1. فضای مطبوع از نظر شما برای یک آهنگساز و حتی میکس و مستر کار چیست ... ؟

امین پیشه ور

مدیر ارشد
تیم مدیریت
مدیر ارشد
13/6/09
606
1,938
93
شیراز
در کل هرکسی یه محیط رو برای کار خودش در نظر گرفته به دور از هرچیز مزاحمی برای هر چه بهتر تمرکز کردن رویه کار و در کنار این آرامش نیاز داره به یه فضای عاری از انعکاسهایه صوت ...
در آخر می بینید یه فضای تاریک و خفه رو بهمراه دارید.

حالا آیا این فضا از نظر روانشناسی تاثیری بر شخص و کار اون خواهد داشت ؟ و شما چه محیطی رو برای خود می پسندید و در اون راحتر هستید ؟

HECTRUM

مدیر تالار آهنگسازی
تیم مدیریت
مدیر تالار
20/1/11
484
2,133
93
تـهــران
یه محیط آروم.
یه روشنایی نه خیلی شدید.
یک فنجون قهوه یا یه لیوان چای.
یک دفترچه و خودکار که همیشه نت بردارم.
و صد البته تجهیزاتم که لزومه ی این کاره.

بهترین کارها رو من در این شرایط انجام میدم :)

SuShiaNT

هنرمند
عضو سایت
25/9/10
839
402
63
تهران - اصفهان
در کل هرکسی یه محیط رو برای کار خودش در نظر گرفته به دور از هرچیز مزاحمی برای هر چه بهتر تمرکز کردن رویه کار و در کنار این آرامش نیاز داره به یه فضای عاری از انعکاسهایه صوت ...
در آخر می بینید یه فضای تاریک و خفه رو بهمراه دارید.

حالا آیا این فضا از نظر روانشناسی تاثیری بر شخص و کار اون خواهد داشت ؟ و شما چه محیطی رو برای خود می پسندید و در اون راحتر هستید ؟

100% امین جان ...... فضا و محیط و افکار و روحیه شخصی و عصاب خیلی خیلی تاثیر داره این به شخصه امتحان کردم .
هر چی محیط اطرافت آرامش بخش و آروم تر باشه کارت بهتر و بهتر میشه.
توزمان های متفاوت چه وقتی که عصابم خورد بوده چه وقتی نبوده یا در نور یا تاریکی ولی میکسی که در تاریکی انجام میدم
حسش خیلی خیلی بهتر میشه تا در حالت عادی و برای تصحیحش که دقت بیشتری باید داشته باشم در روشنایی با دقت بالا گوش میدم و...

ولی این ها همه تاثیر خیلی خیلی زیادی دارن نظر شخصیم این هست ودر تاریکی یک شمع و یک عود هم روشن میکنم و.......

البته اینها نظر شخصی من هست هر کسی یه عقیده ای داره ....

M.J1991

هنرمند
عضو سایت
21/12/11
402
439
63
Delft - The Netherlands
من به شخصه بهترین زمانی که آهنگ میسازم توی فرجه های قبل امتحانام یا وسط خود امتحانامه!! :smile (71):
توی اتاق خودم و پشت میزم، بغل پنجره بهترین جاس واسه من...ولی هر چقد سرم خلوت تر باشه کمتر ایده ی موسیقی به ذهنم میرسه!

dreamsky

هنرمند
24/1/12
138
228
43
نمیدونم عادت بدیه یا نه ....! ولی حتما باید آرامش داشته باشم و سرم خلوت باشه.... اگه دوروبرم هم شلوغ باشه اصلا نمیتونم کار کنم.....در کل تنهایی رو خیلی دوست دارم...:دی

19/10/11
138
135
43
کمتر از 20hz
نمیدونم عادت بدیه یا نه ....! ولی حتما باید آرامش داشته باشم و سرم خلوت باشه.... اگه دوروبرم هم شلوغ باشه اصلا نمیتونم کار کنم.....در کل تنهایی رو خیلی دوست دارم...:دی
همین که دوست عزیزمون فرمودن
تنهایی و خلوت بودن مکان مذکور :cool:

