یک مشکل با ضبط وکال و Volumeها

شروع موضوع توسط StreetBoy ‏18/11/09 در انجمن Recording ( ضبط صداها )

تاپیک یک مشکل با ضبط وکال و Volumeها تالار Recording ( ضبط صداها ) در persian-music.org.

1. StreetBoy

StreetBoy عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام به همگی.
    من میکروفون Rode NT1 دارم و کارت Presonus FireBox. خب حالا اولین مشکل من اینه که برای تنظیم Gain میکروفون باید خیلی Gain رو ببرم بالا تا بتونم صدای خودم رو توی هدفون (AKG K271) بشنوم. Gain رو که کم می کنم هم صدای خودم رو نمی شنوم هم صدا با Volume پایین ریکورد می شه. می خواستم بپرسم این بالا و پایین بردن یا کم و زیاد کردن Gain تو ضبط صدا چقدر تاثیر داره؟ اصلا تاثیر داره یا نه؟؟؟ مثلا اگه Gain میکروفن رو ببریم بالا آیا کیفیت ریکورد می یاد پایین و یا مثلا هوا و نویز می گیره یا تاثیری نداره؟؟؟؟؟؟
    تو این عکس کارت صوت و Gain رو مشخص کردم براتون:
    {username}-{filename}
    لطفا یه توضیح بدین که درجه Gain چه حداقل و حداکثری باید داشته باشه؟؟؟؟

یک سوال هم در مورد میکسر کارت صوتم دارم که عکسش رو می ذارم براتون لطفا بهم بگین که Volume اینها باید چقدر و چه اندازه باشه یا اینکه همه باید 0db باشه؟؟؟ یک توضیحی هم راجب تنظیمات این میکسر که عکسش رو گذاشتم بدین لطفا برای اینکه به بهترین شکل بتونم وکال رو ریکورد کنم و شاید با تنظیمات اینجا مشکل Gain میکروفون هم حل شه.
    عکس Firebox Mixer:

{username}-{filename}

حالا یکسری سوال در مورد تنظیم Volumeها در خود برنامه Cubase در هنگام ریکورد و بعد میکس و مستر. لطفا اول این عکسی که در پایین به عنوان نمونه گذاشتم رو ببینید:

{username}-{filename}

در مورد شماره یک (Level Control (Output Channel 1) می خواستم بدونم هنگام ریکورد یا بعد هنگام میکس و کاره نهایی این Volume رو باید کم و زیاد کرد یا نه باید همون 0db باشه؟؟؟؟ و کلا چه تاثیری داره تو کارمون؟؟؟؟

در مورده شماره 2 و 3 که مربوط به تنظیم Volume ها برای لایه های ترکامون و یا Eventهامون. می خواستم بدونم مثلا ما می خوایم یک لایه Volume رو ببریم بالا. کدوم Volume رو تغییر بدیم؟؟؟ شماره 2 یا 3 رو؟؟؟ یا اینکه فرقی نمی کنه هرکدوم؟؟؟ مثلا صدای خواننده کمه. می خوایم ببریمش بالا. Volume شماره 2 رو تغییر بدیم بهتره یا Volume شماره 3 رو؟؟؟؟ یا اصلا فرقی نمی کنه؟؟؟

ببخشید سرتون رو درد آوردم من یک مشکلی که دارم اینه که صدا رو که ضبط می کنم. با اینکه Gain رو بردم بالا ولی ضعیف ضبط می شه و باید Volume ترکی که توش Vocal ریکورد شده رو زیاد کنم تا با آهنگ Match بشه!!!! می شه راهنماییم کنین که چیکار کنم این مشکل حل بشه؟ آیا برمی گرده به Gain میکروفون یا تو Cubase تنظیماتی هست که صدا رو با Volume بالا ریکورد کنه؟؟؟؟؟

آخرین سوال وقتی خواستیم رو صدا و حالا هر چی افکت اضافه کنیم. اول Volumeها رو کم و زیاد کنیم بعد افکت بدیم یا اینکه اول افکتها رو اعمال کنیم بعد Volumeها رو کم و زیاد کنیم. خیلی خیلی ممنون و ببخشید زیاد سوال کردم.
    ممنون می شم راهنماییم کنین.

