یک آمپ ساده جهت تمرین گیتار (فقط برای مبتدیان!)

شروع موضوع توسط sajy_ho ‏18/7/13 در انجمن گیتار

تاپیک یک آمپ ساده جهت تمرین گیتار (فقط برای مبتدیان!) تالار گیتار در persian-music.org.

1. sajy_ho

sajy_ho عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    studio_one
    اگه شما هم مثل بنده مبتدی هستید و فعلا بودجه کافی برای خرید آمپ ندارید در این پست قصد دارم روش ساخت یک آمپ ساده رو معرفی کنم که کار خودم رو راه انداخت، شاید بدرد شما هم بخوره.
    من خودم هرچی داشتم پای گیتار دادم و دیگه بودجه خرید آمپ رو نداشتم و از طرف دیگه یه آمپ میخواستم که باهاش فقط واسه خودم تمرین کنم؛ به عبارتی فقط میخواستم صدای گیتارم در بیاد تا کوردها رو یاد بگیرم!
    این آمپ با ولتاژ 6 تا 9 ولت کار میکنه و 0.5 وات قدرت داره. (که گفتم فقط واسه تمرینه!) دارای یه خروجی هدفون و چنل دیستورشن (از نوع دیود کلیپینک) و یه بلتدگوی 8 اهمی ساده هست که من سعی کردم تا حد ممکن ساده توضیح بدم تا هر کدوم از شما سروران هم که یکم تجربه الکترونیک داشته باشه بتونه اونو بسازه.(البته همه شما استاد بنده هستید!)
    در زیر نمونه هایی از عکس و صدای این آمپ رو آپلود کردم. در فایل صدا که با میکروفون لپتاپ ضبط کردم، ابتدا صدا کلین هستش وبعد کلید چنل دیستورشن رو زدم. (بنده رو ببخشید که آهنگی بلد نیستم بنوازم و فقط سیمها رو زدم!)
    مشاهده پیوست 10707
    وسایل لازم: اکثر وسایل مورد نیاز رو میتونید از رادیوها و ضبط صوتهای کهنه و خراب جدا کنید و نیاز به خریدشون ندارید. واسه من که کلا 4 هزار تومن بیشتر خرج نداشت!
    مقاومت
    : 10 اهمی- 100 اهمی- 10 کیلو- 100 کیلو(دو عدد)
    خازن سرامیک: 10 نانو (عدد روی خازن:103)- 47 نانو (عدد روی خازن:473)- 100 نانو (عدد روی خازن:104)
    خازن الکترولیت: 10 میکرو- 100 میکرو- 220 میکرو (همگی 16 ولت به بالا)
    ترانزیستور: BC337
    آی سی: LM386
    پتانسیومتر: 5 کیلو- 1 کیلو (یا کمتر)
    دیود
    : دیود یکسو کننده یا LED(حداقل دو عدد)
    سایر تجهیزات:
    - فیش مادگی 1/4 اینچی مونو (ورودی جک گیتار)
    - بلندگوی 8 اهمی (1/2 وات)
    - فیش مادگی هدفون (ترجیها دارای قطع کننده)
    - سویچ دو حالتی (DPDT)
    - وسایل لحیم کاری
    - سیم مفتولی جهت لحیم کاری و اتصال قطعات
    - پرف بورد یا فیبر یا هرچیزی که میتونید قطعات رو روش قرار دهید و لحیم کنید(حتی مقوای نازک!)
    - جلد خازرجی (ترجیحا فلزی مثل قوطی شیر خشک!)
    یک آمپ ساده جهت تمرین گیتار (فقط برای مبتدیان!)-perf.jpg (پرف بورد برای اتصال قطعات؛ اگه در دسترستون نیست میتونید از مقوای نازک مثل جعبه شیرینی استفاده کرده و اونو سوراخ کنید، و از زیر قطعات رو به واسطه سیم مفتولی به همدیگه لحیم کنید.)