11/4/12
1,603
334
83
QOM CITY
خوب بستگی داره.در کشور ما متاسفانه زیاد نمیشه آزادانه مکانی رو انتخاب کرد.اما در کشورهای دیگه میبینید که تو چه فضاهای بازی و در چه استدیوهای بزرگی با آرامش کار میکنن.به نظرم مکان خیلی تاثر داره.مثلا من الان براتون قسم بخورم تا الان نشده که یه بار با آرامش صدای مانیتورینگام رو تا آخر زیاد کنم یا آزادانه و از عمق وجود خودم رو با سازم خالی کنم.چرا که محیط اجازه نداده و فوری سر و صدای بقیه رفته بالا.پس در درجه ی اول مهم اینه که یه محیط آکوستیک و عایق خوب داشته باشیم و این باعث آرامش میشه.خوب کنار اینها میتونه طرح دیواره های استدیو خودش تاثیر گذار باشه مثلا رنگ شکل و چیزای دیگه.یه چیز دیگه که خیلی مهمه اینه که وسط کار نیان صدات بزنن بگن پاشو برو نون بگیر یا دم در کارت دارن یا..... چون واقعا وقتی شما عمیق فرورفتی و داره یه جرقه ای به ذهنت واسه قشنگتر شدنه کار میخوره یه دفه.... ای بر خرمگس معرکه لعنت. از طرف دیگه هم اینکه یه نفر که میخواد واقعا حرفه ای کار کنه حد اقل تجهیزاتی رو تهیه کنه که وقتی وارد استدیوش میشه به معنای واقعی استدیو رو درک کنه.به حرفام نخندین چون واقعا تجربه کردم این موضوع رو.من تا قبل از اینکه تجهیزاتم بهتر بشن اصلا روی خودم زیاد حساب نمیکردم و شوقی نداشتم آنچنان اما وقتی رفته رفته تجهیزات تهیه کردم و تجهیزاتم رو استاندارد کردم دیگه خیالم راحت شد که حالا میتونم هنر درونم رو با تجهیزات نسبتا خوب بروز بدم. مثلا اوایل کارت صوتم اینترنال بود-سیستم سی پی یوش 1 بود از این بیخودا.رم 1 بود.اسپیکر 40 تومنی بود.هدفون 16 تومنی بود.اما یه چیز خوب داشتم و دارم هنوز اونم ارگمه.که به نظر من از 100 تا میدی کیبورد با احساس تره چرا که کلاویه هاش نرم تر و طبیعی تره.مثلا اون اوایل هی میگفتم ای بابا این چه ارگیه هیچی نداره اما رفته رفته حالا دارم قدرش رو میدونم.از بحث خارج نشم.فقط منطورم این بود که یه آهنگساز اول که باید قانع باشه-بهترین ها از کمترین چیزها بهترین شدن و حالا بهترین هارو دارن.پس اگه میخواید یه آهنگساز موفق باشید حتما روی روحیتونم کار کنید.مثلا باید دور خیلی چیزهارو خط بکشید.تفریحات و خیلی چیزا... این خودش میتونه به فضای آروم آهنگسازیتون کمک کنه.چون دیگه دوستتون هی زنگ نمیزنه بابا پاشو بریم دور بزنیم و شمام تو رو در بایستی کنی و از علاقت بزنی..... پس در یه نتیجه گیری: فضای آروم برای یه آهنگساز فضایی هست که خود انسان اون رو به وجود بیاره.مادی مثل تجهیزات ایده آل و مکان عایق.روحی مثل مدیریت عقل بر احساس.اگه میخواید تو موسیقی هم مثل عشق شکست نخورید فقط و فقط با عقل جلو برید نه با احساس.یا علی

امین پیشه ور

مدیر ارشد
تیم مدیریت
مدیر ارشد
13/6/09
606
1,938
93
شیراز
ممنون از دوستان
تمام نکاتی رو که همه برسی کردن یه سری نکات مهم و به خصوص مشترک رو داشت ...

1. فضایه ساکت برای تمرکز بهتر
2. نور محیط
3. آکوستیک بودن اتاق
4. عاری از هر گونه مزاحمتی
5. ...

همه و همه باعث گرفتن بهترین نتیجه میشن که از نظر کلی اینو یادتون نره که تجهیزات بیش از حد و کم کاربرد همیشه این آرامش رو هم میتونه از بین ببره ...

سلام. من اتاق تمرین و رکوردم فضای زندگیه روزمرمه، منظورم اینه که استودیم فضای ایزوله نداره که بشه فقط توش کار موسیقی کرد، حتی بعضی دور هم بودنامون تو استودیوی منه. فضای صمیمی و خونگی رو بیشتر دوست دارم تا اینکه ایزولش کنم! هنوز نمیدونم الان تو استودیم دارم زندگی میکنم یا اینکه این محل زندگیمه که توش استودیو زدم؟!!!

