکرار میکنند) رو از فضا دور کردم تا به استرینگز خالی برسم. و دوباره شکل دیگه ای از همون پیانو امبینت و ... بالاخره بخش پایانی که قبلاً توضیح دادم.

این قطعه هم مثل بسیاری دیگه ای از قطعات، طبعاً خالی از ضعف نیست. مخصوصاً برای من که خیلی وقته از فضای کار ارکسترال دور شدم. این قطعه یه بغضی بود که باید خالی میشد. شاید بشه گفت نوعی تراپی (Therapy) بود برای خودم و در حد خودم.

ضمناً درسته که من تحصیلات موسیقی داشتم، ولی بسیاری از کارهایی رو که الآن دارم انجام میدم رو مدیون همین سایت هستم. دو سال پیش که من عضو این سایت شدم، اصلاً آشنایی عمیقی با VST ها، لایبرری ها و بعضی نرم افزارها در این حد نداشتم. جا داره که از همه ی دوستانی که در این سایت ازشون بهره مند شدم، تشکر کنم. هم دوستانی که در معرفی و آموزش نرم افزارها کمک من بودند، و هم دوستانی که نرم افزارها و VST ها رو شر کردند.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  13. dj unk

dj unk عضو سایت هنرمند

شغل :
    موسیقی
    امتیازات:
    +257 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason

یه سوالی دارم خدمتتون
    میخواستم بدونم شما چجوری ساز بندی یه کار ارکسترال رو انجام میدی ؟ منظورم اینه که روال کارشما برای سازبندی هر قطعه ای که میسازید چیه ؟

14. arei

arei عضو سایت

امتیازات:
    +370 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio

میشه جوابه منو بدی/بعضی قسمت ها استرینگ گلیساندو داشت/لطفا منو راهنمایی کنین/تشکر

15. masoodmadadi

masoodmadadi عضو سایت

امتیازات:
    +40 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sonar

در تکمیل عرایض دوستمون dj unk میخواسم منم این سوال رو بپرسم که:
    بعد از این همه تصویر سازی و نوشتن ملودی,انتخاب فرم ,ارکستراسون و...آیا کار رو تو نرم افزار هایه دیگه ای هم به عنوان(چرک نویس!)مینویسین؟
    مثلا finale یا sebilius.(چون نت نویسی توشون راحته)
    من بیشتر با آکومپانیمان ارکستری مشکل دارم!اون چیزی که تو ذهنم هست رو نمیتونم دربیارم(برا کارهایه حماسی ارکسترال)

16. SuShiaNT

SuShiaNT عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +381 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, protools

خسته نباشید.
    دوباره خسته نباشید.
    دوباره خسته نباشید.
    دوباره خسته نباشید.

این همه خسته نباشید گفتم صرفا بخاطر اون قتل عام کودکان در آخر موزیکتون ....... !!!!
    یعنی من عاشق این احساس خشنتون هستم 3 نمونه کاری دیگه هم برام ایمیل کردین قبلا
    اونها هم خشن بودن ولی اونها رو هم مثل این کار دوست داشتم کاملا با صلیقه ی من میخونه .
    ( کشتن بچه ها نه ولی کلا با توجه به کارهایی که ازتون شنیدم اون احساس خشن رو دوست دارم :) ).

آهنگسازی خوب بود همه چیز در سر جای خود سکوت ها بجا پاساژها دسته بندی سازها و کادنس ها تکنیک ها نوشتاری ملودیک برای سازها و
    هارمونی موزیک همه چیز خوب بود.

تنظیم خیلی خوب فضا سازی شده بود همه چیز خوب بود فقط اون فلوت رو اصلا ازش راضی نبودم
    احساس رو اصلا نمیتونست درست بیان بکنه ...... ولی استیرینگ ها فوق العاده بودن با اینکه سمپل بودن ولی احساس
    بسیار زیبایی روبیان میکردن خیلی دوست داشتم .
    انتهای موزیک هم بسیار زیبا بود .
    میکس و مسترهم خوب بود و نسبت با سلیقه ی من موزیک کامل هم خوانی داشت.

* : دوستانی که مینوسین ایرادی در کار ندیدم ........ !!!!! فکر میکنم مقداری بی احترامی و کم لطفی نسبت به این اساتید باشه و
    بخاطر اینگونه برخورد ها هست که خیلی از اساتید راغب نیستن کارهای خودشون رو قرار بدن ... !!!!