این آمپ نمونه ساده آمپ ''Little Gem'' هست که من مدارش رو از لینک زیر گرفتم، به علاوه یک مدار دیستورشن دیود کلیپینگ. (نوعی دیستورشن که دیود سیگنال صدا رو برش میده)
    http://www.runoffgroove.com/littlegem.html

1- مرحه اول: روش ساخت آمپ:
    تصویر شماتیک مدار در زیر اورده شده که در موردش توضیح میدم:
    یک آمپ ساده جهت تمرین گیتار (فقط برای مبتدیان!)-littlegem.jpg یک آمپ ساده جهت تمرین گیتار (فقط برای مبتدیان!)-littlegem-perf.jpg

توضیح : دو تصویر بالا مدارآمپ رو نشون میدن که برای ساختش باید اول IC رو مطابق شکل چپ روی فیبر قرار داده و پایه ای که یک نقطه کنارش داره(وقی از بالا به اون نگاه میکنید)، رو پایه شماره 1 در نظر بگرید و باقی پایه ها رو بر همین اساس به سایر اجزا در زیر بورد لحیم کنید.(توجه داشته باشید که تمامی قطعات الکتریکی خصوصا آی سی و ترانزیستورها به حرارت زیاد در هنگام لحیم کاری بسیار حساس اند.)

یک آمپ ساده جهت تمرین گیتار (فقط برای مبتدیان!)-LM386-2.jpg

- بر اساس تصویر مدار پایه شماره 6 به ولتاژ مثبت و همچنین پایه مثبت خازن 100 میکرو لحیم میشود. توجه داشته باشید که خازنهای الکترولیت دارای علامت نشاندهنده پایه منفی بر روی بدنه هستند.(در مورد خازنهای عدسی پایه ها فرقی ندارند.)
    - علامت GND (زمین) نشاندهنده ولتاژ منفی مدار است که ترجیحا بهتر است به جلد فلزی آمپ (مثل قوطی شیر خشک من!!) متصل شود تا از پارازیت امواج اطراف بر روی مدار بکاهد. از حالا هرچی گفتم به زمین وصل میشه منظورم همین ولتاژ منفی است.
    - پایه های 3 و 4 آی سی مستقیما به زمین متصل میشوند.
    - پایه 5 آی سی به پایه مثبت خازن 220 میکرو و همچنین به یک پایه مقاومت 10 اهمی وصل میشود و پایه دیگر مقاومت به خازن 47 نانو( 0.047 میکرو) میرود.
    - پایه 2 آی سی به خازن 10 نانو وپایه دیگر خازن به پایه C سویچ DPDT متصل میشود که در قسمت بعد توضیحش رو میدم؛ شما فعلا فقط یه سیم اونجا لحیم کنید.
    - پایه های 1 و 8 آی سی مطابق شکل زیر به پتانسیومتر 5 کیلویی (کنترل گین) متصل میشوند: (فعلا شما دوتا سیم اونجا لحیم کنید.)

یک آمپ ساده جهت تمرین گیتار (فقط برای مبتدیان!)-gain.jpg
    پایه منفی خازن 220 میکرو مطابق شکل زیر به ولوم صدا (پتانسیومتر 1 کیلو) و خروجی هدفون وصل میشود: (فعلا شما دوتا سیم اونجا لحیم کنید.)
    یک آمپ ساده جهت تمرین گیتار (فقط برای مبتدیان!)-volume.jpg
    - مرحله دوم: روش ساخت مدار دیستورشن:
    تصویر شماتیک مدار در زیر آمده است:
    یک آمپ ساده جهت تمرین گیتار (فقط برای مبتدیان!)-distortion-sch.jpg
    توضیح : در ابتدا مطابق شکل زیر ترانزیستور را به سایر اجزا لحیم کنید. توجه داشته باشید پایه های ترانزیستور در حالتی که سطح صاف آن به سمت شماست مطابق شکل نامگذاری میشوند.
    یک آمپ ساده جهت تمرین گیتار (فقط برای مبتدیان!)-bc337.jpg

