یه نکته ی مهم توی آهنگسازی

شروع موضوع توسط alishahi_music ‏14/6/11 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک یه نکته ی مهم توی آهنگسازی تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. alishahi_music

alishahi_music عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, nuendo
    سلام دوستای گلم؛یه نکته ای که چندتا از بچه ها ازم پرسیدن بهتر دیدم اینجا بگم تا همه ببینن؛و اون درباره ی ساختن آهنگ یا ملودی هست.من تو کارای اکثر بچه ها که گوش میکردم به این مورد برخوردم؛و اون یکنواخت بودن آهنگ بود.میخوام خیلی ساده بگم،آهنگ مثل یه سریال میمونه،وقتی بیننده میبینه که تو سریال همه چی به خوبی و خوشی سپری میشه یا همش جنگ و تنش هست و در کل یکنواخت هست دچار دلزدگی میشه که نویسنده باید با یه اتفاق خاص به کار هیجان بده که بیننده خسته نشه.آهنگ هم همینه،و آهنگساز هم مثل نویسنده باید آهنگ رو از یکنواختی در بیاره.این تنوع رو میتونیم با چند تا راه به آهنگ بدیم.یکی اینه که قسمت اول پایین خونده بشه و قسمت دوم بالا که این بسته به صدای خواننده جای مانور داره مثل اکثر آهنگهای شادمهر (بی تو توو این شبای بد و...).یا اینکه پله پله ابه اوج برسه مثل آهنگ مگه بت نگفته بودم فرزاد فرزین و چاوشی.یکی دیگه اینه که نوع خوندن قسمت دوم رو به یه سبک دیگه بخونیم یعنی مثل آهنگ آخه دل من محسن یگانه حالا این تغییر میتونه با تغییر آکوردها نسبت به قسمت اول باشه یا با همان آکورد ها اما باید نوع خوندن عوض بشه.
    سعی کردم به ساده ترین گویش بگم که دوستایی که تازه کارشون رو شروع کردن هم متوجه بشن.ممنون از توجهتون

2. oxygenx

oxygenx مدیر تالار پروژه های کاربران تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +814 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, sonar
    ممنون...
    این تنوع باید هماهنگ و همگام با سبک و نوع کار باشه...
    بدین معنی که عزیزانی که در سبکهایی نظیر ترنس و هاوس و تکنو و دَنس و....فعالیت میکنن..(خواه با وکال و خواه بدون وکال) تکرار یکی از ملزومات این سبکهاست...البته نَه تکراری که باعث رخوت و خستگی بشه....تکراری که باعث حس هیجان و انرژی بیشتری بشه و شنونده رو ترغیب به گوش دادن چند باره آهنگ کنه...
    حالا این هنر آهنگسازه(منظور گروه آهنگسازی) که چطوری با ابزارهایی که در دست داره و در آهنگش به کار میبره،بتونه مثلا با انواع پاساژها و Side Chainها و استفاده از انواع FX ها و Sound Effect ها...به آهنگش طراوت و زیبایی ببخشه..
    اما آهنگهای ایرانی و به عبارتی با استایل ایرانی به دلیل داشتن یک سری ویژگیهای اقلیمی...کارهای مضاعف تری رو میطلبه...
    مثلا...
    داشتن شعر مناسب و جذاب(و نه اختصاصا با مضامین کلیشه ایی)..ملودی زیبا و قوی...صدای خوب خواننده...و داشتن ابزارهای روز و قدرتمند و بلد بودن کار با اونها!!!...تنظیم و میکس درست آهنگ و وکال...همه و همه لازمه داشتن یه اثر موفق و ماندنی هست...
    جنابعالی اشاره ایی به گوشه ایی از این ملزومات رو نام بردید که در مورد آهنگ (ملودی) و صدای خواننده بود...
    با تجدید احترام...

3. alishahi_music

alishahi_music عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, nuendo
    ممنون از شما دوست عزیز که عرایض بنده رو کامل کردید.البته من این موضوع رو فقط درباره ی ساخت ملودی گفتم که شما کلی و تو آهنگسازی و تنظیم گفتید.بازم ممنون

4. psypersia

psypersia Gold User

امتیازات:
    +136 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, logic
    arrangement خوب هم خیلی مهمه

5. reza70

reza70 عضو سایت

امتیازات:
    +258 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, flstudio
    بله من حرف حمید جان و علی آقا رو قبول دارم ...
    کار باید یکنواخت نباشه نقطه شروع و پایان مشخصی داشته باشه ...

فکر کنم اگه بتونیم ملودی رو مثل یک الگوریتم در نظر بگیریم منظور علی آقا رو بهتر می فهمیم ...

من تا اونجایی که می تونم و میشه کارام رو از حالت یکنواختی و ... در میارم نمی خوام شنونده دلزده یا دلسرد بشه ...
    به هر حال با تمرین و علم کافی می تونیم این کار رو انجام بدیم ..

ممنون بابت بحث

6. music2music

music2music عضو سایت

امتیازات:
    +11 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo
    سلام.دقیقا همینطوره دوستان.منم نظرم همینه که کار نباید از نوای تکراری استفاده بشه/این خیلی مهمه

7. alishahi_music

alishahi_music عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, nuendo
    درسته که تنظیم خوب هم موثره اما شما در نظر بگیر روی یه تنظیم عالی از اول تا آخر ملودی و سبک خوندن یکنواخت باشه،آیا کار خوبی در میاد؟!

بارگذاری...