2. mzeddot

mzeddot عضو سایت

امتیازات:
    +7 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    من یه تیکه از سوالاتون رو که مطمئنم جواب می دم:

بله گین رو هر چی بیشتر کنین برداشت میکروفونتون هم بیشتر می شه و طبیعتا نویز هم بیشتر می شه. بنابراین پیشنهاد می کنم گین رو تا اونجایی که می تونین کم نگه دارین و خودتون نزدیک شین به میک یا صداتون رو بالا ببرین.

این بسته به خودتون داره. کلا این گزینه مستر ولیوم حساب می شه و می تونین صدای کل آهنگ رو تنظیم کنین.

من خودم همیشه از 3 استفاده می کنم. ولی فکر نکنم از 2 هم استفاده کنین ایرادی داشته باشه. فکر می کنم همونه.

3. ramin syateely

ramin syateely Banned

امتیازات:
    +40 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    سلام شما ولم پاور رو بالا نبرید کیفیت وکال پایین میاد! باید ولم پاور کم کنید نه زیاد کنید!
    اگه می خواهید صدای رکورد رو تو هدفون بشنوید فقط ولم هدفون رو زیاد کنید!
    وقتی رکورد وکال به پایان رسید حالا وقتی وکال رو play می کنید میبیند صدای وکال خیلی ضعیف شنیده میشه وبا موسیقی گم میشه! خوب حالا باید چکار کرد که صدای وکال موازی با موسیقی بشه؟
    به این کار میگن مستر کردن وکال! ویوز Mercury Bundle 5.0 این پکی که معرفی کردم شامل مجموعه ای از پلاگینهای صدابردای است! وقتی این پک رو نصب می کنی لیست پلاگینها به برنامه اضاف می شوند
    یکی از این پلا گین ها مشکل صدای وکال رو حل می کنه! RComp بااین پلاگین میتونی صدای وکال رو زیاد کنی

{username}-{filename}

موفق باشی

4. ramin syateely

ramin syateely Banned

امتیازات:
    +40 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    شما هنگام خوندن صدای وکال رو نمی شنوید؟
    میدونید چرا؟
    شما فقط یه تراک برای موسیقی ویه تراک برای وکال گذاشتید پس تراک هدفون کو!؟
    باید یه تراک خالی برای هدفون هم درست کنید وتو اون تراک خای دکمه هدفون رو بزنید تاهنگام رکود گرفتن
    صدای رکورد رو بشنوید!

5. StreetBoy

StreetBoy عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    مرسی دوست عزیز، خیلی لطف کردی.

6. StreetBoy

StreetBoy عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    آخه مشکل اینجاست اگه بخوام صدای ولوم هدفون رو زیاد کنم تا صدای خودم رو بشنوم خیلی باید ولوم رو ببرم بالا دیگه صدای موزیک کرم می کنه.:smile (29):
    در مورد پکی که معرفی کردی خیلی ممنون. تستش می کنم.

صدای خودم رو می شنوم ولی در صورتی که یا Gain میکروفون رو خیلی ببرم بالا یا صدای هدفون رو زیاد کنم که صدای Beat خیلی اذیتم می کنه.
    یه توضیح راجب ترکه هدفون می دید؟؟ به چه اسمی وجود داره؟؟؟ Add ... Track؟؟؟؟؟, و دکمه هدفون کدومه؟؟؟ منظورتون همون دکمه Monitor هست؟؟؟؟؟

اگه بعضیها با دیدن عکسها در پست اول مشکل دارن من یک جای دیگه آپلود کردم. اینها همون عکسهای پست اول هست:

