یه سوال درباره گام پیدا کردن

شروع موضوع توسط Mohamad.K ‏5/1/11 در انجمن گام در موسیقی

تاپیک یه سوال درباره گام پیدا کردن تالار گام در موسیقی در persian-music.org.

1. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +305 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    سلام به همه اساتید محترم سایت.مرسی که همیشه پاسخگو هستید.یه سوالی درباره گام داشتم والا من میدونم اساسی گام چیه و به همه چیزش اشراف دارم مثلا دانگ اول دانگ دوم و ماژور و مینور ها و غیره ... اما تا حالا کار نکردم با این گام ها یعنی تئوریم قوی هستش اما در عمل به مشکل بر میخورم. من اهنگ سیاوش قمیشی رو داشتم تنظیم میکردم گامش رو هم پیدا کردم اما !!!!!!! من روی کیبورد ترنسپوز رو روی +1 بردم با این تعریف گام ما ر دیز ماژور هست اما آکرد اول با آکورد لامینور شروعمیشه به نظر من گام نمیتونه ر دیز ماژور باشه چون آکورد ما مینور هستش اینجا پس گام ما چی میشه؟از کجا میشه فهمید!

2. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    میشه کامل تر توضیح بدید؟

شما با جابجایی +1 گام رو ر دیز ماژ.ر به دست اوردید درسته؟!

خب حالا میگید در همین حالت اکورد شروع شما لا مینورر هست یعنی در حالت +1

خب اول این که چنین چیزی در موسیقی پاپ ما میشه گفت غیر ممکنه حالا امکانش خیلی زیاده که شما اشتباه اکورد رو پیدا کردی.

ولی در کل اصول اینه که آهنگ میتونه با هر اکوردی از گام میتونه شروع بشه ولی حتما باید به آکورد اصلیه گام اکورد نت اول یا تنیک ختم بشه

البته تاکید میکنم این هر آکوردی هم نمیشه توی موسیقی پاپ ما خیلی خیلی کم چنین چیری رخ میشده

اصولا یا با اکورد اول یا چهارم و یا پنجم شروع میشه

موفق باشید

3. Harmony

Harmony عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +581 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    بعد از لا مینور چه آکوردی رو به دست آوردید؟

4. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +305 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    سلام دوستان واقعا ببخشید دیر جواب دادم شارژ adsl تموم شده بود.ببینید دوستان اهنگ سیاوش قمیشی رو وقتی آکوردش رو میزارم جلوم اولین آکورد لامینور هست پس گام لامینوره.اما خود آهنگ وقتی ترنسپوز رو +1 میکنم بعد که لامینور رو میگیرم تازه صدا با هم کوک میشه.چرا غیر ممکنه؟! مگه نمیشه +1 باشه بعد لامینور گرفت؟

5. Harmony

Harmony عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +581 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    اینطور که من متوجه شدم گام موسیقی شما دو دیز ماژور هست که گام لا دیز مینور هم نسبی اونه.و در این گام اصلا" بعید نیست که آکورد ر دیز ماژور داشته باشید.چون درجه چهارم گام لا دیز مینور هارمونیک هست.

6. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +305 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    اهان راستی اینم بگم من وقتی ترنسپوز رو +1 میکنم خوب دیگه کارم راحت میشه وقتی Am بگیرم میشه همون A#m اما من نمیفهمم این اکورد لا مینور نیم پرده همه میره بالا در صورتی که در گام ردیز ماژور فا و دو دیز هستند نه لا دیز.تازه فا هم بکار میشه.(در آکورد A#m) نمیدونم خیلی یکم پیچیدس با حرف نمیشه گفت!!!اگه میشه بهتر راهنمایی کنید.من میدونم تئوری موسیقی رو کامل. من کتاب آقای پرویز منصوری رو خواندم اما مشکلم تو عمل هستش. به طوره خلاصه(اولین آکورد من لامینور هستش آکورد بعدیم رمینور اما در کل گام من رو ردیز ماژور هستش...آکورد ها با این وعضیتی که گفتم کاملا با خود آهنگ اصلی کوک هستش)

7. Harmony

Harmony عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +581 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    نه عزیزم گام شما لا دیز مینور هست.چون ما عملا" گام ر دیز ماژور نداریم.اون گامی که مد نظر شماست جز گامهای بمل دار هست و گام می بمل ماژور هست.که این قطعه شما شاملش نمیشه.چون اگه در اون گام بود آکورد لا دیز ماژور درجه چهارم اون گام هست نه لا دیزمینور.

8. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +305 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    بله منم موافقم که گام من میشه لا دیز مینور اما این ترنسپوز که میاد وسط آدم شک میکنه چون گام میره توی ردیز ماژور!!! یعنی شما میگید در اصل اون کاری که من میکنم برای راحتی کار هست ؟ چون نیم پرده میبره بالا از گام لامینور؟یعنی در عمل ردیز میشه اما ردیز ماژور نیست لا دیز مینور هستش و اون کار برای راحتی کار هست؟

9. Harmony

Harmony عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +581 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    قطعتون روی چه آکوردی تموم میشه؟

10. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +305 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    با لادیز مینور شروع میشه با همونم تموم میشه

11. Harmony

Harmony عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +581 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    بله واضح بود.یعنی این قطعه در لا دیز مینور هست.به خاطر راحتی نواختن اینطور آهنگها معمولا طوری آکوردها رو مینویسن که دیز و بمل کمتری داشته باشه و با اورجینال آهنگ ها تفاوت دره که شما با دادن ترانسپوز قطعه رو اورجینال اجرا میکنید.