3 تا چیز رو کارم خیلی تاثیر داره و بهشون اهمیت میدم:
1 . فضای کافی
2 . نور مناسب
3 . مرتب و تمیز بودن محیط و ابزار و ساز ها

Hamidreza Mehrfar

مدیر ارشد
تیم مدیریت
مدیر ارشد
مسلماً فضا تاثیر خیلی زیادی داره
همینطور خیلی چیزهای دیگه،اعصاب راحت،نداشتن نگرانی از کار و درس و ...
ولی محیطی که من خودم توش راحتم و تقریباً هر جا قرار باشه کار کنم سعی میکنم این شرایط و محیا کنم
اول این و بگم که این چند خطی که قراره بنویسم کاملاً جدیه،کسی شوخی برداشت نکنه ! ;)
قرار شد شرایط مطبوع رو بگیم دیگه!
اول از همه اتاق بدون پنجره،که تنها منبع روشناییش یک لامپ کم مصرف باشه!رفت و آمدی هم نداشته باشه و مثل کاروانسرا نباشه(مسلماً از لحاظ آکوستیکی مناسب باشه و همینطور نگرانی از شکایت همسایه ها بابت صدا نباشه!)
میز نسبتاً بزرگ که ارتفاعش مناسب من باشه و ماوس و کیبورد حتماً به صورت کشویی باشه
صندلی دسته دار که پشتیش نرم باشه و خیلی راحت بشه روش نسبتاً دراز کشید!(برای اینکه هر چند دقیقه بتونم راحت پام و بزارم رو میز!)
موبایل و تلفن روی میز دم دست باشه(هر دو سایلنت)
روی میز یک لپ تاپ که به اینترنت وصل باشه
سمت راست یک ال سی دی و PS3 که جوی استیکش دم دست باشه(چند روز پیش به این نتیجه رسیدم که Most wanted ذهنم و آزاد میکنه!)
یک لیوان موهیتو (یا هر نوشیدنی خنکه دیگه)
در دسترس بودن پنل کارت صدا و تمام دیوایس ها

ایمان احمدزاده

مدیر ارشد مرجع تخصصی موسیقی ایران
تیم مدیریت
مدیر ارشد
به شدت به این قضیه اعتقاد دارم که فضای کار روی حس شما و در نهایت خروجی کار شما تاثیرگذاره
مثلاً میز کار من قبلاً مشکی رنگ بود و همیشه میدیدم که فضای کارهام یه تیرگی داره (البته این موضوع رو فقط خودتون میتونید متوجه بشید) و از وقتی میزم رو عوض کردم که رنگش سفید هست و واقعاً حس میکنم روحیه ام عوض شده با حالت قبل، یا اینکه زمانی که بخوام شبها پای سیستم کار کنم از نور Black Light اتاقم استفاده میکنم؛ حس خوبی بهم میده

یه مسئله ی دیگه هم هست که من شبها خیلی راحت تر هستم و دلیلش هم سکوت اطرافم هست، واقعاًتوی محیط شلوغ نمیشه کار کرد، البته برای ادیت کارهام ساعتش فرقی نداره ولی برای پیکر اصلی موزیک و چیزهائی که انتخابی هست و نیاز به تمرکز و تجسم داره شبها خیلی راحت تر کار میکنم

ضمناً از وقتی که سیگار رو ترک کردم به شدت موقع کار نیاز بهش رو حس میکنم ولی نبودش خیلی بهتر از بودنشه (سیگار نکشید) :smile (41):

Omid-Mohebbi

تیم مدیریت
مدیر کل
29/5/09
7,851
8,285
113
45
بندرعباس
www.omidmohebbi.com
برای من فضا خیلی مهم نیست.
کافیه حس و حال کار بیاد سراغ آدم. در هر مکان و فضایی باشم کار میکنم.
حتی شده پشت فرمون ملودی به دهنم خطور کرده و سریعا یا با موبایل یا با واکمن خبرنگاری که همیشه توی ماشین دارم. اون رو ضبط کردم که از خاطرم نره
اما موقع کار در استودیو فضای تاریک و نور ملایم بیشتر تاثیر داره برام

- - - - - - - - - -

حتی شده پشت فرمون ملودی به دهنم خطور کرده و سریعا یا با موبایل یا با واکمن خبرنگاری که همیشه توی ماشین دارم. اون رو ضبط کردم که از خاطرم نره

HECTRUM

مدیر تالار آهنگسازی
تیم مدیریت
مدیر تالار
20/1/11
484
2,133
93
تـهــران
سمت راست یک ال سی دی و ps3 که جوی استیکش دم دست باشه(چند روز پیش به این نتیجه رسیدم که most wanted ذهنم و آزاد میکنه!)
وقتی این بقل منه نمیتونم کار کنم همون بحث وسوسه و این حرفا :) این pes شده حووی من تو این کار :)
اما از این حرفا گذشته یک چیز خیلی مهم رو فکر کنم کسی بهش اشار نکرد. شاید به صورت مستقیم ربطی به فضای کار نداشته باشه، اما یه سیستم نامناسب (منظور از لحاظ قدرت و ...) میتونه کل این فضای شیرین شما رو برای شما جهنم کنه.

حاشیه: رفقایی که تاپیک ها رو ایجاد میکنن مثل امین که این کار رو کرد سعی کنن محض پیام اخلاقی هم که شده یه جمع بندی از کل تاپیک کنن که هم مفیدتر به نظر برسه و فقط بحث پراکنده نباشه هم اینکه دوستانی که حوصله ندارند تاپیک رو دنبال کنند یا اینکه نظری ندارند یا ... یک جمع بندی از تاپیک رو ببینند.

