آخرین ارسال‌ها

یادگیری ویلون به سبک سنتی بهتر است یا پاپ ؟

---------- سلام بسیار ممنون دوستان از اینکه راهنماییم میکنید. من قبل از اینکه کلاس برم حتما با چنتا استاد خوب مشورت میکنم. من هدفم از یادگیری ویلن نواختن آهنگ های معروف ایرانی خودمونه و دوس دارم بیشتر روی اونا تمرین کنم. نمیگم از کلاسیک خوشم نمیاد اما دوس دارم بیشتر روی قطعات ایرانی تمرین کنم و اونا رو خوب یاد بگیرم.
برای زدن ویلن باید هدفی بزرگتر ازینا داشته باشی...اگه هدفت زدن آهنگ های معروف دوست عزیز باید بگم که وسط راه دلسرد میشی

برای شروع ویلن حتما سعی بر این باشه که از کلاسیک شروع کنید.به چند دلیل:اولا کتابهایی که در زمینه آموزش ویلن کلاسیک وجود داره خیلی اصولی تر،کامل تر و مفصل تر نسبت به کتابهای ویلن سنتی تدوین شده(مخصوصا برای شروع).مثلا تو موسیقی کلاسیک تکنیک های پوزیسیون از ل ویلن 3 (بعد ل ویلن 1و 2)شروع میشه و در کنارش کتابهای سوزوکی و ولفارت و گام هریمالی هم تمرین میشه تا یادگیری تکنیک های پوزیسیون شروع شه ولی در ویلن سنتی همون کتاب اول خالقی بدون هیچ مقدمه کاملی تکنیک پوزیسیون شروع میشه.ثانیا تا گوش به خوبی فواصل نیم پرده کلاسیک رو درک نکرده باشه شروع دستگاهای ایرانی که ربع پرده داره اشتباهه.

M.J1991

هنرمند
21/12/11
391
تهران
من نمیدونم چرا انقد ادعای موسیقی میکنن اساتید سنتی کار گلمون نمیشینن درست موسیقی ایرانی رو سر و سامون بدن...نگا کنید بیشتر اساتید به صورت سماعی یاد گرفتن موسیقیشون رو تو ایران و ما نت خونی رو اصن تو سیستم سنتی چندان کاری باهاش نداریم..مث کیمیاگرای قدیم که رو کاغذ نمینوشتن و همش به صورت سینه به سینه نقل میشد تجاربشون! اینجا هم هنوز داره اینجوری پیش میره!بابا ما موسیقیمون خیلی از موسیقی غرب پیشرفته تر بود خیلی جلو بودیم ینی اونا هیچی نداشتن حالا هی من میگم...

Clapton

عضو سایت
من نمیدونم چرا انقد ادعای موسیقی میکنن اساتید سنتی کار گلمون نمیشینن درست موسیقی ایرانی رو سر و سامون بدن...نگا کنید بیشتر اساتید به صورت سماعی یاد گرفتن موسیقیشون رو تو ایران و ما نت خونی رو اصن تو سیستم سنتی چندان کاری باهاش نداریم.
دوست عزیزم جناب
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید
با سلام
فکر می کنم این طوری که شما می گید باشه کی گفته موسیقی سنتی ما با نت سر و کار نداشتن !!!
پس اگه اینجوریه ردیف های اساتیدی مانند ابوالحسن صبا و میزا عبدالله معذرت می خوام هیچی نیستن و همه این کسایی که تو دانشگاه و یا هر جایی دیگه ملزم به گذراندن این کتاب ها و متد ها هستند دارن وقتشونو تلف می کنن چون اصلا چیزی یاد نمی گیرن و اساتیدی هم که ما در حال حاضر در این سایت و جاهای دیگه در خدمتشون هستیم اینا هم باید سینه به سینه به قول شما اینو تحمل کرده باشن و یاد گرفته باشن !!!
دوست عزیز بهتر نیست کمی سطح اطلاعات خودتونو درباره موسیقی سنتی خودمون و پیچیدگی های اون بالا ببرید و همین طوری نگید که این نوع موسیقی سینه به سینه گشته و منتقل شده چون کسای زیادی در پشت پرده این موسیقی زحمت کشیدن تا این شده.

