1. فضای مطبوع از نظر شما برای یک آهنگساز و حتی میکس و مستر کار چیست ... ؟

شروع موضوع توسط امین پیشه ور ‏18/2/13 در انجمن گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی

تاپیک 1. فضای مطبوع از نظر شما برای یک آهنگساز و حتی میکس و مستر کار چیست ... ؟ تالار گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی در persian-music.org.

1. امین پیشه ور

امین پیشه ور مدیر ارشد تیم مدیریت مدیر ارشد

امتیازات:
    +1,315 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    در کل هرکسی یه محیط رو برای کار خودش در نظر گرفته به دور از هرچیز مزاحمی برای هر چه بهتر تمرکز کردن رویه کار و در کنار این آرامش نیاز داره به یه فضای عاری از انعکاسهایه صوت ...
    در آخر می بینید یه فضای تاریک و خفه رو بهمراه دارید.

حالا آیا این فضا از نظر روانشناسی تاثیری بر شخص و کار اون خواهد داشت ؟ و شما چه محیطی رو برای خود می پسندید و در اون راحتر هستید ؟

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
  2. HECTRUM

HECTRUM مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +2,036 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, wavelab
    یه محیط آروم.
    یه روشنایی نه خیلی شدید.
    یک فنجون قهوه یا یه لیوان چای.
    یک دفترچه و خودکار که همیشه نت بردارم.
    و صد البته تجهیزاتم که لزومه ی این کاره.

بهترین کارها رو من در این شرایط انجام میدم :)

3. SuShiaNT

SuShiaNT عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +381 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, protools

100% امین جان ...... فضا و محیط و افکار و روحیه شخصی و عصاب خیلی خیلی تاثیر داره این به شخصه امتحان کردم .
    هر چی محیط اطرافت آرامش بخش و آروم تر باشه کارت بهتر و بهتر میشه.
    توزمان های متفاوت چه وقتی که عصابم خورد بوده چه وقتی نبوده یا در نور یا تاریکی ولی میکسی که در تاریکی انجام میدم
    حسش خیلی خیلی بهتر میشه تا در حالت عادی و برای تصحیحش که دقت بیشتری باید داشته باشم در روشنایی با دقت بالا گوش میدم و...

ولی این ها همه تاثیر خیلی خیلی زیادی دارن نظر شخصیم این هست ودر تاریکی یک شمع و یک عود هم روشن میکنم و.......

البته اینها نظر شخصی من هست هر کسی یه عقیده ای داره ....

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
    • موافقم موافقم x 1
  4. M.J1991

M.J1991 عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +417 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason
    من به شخصه بهترین زمانی که آهنگ میسازم توی فرجه های قبل امتحانام یا وسط خود امتحانامه!! :smile (71):
    توی اتاق خودم و پشت میزم، بغل پنجره بهترین جاس واسه من...ولی هر چقد سرم خلوت تر باشه کمتر ایده ی موسیقی به ذهنم میرسه!

• موافقم موافقم x 1
  5. dreamsky

dreamsky عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +220 / 0 / -0
    نرم افزار:
    reason, sonar
    نمیدونم عادت بدیه یا نه ....! ولی حتما باید آرامش داشته باشم و سرم خلوت باشه.... اگه دوروبرم هم شلوغ باشه اصلا نمیتونم کار کنم.....در کل تنهایی رو خیلی دوست دارم...:دی

6. Pter

Pter عضو سایت

امتیازات:
    +136 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, studio_one
    همین که دوست عزیزمون فرمودن
    تنهایی و خلوت بودن مکان مذکور :cool:

