یه نکته ی جالب در باره ی تفاوت ترانه های فارسی با ترانه های غربی

شروع موضوع توسط mhayap ‏24/3/12 در انجمن شاعران و اشعار

تاپیک یه نکته ی جالب در باره ی تفاوت ترانه های فارسی با ترانه های غربی تالار شاعران و اشعار در persian-music.org.

1. mhayap

mhayap عضو سایت

امتیازات:
    +48 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, sonar
    شما میدونید چرا ترانه های غربی اینقد طرفدار داره؟
    یکی از دلیلاش این میتونه باشه که ما از لحاظ نوشتن خیلی ضعیف تر از اوناییم
    ما چون با شعر های سعدی و حافظ و مولانا و ... بزرگ شدیم شعرامونو به این سبک می گیم و از تشبیه و استعاره او هزار جور ارایه ادبی استفاده میکنیم و فکر میکنیم که شعرا وترانه های بی نظیری میسازیم
    شما برید به لیریک های خواننده های غربی یه نگاه بندازید متوجه میشید وقتی که ما ذهنمونو به ساختن قافیه و وزنو ... متمرکز میکنیم ااونا دنبال اینن که چی بخونن که به دل بشینه ببینید تورو خدا این مثلا شعر یکی از خواننده های خوب ماست

اخر راه اومدن با روزگار / گره ی کوریه که بخت منه

اخه این شعر کجاش به دل ادم میشینه جالبش اینجاست که به غربیا میگیم شعراشون خیلی دری وریه حالا این هم یه شعر غربی

just gon stand ther and whatch me born
    so yure way is laye
    ا
    همون تور که دیدین نه از قافیه خبریه نه از وزن ولی از شعر خیلی از شاعرای ایرانی قشنگ تره ساده و در عین حال زیبا

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  2. raman

raman عضو سایت

امتیازات:
    +85 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, studio_one
    دوست عزيز حرفتون كاملا اشتباه هست ... هيچ ارتباطي نداره كه چون ما از قافيه استفاده ميكنيم توجه مون رو از به دل نشستن يه ترانه از دست ميديم ... مثلا اون ترانه اي كه نام برديد از آقاي يگانه اصلا ترانه خوبي نبود ... شما چرا با ترانه هاي آقاي بماني مقايسه ميكنيد ... آيا با اون ميتونيد مقايسه كنيد ... شما اولا همرو جمع ميبنديد بعد مقايسه ميكنيد...
    اصل ترانه بر پايه قافيه داشتن و وزن مناسب آن هست البته اين تنها در چند كشور رعايت ميشه مثل ايران ، عربستان ، تركيه ، يونان و ... ! و به نظر زيبايش به همان وزن و قافيه آن هست ... ترانه هاي خارجي كه به نظرتون خوب هست ، ( اولا نظر شخصيتون هست و باز هم جمع بيستيد !!!! دوما ترانه ها و يا شعر هاي خارجي يا چه ميدونم انگليسي بيشتر از هر چيز ريتميك بودن يه كار واسشون مهم هست ... سوما اونها با آوا به ترانه هاشون وزن ميدن ، يه چيزي تو حالت شعر نو خودمون ! اگه ميخوايد واستون مثال بزنم ميتونم تنها آلبوم رسمي مهران مديري كه با آهنگسازي بابك بيات هست رو نام ببرم كه فكر كنم يه آهنگش اينطوري بود و ميبينيد كه از يك ترانه نو يا شعر نو چه آهنگي ساخته ....

تورو خدا رو هوا يه چيزي نپرونيد ... ميدونم كلي هم زوق كرديد كه اين متن بالا رو نوشتيد و همينجا بهتون ميگم 100 در صد اشتباه ميكنيد نه تنها نظر بنده بلكه نظر ترانه سرا هاي ما و تمام آهالي موسيقي هست ... اگر هم باور نميكنيد بپرسيد !!!!!!!!!!!!!!!!!!

