تخصصی یک روش ساده برای مسترینگ

شروع موضوع توسط Omid-Mohebbi ‏8/10/10 در انجمن آموزش ، سوال و جواب درباره میکس و مسترینگ

تاپیک یک روش ساده برای مسترینگ تالار آموزش ، سوال و جواب درباره میکس و مسترینگ در persian-music.org.

1. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,807 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    سلام دوستان عزیز.
    طبق قولی که داده بودم و در این تاپیک اون رو شروع کردم.
    در این اینجا یک روش ساده رو برای مسترینگ بهتون اموزش میدم. منتها با توجه به بالا بودن مقدار عکسها و توضیحات اون رو امشب براتون ارسال خواهم کردم.
    دوستان عزیز تا ارسال اموزش اصلی این نکته رو بگم که بیشتر پلاگینهای مورد استفاده در این کار از ویوز و کمی هم از ایزوتوپ اوزون هستش.
    دوستانی که این پلاگینها رو ندارند میتونند از تالار دانلود اونها رو دانلود و نصب کنند تا موقعی که انشالله امشب اموزش رو براتون نوشتم. معطل دانلود نشن.
    موفق باشید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 22
    • آموزنده آموزنده x 1
  2. saied2009

saied2009 عضو سایت

امتیازات:
    +30 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase
    سلام بر استاد:

واقعا کار خوبیه و به امید خدا که پربازدیدترین تاپیک سایت میشه

فقط اگه امکانش هست هر ترفندی که باعث بهتر شدن مسترینگ میشه رو هم بفرمایید

یعنی ترفندهایی که خودتون موقع مسترینگ انجمام میدید

تشکر فراوان

3. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,807 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    به نام خدا و سلام مجدد.

دوستان عزيزم روشي كه ميخوام بهتون بگم يكي از هزاران روشي هستش كه در كار وسيع مسترينگ استفاده ميشه. اون رو انشالله ياد بگيريد و استفاده كنيد اما فكر نكنيد همين بود وتمام خير .. هنوز اول اين راه دراز هستيد. بايد همينطورتجربه و تمرين كنيد و ممكنه در بعضي جاها شكست بخوريد اما مهم نيست دوباره سعي خواهيد كرد. و كم كم تجربياتتون رو هم بالا تر خواهيد برد.
    مقدمه :
    من از برنامه كيوبيس 5 براي اموزش استفاده كردم اما در نهايت روش كار رو در سونار هم اموزش خواهم داد. همچنين در wave lab البته با اف ال آشنايي ندارم اما دوستان كه كاررو ياد گرفتن ميتونن خودشون در اف ال و ادوب ائوديتشن هم استفاده كنند. اين روش روش كامل كامل نيست.. يكي از روشهايي كه ميتونه مشكل خيلي ازدوستان رو حل كنه. ( حتي در البومهاي كشوري.. البته به شرط استفاده درست و يادگيري كامل ميكسينگ )
    خوب ما فرض رو بر اين ميگيريم كه دوستان يك پروژه رو طبق تاپيكي قبلي ميكس كردن و حالا ميخوان كارهاينهايي اون رو انجام بدن .. اينجا دو تا بحث وجود داره برخي ميگن كه پروژه رو بعد از ميكس به برنامه هاي ديگه مثل wave lab ببريد ( البته به صورت wave و در يك ترك اكسپورت شده ) و اونجا اعمال مسترينگ روروي اون انجام بديد. برخي ديگه هم ميگن در همون برنامهايي كه كار رو ميكس كرديد مسترينگ رواعمال كنيد. مزيت بردن كار به برنامه هايي مثل wave lab اينه كه معمولا پروژه ايي كه ميكس شده و كلي پلاگين روي تركهاي اعمال شده ممكنه در هنگام مسترينگ و باز كردن پلاگينها براي كار مستر به سيستم فشار بياره وكارتون رو سخت تر كنه ( قابل توجه دوستاني كه مشكل سرعت و سنگين شدن سيستم دارند ) البته اگه سيستم پر قدرتي داريد مشكلي نخواهيد داشت يا اينكه ميشه پلاگينها رو فريز كرد.
    حالا معايب بردن پروژه به wave lab چيه ؟
    خيلي از دوستان ممكنه در كار ميكس واقعا تجربه كافي رو نداشته باشند و در هنگام مسترينگ مسلما يك سري از سازها و تركها ممكنه بعد از اعمال پلاگينها مسترينگ دچار تغيير در گين و اكولايز ويا كامپرس بشن مثال :
    شما يك خط گيتار رو ركورد كرديد اون رو اكولايز ميكنيد و موقع مسترينگ كه اكولايز كلي موسيقي رو مثلا بيشتر مي كنيد ميبينيد كه اون صداي گيتار شما خيلي تيز وگوشزن شده...
    حالا اگه كار رو به wave lab برده باشيد و به اين مشكل بر برخوريد ناچاريد كه دوباره به اصل پروژه برگرديد اون ترك معيوب رو اصلاح كنيدو دوباره اون رو اكسپورت كنيد و بازم در wave lab باز كنيد و دوباره مسترينگ رواز نو شروع كنيد. كه اين كلي زمان شما رو هدر خواهد داد. مگه اينكه تجربه تون بالا باشه وبه اين موارد برنخوريد بگذريم... من توصيه ميكنم دوستان با همون برنامه خودشون كار كنن و بعد از كسب تجربه روشهاي ديگه رو هم بيازمايند.