اولی که مربوط به همون Gain میکروفون بود:

{username}-{filename}

این عکس هم مربوط به تنظیمات و Volumeهاست که سوال داشتم:

{username}-{filename}

این عکس هم مربوط به خود برنامه Cubase و Volumeهایی که توش هست و سوالاتی که کرده بودم:

{username}-{filename}

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏18/11/09
  7. StreetBoy

StreetBoy عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ممنون می شم از اساتید و کسانی که در این مورد اطلاعات و تجربه دارن من رو راهنمایی کنن و جواب سوالاتم رو بدن.
    من هنوز جواب سوالاتم رو نگرفتم دوستانی هم که جواب دادن ممنون ولی کامل و جامع نتونست کمکم کنه.
    ممنون می شم از بقیه دوستانی که می تونن، یه وقتیم برای ما بذارن. چون کارم لنگ مونده.

8. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    بالا بردن گين يعني بيشتر شدن حساسيت ميكروفون. و در نهايت امكان داشتن نويز بيشتر.
    شما اول ولوم ترك موسيقيت رو جوري تنظيم كن كه از -6 بيشتر نشه . وبعد روي اون بخونيد.
    اگه بازم ديدين صداي خواننده براتون كمه. ميتونيد يه l2 روي ترك خواننده بذارين و اونو كمي زياد كنيد. الان صداي خواننده بالاست و راحت ميتونيد بخونيد.
    بعدش هم اگه بازم صداي وكال تو موسيقي براتون كم بود. بايد تركهاي موسيقي رو با وكال لول كشي كنيد.

9. ramin syateely

ramin syateely Banned

امتیازات:
    +40 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    اگه ولم هدفون رو زیاد کنید صدای موسیقی گوش شمارو اذیت می کنه!
    توی قسمت تراک موسیقی بخش میکسر ولوم موسیقی رو زیاد وکم کنی

شماره 7

{username}-{filename}

بعداز پایان رکورد ولم رو به حالت اولیه برگردون
    ولی برای بالا بردن صدای وکال هیچ وقت این کار انجام نده درسته صدای وکال زیاد میشه ولی ازکیفیت میوفته

10. StreetBoy

StreetBoy عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ممنون امید جان. من یک عکس از میکسر Cubase گذاشتم که با شماره گذاری خودم راحتتر بتونم حرفاتون رو متوجه بشم.
    این از عکس:
    {username}-{filename}

امید جان منظورت از پایین بردن ولوم ترک مسیقی تا -6 منظروت همون شماره 1 (Volume ترک موزیک) که تو عکس مشخص کردمه؟؟؟ یعنی فقط ولوم ترک موسیقی که روش می خونم -6 باشه یا منظور شما شماره 3 (Level Control (Output Channel)) هست که باید -6 باشه؟؟؟ امید این ولوم ترک موسیقی که می گی -6 باشه در طول ریکورد کردن اینجوری باشه؟؟؟؟ یا هنگام مستر و Export کردن و کار نهایی هم -6 باشه؟؟؟ یا باید قبلش دوباره صفر کنیم؟؟؟؟؟

اینو می شه یه توضیحی بدی. متوجه نشدم.

همچنین لول کشی رو هم اگه ممکنه یه توضیح بده. ممنون.
    راستی امید جان شماره 3 که تو عکس مشخص کردم همیشه صفر باشه؟؟؟
    و یک سوال دیگه راجب شماره 2 تو این عکس. این Input Gain چی هست؟؟؟؟؟ کارش چیه؟ و کم و زیادش بکنم یا کاری باهاش نداشته باشم.

می دونم شاید خیلی سوالام مبتدیانه و از نظر خیلیا خنده دار باشه ولی خب تا حالا در این سطح حرفه ایی کار نکردم و کارای قبلیم رو با یه هدست ساده و برنامه Cool Edit کار می کردم. شرمنده اگه وقته شما دوستان رو هم می گیرم.