• خوشم اومد خوشم اومد x 13
  3. Mohammad_Gohari

Mohammad_Gohari عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +116 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام
    همیشه سعی کردم در صحبت هام به کسی توهین نشه اما اینجا باید یه سری حرفهایی بزنم که ممکنه به شما دوست عزیز بربخوره
    اول اینکه : هر کس مسائل رو با درک و فهم خودش اندازه میگیره...
    نکته بعدی از دلایلی که شما آوردید این برام خیلی جالب بود که گفتید ترانه های ایرانی ضعیف هستند چون ما با شعرای سعدی و حافظ و مولانا بزرگ شدیم ، واقعا مستدل بود...
    کی گفته خواننده های غربی طرفدار بیشتری دارند (اگه به نسبت زبان در نظر بگیرید این طور نیست)
    توقع ندارید که مردم آمریکا آهنگ فارسی گوش کنند ؟
    دوست عزیز شعر به معنای هماهنگی هست چه در موسیقی (اعم از موسیقی درونی و بیرونی و کناری) و چه در مفهموم ، همچنین کشف رابطه ها کشف چیزهایی که وجود داره اما از دید یک انسان معمولی قابل رویت نیست ، یک شاعر یا ترانه سرا این رابطه ها رو کشف و برای مخاطب عام قابل فهم میکنه
    در ضمن هرچی به دل شما ننشستد دلیل بر ضعیف بودنش نیست...
    مطمئنا مسئولین امر هنوز پی به درایت شما نبردند اگر نه در سیاست گذاری های ادبی و فرهنگی مون از شما استفاده می کردند...

و در نهایت یک شعر( به قول شما ضعیف از ادبیات ضعیف و سخیف !!!!!!!!!!!!!)

تو با دلتنگیای من ، تو با این جادّه همدستی
    تظاهر کن ازم دوری ، تظاهر می کنم هستی

• خوشم اومد خوشم اومد x 14
  4. Light

Light تیم مدیریت وبمستر

شغل :
    آچار فرانسه
    امتیازات:
    +6,497 / 3 / -1
    نرم افزار:
    cubase

دوست ِ من ادبیات ِ هر زبان پیچدگی های خاص خودش رو داره، اصولا هیچوقت نمیشه شعری رو از زبانی به زبان دیگه ترجمه کرد و دقیقا انتظار همون مضمون اصلی رو داشت نمونه اش اشعار حافظ سعدی و شاعران بزرگ دیگه که به زبان انگلیسی ترجمه شدن اما هیچوقت حس و مضمونی که در زبان اصلی وجود داره به زبان ترجمه شده منتقل نمیشه
    این قسمتی که که شما گذاشتید درستش اینه
    Just gonna stand there and watch me burn
    born به معنی تولد و burn به معنی سوختن هست جمله ایی که شما نوشید کلا معنی رو تغییر دادید
    قسمت دوم هم کلا متوجه نشدم چی نوشتید پارتی که ریحانا می خونه اصلا کلمه so نداره
    Just gonna stand there and watch me burn
    But that's alright because I like the way it hurts
    Just gonna stand there and hear me cry
    But that's alright because I love the way you lie
    I love the way you lie

زیبایی از نظر هر کسی معنای متفاوتی داره، این ربطی به قافیه و وزن و ... نداره

• خوشم اومد خوشم اومد x 25
  5. raman

raman عضو سایت

امتیازات:
    +85 / 0 / -0
    نرم افزار:
    mhayap عزيز قبل از حرف زدن كمي فكر كنيد واقعا به موسيقي ايراني و چندين قرن شعر و ترانه ايراني توهين كرديد و اين قابل بخشش نيست چون بي هدف و بي تفكر حرف زديد ...

