یوهان سباستین باخ Johann Sebastian Bach

  • شروع کننده موضوع jigsaw
  • تاریخ شروع

jigsaw

هنرمند
28/7/09
287
133
0
37
SYNAESTHESIA
Johann_Sebastian_Bach.jpg


بیست فرزند و 1200 اثر

تولد:آلمان,آیزناخ 1685
مرگ:آلمان,لایپزیگ 170

آهنگساز بزرگ و ارگ نواز آلمانی,که بیش از همه کنسرتو های بردنبرگ,واریاسیون های گلدنبرگ و کلاویه خوش خلق(well tempered clavier) او مشهور هستند.

در جوانی,یک شب که باخ مشغول قدم زدن در خیابان ها بود,شش نفر از شاگر دانش به او حمله کردند تا مجبورش کنند که از آنها معذرت خواهی کند.باخ به یک نفر از آن ها گفته بود (بز باسون زن)یعنی کسی که از باسون(Bsson)صدای بز در می آ ورد! اما باخ حاضر به معذرت خواهی نبود و برای دفاع از خودش چاقو در آورد.
خوشبختانه قبل تز اینکه کسی صدمه جدی ببیند,دعوا متوقف شد.

باخ در تمتم زندگی اش با کسانی درگیر بود که مثل او فکر نمیکردند.یکبار تصمیم گرف از شغتش استعفا دهد در حالی که کار فر مایش یک دوک بود,می خواست که او به کارش ادامه دهد.بالاخره انقدر پافشاری کرد که دوک او را به زندان انداخت.

اما تفوت بین باخ و یک آدم معمولی ولی سرسخت در اینجاست که او در طول یک ماهی که در زندان بود چهل و شش قطعه موسیقی نوشت که هنوز هم بعد از گذشت سیصد سال,بی طرفدار نیستند.
چطور یوهان سباستین باخ می توانست به کاری جز موسیقی فکر کند؟او بزرگترین شجره خانواده را در موسیقی دارد.چون تقریبا" تمام مردان فامیل او موسیقی دان بودند که تعدادشان به هفتاد و شش نفر میرسید واسم پنجاه و نه نفر آنها یوهان بود!
مادر باخ برایش انجیل میخواند و پدرش هم شبها به او ویلن زدن یاد میداد.اما وقتی که باخ ده ساله شد هر دوی آنها از دنیا رفتند و ام مجبور شد به برادرش زندگی کند.
باخ قبل از پانزده سالگی توانست روی پای خود بایستد.او آواز میخواند و در شهر های نزدیک,ارگ می نواخت.البته فقط شهر هایی که میتوانست تا آنها پیاده برود.او همیشه یک موسیقی دان متعهد بود,حتی اگر به قیمت تاول زدن پاهایش تمام میشد.یک بار مسیر دویس مایلی را پیاده طی کرد فقط برای اینکه اجرای ارگ نواز بزرگ دیتریش بوکسهود(Dietrich buxtehude )را بشنود.

باخ تمام عمرش را در بخش کوچکی ار آلمان گذراند.او دو بار ازدواج کرد,بار اول با یکی از فامیل هایش به اسم ماریا باربارا و بعد از مرگ او با آنا ماگدالنا,که خواننده و نوازنده کیبرد بود.آنا ماگدالنا آنقدر در کار باخ به او کمک میکرد که دست خطش مثل دست خط باخ شده بود.باخ 1200 اثر ساخت...وبیست فرند داشت(البته فقط ده نفر از آنها تا بزرگسالی زنده ماندند).اسم پنج نفر از آنها یوهان و دو نفر دیگرشان یوهانا بود و چهار نفر از آنها موسیقی دانهای مشهوری شدند.

باخ شبها در وقت آزادش روی مبل مینشست,پیپ می کشیید,نوشیدنی مینوشید و یکی از بچه هایش را روی پایش می نشاند,بقیه بچه ها هم با مادرشان میخواندند و مینواختند.باخ به غذا و قهوه خیلی علاقه داشت,(یک بار یک کان تاتای کامل در مورد فهوه نوشت).دو عدد قوری قهوه خوری نقره داشت که از عزیزترین دارایی هایش به شمار می آمدند.

باخ ارگ نواز فوق الاده ای بود.با پاهای قوی اش پدال ها را فشار میداد,با دستان بزرگش کلید ها را می نواخت و حتی برای اجرای بعضی آهنگ ها چوبی را با دهان میگرفت و بعضی کلید ها را با آن فشار میداد.اما با وجود همه مهرتش اصلا خود نما نبود.درباره ساز زدنش میگفت: کار فوق الاده ای نیست,تنها کاری که باید بکنی اینه که به مقع کلید درست رو بزنی و اونوقت ساز خودش موسیقی رو اجرا میکنه.

او بعد ها نا بینا شد,احتمالا به این دلیل که سالها زیر نور ضعیف نت هیش را رو نویسی میکرد و در سن شصد و پنج سالگی در اثر سکته قلبی از دنیا رفت.
تقریبا هیچ کدام از ساخته های او در دوران زندگی اش به چاپ نرسیدند والبته خودش هم انتظار چاپ شدن آنها را نداشت.باخ به این فکر نمیکرد که ممکن است موسیقی اش برای نسل های آینده باقی بماند.او یک اهنگ ساز حرفه ای بود,یعنی موسیقی را برای اجرا در همان زمان مینوشت.حدود صد سال بعد از مرگش بود که باخ به تدریج به عنوان موسیقی دانی نابقه وشهور شد.

باخ با ساختن واریاسیون های گلدنبرگ میلیونر شد.یکی از شاگردانش به اسم یوهان گلدبرگ برای یک کنت کار میکرد که ودام بیخوابی داشت و موسیقی ای میخواست که او را خواب کند.در ازای ساخت این موسیقی,کنت بالا ترین دستمردی که باخ در تمام عمرش دریافت کرده بود,برای او فرستاد.

هثر معروف قطعه های کوتاه یا (ایده های دو بخشی Tow part inventions
را باخ برای فرزندانش نوشته بود تا با آن هر کدام از انگشتانشان را تمرین دهند ویاد بگیرند که با هر دستشان جدا گانه بنوازند.

باخ کنسرتو های بردنبرگ را با این هدف ساخت که یک مقام در باری او را استخدام کند.او استخدام نشد اما این کنسرتو ها از مشهور ترین موسیقی های سازی این دوره به شمار می روند.

متن چندین اثر باخ را زن شاعری به اسم ماریان زیگلر نوشت که در آن دوره سه کتاب از او به چاپ رسیده بود.این کار نشان میدهد که باخ جلوتر از زمان خودش بوده است,چون در آن دوره زنان اجازه نداشتند که به طور آشکار در ساخت یا اجرای موسیقی دست داشته باشند.

دو فضا پیمای وویاژر که در سال 1977 به فضا فرستاده شدند,سه قطعه از موسیقی های بخ و همین طور یک نوع دستگاه ضبط و پخش مخصوص را به همراه دارند.


 
  • تشکر
واکنش‌ها: mohammad rezaa و negaar