گام اول :

ميكسر برنامه روباز كنيد.( عكسها از كيوبيس 5 هستش) و گزينه insert روانتخاب كنيد:
    یک روش ساده برای مسترینگ-download.php?imgf=12865660061.jpg

ميبينم كه در عكس پائين منوي اينسرت نمايان ميشه:
    یک روش ساده برای مسترینگ-download.php?imgf=12865660941.jpg

6 كانال به رنگ سفيد ودو كانال به رنگ زرد..( درمورد كانالهاي زرد رنگبعدا توضيح ميدم )
    حالا بايد در كانال 8 كه اخرين كانال ما هستش پلاگين انالايزر روباز كنيم.براي اينكار ویوز paz analyzer استفاده كردم كه در تالار دانلود سايت موجوده طبق عكس:
    یک روش ساده برای مسترینگ-download.php?imgf=12865662881.jpg

در مورد انالايزر و كار با اون قبلا در تاپيك مربوطه بحث كردم.
    چرا انالايزر بايد در كانال 8 قراربگيره ؟
    به اين دليلكه تمامي پلاگينهايي كه قبل از اون قرار دارند تاثير خودشون رو در انالايزر نشون ميدن. در واقع تاثير هر پلاگين بعد از اعمال شدن در انالايزر نشون داده ميشه به همين انالايزر با در اخر كار قرار داده بشه تا بتونيد تاثير همه پلاگينها رو ببينيد و اگه احتمالا تنظيماتي رو غلط انجام داديد مشاهده كنيد.

اكولايز كلي موسيقي :
    بخش اول مسترينگ موسيقي اكولايز كلي يا مولتي باند اكولايز هستش..شما بايد در موقع ميكس اكولايز تركها رو با در نظر گرفتن اينكه در نهايت كل موسيقي بايد اكولايز بشه... انجام بدبد ممكنه تركي رو خيلي hi كرده باشبد و و قتي كه اكولايز مسترينگ رو هم اعمال ميكنيد ميبنيد اون ترك مثل سوزن گوش زن شده و ناچار ميشيد كه اون ترك معيوب رو دوباره اكولايز كنيد.
    پس بايد هميشه يادتون نره كه اكولايز كلي هم در نهايت بايد اعمال بشه.. هر چند كه ميشه دوباره برگشتو اون ترك رو اصلاح كرد.
    براي اكولايزكاي من از ویوز lineq boeadbandاستفاده كردم.
    و اون در اولين خونه قرار دادم...ترتيبها بسيار مهم هستن.:
    یک روش ساده برای مسترینگ-download.php?imgf=12865665571.jpg