- پایه 1 ترانزیستور به مقاومت های 10 و 100 کیلو لحیم میشود. پایه دیگر مقاومت 10 کیلو به ولتاژ مثبت مدار میره که فعلا شما یه سیم اونجا لحیم کنید.
    - پایه دیگر مقاومت 100 کیلو به یکی از پایه های خازن 100 نانو وهمچنین پایه 2 ترانزیستور لحیم میشود. پایه دیگر خازن به سویچ میرود که فعلا شما یه سیم اونجا لحیم کنید.
    - پایه 1 ترانزیستور همچنین به پایه مثبت خازن 10 میکرو متصل میشود، و منفی خازن به یک مقاومت 100 اهم ویک مقاومت 100 کیلو لحیم میشود.
    - پایه دیگر مقاومت 100 اهمی به دیودها متصل میشود که کارگر اصلی این مدار هستند. شما میتوانید از هر نوع دیود یکسو کننده یا LED در این مدار استفاده کنید. تفاوت زیادی بین دیستورشنی که از دیودهای مختلف بدست میاد وجود نداره و لازم نیست مثل من از چندین نوع استفاده کنید چون راستشو بخواین تفاوتشون خیلی کمه. من یه سلکتور 6 حالتی (سویچ بی خاصیت در شکل!) گذاشتم و از 6 جفت دیود استفاده کردم که اصلا لازم نبود چون تفاوت صداشون محسوس نیست. شما فقط به این نکته توجه کنید که از هر دیود یا LED استفاده میکنید به صورت معکوس به هم وصل کنید.(قطب مثبت یکی به منفی دیگری وصل شود) تصویر زیر نحوه شناسایی قطبهای این دو را نشان میدهد:
    یک آمپ ساده جهت تمرین گیتار (فقط برای مبتدیان!)-Diode-Symbol-Diagram.jpg یک آمپ ساده جهت تمرین گیتار (فقط برای مبتدیان!)-electronics_led_diagram.jpg
    در تصویر بالا سمت راست دیود و سمت چپ LED رو نشون میده. یک سمت جفت دیود یا جفت LED یا ترکیب این دو،همونطور که گفته شد به پایه مقاومت 100 اهمی و سر دیگه به زمین میره.

3- مرحله سوم: اتصال اجزا:
    ابتدا محل سوراخها را روی بدنه مشخص کرده و با دریل یا ابزار دیگر سوراخ کنید، فقط قبل از سوراخ کردن به چند نکته توجه داشته باشید:
    1- سوراخ مربوط به اجزای کنار یکدیگر، نزدیک به هم باشد تا از طویل شدن سیمها و ایجاد پارازیت جلوگیری شود.
    2- مدارها را در حالتی که به بدنه تماس ندارند در دورترین نقطه نسبت به بلندگو فیکس کنید. (من کف قوطی یک لایه مقوا چسبوندم تا مدارها به بدنه تماس نداشته باشند و روی مقوا مدارها رو با چسب چسبوندم.)
    پس از اتصال ولوم ها و کلیدها و فیشها اجزا را مطابق شکل زیر متصل کنید:
    یک آمپ ساده جهت تمرین گیتار (فقط برای مبتدیان!)-overall.jpg یک آمپ ساده جهت تمرین گیتار (فقط برای مبتدیان!)-inside-1.jpg یک آمپ ساده جهت تمرین گیتار (فقط برای مبتدیان!)-inside-4.jpg
    توضیح : فیش مادگی گیتار دارای دو پایه است که پایه اول به زمین و پایه نوک به واسطه سیمی به پایه D سویچ میرود.

یک آمپ ساده جهت تمرین گیتار (فقط برای مبتدیان!)-jack 1.4.jpg یک آمپ ساده جهت تمرین گیتار (فقط برای مبتدیان!)-dpdt.jpg
    - پایه های A و B سویچ به یکدیگر و سایر پایه ها مطابق شکل بالا وصل میشوند.

- پایه 3 ولوم صدا مطابق شکل زیر به مثبت فیش هدفون وصل میشود. توجه داشته باشید که فیش زیر دارای قطع کننده است و به همین دلیل خروجی بلندگو به پایه وسط وصل شده تا هنگام اتصال هدفون صدای بلندگو قطع شود. از سوی دیگر چون ای فیش هدفون استریو هستش من پایه های دو طرف رو به هم وصل کردم تا صدا از هر دو گوشی بیاد.

یک آمپ ساده جهت تمرین گیتار (فقط برای مبتدیان!)-head-jack1.jpg

- ولتاژ مورد استفاده برای این مدار 6 تا 9 ولت است که میتوانید از آداپتور یا باتری استفاده کنید.
    حالا هدفون رو بذارید تو گوشتون و هر وقت میخواید تمرین کنید.:smile (61):

(اگه سوال یا ابهامی در مورد مدارها دارید بنده در خدمتم.)

فایل های ضمیمه:

• File-seda.rar
      اندازه فایل:
      828.5 KB
      نمایش ها:
      53
    آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏18/7/13
بارگذاری...