یک سوال در مورد گام

شروع موضوع توسط محمد جابر خسروی ‏25/4/10 در انجمن گام در موسیقی

تاپیک یک سوال در مورد گام تالار گام در موسیقی در persian-music.org.

1. محمد جابر خسروی

محمد جابر خسروی عضو سایت

امتیازات:
    +66 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, nuendo
    سلام دوستان عزیز
    یک سوال در مورد گام در اهنگسازی داشتم ..
    برای این که گام ها را در یک آهنگ بدست بیاریم باید چکار کنیم؟؟؟؟؟
    مثلا در پلاگین auto tune باید گام صدا را به اهنگ بدید ...من چطور باید تشخیص بدم که گام این آهنگ چیه تا به برنامه بدیم؟؟؟؟؟
    لطفا راهنماییم کنید ممنون.....

2. peymansh

peymansh Banned

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, sonar
    مبحث گام و تونالیته در موسیقی یکی از اساسی ترین مباحث در تئوری موسیقیه به خاطر همین من پیشنهاد می کنم شما یه نگاهی به کتابهای تئوری موسیقی بنداز اگرم اسم کتاب می خوای کتاب تئوری بنیادی موسیقی اثر پرویز منصوری یکی از بهترینه این کتابهاست

3. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    سلام دوست من این سوالی که کردی خیلی اساسی و بسیار پر محتوا ولی اگه یک مقدار کم با تئوری موسیقی اشنا باشی من میتونم تو این کار کمکت کنم.و اما پیدا کردن گام خوب اگه خود شما آهنگ رو ساخته باشی این بدیهیه که باید گامشو بدونی ولی اگه میخوای گام یک آهنگو در بیاری میتونی به ترتیب زیر عمل کنی. این کار احتیاج به تجربه برای اشنایی گوش با نتها داره و همین طور گذراندن دروس مربوط به سلفژ اگه ساز میزنی و میتونی آهنگ در بیاری اهنگ مد نظرتو خوب گوش کن و بعد اون اهنگو در بیار لازم نیست حتما تو اون گامی که اهنگ زده شده درش بیاری فقط به ملودی توجه کن و فواصل بین نتهارو مد نظر بگیر بعد اهنگو بزار و باهاش بنواز اگه گوش اشنایی به موسیقی داشته باشی به راحتی میتونی گام اهنگو پیدا کنی اون کتابی که دوستمون پیشنهاد کرد حتما بخون و اگه بازم مشکلی داشتی سوال کن تا بیشتر کمکت کنیم.موفق باشی

4. امیرحسین به نژاد

امیرحسین به نژاد تیم مدیریت مدیر کل

شغل :
    آهنگساز، تنظیم کننده، رهبر ارکستر و مدرس موسیقی
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    برای راهنمایی بهتر می پرسم ،شما ساز می زنید؟چه سازی؟ چقدر با تئوری موسیقی آشنا هستید؟

5. محمد جابر خسروی

محمد جابر خسروی عضو سایت

امتیازات:
    +66 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, nuendo
    آره دوست عزیز من گیتار میزنم ولی نه به صورت حرفه ای ولی خیلی هم آماتور نیستم....
    آشنایی من هم با تئوری موسیقی زیاد زیاد نیست ولی یه چیزایی سر در میارم..

6. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    اهان اگه گيتار ميزني بيشتر ميشه كمكت كرد امشب برات يه مطلب ميزارم.

7. امیرحسین به نژاد

شغل :
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    سعی می کنم به ساده ترین شکل راهنمایی کنم.ببینید آهنگتون رو که می خواستید گامش رو پیدا کنید چندین بار بنوازید بعد دقت کنید و ببینید چه نت هایی در این آهنگ دیز و بمل هست.مثلا نت های فا و در دو دیز هستن بعد از این تنالیته ای قطعه رو با گام ها تطبیق بدید.(شکل تمام گام های دیاتونیک در سایت هست)

خوب حالا به دو تا گام بر می خورید ک در اونها نت های "فا" و "دو" دیز هست،ر ماژور و سی مینور.در اینجا می تونید از نت آخر آهنگتون کمک بگیرید(در اکثر آهنگها) یعنی ببینید آهنگ با چه نتی تموم می شه با نت "ر" یا نت "سی" مثلا اگر با نت سی تموم بشه گام سی مینور هستش.این روش کلیاتی هست که برای اکثر آهنگها جواب میده ولی در عالم موسیقی استثنا هم کم نیست.این روش رو انجام بدید به مشکل برخوردید در خدمتم.