12. milad80

milad80 عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ما حالا اگر بخواهیم بفهمیم که صدای خودمون تو چه گامی هست با چیکار کنیم و سوال دیگر اینکه نتی رو داریم از کجا بفهمیم که این قطعه در کدام گام ساخته شده

13. M@JiD

M@JiD عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +179 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, nuendo
    اگه میشه اسم آهنگ رو بگید و اگه ممکنه لینک دانلودش رو هم بذارید.

14. behnam1982

behnam1982 عضو سایت

امتیازات:
    +52 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    گام هیچ ربطی به صدای شما نداره. صدای شما در هیچ گامی نیست. قطعات مختلف در گامهای مختلف نوشته میشه و شما باید بتونید گامهای مختلف رو تشخیص بدید (تیوری موسیقی) و قطعات رو در گامهایی که نوشته شدن بخونید. اگه منظورتون محدوده صوتی (Range یا بقول بعضی ها Register رگیستر یا رجیستر یا رژیستر بستگی داره روسی یا فرانسه تلفظ بشه) باشه، در اونصورت با توجه به جنسیت و سن حدودش مشخصه و لی دقیقش معمولاً با پیانو مشخص میشه . باید سعی کنید نت های مختلف رو در محدوده صدایی خاص مردان بخونید و محدوده خودتون رو پیدا کنید. این محدوده کم کم در اثر کار اندکی وسیعتر هم میشه.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  15. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    !!!!!
    یعنی اگه محدوده صدایی خودشون رو پیدا کنند باز هم در هیچ گامی نیست ؟ یا به گام ربطی نداره ؟
    میتونم بپرسم بر چه مبنایی این رو میفرمائید ؟

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  16. behnam1982

behnam1982 عضو سایت

امتیازات:
    +52 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    بله امید خان.
    شما که بهتر می دونید. گام تنها به ارتباطات بین صداهای موجود در قطعه مربوط میشه. یک قطعه در دو ماژوره و شما می خونید. یکی هم در لا مینوره و شما باید بخونید. ولی هیچ کس نمیگه صدای من در دو دیز مینوره! اینا که به هم ربطی نداره.
    بعضی وقتها هم شنیده میشه که میگن در گام بالا صدات کم میاره. که نشون میده منظورشون در محدوده های بالای صوتی هستش.

17. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    یعنی میفرمائید گامها نوعی محدوده صدایی نیستند ؟

18. behnam1982

behnam1982 عضو سایت

امتیازات:
    +52 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    عرض میکنم که خیر امید خان.
    یک گام در محدوده های مختلف صوتی نواخته میشه. شما با سازتون هر گامی رو در تمام محدوده صوتی سازتون باید بتونید اجرا کنید.
    گام هیچ ربطی به محدوده صوتی نداره.
    راستی شما هم از اصطلاحات "گام بالا" یا "گام پایین" استفاده میکنید؟

19. امیرحسین به نژاد

امیرحسین به نژاد تیم مدیریت مدیر کل

شغل :
    آهنگساز، تنظیم کننده، رهبر ارکستر و مدرس موسیقی
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    این قسمت صحبت هاتون صحیح هست و این موضوع اشتباه رایجی هست که جا افتاده که گفته می شه مثلا فلان خواننده گامش فلان هست.
    اما اون قسمتی که فرمودید
    شبهه بر انگیزه اساسا گام ها بر اساس فرکانس های صوتی و صدا ها بوجود اومده پس ربط داره. اما اینکه صدای خواننده در چه گامی هست جمله ی صحیحی نیست.

همونطور که جناب محبی گفتند وقتی که خواننده شروع به خوندن کنه باید قطعه ای که قطعا در تنالیته یا مدالیته نوشته شده رو بخونه پس اون موقع صدا خواننده باید در تنالیته و گام مربوطه باشه و این قسمت مورد ارتباط گام و صدای خواننده هست.

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  20. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    بذارید بحث رو اینجوری ادامه بدیم.
    این دو مقوله به نظر من با هم در ارتباط هستند. ( یا شاید من دارم اشتباه میکنم )
    مثال :
    خواننده دارم که سالهاست با هم کار میکنیم.
    محدوده صدایی که ایشون میتونن توش بخونند از نت دو سوم الی نت دو پنجم هستش.
    یعنی قبل از نت دو سوم و بعد از نت دو پنجم ایشون نمیتونن بخونند.
    نه اینکه نتونن میشه اما مناسب ایشون نیست و اونی که ما میخوایم تو رکورد در نمیاد.
    طی سالها کار کردن با هم متوجه شدم ایشون در گام ر ماژور راحتتر میتونن بخونند. یعنی میتونند تمامی تحریرها و احساس خودشون رو منتقل کنند.
    در گامهایی مثل می و فا هم تست کردیم اما بخشی از تکنیکهای مورد نیاز ناخواسته حذف میشن. ممکنه احساس یا برخی تحریرها رو به دشواری بتونن اجرا کنند.
    برای همین من همیشه کارهای ایشون رو در گام ر ماژور و در محدوده نت ر چهارم پیانو میسازم.. چون بعد از اون و قبل از اون طبق تستهایی که کردیم اونی نشده که ما بر اساس شناختی که از صدای اون خواننده داریم لازم داشتیم.
    در مورد اصطلاح گام بالا و گام پائین هم باید بگم بله. یه زمانی که تازه شروع کرده بودیم به کار موسیقی این اصطلاحات رو میگفتیم اما الان دیگه نه
    به نظر شما آیا من میتونم بگم گام صدای این خواننده ر ماژور هستش یا خیر ؟ ( البته ر ماژور در محدوده ایی که ذکر کردم )

بارگذاری...