خوب اصطلاحا ميگن در مسترينگ يك سري از فركانسها آشغال هستند.. ومعمولا هم 16000 به بالا رو مد نظردارند . پس ما بايد فركانس 16000 به بعد رو كات كنيم. ( اين رو قبلا هم نوشتم اما دوباره مينويسم.)
    براي اينكار طبق عكس زير زانوي هارد رو انتخاب ميكنيم:
    یک روش ساده برای مسترینگ-download.php?imgf=12865670131.jpg

حالا تاثير اون رو در عكس بعدي ميبينيم :
    یک روش ساده برای مسترینگ-download.php?imgf=12865670701.jpg

حالا نياز داريم كه اون رودر شديد ترين حالت و كاملا نوددرجه قرار بديم پس ...طبق عكس :
    یک روش ساده برای مسترینگ-download.php?imgf=12865671421.jpg

در قسمتي كه بارنگ قرمز مشخص شده كليك ميكنيم وشدت اون رو روي حداكثر كه عدد 6 هستش قرار ميديم اينم عكسي ازنتيجه كارمون:
    یک روش ساده برای مسترینگ-download.php?imgf=12865672251.jpg

خوب الان ميبينيمكه زانوي هارد ما ايجاد شده... اما يه مشكلي هست ..اونم اينكه ما ميخواستيم از فركانس 16000 به بعد كات بشه نه اينجا...درسته ؟
    براي اينكار ما مقداري رو كه بعد از اون ميخوايم كات بشه رو به پلاگين وارد ميكنيم. براي مثال 16000
    به عكس دقت كنيد :
    یک روش ساده برای مسترینگ-download.php?imgf=12865673791.jpg

در اون فيلد هم كليك كرده وعدد 16000 رو وارد ميكنيم...
    نتيجه :
    یک روش ساده برای مسترینگ-download.php?imgf=12865674441.jpg

حالا در كادر قرمز ميبيند كه كات فركانسي به سمت راست كشيده شده و اگه در هنگام پخش پروژه به انالايزرتون توجه كنيد خواهيد ديد كه فركانسها از 16000به بعد كاملا با شيب تند به سمت پائين كشيده ميشن. نمونه الگوي فركانسي كه در همه كارهاي خوب داخلي و خارجي ميتونيد اون رو ببينيد.
    كافيه يه اهنگ مورد علاقه تون رو در برنامه تون باز كنيد و فقط با باز كردن انالايزر ببنيدكه چطور فركانسهاي اون رو كات كردن. كات كردن فركانس 16000 علاوه بر حذف يكسري فركانسهاي غيرضروري كه به گوش انسان نميرسند يك خوبي ديگه هم داره اونم اينكه حتي اگه اكولايز كلي موسيقيتون hi باشه گوش رو اذيت نميكنه.
    من براي نمونه بعد از كارهاي بالا اومدم ويه اكولايز هم كردم ( البته براي مثال هستش اونها رو ملاك قرار نديد.
    )
    عكس :
    یک روش ساده برای مسترینگ-download.php?imgf=12865678641.jpg

به گوش نرس اما احساس شو..

