یک سوال درباره ی آکوستیک کردن داشتم.

شروع موضوع توسط pensive ‏16/8/10 در انجمن Acoustic ( اکوستیک )

تاپیک یک سوال درباره ی آکوستیک کردن داشتم. تالار Acoustic ( اکوستیک ) در persian-music.org.

1. pensive

pensive عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام به همه ی دوستان
    راشتش من نوازنده ی گیتارد و پیانو و ویالون و خواننم من روزانه 10 ساعت تمرین دارم که تو خونه تمرین می کنم که باعث ناراحتی اعضای خونوادم شدم می خواستم بدونم چیکار کنم که صدا از اتاقم بیرون نره؟

2. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    سلام و خوش امدید

در سایت در این مورد مقالات زیادی داریم.
    مقدار بودجه و ابعاد محلی رو که میخواین اگوستیک کنید رو بفرمائید.

3. pensive

pensive عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:
    بابت پاسختون ممنونم
    راستش ابعاد اتقم 3*3 هستش
    بعد می خواستم بدونم پنجره هم داره اونو باید چیکار کنم
    راستش اصلا اطلاعاتی در این زمینه ندارم
    بودجه هم نوی دونم اگه میشه شما لطف کنید کلا بفرمایید چطوریه که من ببینم کدومو می تونم انجام بدم همون کارو می کنم.
    و این که من فقط می خوام صدا بیرون از اتاق نره دوسته عزیز ممنون میشم پاسخ بدید.
    بازم ممنونم

4. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    ببینید روشهای مختلفی وجود داره.
    اگه بودجه مناسب دارید میتونید از فومهای ابری مناسب اینکار استفاده کنید. که فکر کنم هر کارتن اون که شامل 12 ورق هستش بین 100 تا 120 قیمت داره.

5. pensive

pensive عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:
    برای یه اتاق 3*3 چند کارتن نیازه و اینکه چجوری باید ازشون استفاده کنم و اینکه برای بنجره اتقم باید چیکار کنم ممنون میشم جواب بدید

6. Rasoul_khoshnevis

Rasoul_khoshnevis عضو سایت

امتیازات:
    +22 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    دوست عزیز شما میتونید با میخ کردن پتو به در و دیوار صدا رو نسبتا بگیرید ،اما اگه میتونی هزینه بیشتری بدی از پنل های آکوستیک به صورت پکیج هستن که اکثر حدود 4 الی 6 متر مربع رو فضا رو پوشش میده استفاده کنی باز هم یک روش دیگه هست میتونی از الیاف سلولزی که البته باید به صورت لایه ضخیم استفاده بشه تا صدا رو بهتر بگیره و همینطور از چوب پنبه با چسب چوب به روی دیوار نصب کنی همینطور پشم شیشه هم بی تاثیر نیست راه های زیادی هست اگه خواستی بگو تا بیشتر راهنماییت کنم موفق باشی.

7. Persian_Star

Persian_Star عضو سایت

امتیازات:
    +24 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    آقای محبی این فوم هارو از کجا میشه تهیه کرد؟!

8. Mry

Mry عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo
    پاسخ : یک سوال درباره ی آکوستیک کردن داشتم.

ورق های ابری هر کدوم توی چه ابعادی هستند ؟ و از کجا باید تهیه کرد
    جدا از ورق های ابری
    من مقداری موکت دارم که میتونم باهاش یه دیوار رو کامل پوشش بدم ، آیا تاثیری در عایق کردن صدا داره ؟
    برای در هم اگر یه پتو بهش متصل کنم میتونه تاثیری داشته باشه ؟

در ضمن میخواستم بپرسم با پوشش دادن دیوار مشترک بین منزل ما و همسایه برای جلوگیری رفتن صدا به خونه همسایه کافیه ؟
    برای در هم یه پتو روش نصب کنم تاثیر داره؟

9. behnam0014

behnam0014 عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, studio_one

اینطور که از نوع کاربری شما بر میاد شما بیشتر دنبال این هستید که صدا از اتاق بیرون نره ( عایق کنید) تا اینکه بخواید ریورب رو در اتاق بگیرید...
    تفاوت مهمی بین این دو و موادی که برای این دو منظور استفاده میشند وجود داره.
    اگه منظورتون از ورق های ابری، فوم های شونه تخم مرغی هستند، این ورقها عایق خوبی نیستند، هرچند برای حذف ریورب و جلوگیری از بازگشت صدا بسیار مناسبند.
    موکت هم عایق خوبی نیست اما تو جذب صوت و جلوگیری از ریورب بد نیستند.
    برای عایق کردن دیوار مشترک، از پشم سنگ استفاده کنید. هرچند پشم سنگ ممکنه شما رو دچار حساسیت کنه پس باید روی اون رو با چیزی بپوشونید تا موادش وارد هوا نشه... مثلا تایل های کناف که علاوه بر قیمت خوبش ، ریورب اتاقتون رو هم کم میکنه و تمرین برای شما لذت بخش تر میشه...
    برای در هم فکر نکنم پتو آنچنان موثر باشه. میتونید یک یا هر دو طرف در رو پشم سنگ چسبونده و روی اون روکش چرم بکشید. کاری که خود من کردم و واقعا نتیجه گرفتم.
    همچنین نوعی از فوم های تزریقی وجود دارند که میتونید داخل در تزریق کنید. هرچند از کاراییش خبر ندارم و نمیدونم تا چه حد موثر هست...