11. StreetBoy

StreetBoy عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ممنون دوست عزیز پس شما می گی صدای وکال به همون شکلی که ضبط می شه بذارم باشه؟؟ و کم و زیاد نکنم؟؟؟ حالا اگه در آخر من صدای موزیک رو به حالت اول (0db) برگردوندم و صدای وکال پایین بود اون موقع چیکار کنم؟؟؟؟ بهترین روش برای Match کردن صدای وکال و موزیک چیه؟؟؟؟

12. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    من هميشه اول تركها رو روي منهاي 12 ميذارم و بعدش وكال ميگيرم و در نهايت ميكسشون ميكنم.
    البته من با لول پائين وكال مشكل ندارم.

13. ramin syateely

ramin syateely Banned

امتیازات:
    +40 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    نه دوست عزیز من اینو نگفتم میگم صدای وکال رو فقط با اون پلاگنی که گفتم زیاد کن!
    شما می گید اگه بخواهید هنگام رکور صدای وکال رو بشنوید باید ولوم هدفون رو زیاد کنید
    ولی وقتی هدفون رو زیاد می کنید صدای موسیقی گوش شمارو اذیت می کنه
    حل مشکل هدفون روی گوشتون بزارید و ولم هدفون رو زیاد کنید نا جایی که گوش شمارو اذیت کنه
    بعد طبق عکس ولم شمار 7 کم کنید میبینید دیگر صدای موزیک دیگر شمارو اذیت نمی کند
    بعد وقتی رکود گرفتی ولم موزیک رو به حالت اولیه برگردون بعد اون پلاگین رو روی وکال اجرا کن واهروم پلاگین رو بالا وپایین کن تا جای که صدای وکال نه بیشتر از موسیقی باشه ونه کمتر

14. StreetBoy

StreetBoy عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:

امید جان بی زحمت چند تا سوال هم آخرین پست صفحه قبل پرسیدم فکر کنم ندیدی شما.
    امید من منظورت رو متوجه شدم آخه در آخر که کار ریکورد گیری تموم شد موقع میکس نهایی ترکها رو دوباره از منهای 12 باید صفر کنی دیگه؟؟؟ درسته؟ اون موقع صدای وکال که لول پایین ریکورد شده و الان نسبت به آهنگ ضعیفتر هست رو چیکار می کنی؟؟؟؟

15. StreetBoy

StreetBoy عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    من اینکار رو کردم با اون پلاگینی که شما گفتی. صدای وکال افتضاح می شه. یعنی کیفیت کار فوق العاده می یاد پایین وقتی با او پلاگین صدا رو می خوایم ببریم بالا. کلی هوا و نویز اضافه می شه.

16. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    نه اون موقع بايد موسيقي رو با وكالتون ميكس كنيد. و در نهايت همه رو با هم پاور بهش بدين.
    اول افكتها و بعد لولها رو تنظيم كن.

17. StreetBoy

StreetBoy عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:

چجوری پاور می دن؟؟؟

راجب Input Gain که تو عکس میکسر، شماره 2 گذاشته بودم یه توضیحی می دی؟

18. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    ترجيحا به اون دست نزنيد.
    براي پاور از پلاگين ویوز l3 استفاده كنيد.

19. StreetBoy

StreetBoy عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:

مرسی امید جان

این: "ميتونيد يه l2 روي ترك خواننده بذارين و اونو كمي زياد كنيد" این l2 که گفتی هم یه نوع پلاگین هست؟؟؟؟؟

20. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    بله.
    البته l2 و l3 مكسيمايزر هستن و در نهايت بايد در آخرين ترك مسترتون استفاده بشن.
    اونم روي شماره 7 اينسرت ميكسرتون و به عنوان آخرين پلاگين.

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. وقتی جایی میکروفون کار گذاشتیم چرا با صدای موزیک نویز میگیره