هواي خوبم چيدن يك سيب كه هيچ
    من پشت ردت تو دل آتيش ميرم
    حس ميكنم آدم به دنيا اومدم تا
    اين سيب و از دستاي تو عيدي بگيرم

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
  6. sparrow

sparrow مدیر تالار شعر و ترانه تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +1,707 / 0 / -2
    چه نکتۀ جالبی!!!
    یک بند نوشته اید و به این نتیجه رسیده اید که شعر فارسی، یکسره در طی قرون، اسیر چارچوب ردیف و قافیه بوده و آرایه های ادبی را باید دور ریخت؟؟
    یک بند که پر از ایرادات نگارشی فارسی و انگلیسی است!!
    ادبیات اروپا را در دو سطر بی مقدار خلاصه کردید؟؟ شکسپیر را فرستادید به ناکجا آباد خیالتان و نامی از شیللر و گوته و... نبردید؟ ما فقط حافظ و سعدی خوانده ایم و خبط کرده ایم؟؟ لیلی و مجنون کشک است؟ شاهنامه کجای حرفهایتان بود؟

غریب پرست شده ایم و نمی دانیم!!
    اینها چیست؟
    حس آمیزی نیست؟ تشبیه نیست؟؟ تشخیص نیست؟
    Warm smell of colitas, rising up through the air

And in your eyes I see ribbons of color

There were days when the sun was so cruel
    That all the tears turned to dust
    And I just knew my eyes were
    Drying up forever

بزرگان ادب ممالک غربی، شیفتۀ حافظ بوده اند، از سعدی الگو گرفته اند و در غرور داشتن چنین مفاخری با ما شریک شده اند. حال یکی پیدا شده که می گوید باید به جای حافظ برویم به سراغ جنیفر لوپز!!
    چه نکتۀ جالبی!!!

داشتن دیدگاه متفاوت بد نیست، اما هرگز عقاید شخصی خودتان را به عنوان نکته و نظریه و قانون بیان نکنید!! هرگز!!

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏24/3/12
    • خوشم اومد خوشم اومد x 17
  7. End_Up99

End_Up99 Banned

امتیازات:
    +125 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    دوست من شما كه حسابي شعر Eminem و Rihanna رو زدي تركوندي، حالا من نميدونم از اون شعري كه خودت نوشتي از كجاش لذت بردي، لايت عزيز درستشو نوشتن اما من در عجبم از چه چيزه اوني كه خودت نوشتي خوشت اومد و به دلت نشست...
    شما كه از بچگي با شعرهاي حافظ و سعدي بزرگ شدي بد نبود يه بيت از همونا مينوشتي
    اگه شعراشونو دريابي به زيباييشون پي ميبري

• خوشم اومد خوشم اومد x 9
  8. tirdad666

tirdad666 عضو سایت

امتیازات:
    +41 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, nuendo, reason
    در بیشتر کارهای خارجی همونطور که دوستان فرمودند از لحاظ آوایی شبیه سازی میشه تا به گوش خوشایند بیاد
    در هممون شعر بالا cry-lie (آی)
    یا تکرار یکسری کلمات :
    Just gonna stand there and) hear( me) cry
    Just gonna stand there and) watch( me) burn

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  9. Pedram Pelak

Pedram Pelak Producer عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +33 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    حالا من یه مثال میزنم دوست عزیز !!!

Party rock is in the house tonight
    Everybody just have a good time

یا

Baby, baby, baby, oh
    Like baby, baby, baby, no
    Like baby, baby, baby, oh

حالا شما این 2 تا رو با هر ترانه ایرانی که میخوای مقایسه کن !!! ببین به چه نتیجه ای میرسی !