و در نهایت اگر ریورب اتاق اذیتتون کرد، برای حذفش میتونید از فوم های شونه تخم مرغی به اندازه ی نیازتون استفاده کنید...

10. Mry

Mry عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo

از راهنماییتون متشکرم . ریورب کمی داره اتاق و روی کار من تاثیر منفی نمیذاره . چون بیشتر دارم تمرین میکنم که سطح کارمو ببرم بالا. در ضمن من یک پنجره هم دارم که اونم هزینه خودشو میبره تا دوجداره بشه، پس ممنون میشم که کم هزینه ترین راه ممکن رو بهم پیشنهاد کنید. فکر می کنید راهی که شما پیشنهاد دادید چه مقدار هزینه میبره ؟

11. behnam0014

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:

اگه پنجره دارید و میخواید دو جداره کنید حتما فریمش رو هم عوض کنید و از فریم های upvc استفاده کنید.
    والا اصلا نمیشه هزینه رو براورد کرد. بستگی داره چند تا دیوار رو بخواید عایق کنید، چه پشم سنگی و با چه ضخامت تهیه کنید، و روی پشم سنگ ها چه متریالی کار کنید...
    اما در کل راهی که پیشنهاد دادم تقریبا یه راه بهینه هست و نسبت به هزینه کارایی بالایی میده بهتون.
    چند تا دیوار دارید که میخواید عایق بشه؟ سقف و کف هم باید عایق بشن ؟

12. amir sound

amir sound عضو سایت

شغل :
    صدابردار
    امتیازات:
    +45 / 0 / -0
    نرم افزار:
    logic, protools

این پانل‌ها که دوستان میگن کمک زیادی به شما نمی‌کنن..۲۰ تا ۲۵ % خیلی‌ خیلی‌ اگر جواب بگیرین، به این دلیل که ما تو اکوستیک ۲ مقولهٔ جدا داریم ۱ ایزوله کردن و جلو گیری از نشتی صدا که بیشتر بحث زیرساختی هستش و متریال خاص خودشو داره ،۲ مشکل انعکاس صدا و یا تشدید فرکانسی یا عدم پایداری فرکانسی که از این پنلها که دوستان میگن استفاده می‌کنن..اگر شما میخواین کاری کنین که نتیجه بگیرین و پولتون و زحمتتون هدر نر تماس بگیرین تا درست راهنماییتون کنم.

شما اول باید بدونین این چندتا سازی که گفتین هرکدوم دینامیک رنج خاص خودشو داره و همینطور فشار صوتی در این سازها مختلف، قدم اول این هست که شما باید اول بدونین چند دسیبل آلودگی صوتی دارین و متریالی که استفاده می‌کنین چند دسیبل قابلیت جلوگیری از صدارو داره...خلاصه بحثش طولانی هست:) قصد بی‌ احترامی به هیچ کس را ندارم اما متاسفانه مقولهٔ اکوستیک تو ایران کم کم داره به دکوراسیون تبدیل می‌شه متاسفانه افراد زیادی بدون هیچ اطلاع داشتنی از این کار هم تئوری میگن هم نسخه صادر می‌کنن ..

13. behnam0014

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:

دوست عزیز صحبت تخصصی از اطلاعات شخصی و تخریب دیگران بسیار ساده هست، به سادگی روخوانی از روی یک کتاب تخصصی:)، اما یک راهنمایی جامع با توجه به جایی که شخص زندگی میکنه ، متریالی که در دسترس هست ، نوع کاربری و مقدار بودجش، میتونه موثر تر واقع شه... پس بهتره حداقل اگه اینجا رو برای رو نمایی از اطلاعاتتون مناسب میبینید، دوستاتون رو تخریب نکنید و قضاوت رو بر عهده بیننده بذارید :)
    اگه دقت کنید من گفتم که از این پانل ها میتونه به عنوان لایه ی بعد از پشم سنگ استفاده کنه تا مواد پشم سنگ وارد فضا نشه... برای این دوستمون که مقوله ی ریورب اهمیتی نداره پس لازم نیست بحثو خیلی تخصصی کنیم. تو ایران تنها ماده ی رایج عایق صدا، پشم سنگ هستش و باقی مواد بسیار گرون هستند.