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  7. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    خوب بستگی داره.در کشور ما متاسفانه زیاد نمیشه آزادانه مکانی رو انتخاب کرد.اما در کشورهای دیگه میبینید که تو چه فضاهای بازی و در چه استدیوهای بزرگی با آرامش کار میکنن.به نظرم مکان خیلی تاثر داره.مثلا من الان براتون قسم بخورم تا الان نشده که یه بار با آرامش صدای مانیتورینگام رو تا آخر زیاد کنم یا آزادانه و از عمق وجود خودم رو با سازم خالی کنم.چرا که محیط اجازه نداده و فوری سر و صدای بقیه رفته بالا.پس در درجه ی اول مهم اینه که یه محیط آکوستیک و عایق خوب داشته باشیم و این باعث آرامش میشه.خوب کنار اینها میتونه طرح دیواره های استدیو خودش تاثیر گذار باشه مثلا رنگ شکل و چیزای دیگه.یه چیز دیگه که خیلی مهمه اینه که وسط کار نیان صدات بزنن بگن پاشو برو نون بگیر یا دم در کارت دارن یا..... چون واقعا وقتی شما عمیق فرورفتی و داره یه جرقه ای به ذهنت واسه قشنگتر شدنه کار میخوره یه دفه.... ای بر خرمگس معرکه لعنت. از طرف دیگه هم اینکه یه نفر که میخواد واقعا حرفه ای کار کنه حد اقل تجهیزاتی رو تهیه کنه که وقتی وارد استدیوش میشه به معنای واقعی استدیو رو درک کنه.به حرفام نخندین چون واقعا تجربه کردم این موضوع رو.من تا قبل از اینکه تجهیزاتم بهتر بشن اصلا روی خودم زیاد حساب نمیکردم و شوقی نداشتم آنچنان اما وقتی رفته رفته تجهیزات تهیه کردم و تجهیزاتم رو استاندارد کردم دیگه خیالم راحت شد که حالا میتونم هنر درونم رو با تجهیزات نسبتا خوب بروز بدم. مثلا اوایل کارت صوتم اینترنال بود-سیستم سی پی یوش 1 بود از این بیخودا.رم 1 بود.اسپیکر 40 تومنی بود.هدفون 16 تومنی بود.اما یه چیز خوب داشتم و دارم هنوز اونم ارگمه.که به نظر من از 100 تا میدی کیبورد با احساس تره چرا که کلاویه هاش نرم تر و طبیعی تره.مثلا اون اوایل هی میگفتم ای بابا این چه ارگیه هیچی نداره اما رفته رفته حالا دارم قدرش رو میدونم.از بحث خارج نشم.فقط منطورم این بود که یه آهنگساز اول که باید قانع باشه-بهترین ها از کمترین چیزها بهترین شدن و حالا بهترین هارو دارن.پس اگه میخواید یه آهنگساز موفق باشید حتما روی روحیتونم کار کنید.مثلا باید دور خیلی چیزهارو خط بکشید.تفریحات و خیلی چیزا... این خودش میتونه به فضای آروم آهنگسازیتون کمک کنه.چون دیگه دوستتون هی زنگ نمیزنه بابا پاشو بریم دور بزنیم و شمام تو رو در بایستی کنی و از علاقت بزنی..... پس در یه نتیجه گیری: فضای آروم برای یه آهنگساز فضایی هست که خود انسان اون رو به وجود بیاره.مادی مثل تجهیزات ایده آل و مکان عایق.روحی مثل مدیریت عقل بر احساس.اگه میخواید تو موسیقی هم مثل عشق شکست نخورید فقط و فقط با عقل جلو برید نه با احساس.یا علی

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  8. mo-hammad

mo-hammad عضو سایت

امتیازات:
    +568 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition
    آرام-موچود بودن امكانات و ادوات لازم- باز هم آرام :) - نور پردازي مناسب - باز هم آرام :) يه فلاكس چايي ( واسه ما بي كلاسا) -- يه فنجان قهوه (واسه شما باكلاسا :) ).

9. امین پیشه ور

امتیازات:
    +1,315 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    ممنون از دوستان
    تمام نکاتی رو که همه برسی کردن یه سری نکات مهم و به خصوص مشترک رو داشت ...

1. فضایه ساکت برای تمرکز بهتر
    2. نور محیط
    3. آکوستیک بودن اتاق
    4. عاری از هر گونه مزاحمتی
    5. ...

همه و همه باعث گرفتن بهترین نتیجه میشن که از نظر کلی اینو یادتون نره که تجهیزات بیش از حد و کم کاربرد همیشه این آرامش رو هم میتونه از بین ببره ...

10. mo-hammad

mo-hammad عضو سایت

امتیازات:
    +568 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition
    دِ نه دِ داش امين اون چايي اوليش هست :) بعدا بقيش

11. heaven-and-hell

heaven-and-hell عضو سایت

امتیازات:
    +87 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, sonar
    سلام. من اتاق تمرین و رکوردم فضای زندگیه روزمرمه، منظورم اینه که استودیم فضای ایزوله نداره که بشه فقط توش کار موسیقی کرد، حتی بعضی دور هم بودنامون تو استودیوی منه. فضای صمیمی و خونگی رو بیشتر دوست دارم تا اینکه ایزولش کنم! هنوز نمیدونم الان تو استودیم دارم زندگی میکنم یا اینکه این محل زندگیمه که توش استودیو زدم؟!!!

