یار

شروع موضوع توسط Mahdi.abdali ‏18/8/11 در انجمن اشعار کاربران

تاپیک یار تالار اشعار کاربران در persian-music.org.

1. Mahdi.abdali

Mahdi.abdali

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    به نام خدا
    سلام
    اسم من مهدیِ بیست سالمه . تازه این سایتو دیدم. گفتم حالا گه اینجا اساتید هستن منم کارمو بذارم نظر کارشناسی بگیرم.
    این کار من راجب پیامبره ، مث بعضی از شاعرا زور نزدم بیاد ( به کسی بر نخوره تو این سایت نیستن اونا ) ، میخام بگم خودش اومده.
    خاهش میکنم حتما اگه خوندینش نظر بدین، میخام بهتر بشم کمکم کنین .
    مرسی :)

امشب به یاد یار ره غار می روم
    نالان و در پی آن یار با وقار می روم

اندوه و زاری ام به جایی کشد مرا
    کز گریه و فقان به گوش و کنار می روم

ماتم گرفته سر به راه کوی تو
    با دل پر از غم و با حال زار می روم

امشب دلم گرفته و ماتم برای یار
    بی هوش و مستم و اندک خمار می روم

دیشب که آمده بودم به پیش دوست
    از وی سوال کزدم که بهر چه کار می روم؟

نازم به آن صدا و ندا که گفت :
    در پی افشاندن آن چوب مثل مار می روم

چوبم بداد و شنیدم نوا که گفت :
    اکنون پی ستودن پروردگار می روم

2. setare

setare ترانه سرا عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +210 / 0 / -0
    نرم افزار:
    energyxt
    با توجه به سن شما کارتون خوبه.البته من استاد نیستم.به خصوص که اصلا اهل غزل سرودن و به جز غزلهای حضرت حافظ ،اهل غزل خوندن هم نیستم.اما در حد خودم نکاتی که به ذهنم میادعرض میکنم خدمتتون.کار شما وزنش مشکل داره.برای غزل سرودن این نکته خیلی بیشتر از ترانه اهمیت داره.و دیگه اینکه در انتخاب واژه ها باید بیشتر دقت کنید تا معنی درستی به کار بدن.برای مثال "بی هوش و مستم و اندک خمار" اگر کسی مست باشه دیگه خمار نیست.و دو بیت آخر منظور شما رو خوب منتقل نمیکنه.منظورتون از "آن صدا"حتما صدای فرشته ی وحی بوده و در مصرع دوم همین بیت که البته از تلمیح زیبایی استفاده کردین(اشاره به داستان عصای حضرت موسی) و این نشون از اگاهی واستعدادشماست،اما ربطش با مصرع قبل مشخص نیست.
    دوست عزیز اگر این کار از کارهای ابتدایی شما هست که خیلی خوبه و طبیعیه که مشکلاتی داشته باشه.

3. Mahdi.abdali

Mahdi.abdali

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ممنونم از شما ستاره خانوم . به نکته های خوبی اشاره کردین که تا حالا دقت نکرده بودم. بله این از کارای تقریبا اولمه. کارای بعدیمو بعدا میذارم. کارای خیلی جدیدمم نمیدونم چرا اصلا نمیتونم تمومشون کنم و نصفه میمونن. اگه نظری هم واسه نصفه موندن کار دارین سرو پا گوشم.
    بازم مرسی که شعرمو خوندین و نظر دادین و حتما روش کار می کنم.

4. setare

setare ترانه سرا عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +210 / 0 / -0
    نرم افزار:
    energyxt
    در مورد تموم کردن کارهای نصفه که کار سختی هم هست راستش روش خاصی سراغ ندارم.بعضی کارها شاید هیچوقت تموم نشه.بعضی وقتها توی کارمون چیزی هست که سد میشه مثلا اصرار داریم از یک قافیه خاص استفاده کنیم که این جور وقتا بهتره موقتا اون مورد رو کنار بذاریم .و دیگه اینکه بیت یا ابیاتی رو که قبلا نوشتیم چندبار تکرار کنیم تا ریتم و وزنش دوباره دستمون بیاد.شاید دیگر دوستان روش های دیگه ای داشته باشن که حتما میگن

5. 8ight

8ight ترانه سرا عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    به نظر من هم تموم کردن کار نصفه خیلی سخته، من هم چند تا کار نصفه دارم که خیلی خیلی هم دوستشون دارم، اما هر بیتی که بهشون اضافه میکنم احساس می کنم به قدرت بیتهای قبلی نیست و می ذارمش کنار..
    به نظر من برای تموم کردن کار نصفه دوباره باید توی همون شرایطی قرار گرفت که شروع به نوشتن کار کرده بودیم، یعنی از لحاظ احساسی همون حس و حال رو داشته باشیم..
    من خودم خیلی برام پیش اومده که با گفتن چند بیت یه دفعه از اون حالت بیرون میام، مثل کسی که از یه دنیا وارد یه دنیای دیگه شده و متاسفانه خیلی سخت می تونم به دنیای ترانه ای که می گفتم برگردم و رهاش می کنم....
    نباید اجازه بدی چیزی هنگام ترانه گفتن تمرکزت رو به هم بزنه، حتی اگه توی یه محیط خیلی شلوغ هم بودی و یه ترانه توی ذهنت می چرخید باید تمام حواست رو روی اون بذاری و چه بهتر اینکه هر چه سریعتر بنویسیش..

6. bluray

bluray ترانه سرا عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +111 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام
    موضوع خوبی انتخاب کردید . اما محتوا کار داره دوست من . در کل برای اینکه تاپیک شما شلوغ نشه و تکرار به وجود نیاد ، با خانم ستاره موافق هستم . روی وزن بیشتر کار کنید . ترانه می تونه مواج باشه اما غزل و ... نه به اون صورت .

7. Mahdi.abdali

Mahdi.abdali

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    مرسی ستاره خانوم .
    8ight : من با شما موافقم. خیلی وقتا این کار جواب میده ، ممنونم از راهنماییتون :)
    Bluray جان اگه میشه یکم بیشتز توضیح بدین . متشکرم ...

8. nasrin_ebad

nasrin_ebad ترانه سرا عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +244 / 0 / -0
    درود برشما دوست عزیز
    با توجه به سنتون ، شعر شما فوق العاده س . در مورد ایرادهای کارتون هم که فکر میکنم دوستان گفتنی ها رو گفتند . فقط که منم تاکید کنم ، روی وزن کار بیشتر دقت کنید .
    موفق باشید .

9. bluray

bluray ترانه سرا عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +111 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام دوباره
    چون دیدم تاپیک شما دوباره برگشته به بالا خوب دونستم که بگم سن شما نباید شما رو محدود کنه دوست من . شما باید برید به جلو . اصلا هم نگید من 20 ساله هستم پس این ترانه برای من خوبه . نه !!! هرچی نوشتید باز راضی نباشید . من هم 22 سال سن دارم همیشه هم همین حرف رو به خودم میگم . حالا بگذریم که در حد 14ساله ها می نویسم !!!
    موفق باشی

بارگذاری...