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
  10. mhayap

mhayap عضو سایت

امتیازات:
    +48 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, sonar
    دوست عزیز اوا دادن به ترانه خیلی بهتر از اینه که بشینی و یه ساعت فکر کنی تا یه قافیه به ذهنت بیاد به قول اقای شاملو شعر باید از قلب ادم بیاد و با احساس نوشته بشه نه با وزن و قافیه و اینم بدون قافیه و وزن شعر رو هر چند زیبا میکنه ولی شاعر رو محدود میکنه

11. mhayap

mhayap عضو سایت

امتیازات:
    +48 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, sonar
    عزیز یه مقاله بود می خوندم که اقای شاملو لین حرفرو زده بود ومن هم حرف ایشونو زدم عزیزم اخه چه اسرارسیه که باید از قافیه استفاده کنیم مثلا من یه شعر گفتم که اخرش به قلب ختم میشه دوست دارم جمله ی بعدیم اخرش به درد ختم بشه چه اشکالی داره

12. mhayap

mhayap عضو سایت

امتیازات:
    +48 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, sonar
    امن حرفمو پس نمیگیرم الان من 4 ساله شعر میگمو مطمئن باش قافیه ساختن واسم کاری نداره و میتونم واسه یه کلمه چار پنج تا راحت قافیه پیدا کنم
    شما میدونید معنی کلمه شعر یعنی چی؟ یعنی بیان احساس و بیان احساس با قافیه و وزن نمیشه و اگه بشه خیلی ضعیف میشه الان بین شاعرای ما فقط حکیم خیامه که به عنوان یه شاعر خوب معرفی شده شما برو چند کلمه از اشعار گوته رو بخون که یکی از بهترین شاعرای دنیاست بعد نظر بده این شمایی که اطلاعات کافی نداری عزیزم نه من اینم یه شعر به سبک خودت که خیلی دوست داری
    به من بگو ببینم ادم تویی / چرا عادت داری همش عادت کنی
    امیدوارم که ناراحت نشی اصلا قصد جسارت نداشتم من فقط میخوام مردمم بیان به زمان حال گذشته دیگه تموم شد دوران شاهنامه دیگه تموم شده اینو میتونی بفهمی؟ نه فکر نکنم

13. mhayap

mhayap عضو سایت

امتیازات:
    +48 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, sonar
    مشکل ما دقیقا این جاست به نظر شما چرا بهمون میگن از تمدن عقبیم چون هنوز تو دوران شاهنامه و فردوسی و حافظ و سعدی موندیم

اینا شبیه عصر هجریان
    موسیقی فقط اصفهانی شجریان
    به بقیه هم اصطلاحا میگن فرار مغذا
    میره پشت درای بسته تموم بحثا

من نمیگم شعرای شاعرای ما بده ولی خوب هم نیست
    شعری که احساس رو خوب منتقل نکنه شعر نیست کشکه
    من مخالف قافیه نیستم ولی مخالف محدود شدن هم نیستم
    شما فعلا این شر رو داشته باش که تو ایران ترکیده خوب بخون ببین تو چه سبکیه

میکروفونو به دست من بده به تو بگم
    از این زمونه و از دلی که تکه تکست
    هر اهنگ من هم مساویه ذکر یک درد
    جز این هم ندارم یک فکر بهتر

و یا یه شعر دیگه

می شینه میزنه به خاکش لب
    تو مشتش داره میده فشار یه عکس
    که پشتش نوشته به یادتم
    پدری که واسه شوکولات پول نداره
    ولی در عوض کول میکنه کوچولو رو تو بارون
    هنوز سر پاستو انقد قرصه که باس فامیلیشو میزاشتن فولاد کوه

شعر اول مال یاس بود شعر دوم هم مال سروش هیچکس که از اینا بهتر تو ایران نمیتونی پیدا کنی اگه این اهنگایی که شعرشو من نوشتمو گوش کرده باشید میبینید که انقال احساس به شعر قافیه و وزن نیست و همینطور زیبایی شعر
    وقتی هم یکی میاد مردمشو اگاه کنه ایجوری باهاش برخورد میکنن واسه بعضیا متعصفم

14. Mohammad_Gohari

Mohammad_Gohari عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +116 / 0 / -0
    نرم افزار:
    عزیز من کسی شمارو مجبور نکرده محدود به قافیه یا وزن یا هر چیز دیگه ای بشی ، کسی شک در زیبایی شعر بدونی موسیقی بیرونی و کناری استاد شاملو نداره ، اما این دلیل نمیشه واسه دیگران نسخه بپیچی اون هم با این لحن...