3 تا چیز رو کارم خیلی تاثیر داره و بهشون اهمیت میدم:
    1 . فضای کافی
    2 . نور مناسب
    3 . مرتب و تمیز بودن محیط و ابزار و ساز ها

12. Hamidreza Mehrfar

Hamidreza Mehrfar مدیر ارشد تیم مدیریت مدیر ارشد

امتیازات:
    +1,575 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    مسلماً فضا تاثیر خیلی زیادی داره
    همینطور خیلی چیزهای دیگه،اعصاب راحت،نداشتن نگرانی از کار و درس و ...
    ولی محیطی که من خودم توش راحتم و تقریباً هر جا قرار باشه کار کنم سعی میکنم این شرایط و محیا کنم
    اول این و بگم که این چند خطی که قراره بنویسم کاملاً جدیه،کسی شوخی برداشت نکنه ! ;)
    قرار شد شرایط مطبوع رو بگیم دیگه!
    اول از همه اتاق بدون پنجره،که تنها منبع روشناییش یک لامپ کم مصرف باشه!رفت و آمدی هم نداشته باشه و مثل کاروانسرا نباشه(مسلماً از لحاظ آکوستیکی مناسب باشه و همینطور نگرانی از شکایت همسایه ها بابت صدا نباشه!)
    میز نسبتاً بزرگ که ارتفاعش مناسب من باشه و ماوس و کیبورد حتماً به صورت کشویی باشه
    صندلی دسته دار که پشتیش نرم باشه و خیلی راحت بشه روش نسبتاً دراز کشید!(برای اینکه هر چند دقیقه بتونم راحت پام و بزارم رو میز!)
    موبایل و تلفن روی میز دم دست باشه(هر دو سایلنت)
    روی میز یک لپ تاپ که به اینترنت وصل باشه
    سمت راست یک ال سی دی و PS3 که جوی استیکش دم دست باشه(چند روز پیش به این نتیجه رسیدم که Most wanted ذهنم و آزاد میکنه!)
    یک لیوان موهیتو (یا هر نوشیدنی خنکه دیگه)
    در دسترس بودن پنل کارت صدا و تمام دیوایس ها

13. ایمان احمدزاده

ایمان احمدزاده مدیر ارشد مرجع تخصصی موسیقی ایران تیم مدیریت مدیر ارشد

شغل :
    آهنگساز٬ تنظیم کننده٬ صدابردار
    امتیازات:
    +2,601 / 1 / -2
    نرم افزار:
    cubase, logic
    به شدت به این قضیه اعتقاد دارم که فضای کار روی حس شما و در نهایت خروجی کار شما تاثیرگذاره
    مثلاً میز کار من قبلاً مشکی رنگ بود و همیشه میدیدم که فضای کارهام یه تیرگی داره (البته این موضوع رو فقط خودتون میتونید متوجه بشید) و از وقتی میزم رو عوض کردم که رنگش سفید هست و واقعاً حس میکنم روحیه ام عوض شده با حالت قبل، یا اینکه زمانی که بخوام شبها پای سیستم کار کنم از نور Black Light اتاقم استفاده میکنم؛ حس خوبی بهم میده

یه مسئله ی دیگه هم هست که من شبها خیلی راحت تر هستم و دلیلش هم سکوت اطرافم هست، واقعاًتوی محیط شلوغ نمیشه کار کرد، البته برای ادیت کارهام ساعتش فرقی نداره ولی برای پیکر اصلی موزیک و چیزهائی که انتخابی هست و نیاز به تمرکز و تجسم داره شبها خیلی راحت تر کار میکنم

ضمناً از وقتی که سیگار رو ترک کردم به شدت موقع کار نیاز بهش رو حس میکنم ولی نبودش خیلی بهتر از بودنشه (سیگار نکشید) :smile (41):

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  14. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    برای من فضا خیلی مهم نیست.
    کافیه حس و حال کار بیاد سراغ آدم. در هر مکان و فضایی باشم کار میکنم.
    حتی شده پشت فرمون ملودی به دهنم خطور کرده و سریعا یا با موبایل یا با واکمن خبرنگاری که همیشه توی ماشین دارم. اون رو ضبط کردم که از خاطرم نره
    اما موقع کار در استودیو فضای تاریک و نور ملایم بیشتر تاثیر داره برام

- - - - - - - - - -

برای من فضا خیلی مهم نیست.
    کافیه حس و حال کار بیاد سراغ آدم. در هر مکان و فضایی باشم کار میکنم.
    حتی شده پشت فرمون ملودی به دهنم خطور کرده و سریعا یا با موبایل یا با واکمن خبرنگاری که همیشه توی ماشین دارم. اون رو ضبط کردم که از خاطرم نره
    اما موقع کار در استودیو فضای تاریک و نور ملایم بیشتر تاثیر داره برام

15. HECTRUM

HECTRUM مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +2,036 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, wavelab
    وقتی این بقل منه نمیتونم کار کنم همون بحث وسوسه و این حرفا :) این pes شده حووی من تو این کار :)
    اما از این حرفا گذشته یک چیز خیلی مهم رو فکر کنم کسی بهش اشار نکرد. شاید به صورت مستقیم ربطی به فضای کار نداشته باشه، اما یه سیستم نامناسب (منظور از لحاظ قدرت و ...) میتونه کل این فضای شیرین شما رو برای شما جهنم کنه.

