یه سوال در مورد آکورد

شروع موضوع توسط javad11 ‏4/9/15 در انجمن گفتگوی عمومی درباره خوانندگی

تاپیک یه سوال در مورد آکورد تالار گفتگوی عمومی درباره خوانندگی در persian-music.org.

1. javad11

javad11 عضو سایت

امتیازات:
    +14 / 0 / -0
    با سلام خدمت عزیزای گرامی . یه سوال کوچیک و البته ریشه ای؟
    اول اینکه درسته که آکورد ها ی مثلا پیانو با گیتار فرقی نمی کنند. درسته؟ اگه آره پس چرا خیلی از سایت ها وقتی می زنی آکورد میگه آکورهای گیتار. چرا؟ من قبلا فکر می کردم آکورد فقط برای گیتار است. یعنی آکورد گیتار رو میشه روی پیانو زد؟ یا برعکس؟ یا مثلا ما روی ویولن هم آکورد داریم یا ...
    ممنون میشم اگه یه توضیح کلی بدید درباره ی مشکل من.
    با تشکر.

2. Old Shank

Old Shank عضو سایت

امتیازات:
    +653 / 0 / -0
    با سلام .
    تعریف آکورد میگه که وقتی شما 3 تا نت یا بیشتر رو با هم اجرا میکنی یک آکورد رو اجرا کردی.
    حالا فرق نداره که شما روی چه سازی این 3 نت رو اجرا کنی.
    در مورد این که سایت های مختلف همچین طبقه بندی ای میکنن برای اینه که توی بعضی سایت ها انگشت گذاری یه آکورد روی گیتار رو مثلا نشون داده. یا انگشت گذاری یه آکورد روی پیانو. میپرسه تا انگشت گذاری های همون ساز رو بارگذاری کنه!
    اما در مورد گیتار: روی گیتار گاهی شما با زدن 6 تا سیم اون نت های آکورد رو دوبار اجرا میکنید (ممکنه توی یک اکتاو یا 2 اکتاو متفاوت باشن) که رنگ صدا و حجم صدا رو کم و زیاد میکنه این اتفاق.

یک مثال میزنم تا راحت متوجه بشی:
    برای ساخت آکورد دو ماژور به گام دو ماژور نگاه کن و درجه های 1 و 3 و 5 رو بیار بیرون (برای دو ماژور فاصله ی 2 پرده بین 1 و 3 و فاصله ی 1.5 پرده بین 3 و 5 لازمه). نتیجه میشه نت های (دو - می - سل) این سه تا نت نت های آکورد
    دو ماژور هستن.
    حالا روی پیانو میتونی 3 تا کلید دو می سل رو بگیری و این آکورد رو بزنی. روی گیتار فرت 1 سیم 2 (میشه دو) فرت دوم سیم 4 (میشه می) و فرت سوم سیم 5 (میشه سل) رو میگیری و باقی سیم های آزاد تکرار هایی از همین نت ها هستن!
    روی ویالون و هر ساز دیگه ای همین شکل هست!

این ثال برای یه آکورد سه صدایی ماژور بود. آکورد های متنوعی هستن که برای یادگیری و ساختشون باید تئوری رو تقویت کنی

3. violet

violet عضو سایت

امتیازات:
    +33 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo
    سلام
    آکورد رو واسه اکثر ساز ها میشه نوشت. حالا چه آرپژی و ملودیک چه همزمان و هارمونیک. اگر یک ساز هم توانایی اجرای همه ی نت ها برای آکورد مورد نظر رو نداشت از ساز های دیگه کمک گرفته میشه مثل گروه کر یا آنسامبل های زهی یا بادی چوبی و... یا حتی ترکیب سازهای غیر هم خانواده.
    اون موضوع واسه اینه که کلا گیتار و مخصوصا در اینجا خارج از تکنیک های زیبای ملودیکی که داره متاسفانه خیلی ها از یادگیریش فراری هستن و از نواختن آکورد که به اصطلاح ساده تر هست استفاده زیادتری میشه، به طوری که گاها آگهی آموزش گیتار میبینی طرف نوشته "آموزش گیتار با آکورد در 4 ساعت" !

4. javad11

javad11 عضو سایت

امتیازات:
    +14 / 0 / -0
    با تشکر
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏5/9/15, تاریخ ارسال پست اول: ‏5/9/15 ---
    با تشکر . یه سوال من برطرف نشد . شما گفتید فرقی نداره با چه سازی می زنید فقط انگشت گذاری ها فرق داره. این یعنی چی ؟ مثلا من یک آکورد می دم:
    G# Fm
    این یه حسه جدیده یکی دوباره از راه رسیده
    Fm A#m C A#m
    مثل اون چشمم ندیده انگاری اونو خدا واسه من آفریده
    G# Fm
    یکی که صاف و ساده آروم قدم زد تو امتداد
    Fm A#m C A#m
    شب تنهایی جاده دست خودم نیست تنم می لرزه بی ارده
    G# D# A#m Fm
    میریزه دل دیوونه اسمش عشقه کسی نمی دونه اسمش عشقه
    #Fm C C
    همیشه میمونه اسمش عشقه
    G# D# A#m Fm
    اگه من اونو دوست دارم اسمش عشقه تنهاش نمیزارم اسمش عشقه
    #Fm C C
    میاد کنارم آخه اسمش عشقه

این الان دیگه فرق نداره یعنی با یک قانون زده می شه. یعنی دیگه نمی خواد برای اجرای مثلا در پیانو اون رو بچیزی تبدیل کنیم. ( منظورم این آکوردها در هر سازی قانون یکسان است مثل دو ر می فا ... ) مثل این حروف C, FM D#.... بعد این ها معلوم می شوند که منظور از مثلا می کدوم می است . ( چون ما چند تا می داریم )
    با تشکر.

آخرین ویرایش: ‏5/9/15
  5. ویلیام نیری

ویلیام نیری کاربر با تجربه عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +962 / 1 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    فرقی نمیکنه.همین آکورداروبرای هرسازی استفاده کنید.هر می ای که خواستید بزنید اونم فرقی نمی کنه.فقط در مثال بالا اسم آکوردارو درست ننوشته ایدA#mنه درستش اینجا Bbmاست.همینطورDbوAbصحیح هستن به جای چیزهایی که نوشتین.چون گام فامینوره.یه کلاس تئوری برین ارزششوداره!

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
بارگذاری...