15. mhayap

mhayap عضو سایت

امتیازات:
    +48 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, sonar
    من فقط نظرمو گفتم این شمایی که داری واسم نسخه می پیچی

16. nascent

nascent عضو سایت

امتیازات:
    +354 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    حدس میزنم برای چی به این نتیجه که اول تاپیک گفتی رسیدی .
    ببین دوست من این شعرایی که شما گفتی هم قافیه داشت . نداشت ؟
    یاس که معلومه قافیه هاش ، شعر هم درست ننوشتی شما .
    این مال سروش : ( بولد ها قافیه است )
    می شینه میزنه به خاکش لب
    تو مشتش داره میده فشار یه عکس
    که پشتش نوشته به یادتم
    پدری که واسه شوکولات پول نداره
    ولی در عوض کول میکنه کوچولو رو تو بارون
    هنوز سر پاستو انقد قرصه که باس فامیلیشو میزاشتن فولاد پور

اینا قافیه است .
    شما شعرای امینم رو هم ببینی کلی قافیه پیدا میکنی.
    به نظر من فکر کنم منظور شما اینطور بوده که چرا ما خودمون رو به این حالت شعری محدود میکنیم ؟
    _________* _________*

که اگه منظور این بود خب حرف شما تا حدودی درست بود.
    اما این که کلا شعر ایرانی رو واسه قافیه و وزن بردید زیر سوال اصلا پسندیده نیست .

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  17. End_Up99

End_Up99 Banned

امتیازات:
    +125 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    شما اشعار گوته رو خوندي يعني؟!
    متن اصليشو خوندي يا ترجمه؟
    جالبه آخه شما كه مياي ميگيري تكسته امينم رو ميتركوني بعد مياي از ياس و هيچكس شعر مينويسي... حالا ام احتمالاً ميخواي گوته رو بتركوني...

نه اون دوران تموم نشده، هنوزم خيليا سره سفره هفت سينشون كتاب حافظ ميذارن...

18. Ah/\/\ad

Ah/\/\ad عضو سایت

امتیازات:
    +37 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    دوست عزیز خیلی داشتم با خودم کلنجار می رفتم که توی این تاپیک پست بدم یا نه ..

تصور می کردم پاسخ هایی که دوستان دادن کفایت کنه ولی در نهایت تصمیم گرفتم خودم هم چند خطی بنویسم ..

شمایی که چهار ساله شعر می نویسی و برای هر کلمه پنج تا قافیه میاری و اینکاره ای و گوته می خونی ، باید بدونی الگوی همین آقای گوته که به خوندن اشعارش افتخار می کنی ، حضرت حافظ بوده و به شدت تحت تاثیر حضرت حافظ بوده اند ..

اونوقت شمایی که (به قول خودتون) با اشعار حافظ و سعدی و مولانا بزرگ شدی به این نتیجه رسیدی که دوران اشعار این بزرگان به پایان رسیده ..

حتما اطلاع دارید که مجموعه اشعار این بزرگان در دانشگاه های آن سوی آب ها به عنوان مرجع به دانشجویان معرفی می شود ؟؟؟

خب خدارو شکر که این پست رو دادین ..

شما گشتی و بهتر از اینا نتونستی پیدا کنی درسته ؟؟

خوبه .. سلیقتون دستم اومد ..
    مشخصه کسی که این اشعار براش کعبه ی آمال باشه نمی تونه بزرگانی چون سعدی ، حافظ و مولانا رو درک کنه که هرکدام باعاث افتخار یک سرزمین و نوع بشر هستند ..

امیدوارم از صحبت هام دلخور نشوید ..

و همچنین امیدوارم قبل از به اشتراک گذاشتن ایده هاتون قدری به اونها بیاندیشید ..