امین پیشه ور

مدیر ارشد
تیم مدیریت
مدیر ارشد
13/6/09
606
1,938
93
شیراز
حاشیه: رفقایی که تاپیک ها رو ایجاد میکنن مثل امین که این کار رو کرد سعی کنن محض پیام اخلاقی هم که شده یه جمع بندی از کل تاپیک کنن که هم مفیدتر به نظر برسه و فقط بحث پراکنده نباشه هم اینکه دوستانی که حوصله ندارند تاپیک رو دنبال کنند یا اینکه نظری ندارند یا ... یک جمع بندی از تاپیک رو ببینند.
بله حتما حامد جان
اون وسط هم یه جمع بندی کوچیک کردم تا در ادامه دوستان بدونن بحث تا کجا پیش رفته ...

سر آخر هم تاپیک رو قفل میکنم و کل نکات گفته شده رو مینویسم :)
ممنون

بحث خیلی جالب و مهمیه
صد در صد شرایط محیط خیلی خیلی تاثیر داره رو کار.
شرایط مطلوب من برای آهنگسازی و تنظیم ، نور مهتابی ( چه روز ، چه شب ) ، استفاده از اسپیکر ( چون اتاق اکوستیک نیست و معمولا هم خانواده خونه هستن نمیتونم صدا رو خیلی زیاد کنم ( بر خلاف میل باطنی ) ، دمای اتاق به خصوص تو این روزا اذیت کننده شده و گرمه و این تاثیر منفی میزاره .

برای میکس و مستر معمولا شب ها کار میکنم و چون برادرم هم با من تو یک اتاق هستیم نمیتونم چراغ رو روشن بزارم تا اون بخوابه ، با هدفون میکس میکنم شبا و روز بعد با اسپیکر هم چک میکنم و ایرادات رو برطرف میکنم .

این وسوسه هم که دوستان حرفش رو زدن خیلی خیلی روی کارهای من تاثیر میزاره و باعث میشه که از زمانی که قبلا فکر میکردم خیلی دیرتر کار رو تموم کنم :d

22/2/13
62
53
18
30
اصفهان
بنده از نظر روانشناسی عرض میکنم ، سه فاکتور تو آرامش موثر هستند :
1- بوی مطبوع محیط
2- میزان قند خون مناسب ( یعنی نه زیاد سیر باشی ، نه زیاد گرسنه )
3- میزان نور کافی ( بنده نور ضعیف رو میپسندم در حالی که دوستان بعضاً نور شدید رو دوست داشتند - بیشتر سلیقه اییه )

از اونجا که آرامش هم یه اصل برای کار کردن فکر و مغز هستش ، پس به جز فاکتور سوم که فرد تا فرد متفاوته ولی دو فاکتور دیگه لازمه ی یه محیط آروم هستش !
دوستمون که گفتند عود روشنن میکنند من حرفشون رو تایید میکنم که تاثیر تو آرامش داره ، خود منم عود روشن میکنم در حالی که شاید در حال تنظیم ترنس باشم ! منظورم اینه که دوستان فکر نکنند محیط که بوی مطبوع داشته باشه فقط برای تنظیم های اسلو یا حتی سنتی نیازه !

امین پیشه ور

مدیر ارشد
تیم مدیریت
مدیر ارشد
13/6/09
606
1,938
93
شیراز

- - - - - - - - - -

به نکته خیلی خوبی اشاره کردید و کاملا با حرفتون موافقم ...
ملودی ها رو باید تویه لحظه شکار کرد .

اکثر مواقع پیش میاد ملودی پای سیستم به ذهن نمیاد ولی در یه لحظه به دور از فضای آماده شده برای ساخت موزیک این اتفاق میفته ...

ملودی رو باید شکار کرد و بعدا مورد بررسی قرار گرفت و شروع به کار کرد ...
ممنون

آها يه چيز مهم براي كساني كه در ابتداي كار هستند --من كه اينطوري هستم مثلا دارم كاري رو ميسازم بعد گوش ميدم ميبينم چقدر باحال هست و پيشرفتم رو توش ميبينم بعد ميرم يه ‌آهنگ حرفه اي گوش ميدم (همينجوري جهت تفنن در بين كار) بعد كلا از كار كردن نا اميد ميشم و كارم به گوشم يه كار بي خودي مياد . و آرامشم به هم ميخوره -- به هيچ وجه در حين كار به كارهاي ديگه گوش نديد. حالا بعدا كه از فضاي كار فاصله گرفتيد و پروژه رو بستيد و مغزتون نصبت به پروژه كمي آرام شد مي شه گوش داد.