من اينجوري كه به رنگ ابي نوشتم صداش ميكنم اسم اصليش مسترينگ ريورب هستش
    پلاگينها زيادي روبراي اينكار نميشناسم خودم از ایزوتوپ اوزون استفاده ميكنم. اين ريورب عملا ميشه گفت به گوش نميرسه اما احساس ميشه در واقع بك گراندي از كل موسيقي روباز پخش ميكنه.
    در مورد ایزوتوپ اوزون
    اين برنامه خوب و خوشنام كاربران زيادي داره و مسترينگ رو راحت انجام ميده.
    خود برنامه از 6 قسمت تقسيم شده كه در 6 مرحله ميتويند كارتون رو مسترينگ كنيد.
    در واقع همه كارهايي كه ما با پلاگينها مختلف در اين اموزش داريم ذكر ميكنيم اين برنامه به تنهايي ميتونه انجام بده.
    اما خوب سليقه من بعد از مدتها كاركردن اين روال رو بهتر ميبينه كه فقط از مسترينگ ريورب اين پلاگين استفاده كنم . خودتون ميتونيد همين اعمال روبعدها در اين پلاگين تجربه وتمرين كنيد.
    خوب...حالا ما درخانه سوم برنامه ایزوتوپ اوزون رو باز ميكنيم
    اين ترتيبها روكه انشالله رعايت ميكنيد كه ؟ يادتون نره كه خيلي اين ترتيب مهمه ( خودمم نميدونم چرا مهمه؟؟:smile (71):شوخي كردم خستگيتون در بره )
    عكس :
    یک روش ساده برای مسترینگ-download.php?imgf=12865685311.jpg

گزينه مسترينگ ريورب رو روشن كرده و اون رو اكتيو ميكنيم:

یک روش ساده برای مسترینگ-download.php?imgf=12865686041.jpg

حالا طبق عكس كمي ريورب اون رو زياد ميكنيم :

یک روش ساده برای مسترینگ-download.php?imgf=12865686781.jpg

طبق عكس بالا كمي ريورب رو باز كنيد... ( مقدار باز شده در عكس مثال هستش )
    براي شنيدن تاثير ريورب در روي پروژه ميتونيد طبق عكس زير از كليد و حالت solo استفاده كنيد
    در اين حالت فقط تاثير ريورب روخواهيد شنيد. و عملكرد اون و تنظيمات و تغييرات رو متوجه خواهيد شد. طبق عكس :

یک روش ساده برای مسترینگ-download.php?imgf=12865688721.jpg

استريو ايميجر:

اين پلاگين در واقع وايد كننده وعريض كننده موسيقي شما خواهد بود. ميتونيد اينكار رو با استفاده از همون izotpoe هم انجام بديد اما من به شخصه با ویوز بيشتر راحتم. پس در خانه چهارم:
    پلاگين si imager از ویوز :
    یک روش ساده برای مسترینگ-download.php?imgf=12865690751.jpg

خوب حالا بر اساس نوع موسيقي ومقدار پن هايي كه در موسيقيمون اعمال كرديم عمق اونروبيشتر ميكنيم.طبق عكس :
    یک روش ساده برای مسترینگ-download.php?imgf=12865691611.jpg

اين تنظيم هم مثالي بيش نيست...بسته به نوع پروژه شما كمتر يا بيشتر خواهد بود .( زياده روي نكنيد.)

اصل مطلب و مشكل خيلي از بچه ها...:

مكسيمايزرها

پلاگينهاييهستند كه خيلي خلاصه اگه بخوايم بگيم كل پروژه ما رو كامپرس و يا ليميتر ( بسته به نوع پلاگين اما معمولا بيشتر ليمتر هستند ) كرده و پاور كار رو بالا ميبرند. كار با اونها ميتونه خيلي ساده باشه اگه ميكس خوب كرده باشيد.
    ویوز le مكسيمايزر مورد علاقه منه.
    اونرو در خونه 7 كه با رنگ زرد هستش قرار ميدم. چرا دو تا خونه اخر در كيوبيس رنگاشون فرق ميكنه ؟
    اينطوري كه استادم در انگليس و دوبي دوره هاي اشتنبرگ رو ديده بود و ميگفت گويا اين دو كانال اخر داراي ويژگي خاص براي مسترينگ و الگوريتم خاصي هستند و بايد از 7 يا 8 براي مكسيمايزر استفاده كرد ( دليل مهندسي و تخصصيش رو بايد از اون مهندسين پرسيد.)
    خوب روي ترك 7 پلاگين l3 روميذاريم :
    یک روش ساده برای مسترینگ-download.php?imgf=12865696301.jpg