• خوشم اومد خوشم اومد x 9
  19. raman

raman عضو سایت

امتیازات:
    +85 / 0 / -0
    نرم افزار:
    جناب mhayap عزيز ... ببينيد شاعر اگه شاعر باشه هيچ وقت محدود نميشه به قافيه ! شاعر با دلش شعر ميگه و ميدونه داره چيكار ميكنه ... يه شاعر ميتونه يك لغت جديد بسازه ... شما كه به نظرتون خيلي در مورد ترانه اطلاعات داريد آيا يك ترانه خوب خونديد ... شما داريد ترانه هايي رو مثال ميزنيد كه هيچ ارزشي نداره و تنها واسه جمع كردن قافيه گفته شده بله در صورتي كه بخوايد با اون مقايسه كنيد حرفتون متين هست ولي در صورتي كه با ترانه هاي ارزش دار همانند ترانه هاي روزبه بماني واقعا ميتونيد مقايسه كنيد !!!!‌؟؟؟؟؟؟ شما كه ميگيد ترانه سراييد ! چرا الگوتنو بزرگان قرار نميديد ... وقتي نميدونم امثال خراطها گوش ميكنيد همين ميشه و بعد به موسيقي ايراني و ترانه هاي ايراني توهين ميكنيد ... تهمت به اطلاعي رو هم به من ميزنيد ... نميگم اطلاع دارم ولي انقدر ميدونم كه شعر همش شعر و قافيه نيست ! اينو از ترانه سراهاي بزرگ كشورمون ياد گرفتم ... ترانه خوب كم داريم ولي داريم ...

ترانه از لحاظ مفهوم حرف اول رو ميزنه و من حرف شما رو تنها در اين مورد قبول دارم ... و اينكه شما با قافيه محدود ميشيد معلوم ميشه اصلا ترانه سرا نيستيد ... تورو خدا ترانه و موسيقي رو كنار بگذاريد و يا بريد همون ترانه هاي غربي را دنبال كنيد چون هيچي نيستيد !!!!!!!!!!! جناب ترانه سرا ...

به افتخار تمام ترانه سراهاي ايراني كه زبان مادري و 20 قرن شعر و ترانه كهن رو هميشه در خاطرشون دارن و هميشه از اونها الگو ميگيرن!!!!

يه كار ديگه هم ميتوني كني ميتوني شعر نو بگي اين خيلي برات بهتره !!!‌ و ديگه هم ترانه نميشه ... دوست خوبم هم
    Mohammad_Gohari راست ميگن ديگه ...

اگر نظر شخصي داريد تورو خدا بازگو نكنيد چون اينجا همه طرفدار ترانه هاي كهن و ترانه ايراني هستند و بازخورد هاي بدي براتون داره كه شايد خوشايندتون نداره ... سكوت كنيد و ترانه سرايي رو كنار بگذاريد و يا كلا بريد دنبال شعر نو و يا از نوع

i love u baby
    و از اين نوع .............................................. چرت !

رپ هم اگه ميگيد اشتباه ميكنيد و باز هم اشتباه مقايسه ميكنيد ... ترانه رو باي باي كنيد !!!!

20. sparrow

sparrow مدیر تالار شعر و ترانه تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +1,707 / 0 / -2
    تعجب می کنم که استاد ترانه سرای ما یک پست بدون اشتباه املایی ننوشته اند!!
    شما هنوز در وادی شعر و ادب کودکید. کودکی با ادعای فضل و دانش!!
    اکنون می توانید به بلندی این کلام ایمان آورید.
    یک شعر قدیمی!! از همان عصر حجری ها:
    آن کس که نداند و نداند که نداند/ در جهل مرکب ابدالدهر بماند

امیدوارم به تمدنی که لیاقتش را دارید برسید.

از دوستان هم تقاضا می کنم این بحث را بیش از این دنبال نکنند، که نتیجه اش تنها رنجش خاطرتان خواهد بود:
    با مدعی مگویید اسرار عشق و مستی/ تا بی خبر بمیرد در درد خودپرستی

• خوشم اومد خوشم اومد x 7
بارگذاری...