حاشیه: رفقایی که تاپیک ها رو ایجاد میکنن مثل امین که این کار رو کرد سعی کنن محض پیام اخلاقی هم که شده یه جمع بندی از کل تاپیک کنن که هم مفیدتر به نظر برسه و فقط بحث پراکنده نباشه هم اینکه دوستانی که حوصله ندارند تاپیک رو دنبال کنند یا اینکه نظری ندارند یا ... یک جمع بندی از تاپیک رو ببینند.

16. امین پیشه ور

امتیازات:
    +1,315 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    بله حتما حامد جان
    اون وسط هم یه جمع بندی کوچیک کردم تا در ادامه دوستان بدونن بحث تا کجا پیش رفته ...

سر آخر هم تاپیک رو قفل میکنم و کل نکات گفته شده رو مینویسم :)
    ممنون

17. nascent

nascent عضو سایت

امتیازات:
    +354 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    بحث خیلی جالب و مهمیه
    صد در صد شرایط محیط خیلی خیلی تاثیر داره رو کار.
    شرایط مطلوب من برای آهنگسازی و تنظیم ، نور مهتابی ( چه روز ، چه شب ) ، استفاده از اسپیکر ( چون اتاق اکوستیک نیست و معمولا هم خانواده خونه هستن نمیتونم صدا رو خیلی زیاد کنم ( بر خلاف میل باطنی ) ، دمای اتاق به خصوص تو این روزا اذیت کننده شده و گرمه و این تاثیر منفی میزاره .

برای میکس و مستر معمولا شب ها کار میکنم و چون برادرم هم با من تو یک اتاق هستیم نمیتونم چراغ رو روشن بزارم تا اون بخوابه ، با هدفون میکس میکنم شبا و روز بعد با اسپیکر هم چک میکنم و ایرادات رو برطرف میکنم .

این وسوسه هم که دوستان حرفش رو زدن خیلی خیلی روی کارهای من تاثیر میزاره و باعث میشه که از زمانی که قبلا فکر میکردم خیلی دیرتر کار رو تموم کنم :d

18. Ramin ava

Ramin ava عضو سایت

امتیازات:
    +52 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    بنده از نظر روانشناسی عرض میکنم ، سه فاکتور تو آرامش موثر هستند :
    1- بوی مطبوع محیط
    2- میزان قند خون مناسب ( یعنی نه زیاد سیر باشی ، نه زیاد گرسنه )
    3- میزان نور کافی ( بنده نور ضعیف رو میپسندم در حالی که دوستان بعضاً نور شدید رو دوست داشتند - بیشتر سلیقه اییه )

از اونجا که آرامش هم یه اصل برای کار کردن فکر و مغز هستش ، پس به جز فاکتور سوم که فرد تا فرد متفاوته ولی دو فاکتور دیگه لازمه ی یه محیط آروم هستش !
    دوستمون که گفتند عود روشنن میکنند من حرفشون رو تایید میکنم که تاثیر تو آرامش داره ، خود منم عود روشن میکنم در حالی که شاید در حال تنظیم ترنس باشم ! منظورم اینه که دوستان فکر نکنند محیط که بوی مطبوع داشته باشه فقط برای تنظیم های اسلو یا حتی سنتی نیازه !

19. امین پیشه ور

امتیازات:
    +1,315 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    به نکته خیلی خوبی اشاره کردید و کاملا با حرفتون موافقم ...
    ملودی ها رو باید تویه لحظه شکار کرد .

اکثر مواقع پیش میاد ملودی پای سیستم به ذهن نمیاد ولی در یه لحظه به دور از فضای آماده شده برای ساخت موزیک این اتفاق میفته ...

ملودی رو باید شکار کرد و بعدا مورد بررسی قرار گرفت و شروع به کار کرد ...
    ممنون

20. mo-hammad

mo-hammad عضو سایت

امتیازات:
    +568 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition
    آها يه چيز مهم براي كساني كه در ابتداي كار هستند --من كه اينطوري هستم مثلا دارم كاري رو ميسازم بعد گوش ميدم ميبينم چقدر باحال هست و پيشرفتم رو توش ميبينم بعد ميرم يه ‌آهنگ حرفه اي گوش ميدم (همينجوري جهت تفنن در بين كار) بعد كلا از كار كردن نا اميد ميشم و كارم به گوشم يه كار بي خودي مياد . و آرامشم به هم ميخوره -- به هيچ وجه در حين كار به كارهاي ديگه گوش نديد. حالا بعدا كه از فضاي كار فاصله گرفتيد و پروژه رو بستيد و مغزتون نصبت به پروژه كمي آرام شد مي شه گوش داد.

بارگذاری...