یادمه یکی از دوستان بنده برای آکوستیک کردن اتاقش به فردی سراسر ادعا مراجعه کرده بود، این شخص با تجهیزات پیشرفته ی اندازه گیری ریورب و ... در محل حاضر شد و پس از یک رونمایی کامل از اطلاعاتش ، طرحی رو ارائه داد که 4 میلیون تومان برای دوست بنده تموم میشد...
    اما خواسته ی دوست من چی بود؟ صرفا این بود که صدای پیانو وارد حیاط منزل نشه و همسایه ها رو آزار نده...
    فکر میکنید مشکلش چطوری حل شد؟ فقط با دو لایه شیشه ی دو جداره و یک لایه پشم سنگ روی دیوار... :smile (35):

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏9/9/13
  14. dvdason

dvdason عضو سایت

امتیازات:
    +9 / 0 / -0
    نرم افزار:

سلام

من یه اتاق معمولی دارم که صدا اصلا ازش بیرون نمیره. کسی که این خونه رو ساخته دیوار بین اتاق ها رو از هم فاصله داده و بینشون فضای خالی ایجاد کرده. خودش میگفت که پشم سنگ بین اتاق ها گذاشته.
    به هر حال، مثل هر اتاق معمولی دیگه ای من مشکل ریورب صدا دارم. میخواستم پنل آکوستیک با ابر درست کنم که این سایت رو دیدم:
    ‫اسفنج‬
    ازشون قیمت رو پرسیدم و گفتن سایز 1 متر در 2 متر به ضخامت 1 سانتی متر در دانسیته 35: 8580 تومان

با خودم حساب کردم که این ابر رو با ضخامت 5 سانتی متر بگیرم و یه چهار چوب درست کنم بندازمش ابرا رو داخل اون و بعدش روش رو پارچه بکشم، بچسبونمشون به دیوار و سقف اتاقم.
    بنظرتون ریورب اتاقم با اینکار از بین میره؟
    یا اینکه باید دانسیته بیشتری داشته باشه؟

من تهران زندگی میکنم. اگه که جایی رو میشناسید که ارزون تر و بهتر باشه یا راهکار بهتری میدونید لطفا بهم بگید.

من توی این اتاق گیتار کلاسیک تمرین میکنم و آهنگ گوش میدم. اسپیکرهای من 7.1 هستش و بصورت استاندارد چیدمشون و وقتی که اتاق ریورب داره واقعا اذیت میکنه.

ممنونم

15. behnam0014

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:

بیشتر چه فرکانس هایی احساس میکنید اذیتتون میکنه؟ فرکانس های بالا یا فرکانس های پایین؟ موقع پخش کیک و بیس از اسپیکر هوم ایجاد میشه تو اتاق ؟

16. dvdason

dvdason عضو سایت

امتیازات:
    +9 / 0 / -0
    نرم افزار:

بیس واقعا تو اتاق اذیت میکنه. فرکانسهای بالا هم خیلی اذیت میکنن. کلا اتاق فقط توش اسپیکرها و یه میز و صندلی و یه کامپیوتره و یه گیتار و دیگه هیچی توش نیست. کف اتاق البته موکت پرز داره.

سایز اتاق هم 15 متر هستش و یک پنجره 3 متر در 2.80 داره. یعنی یه دیوار اتاق کاملا پنجره است که فکر میکنم توی این ریورب صدا بسیار تاثیر داره :(
    اگه در مورد دانسیته اطلاع دارید لطف کنید کمک کنید. چون خیلی برام سوال هست دانسیته های متفاوت توی چه فرکانس هایی تاثیر داره.

ممنونم

17. behnam0014

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:

از نصب bass trap در گوشه های اتاق شروع کنید. bass trap های آماده هستند که البته قیمتشونم نسبتا بالاست و تو سایت های فروش تجهیزات استودیویی و آکوستیک میتونید چکشون کنید.
    میتونید خودتون هم بسازید . تو این فروم سرچ کنید . آموزش هایی واسه ساخت bass trap هست...

18. dvdason

dvdason عضو سایت

امتیازات:
    +9 / 0 / -0
    نرم افزار:

لطف میکنید بگید دانسیته لازم برای فرکانس های بالا چقدر باید باشه؟ دانسیته لازم برای فرکانس های پایین هم همینطور.

19. behnam0014

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:

دانسیته ی چی ؟ واسه چه متریالی دارید میگید ؟

20. dvdason

dvdason عضو سایت

امتیازات:
    +9 / 0 / -0
    نرم افزار:

منظورم ابر و اسفنج هستش.

میخوام این پنل ها رو خودم درست کنم:

10 تا از اینا میخرم میزارم گوشه ها:

بارگذاری...