براي تنظيمات لول سمت چپ قرمز رنگ( threshold ) رو تا حدي به پائين ميكشيم كه در نقاط اوج آهنگ لول ابي رنگ(atten ) از مقدار 3پائينتر نياد... طبق عكس:

یک روش ساده برای مسترینگ-download.php?imgf=12865697971.jpg

پائين اومدن لول atten اونم به زير مساوي يا ديستورت شدن موسيقيتون هستش.
    گاهي ممكنه لول تريشولد رو لازم باشه تا منهاي 10 بكشيد پائين تا پاور موسيقيتون بالا بياد گاهي هم ممكنه با منهاي 1 كارتون انجام بشه. همه اينها بستگي داره به لول كشي وميكس كارتون

راستي شما خسته نشديد؟؟؟؟

ديگه چيزي نمونده حالابايد كار رو بارها و بارها گوش كنيد ممكنه در اثر اكولايز و مكسيمايزر و ايميجر بعضي از تركهاتون نياز به تنظيم مجدد لول واكولايز و يا پنينگ داشته باشن.. پس بازهم برگرديد وكارتون روبارها وبارها گوش كنيد تااشكالات احتمالي رومتوجه بشيد.

اكسپورت كلمه ايي خستگي ازتن ادم بدر ميكنه

بله تقريبا اخرشيم.
    كارتون رو 24 بيت و48 اكسپورت كنيد.
    حالا مسلما ميگيد اين سمپل ريت رو كه نميشه روي سي دي زد.. كاملا درسته بايد اون رو كانورت كرد به 16 بيت و 44100 اما چطوري؟
    اينجاستكه بحث ديتر ها (dither) مياد وسط ...
    اول اينكه ديتر ها چي هستن؟

ميشه گفتش كه آخرین مرحله مسترینگ استفاده از دیتره.
    ديتر نوعي نويزه كه موقع كانورت ايجاد ميشه. چون موقعي اهنگمون از 24 بيت به 16 بيت تبديل ميشه
    در واقع نويزي ايجاد ميشه كه شايد به گوش نرسه اما در كل تاثير مخربي روي كارميذاره.
    حالا ديتر مياد و خودش روجايگزين اون نويز ميكنه.
    چون با برنامه كيوبيس داريم كارميكنيم خود اي برنامه داراي يك پلاگين خوب به نام. :uv22 hr هستش
    حالا كاري رو كه به 24 بيت و 48000 اكسپورت كرده بوديم وارد يه پروژه جديد ميكنيم كار خاصي لازم نيست انجام بديم جز اينكه پلاگين uv22 hr رو براي اعمال ديتر رو باز كنيم عكس :

یک روش ساده برای مسترینگ-download.php?imgf=12865707941.jpg

چون اين پلاگين خاص كيوبيس هستش دوستان ميتونن پلاگين اونرو دانلود كنن و با نصب روي سيستمشون با همه برنامه ها ازش استفاده كنن. ( ميتونيد توي تالار دانلود درخواست بديد. )
    حالا اون روطبق عكس به سمپل ريتي كه ميخوايم تغيير ميديم ودوباره اكسپورت ميكنم:

یک روش ساده برای مسترینگ-download.php?imgf=12865709701.jpg

خوب اين روش ساده ايي براي مسترينگ بود..البته به اين اكتفا نكنيد.. خودتون هم تجربه كنيد..همين روشي روكه براتون نوشتم كلي مراحل ديگه هم داشت كه براي مشكل نشدن بحث اونها روخلاصه كردم.

دوستاني كه با سونار كار ميكنن.:

همه مراحل بالا رو ميتونيد در سونار ودر قسمت اينسرت ترك مستر دقيقا به ترتيب بالا انجام بديد.:

یک روش ساده برای مسترینگ-download.php?imgf=12865711321.jpg

دوستان اف ال كار هم ميتونن ترتيبها رو در خروجي برنامه شون اعمال كنن.
    اما اونهايي كه دوست دارند با wave lab كار كنن ميتونن طبق عكس پلاگنيها رو در كادر مخصوص بذارن ودر نهايت كليد رندر رو بزنند و پلاگينها روي كار اعمال بشه :

یک روش ساده برای مسترینگ-download.php?imgf=12865712421.jpg

يادتون نره هيچوقت ولوم كلي ميكسر رو از صفر بيشتر يا كمتر نكنيد هميشه صفر باشه...تغييرات در اين ولوم يعني به هم ريختن ميكس و مسترينگ شما.

حالا ببينم باز هم گلايه و شكايت داريد يا خير...؟:smile (14):

• خوشم اومد خوشم اومد x 67
  4. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,807 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    دوستان ببخشيد اگه جايي غلطهاي املايي دارم يا كلمات بهم چسبيدن..راستش خستگي امونم نميداد و توجهم متاسفانه كمتر شده بود... انشالله فردا غلطها رو اصلاح خواهم كردم. شب همگي خوش.

• خوشم اومد خوشم اومد x 20
    • نامحترمانه نامحترمانه x 1
  5. saied2009

saied2009 عضو سایت

امتیازات:
    +30 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase
    استاد دستتون واقعا درد نکنه.گل کاشتین:smile (13):

ولی یه سوال:

من یه اهنگ ساختم ومیکس رو انجام دادم(طبق تاپیک ایمان جان)

و حالا هم بر اساس تاپیک شما مسترینگ رو روی اهنگ انجام میدم

اونوقت باید برم سراغ رکورد وکال؟یا مراحل مسترینگ روی کل پروژه یعنی اهنگ و وکال صورت میگیره

یعنی خودتون چه جوری انجام میدید؟

میشه یه توضیحی در مورد مسترینگ وکال هم بدید؟

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  6. abcd

abcd عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    واي.عاليه.استاد زمين به آسمون ميرفت اينها رو قبلا مي گفتيد!!!

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  7. ماسی

ماسی عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    [FONT=&quot]اميد جان واقعا جاش خالي بود كه يه همچين آموزشي بزاري.خودم هم مي ترسيدم كه بهتون بگم.واقعا دستمريزاد.عالي.توپه توپ.احسنت.:smile (47):[/FONT]​

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  8. psypersia

psypersia Gold User

امتیازات:
    +136 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, logic
    سلام
    dc offset چی شد استاد مگه نباید اونو برداشت که normalize کردن بهتر جواب بده

9. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,807 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    منظور از کل پروژه میکس شده موسیقی و وکال بود.
    شما در هنگام میکس و بعد از میکس موسیقی ترک و کال رو هم با موسیقی میکس میکنی و در نهایت همه اونها رو مستر میکنید.
    خیر دوست عزیز. عرض کردم که مدیریت ارسالهای دوستان و حذف و ویرایش کردن وقتی برام نمیذاره خدا رو شکر با تغییرات در مدیریت وقتم ازادتر شده و انشالله اموزشهای بیشتری رو تا جائیکه بلد یاشم در اختیارتون میذارم.
    احسنت سئوال خوب بود و منتظر پرسیدنش بودم.
    این یکی از مراحلی بود که عرض کردم خلاصه گفتم تا در ادامه و در بحثهای تکمیل تر ارائه کنم.
    اما چون پرسیدید و دوستان جای سئوال ممکنه براشون باشه عرض میکنم.
    قبل از اعمال دیتر باید یه استاتیک از موسیقی مون بگیریم.
    استاتیک در واقع نمایانگر کل مشخصات ریز و جز به جز مستر ما هستش ... اگه مقدار dc offset زیاد باشه باید قبل از دیتر اون رو حذف کنیم.
    در کیوبیس میتونیم از remove dc offset استفاده کنیم. این آپشن در wave lab هم وجود داره. معمولا برنامه هایی مثل wave lab یا sound forge استاتیک تخصصی تری بهمون نشون میدن.
    روش اون رو هم امروز براتون خواهم نوشت.

