یک روش جالب برای امتحان اکوستیک اتاق

شروع موضوع توسط Reza Joshaghani ‏17/7/11 در انجمن Acoustic ( اکوستیک )

تاپیک یک روش جالب برای امتحان اکوستیک اتاق تالار Acoustic ( اکوستیک ) در persian-music.org.

1. Reza Joshaghani

Reza Joshaghani عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +13 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools
    سلام ..
    خیلی جاها بحث از انتخاب مواد و روش اکوستیک اتاقها و سالنها شده..
    ولی تقریبا هیج کجا ندیدم صحبتی درباره میزان موفقیت محل اکوستیک و روشهای امتحانشون شده باشه شایدم فقط من ندیدم .
    به هر حال دلم میخواست یک راهشو براتون بنویسم امید وارم دوستان متخصص کمبودها و موارد مهم ذکر نشده رو اضافه کنند.

وسایل مورد نیاز :
    1) کامپوتر یا لپتاپ
    2) کارت صوتی حرفه ای (انبرد نباشه )
    3)برنامه هایی که Test generation داشته باشند
    4)میکروفن کاندنسور لارج دیافراگم با الگوی دریافت صدای 360 درجه یا omni directional
    5) یک جفت مانیتور استودیو

شماره 4 و 5 از همه موارد مهمتر هستند در واقع هر چه قدر اسپیکرهاتون استاندارد باشند بیشتر میتونید به
    نتیجه ازمایش اکتفا کنید !

نوع عملکرد :
    بطور کل ما در این ازمایش قصد داریم کلیه فرکانسهایی رو که گوش انسان قابلیت شنیدنشون رو داره ( 20 هرتز تا 20000 هرتز ) در محل مورد نظر پخش و واکنش این فرکانسها بعد از برخورد با دیوارهای اکوستیک رو ضبط کنیم و در نهایت با استفاده از یک پلاگین انالیزور که اکولایز صدا رو بصورت گرافیکی نشون بده اونو مورد برسی قرار بدیم.

شرح کار:
    برای شروع من سیستم رو روشن میکنم و برنامه کیوبیس رو اجرا میکنم و یک پروژ جدید میسازم داخل پروژم یک ترک ایدیو میسازم و در قسمت اینسرت همون ترک گزینه Test generation رو از منونی tools انتخاب میکنم
    حالا پنجره ای باز میشه که چندتا گزینه روش داره و دوتا ولوم که یکیش برای تغیر فرکانس و اونیکیش برای مقدار صدا که خودش روی منفیه 12 امادست ..
    بهتره ولوم صدا رو روی منفی 3 تنظیم کنید و اما برای ادامه ازمایش ما نیاز به این داریم تا با ساخت اتومیشنی ولوم فرکانس رو از ابتدا (فرکانس 20 ) تا انتها (فرکانس 20000 ) خیلی اروم و منظم حرکت بدیم و اونو دوباره به نقطه اول برگردونیم بهتره این حرکت رفت برگشت با یک اتومیشن ملایم حداقل 5 دقیقه و 18 ثانیه ادامه داشته باشه ..

خوب حالا وقتشه تا مانیتورهاتونو روشن کنید .سعی کنید الگوی اولیه چیدمان اسپیکرها رو رعایت کرده باشید ( مثلثی که هر ضلعش 60 درجه باشه .. (یعنی بین دوتا اسپیکر و سر شما) )
    حال نوبته قرار دادن میکروفن درست در نقطه ای مقابل اسپیکرهاست دقیقا همون جایی که که سر خودتون قرار میگیره

حالا بر میگردیم تو کیوبیس ...
    تا اینجا ترکی که ساختیم برای پخش فرکانسها بوده حالا باید یک ترک دیگه هم بسازیم تا صدایی که توسط میکروفن گرفته میشه دراون ضبط بشه اگر براتون امکان داره با دقت 96000 و بیت 32 ضبط کنید ..
    ولوم پخش صدا رو در حدی که معمولا موقع میکس بلند میکنید بلند کنید و امتحان کنید تا شکل صدای رکورد شده قابل قبول باشه

حالا اول رکورد رو بزنید بعد پلی کنید البته بهتره خودتون موقع ضبط داخل اتاق نباشید تا صدا های اضافی ثبت نشه ..
    سعی کنید اگه داخل اتاق میمونید گوشهای خودتونو با دست بگیرید تا بهشون اسیب نرسه یا از هدفونی که صداش کاملا قطع شده باشه استفاده کنید.

برسی نتیجه :
    بعد از اتمام کار ترک اول رو میوت کنید و پلاگین Izotop Ozon رو در اینسرت ترکی که رکورد کردین قرار بدین و قسمت paragraphic equalizer تیک بزنید تا فعال بشه حالا از اول کار رو اجرا کنید نیازی به صدا ندارید میتونید صدارو کم کنید چون در این پلاگین حرکت فرکانسها رو نقطه به نقط با چشم میبینید
    حالا برسی کنید ببینید تمام فرکانسها از ابتدا تا انتها از نظر شدت (دسیبل) ثابت هستند یا نه مثلا اگر تو فرکانسهای باس نمودار، 3 دیبی رو نشون بده و رفته رفته بیاد پایین یا در بعضی فرکانسها یدفه بالا یا پیین بشه شما متوجه میشید که اتاق میکس یا رکوردتون چه فرکانسهایی رو تقویت و یا ضعیف میکنه خوب مسلما تو همیچین اتاقی شما همیشه خطای شنیداری دارید و حتی موقع رکورد ساز خطای رکورد دارید چون صدای ساز خوب شما بعد از برخورد با دیوارهای اتاق اکوستیک شده با همون نسبتی که در نمودار ایزوتوپ دیدید تغیر پپدا میکنه و میتونه باعث ازار گوشتون بشه یا احساس دیسونانس و کثیفی بده و یا حتی و شما فکر میکنید که اشکال یا از ساز بوده یا میکروفون و یا صدابرداری شما !!

امید وارم با این کار دوستان تا حدودی از سر در گمی در بیان و موقع صدا برداری و میکس به خیال کمبود تجربه ومرغوب نبودن وسایل زود نا امید نشند.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. محمد-بیگوردی

محمد-بیگوردی عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +404 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, studio_one
    این کار رو در برنامه ی اف ال به چه صورت میشه انجام داد؟ test generation داره یا نه؟

3. EHSANP800

EHSANP800 عضو سایت

امتیازات:
    +36 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    1:
    با ادیسون و . . .
    2:
    روش های زیادی داره یکی اینکه از پلاگین های هم حجم مجانی ک کار تست تون رو انجام میدن استفاده کنی(روش راحت)
    یا اینک از پلا گین های خود اف ال استفاده کنی

4. kioesi

kioesi

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    یک برنامه بسیار عالی هست که برای تست محیط استودیو از نظر آکوستیک

من استفاده کردم بسیار خوبه

وایتیون

اگر مشکل تبلیغاتی ندارد توضیح بیشتر خواهم داد

5. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت