یک استدیوی خانگی (هدیه من)

شروع موضوع توسط baba norouz ‏20/11/09 در انجمن گفتگوی عمومی درباره استودیوها

تاپیک یک استدیوی خانگی (هدیه من) تالار گفتگوی عمومی درباره استودیوها در persian-music.org.

1. baba norouz

baba norouz

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    اجازه بدید پیش از هر چیز از اینکه احتمالا مبحث رو جای نا مناسبی ایجاد می کنم عذر خواهی کنم. در حقیقت برای هر کدام از سوالاتم بخشی مجزا در انجمن پر بار شما بود اما نیاز بنده یک پاسخ کامل و جامع هست.
    توضیح.. یک پسر 24 ساله دارم که سالهاست کم و بیش از موسیقی بهره منده (به باباش رفته!) مدت ها با تخته های سه لایه و یه شیشه دوجداره اتوموبیل یک اتاقک درست کرده بود که بهش میگفتیم کیوسک تلفن و با یک میکروفون سه سیم!! و یک کامپیوتر معمولی چیزهائی میساخت و می خوند. البته گاهی هم از من یا مادرش بیگاری میکشید! خلاصه که ما هم یه چیز هائی یاد گرفتیم. حقیر هم سالها قبل دستی به گیتار میزدم. قصد دارم از اون کیوسک تلفن که البته مدت هاست به خاطر مشکلات روحی خرابش کرده خلاصش کنم و در حد توانم یک استدیوی نیمه حرفه ای رو با تمامی تجهیزات ممکن (در حد همان نیمه حرفه ای البته) بهش هدیه کنم, شاید اینطوری بیشتر با موسیقی اهل بشه و دست از از این عشق های عجیب و غریب نو جوانی برداره.

یک کامپیوتر معمولی داریم :

cpu : e5200
    ram : 2 gig
    mainboard : asus p5kpl/1600

اینها رو از فاکتور ها درآوردم امیدوارم صحیح باشند. قصدم اینه که حدود 800 تومن هزینه کنم و ازش بخوام همین مقدار هم خودش تهیه کنه. حالا نیاز بر ساخت موسیقی با کامپیوتر هست به همراه ضبط صدای شخص و البته ساز های زنده (احتماله دیگه..) یعنی تمامی امکانات یک استدیوی حرفه ای اما با تجهیزات نیمه حرفه ای و شاید هم آماتور.

کارت صوت
    با جست و جوئی که در انجمن انجام دادم کارت صوت fast track pro رو انتخاب کردم (اگر درست نوشته باشم) و باز هم اگر درست متوجه شده باشم این کارت نیازی به پاور برای استفاده از میکروفون های حرفه ای نداره, و اگر کارتی این قابلیت رو نداشته باشه باید یک فانتوم پاور و یا یک میکسر تهیه کرد. تقریبا اطمینان دارم که فرزندم روی میکسر پافشاری خواهد کرد.. با توجه به شناختی که ازش دارم و اصراری که روی ظاهر کارها داره! هرچند وقتی صحبت از موسیقی میشه گوش برتر از چشمه ولی خوب... با این توضیحات ممکنه کارت دیگه ای تهیه کرد که کیفیت fast track pro رو داشته باشه اما بدون پاور ؟ که با مابقی هزینه یک میکسر کوچیک هم کنارش استفاده بشه. یا اینکه همان قیمت fast t p رو داشته باشه اما بدون پاور که اگر در کنارش یک میکسر تهیه کردم پول اضافه بابت پاور کارت صوت نداده باشم . البته نمیدونم استفاده از این میکسر ها روی کیفیت چقدر تاثیر میگذاره یعنی صوتی که مستقیما با کارت ذخیره شده و صوتی که از میکسر آنالوگ عبور کرده و طبیعتا مسیر غیر دیجیتالی رو پشت سر گذاشته متفاوت هستند یا خیر و چقدر.. در این مورد به راهنمائی اساتید احتیاج دارم. البته نظری هم به 2496 داشتم اما با تماسی که با یک دوست کمی مطلع گرفتم ایشون فرمودند 2496 بیشتر به درد آهنگسازی میخوره تا ضیط صدا.. منظور ایشون رو هم درست متوجه نشدم و باز هم نیاز مند راهنمائی اساتید. ضمن اینکه فرمودن 2496 به یک فانتوم پاور احتیاج داره به قیمت 140000 !!!!

میکروفون
    شدیدا بین rode nt1 و m-audio nova مردد شدم. به عقیده شما کدام یک همه کاره ترند؟ متاسفانه نمیدونم بیشتر چه کاری میکنه اما تا آنجا که ذهن بنده اجازه میده ایشون حتی از تار های موی بنده هم برای نواختن دریغ نداره! صرفا میدانم که از رپ خبری نیست ! به همین دلیل بر همه کاره بودن تاکید دارم. ضمن اینکه هیچ مورد دیگری رو هم در رنج قیمت 200000 پیدا نکردم که بخوام در موردش تحقیق کنم. البته میشه کمی (فقط کمی) بیشتر هزینه کرد. شاید حدود 40-50 اما باید دید آن 50000 تفاوت قیمت آیا 50000 تفاوت کیفیت هم دارد یا خیر. این مورد هم با شما عزیزان

میکسر
    در این مورد متاسفانه اطلاعات خاصی نصیبم نشد. شما بفرمائید با توجه به روحیه تجمل طلب این بنده زاده چی میتونم تهیه کنم که قیمت بالائی نداشته باشه اما ابعاد بزرگی داشته باشه ؟ شرمندم به خدا..
    مانیتور
    قیمت های سرسام آوری دارند! یکی از دوستان ms40 بهرینگر رو پیشنهاد کردن البته کمی مشکوک به نظر می رسید چرا که فرمودند پسرشون به قیمت 270000 تهیه کردند و قصد فروش دارند با قیمت 180000 !! در حالی که بنده قیمت نو رو در یکی از سایت های اینترنتی 170000 دیدم! شما چه می فرمائید آیا مناسبه ؟ البته منظور حقیر مدل است نه قیمت چرا که قیمت مناسبی نسبت به انواع 400-500 هزاری داره. در واقع منظور این است که با انتخاب های ناشیانه ای که تا به اینجا داشتم این مانیتور کافی است یا خیر ؟ آیا انتخاب دیگری در این حدود قیمت هست ؟ در رابطه با ایزوله و آکواستیک کردن اتاق هم فکر هائی کردم بنابر این هزینه مربوط به این بخش رو در نظر نگرفتم.

در آخر در فکرم که حتی نرم افزار های مورد نیازش رو هم تهیه کنم و در واقع این استدیوی خانگی رو جارو و پارو شده تحویل ایشون بدم. اما با حجم زیادی که این برنامه ها دارند و کمبود سرعت اینترنت منزل متاسفانه موفق نشدم. آیا جائی هست که این برنامه ها رو با هزینه ای منصفانه دانلود کنه ؟ و البته کمی هم آشنائی داشته باشه که چه چیز لازمه.. چرا که بنده در این مورد تحقیق نکردم و هیچ نمیدونم. اما لطفا 2 نوع پیشنهاد نصیب این پیر مرد کنید در حالت اول تصور بفرمائید که بنده زاده رو قانع کردم که همین مقدار هزینه کنه و در حالت دوم هم همان 800 تا 900 این حقیر رو در نظر بگیرید البته تا به اینجا صرفا بودجه خودم رو در نظر گرفتم . باز هم تاکید می کنم تمامی دانسته های اندک بنده در زمینه صدابرداری صرفا مربوط به این 2 روز میشه که جمعا 2-3 ساعت وقت برای جست و جو گذاشتم. بنابر این اگر خطائی رخ داده که حتما همینطوره گوشزد بفرمائید.

سرافراز باشید فرزندان ایران:smile (70):

2. ast1356

ast1356 عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    جوابيه

در مورد كارت صدا انتخاب خوبي كرديد ولي يه سري هم به مارك edirol UA-25EX بزنيد

اما ميكروفن هاي rode خوب هستند به نظر من البته! ...

ميكسرهاي ياماها نسبت ب قيمتشون از اندازه بزرگي برخوردارند كه ميتوان از Mg124cx نام برد

در مورد مانيتور حق با شماست قيمتهاي بالايي دارند ولي شما ميتونيد يه باند از سري studio
    مثل http://www.edifier.com/eng2005/product/s0014_00.htm تهيه كنيد كه ميتون تا حدي جوابگو باشه.

در ضمن به سيستم برق خانگي تون توجه كنيد كه مشكلات نويز و اينها رو نداشته باشيد از نظر ايرت.

در مورد نرم افزار هم يه سايت رو به شما پيغام خصوصي ميذارم كه حمل بر تبليغ نشه.
    كه از اين سايت ميتونيد هر نرم افزاري كه دلتون خواست خريداري كنيد

3. JunioR

JunioR کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +99 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo
    سلام فکر میکنم درمورد میکروفن تا حدودی بتونم کمکتون کنم تا انتخاب خوبی داشته باشین البته اساتید زیادی اینجا هستند که در مورد همه نیازهاتون بیشتر کمکتون خواهند کرد
    در مورد میکروفن ها هیچ کدوم نسبت به اون یکی بنظر من همه کاره تر نیست همه کاره تر اگه منظورتون اینکه واسه هر نوع ساز و وکالی مناسب باشه باز هم بنظرم برتری بینشون نیست. اگه یکی از میکروفن ها دارای پد 10- یا سوییچ bass rolloff یا الگوهای قطبی چندگانه ( مولتي پترن ) بود این یکی نسبت به اون یکی برتری همه کاره تر بودن رو داشت ولی هیچ کدومشون این مشخصه ها رو ندارن.
    من هم nt1a رو شخصا به nova ترجیح میدم میکروفن های rode کیفیت منحصر بفرد خودشون رو از پایین ترین مدل تا بالاترین مدل بهمراه دارند. خب درسته تو ایران تنوع میکروفن زیاد نیست دلیل پیدا نکردن گزینه دیگه ای هم همین بوده.

در مورد کارت صدا یا اینترفیس صوتی، بهتون یک پیشنهاد می کنم. میتونید از اینترفیس های صوتی که هم اینترفیس هستند و هم میکسر و هم اتصال usb یا firewire رو دارند که بتونین مستقیم به کامپیوتر وصل کنین، استفاده کنید. گزینه هایی با قیمت خوب مثل Alesis MultiMix 8 USB2 و Alesis MultiMix 16 Usb2 هست. همینطور MultiMix 8 FireWire .

4. Light

Light تیم مدیریت وبمستر

شغل :
    آچار فرانسه
    امتیازات:
    +6,478 / 3 / -1
    نرم افزار:
    cubase
    سلام
    در مورد کارت صدا انتخاب خوبی هست کارتیه که امتحانش رو پس داده
    در مورد میکروفن هم دوست عزیزم راهنمایی کردند
    اما در مورد میکسر به نظر بنده در حال حاضر نیازی بهش نخواهید داشت و هزینه ایی که براش کنید صرفا مثل خرید یک قطعه برای دکور هست
    آیا به ورودی ها زیاد احتیاج دارید ؟
    هزینه اش رو می تونید اضافه هزینه ایی که برای مانیتور در نظر گرفتید کنید
    مطمئنن کیفیت کار مهم تر از ظاهر هست
    ( مانیتور ها تا قیمت ریز 400 واقعا نمیشه بهشون مانیتور صدا گفت و خرید شون توصیه نمیشه )

در مورد نرم افزار ها به این صورت نمیشه مورد خاصی رو گفت چون دقیقا بستگی به نیاز شما داره میشه 100 ها مورد معرفی کرد
    پیشنهاد می کنم بخش کمک های اولیه و قسمت نرم افزارش رو مطالعه بفرمایید

5. baba norouz

baba norouz

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    از پاسخ های دل سوزانه شما تشکر می کنم. راستش دیگر چندان شکی در انتخاب کارت صدا و میکروفون ندارم. در مورد میکسر همونطور که گفتم شرمنده ام.. چرا که گفتارم خیلی غیر حرفه ای بود راستش اسرار بنده به این دلیل است که اطمینان دارم بالاخره یا بنده رو مجبور میکنن تهیه کنم یا خودشون از راه غیر اصولی یک مدل میکسر در نظر گرفتم که تصور میکنم تو همین سایت دیدمش و معرف فرمودند که حدود 350 قیمتشه , باید ببینم این نوع میکسر شهرستان گیر میاد یا خیر و باید شال و کلاه کرد.
    در مورد MultiMix هم بیشتر تحقیق خواهم کرد. و همینطور فکری برای کسری بودجه خرید باند یا همان مانیتور هم خواهم کرد. اما چیزی که هنوز متوجه نشدم اینه که آیا کارت صوتی در حدود قیمت fast track pro هست که ورودی های کمتری داشته باشه (به دلیل خرید میکسر) و یا منبع تغذیه نداشته باشه (همان فانتوم پاور) . در واقع همان قیمت اما با امکانات جانبی کمتر و در عوض کیفیت بهتر ؟ همینطور در مورد کارت صدای مخصوص ساخت آهنگ (2496) و کارت صدای مخصوصا ضبط صدا هنوز نیاز به راهنمائی دارم. باز هم تشکر می کنم

6. jackbil

jackbil عضو سایت

امتیازات:
    +7 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    baba norouz عزیز
    شما کارت صدا و میک خوبی انتخاب کردید ولی همونطور که دوستان گفتن میکسر اصلا لازم نیست:smile (72):
    بهتره هزینه میکسر رو روی عایق کاری خرج کنید:smile (72):
    و اما 2496 :کارت بدی نیست فقط زیادی کم و کسری داره و اینکه میگن برا آهنگسازی هستش اینه که ورودیه میکروفن نداره و اینترنال هستش:smile (8):
    به هر حال من نظرم اینه که اگه میخواید ضبط خوبی داشته باشید و پولاتونو دور نریزید باید فست ترک پرو بخرید و غید میکسر رو بزنید:smile (81):
    به جاش هم یه پری امپ کمپرسور حدودا 200 تومنی بخرید:smile (18):
    مانیتور:واسه مانیتور هم پیشنهاد من برند m-audio هستش .بهرینگر زیاد کمپانیه خوش نامی نیست و چیزایی مثل مانیتورینگ که نیاز به محاسبه دقیق دارن رو خوب نمیتونه بزنه و همیشه یه مشکلی دارن(البته من تجربه شخصی درموردش ندارم و گفته های من تجربیات دیگرانه)
    حرف آخر من اینه که شما حتی اگه بهترین سخت افزارها رو داشته باشید بدون یه محیط آکوستیک ریکورد خوبی نخواهید داشت:smile (82):

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏21/11/09
  7. baba norouz

baba norouz

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    تشکر دوستان
    البته گفته بودم که برای ایزوله کردن محیط هزینه جدا در نظر گرفته بودم. اما اسرار شما مبنی بر نیاز نبودن میکسر حتما دلیلی دارد. با احترام خرید میکسر رو فراموش می کنم.
    اما یه سوال جدید پیش آمده که قول میدم سوال آخر باشه. شنیدم که با بعضی میکسر ها میشه نرم افزار آهنگ سازی رو هم کنترل کرد (همان میکسر نرم افزاری رو) چنین چیزی واقئیت داره ؟ اگر اینطور باشه وجود میکسر صرفا به دلیل داشتن ورودی های بیشتر نیست. فراموش نمیکنم که چطور مجبور بودم به مانیتور نزدیک بشم تا صدای فلان چیز رو کم کنم یا فلان چیز رو زیاد عذابی است در نوع خود بی نظیر :smile (81):
    باز هم ممنون همین راهنمائی ها را باید ساعت ها در شهر میگشتم تا به دست بیاورم , اگر صادقانه هم می بود که بعید است. به امید خدا به زودی میرم تهران.

8. jackbil

jackbil عضو سایت

امتیازات:
    +7 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    در مورد میکسر باید بگم که من اطلاعی در مورد همخونیش با نرم افزارها ندارم ولی فکر نمیکنم بشه یا اگه بشه مخصوص به مدلها و کمپانیهای به خصوصیه که مطمئنا بهرینگر جزو اونا نیست :smile (49):
    از طرفی این حرفی که شما میزنید نیازش اینه که میکسر یه دیتایی رو به کامپیوتر بفرسته تا اینکه یه ولومی مثلا بالا پایین بشه !!! احتمالا دیگران در این مورد اطلاعات بیشتری دارن:smile (61):
    ولی در مورد عایق باید بگم که تاکید من برای اینه که عایق خیلی مهمه و اگه فکر کردید با یکم موکت و گونی میتونید یه اتاق بدون صدای اظافی داشته باشید باید بگم تقریبا ممکن نیست:smile (18):
    اینجا این حرف کاملا صدق میکنه که:
    هر چه قدر پول بدی همون قدر آش میخوری

پس مهمتر از تمام وسیله ها اتاق مهمه و سعی کنید به جای میکسری که اصلا مورد استفاده ای برای شما نداره تحقیقتون رو روی انواع عایق شروع کنید:smile (49):
    این تصاویر مراحل ساخت یک استودیو رو نشون میدن
    http://jackbil.persiangig.com/Jackbil.blogfa/Picture.rar
    اگه دانلود کردید و به دردتون خورد تشکر فراموش نشه

9. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    بله در اين مورد ميكسر ها به دوسته تقسيم ميشن.
    1- كنترلر ها كه فقط ديتا رو برا كار با نرم افزار ميفرستن. مثل : mackie universal
    یک استدیوی خانگی (هدیه من)-mackie-control-universal.jpg

2 ميكسر كنترلر كه هم ورودي و خروجي دارن و هم امكان ريموت شدن براي كنترل نرم افزار رو دارن مثل yamaha 01v96
    یک استدیوی خانگی (هدیه من)-Yamaha%20O1V96V2%20Digital%20Mixer.jpg

كه قيمت mackie بين 1450 تا 1500 هستش و ياماها 3000000 قيمت داره.
    البته مدلهاي ديگه هم هستش مثل :m-audio project
    {username}-{filename}

اين كنترلر ها كه فكر كنم براي شما همون mackie مناسب تر باشه. اطلاعاتي مثل ترانسپورت ها ر و كه شامل دستورات ركورد پلي و.... و البته تنظيم لول ها و پن و ... رو به نرم افزار ميفرستن و ديگه شما نيازي به كار كردن با موس رو جز در مواردي كه نياز به اديت هستش ندارين.
    فيدرهاي اون موتورايز و 8 تايي هستشو با زدن كليد next ميتونيد 8 تا 8تا به تركهاي بعدي برين.
    خودمم هم yamaha o1v96 v2 دارم و خيلي ازش راضي هستم.
    البته امكانات mackie بيشتر و بهتره.

10. persiana

persiana عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام
    استاد امید این کنترلر ها رو از کجا میشه خرید؟سایتی هست که در مورد مدلها و قیمتهاش اطلاعات کامل بده؟ هرچی سرچ کردم خبری نبود البته به فارسی
    راستش این مشکل منم هست:smile (18):هرچند خودمو نه صدابردار میدونم نه آهنگساز ولی یه استدیوی کوچولو دارم که هرکی نادون تر از من میاد توش میگه پس میکسرت کو :smile (49): اگر قیمتش کمتر از میکسر تو این ابعاد باشه یکی میگیرم:smile (6):

11. jackbil

jackbil عضو سایت

امتیازات:
    +7 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    دوست عزیز آقای امید قیمتها رو گفتن لطفا دوباره مطالعه کنید:smile (18):
    حدودا 1.400.000 الی 3.000.000 البته همون مدلهایی که تصاویرشون قرار گرفت:smile (49):
    :smile (82):

12. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    سلام.
    بله متاسفانه ايراد ما ايراني ها اينه كه عقلمون به چشممونه ( سو تفاهم نشه ) هر استوديو يي ميريم اگه ببينيم ميكسر نداره به نظرمون آماتور مياد اما اينطور هم نيستو خيلي از استوديو ها رو هم ميشناسم كه به جاي ميكسر ار كنترلر ها استفاده ميكنن.
    در مورد قيمتها و نمايندگي فروش اون هم در پيام خصوصي براتون ذكر ميكنم كه از كجا ميتونيد تهيه كنيد.

بارگذاری...