• خوشم اومد خوشم اومد x 7
  10. altynay

altynay عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, recycle
    عالی بود دست گل شما درد نکنه بازم ادامه بده داداش . مرسی

11. Dr.Noise

Dr.Noise عضو سایت هنرمند

شغل :
    Music Producer - Dj
    امتیازات:
    +2,568 / 2 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase, studio_one
    سلام خسته نباشید
    من تو همه تایپیک ها امید جان رو دیدم واقعا عالی بود این تایپیک فوق العادست من میخواستم برم کلاس واسه همین ها و جالبه هزینش 400.000 واسه 7 جلسه واقعا ممنونم نجاتم دادید
    یدونه ای امید جون

12. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,807 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    اگه همین روشی که رو ارائه کردم درست انجام بدید کارتون خوب انجام خواهد شد.
    ضمن اینکه یک سری مباحث رو خلاصه کردم که اونها رو هم در ادامه عرض میکنم.
    گذاشتم تا دوستان کمی این روش رو تست کنند و بعد تکمیل ترش کنم.
    مثلا نحوه یک دست کردن و مسترینگ یه البوم که چطور همه ترکها مثل هم و دارای یک پاور و کیفیت باشن.و استفاده از بعضی پارامترها برای مسترینگ بهتر.

• خوشم اومد خوشم اومد x 6
  13. farshad_197

farshad_197 عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -2
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, sonar
    امیدجان ممنونم واقعا عالیه

امیدجان میشه چند کتاب معرفی کنین که کمک کنه :smile (73):

14. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,807 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    متاسفانه در مورد مسترینگ کتاب فارسی نمیشناسم.

15. farshad_197

farshad_197 عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -2
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, sonar
    زبان اصلی چطور؟

16. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,807 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    در مورد مقالات و کتابهای زبان اصلی هم وسعت زیادی رو شامل میشه که میتونید در اینترنت سرچ کنید و کلی مطلب رو ببینید.
    dvd هایی هم به نام مسترک کلاس هم موجوده که اونها هم مفیدن.

17. farshad_197

farshad_197 عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -2
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, sonar
    امیدجان من در یک قسمت به مشکل خوردم من 24 اکسپورت میگیرم و همونو در صفحه جدید باز میکنم اما اهنگم مترونمش کم میشه و اهسته اجرا میشه مشکل کجاس فقط در نیندو اینجوری پخش میکنه
    :smile (53):

• قدیمی قدیمی x 1
  18. mehrshad_king

mehrshad_king عضو سایت

امتیازات:
    +61 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    آقا اميد فدايي داري...
    مخلصيم به مولا

19. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,807 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    باید از ابتدا موقع ایمپورت کردن تنظیمات برنامه رو مطابق با سمپل ریتتون تنظیم کنید. همون اولین ترک رو که میخواین ایمپورت کنید یه تیک داره که با زدنش مشخص میکنید که ترکها با سمپل ریت اصلیشون وارد برنامه بشن. ( البته در کیوبیس 5 اینجوریه )

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  20. mehrshad_king

mehrshad_king عضو سایت

امتیازات:
    +61 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    ايشالا كسي نااميد نشه.همه يه اميد مثل اميد محبي داشته باشن.

آمين

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. مراحل مسترینگ کردن

,
  2. میکس و مستر متال

,
  3. اسان ترین روش میکس و مستر اهنگ

,
  4. آموزش مستر با wavelab,
  5. آموزش میکس گیتار توسط امیدمحبی,