8. fender

fender Banned

امتیازات:
    +113 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    در مورد اینکه هر آهنگی با هر نتی که تموم شد یعنی اون آهنگ تو اون گامه که درست نیست یه آهنگ میتونه تو هر درجه ای از گام تموم بشه بسته به حرفیه که آهنگساز میخواد بزنه تازه اگه آهنگ فقط تو یه گام زده شده باشه ممکنه گام عوض بشه تو آهنگ....
    شما با دیدن فواصل اون آهنگ و اینکه فواصل از چه گامی طبعیت میکنن میتونید به گام اون آهنگ پی ببرید ما قبلا تو دانشگاه با دیکته موسیقی این کار رو تمرین میکردیم

9. امیرحسین به نژاد

شغل :
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    این چیزی که شما می فرمایید مربوط به موسیقی سریالیسم و آتونالیته یا موزیک فیلم می شه که همین هم 90 درصد مخالف در جهان داره که از این موسیقی بیزارند.شما چند درصد از کلیت موسیقی پاپ و کلاسیک و الکترونیک و... رو می شناسید که در اون موزیک در نت تونال تموم نشه؟ لطفا ذکر کنید.

من در جایی دیگه هم خوندم که شما گفته بودید که" 100 ساله دیگه آهنگها به تونیک ختم نمیشن و کاملا منصوخ شده" می شه شما عنوان کنید در کجا منصوخ شده و شما چه سبک از موسیقی رو گوش می دید؟

10. fender

fender Banned

امتیازات:
    +113 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    با سلام به مدیر جدید هنر مند
    من از موسیقی پاپ و الکترونیک سر در نمیارم
    در مورد آهنگ هایی که روی نت تنیک تموم نمیشن والا خیلی زیادن
    من چند تا رو میگم
    opeth تمام آلبوم ها بیشتر در آلبوم دمینیشن
    symphony x
    rising force
    cacophony
    milse davis
    charlie parker
    oscar peterson
    ....
    در هر صورت خودتو ناراحت نکن مهم نیست از این چیزا زیاده به مام چیزی نمیماسه....

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏27/4/10
  11. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    دوست من fender عزیز حق با شماست من کادنسها رو گفتم و این یک قانون کلی است که ملودی در هر کادنس به نت تنیک ختم میشه و البته این علامت کافی نیست برای تشخیص گام خیلی ملاکهای دیگه هم وجود داره ولی در موسیقی تنال حتما هر کادنس به نت تنیک ختم میشه البته استثنا هم داره که خیلی کم پیش میاد و در مدلاسیون نیز پس از تعویض گام کادنس دارای مدلاسیون به نت گام جدید ختم میشه. واما در رابطه با دوست عزیزم jaber: دوست من شما ابتدا باید مینور یا ماژور بودن قطعه رو تشخیص بدی بعد از این کار خیلی برات راحت میشه فقط کافیه یک ملودی کامل از قطعه رو نه همشو در بیاری و الامتهای ترکیبی اون رو تشخیص بدی بعد به گامها مراجعه کنی و اونو به راحتی تشخیص بدی البته امروزه بیشتر آهنگهارو با دست کاری کردن )transpos) تغییر میدن و ممکن اون آهنگ مثلا در فا مینور باشه ولی ببرنش تو سل بمل مینور (یادت باشه مینور یا ماژور بودن قطعه با این کار عوض نمیشه) که در این صورت کار شما سخت تر میشه البته این هم قوانینه خودش رو داره تو این مطلب توضیح paganini عزیزکامل تره ولی ممکن یک زره برات سخت باشه البته در رابطه با نت آخری که paganini عزیز گفت بهتره بگیم نت پایانیه کادنس ملودی.موفق باشی

12. امیرحسین به نژاد

شغل :
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    fender جان دوست خوب من، ما نباید برای جواب دادن به سئوالات ساده پاسخ های سخت رو انتخاب کنیم.قطعا همه خوب می دونن موسیقی های نو و خلاقانه با خط بطلان کشیدن بر روی بایدها بوجود اومده. اما اگر از همون ابتدا که کسی بدنبال مطلبی رفته بخواهیم مسیرهای استثنا و نامتعارف رو نشونشون بدیم که اونا از همون ابتدا مسیر رو کج می بینن و به بیراهه میرن.معلم بزرگ کسی که پیچیده ترین مسائل رو با توضیحاتی قابل درک وشناخت ساده می کنه.

باز هم می گم برای جواب دادن به سئوالات ساده جواب های سخت رو انتخا نکنیم.

13. fender

fender Banned

امتیازات:
    +113 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    من در جواب شما گفتم نه اون دوستمون ولی به هر حال منم با شما موافقم درسته هر جایی کشش بعضی حرفا رو نداره

14. محمد جابر خسروی

محمد جابر خسروی عضو سایت

امتیازات:
    +66 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, nuendo
    دوست عزیز P A G A N I N I
    روشی رو که گفتید برای بدست اوردن گام رو امتحان کردم خیلی خیلی به دردم خورد و تونستم گام یه آهنگ رو نه به صورت حرفه ای و کامل ولی به طوری که کارم راه بندازه در آوردم خیلی ممنون

بارگذاری...