اگر سوال فنی نسبت به موزیک دارین بپرسین یا نقد دارین به طور تخصصی نقد کنین ولی اینگونه برخورد ها برای هنرجوریی که تازه 4 سال هست داره فعالیت میکنه
    خیلی خیلی زشت هست که به استادی که در دانشگاه تدریس میکنه و عمرشون رویه هنر و موسیقی فدا کردن بگن ایرادی در کارتون ندیدم !!!!!!!!

آقای فرهود بسیار کار زیبایی بود لذت بردم از تک تک قسمت هایی که به سادگی نوشتم و میدونم چقدر زمان بر هست
    تا کار شکل بگیره و این همه احساس در کار نهفته باشه خیلی خیلی سخت و استادانه هست .

خسته نباشید .

در تکمیل معذرت میخوام یه توضیح برای هنرجویانی که اون بالا میخونن گلیساندو و نمیدونن چی هست ؟
    گلیساندو یک تکنیک در نوازندگی هست که در اکثر سازهای زهی میتونیم اون رو اجرا کنیم و مثل ویلن ویلن سل گیتار
    ستار تار و...................

این تکنیک در استرینگ زیاد استفاده میشه و این تکنیک کشیدگی و عوض شدن نت به نتی دیگر بدون قطع شدن و پیوستگی صدا و نت
    فرکانس یا همون صدای ساز هست . بطور مثال : شما نت دو رو دارین میزنین و بعد از نت دو میخواین نت ر بزنین
    دست خودتون رو به سمت نت ر کشیده نت رو به صدا در میارین ...... به حالت پیوسته بدون وارد کردن ضربه ی دوم .

-------------------------------------

از توضیحاتتون فنی و تخصصی تون هم سپاس گذار هستم که وقت گذاشتین .
    خسته نباشید.

معذرت میخوام که در پستتون دخالت میکنم و جواب میدم ...........
    اگر در شیوه ی تنظیمتون به نوشتاری در یک نرم افزار دیگر باشه و انتقال به سکوئنسر باشه که کاملا مشخص هست
    اگر ملودی مورد نظر با میدی میزنین این تکنیک رو در نوازندگی با کیبورد میتونین انجام بدین همراه با کلید پیچ
    اگر منظورتون نسبت به وی اس تی ها هست .......... اون دیگه بر میگرده به هنر تنظیم کننده صدا سازی و......
    نسبت به سلیقه ی طرف ......
    شما در کدوم قسمت دقیقا مشکل دارین ؟!!!
    ------------------------------------------

بازهم معذرت میخوام که در پستتون دخالت کردم . من رو ببخشید

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏14/12/13
  17. M@JiD

M@JiD عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +179 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, nuendo

خیلی زیبا و تاثیرگذار بود.من هم مثل بیشتر دوستان از آخر قطعه شوکه شدم که دلیلشو فرمودین (که اینطور که برداشت کردم ارتباط با مخاطبان بیشتر بوده.)

می خواستم از جناب فرهود بپرسم این قطعه چند ساعت وقت برده.البته میدونم دقیق نمیشه گقت ولی اگه حدسشونو بگن بازم خوبه.

از جنابSuShiaNT هم بخاطر توضیحاتشون ممنونم.

18. majdodin

majdodin عضو سایت

امتیازات:
    +171 / 1 / -0
    نرم افزار:
    ableton, reason, StudioOne

من در تمام مدت حس کردم دارم یه کار در رنج کارای basil poledoris میگوشم

ایشون واقعا کارشون درسته

19. 051Music

051Music عضو سایت

شغل :
    آهنگساز و تنظیم کننده
    امتیازات:
    +58 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, reason

جناب فرهود . مجدداً خسته نباشید میگم بهتون... توضیحاتتون بسیار کامل بود ... به هرحال من قصد بی احترامی به شما رو نداشتم و ندارم ، و برای خودتون و کارتون احترام زیادی قایلم.
    هدفتون از قرار دادن ساند افکت های آخر موزیک قابل درک هست... اما من به شخصه نظرم اینه که موسیقی زبان بیان احساسات هست و آهنگساز باید بتونه هرآنچه در فکرش هست رو با موزیک نشون بده...حتی همون رگبار آخر کار رو میشد با سازهای ضربی توی اوج موزیک نشون داد.

من شما رو در حد استاد خودم میدونم و سعی دارم نظرمو بگم .. امیدوارم دوستان حرفم رو بی احترامی تعبیر نکنند...
    امیدوارم همیشه شاد و سلامت باشید

20. Reza Soleymani

Reza Soleymani عضو سایت

امتیازات:
    +563 / 1 / -1
    نرم افزار:
    flstudio

بغض کردم. نظر احساسی دادم. چون در حدی نیستم نظر کارشناسی بدم . مرسی از اثرتون

بارگذاری...