دوست عزیز جناب Clapton چیزی وجود داره به نام متد، که یک سری مراحلی داره و هر کدوم از این مراحل کتاب های خاص خودش داره و اساتیدی هستند که هر کدوم متد هاییو تدریس میکنن..ینی چی که "تلفیقی از این دو سبک رو یاد بگیری"؟؟ این جوری که بدتر گیج میشه!بله دیگه میشه مث تمام کارهای ما که نه ایرونیشو درست بلدیم نه غربیشو و یه چیز من در آوردی درست میکنیم! تلفیق این 2 سبک نیازمند متد جدید هست که من ندیدم تاحالا..
بله 100% بهترین کار اینه که با استاد مشورت کنن ولی وختی اینجا درمیون میذارن ینی اینکه میخوان قبل از اینکه با استاد مشورت کنن با بچه های این سایت مشورتی کرده باشن...
من نظرم اینه که از رو متد های کلاسیک کار کنن و بعد خودشون میتونن این آهنگ هاییو که اسم بردن بزنن چون کلاسیک انعطاف بالایی داره

دوست عزیزم جناب

کسی منکر این نشد که سبک کلاسیک از انعطاف کمی برخوردار هستش !!!
پس اگه اینجوریه که شما می فرمایید باید اساتیدی که ما الان داریم و هر جفت این سبک ها و سبک های دیگری رو به خوبی می نوازن و تدریسش می کنن الان کاری خلاف انجام می دهند درسته ؟؟؟
دوست عزیز این موضوع ربطی نداره که کدوم سبک ها رو با هم دارید کار می کنید مهم اینه که بتونید این سبک ها رو از هم تفکیک کنید و هر لحظه بدونید می خواید چی بنوازید و یا چی تمرین کنید.
دوست عزیز منظور من از تلفیق دو سبک این هستش که هر دوتای این دو سبک و مسائل مربوط به اونها یاد بگیری بالاخره جایی هم میرسه که نیاز داشته باشید که با یه مدلاسیون کوچیک حتی سبکتون هم رو عوض کنید و چیزی دیگه و یا یه قطعه دیگر رو بنوازید. پس قبول کنید که هیچ ربطی یادگیری این دو به هم نداره و گاهی اوقات میرسه که نیاز دارید در عرض چند ثانیه سبک نوازندگیتونو عوض کنید و به یه استایل دیگه بنوازید.
دوست من فکر نمی کنم که اگه تنها و تنها کلاسیک یاد بگیرن به خودی خودشون بتونن به قول شما این آهنگ ها رو بزنن . خود این آهنگ ها هم نیازمند ساعت ها تمرین تمیز و بدون غلط زدن هستش و به همین سادگی که شما می فرمایید نیستش.

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران:

M.J1991

هنرمند
21/12/11
391
تهران
دوست عزیزم جناب

کسی منکر این نشد که سبک کلاسیک از انعطاف کمی برخوردار هستش !!!
پس اگه اینجوریه که شما می فرمایید باید اساتیدی که ما الان داریم و هر جفت این سبک ها و سبک های دیگری رو به خوبی می نوازن و تدریسش می کنن الان کاری خلاف انجام می دهند درسته ؟؟؟
دوست عزیز این موضوع ربطی نداره که کدوم سبک ها رو با هم دارید کار می کنید مهم اینه که بتونید این سبک ها رو از هم تفکیک کنید و هر لحظه بدونید می خواید چی بنوازید و یا چی تمرین کنید.
دوست عزیز منظور من از تلفیق دو سبک این هستش که هر دوتای این دو سبک و مسائل مربوط به اونها یاد بگیری بالاخره جایی هم میرسه که نیاز داشته باشید که با یه مدلاسیون کوچیک حتی سبکتون هم رو عوض کنید و چیزی دیگه و یا یه قطعه دیگر رو بنوازید. پس قبول کنید که هیچ ربطی یادگیری این دو به هم نداره و گاهی اوقات میرسه که نیاز دارید در عرض چند ثانیه سبک نوازندگیتونو عوض کنید و به یه استایل دیگه بنوازید.
دوست من فکر نمی کنم که اگه تنها و تنها کلاسیک یاد بگیرن به خودی خودشون بتونن به قول شما این آهنگ ها رو بزنن . خود این آهنگ ها هم نیازمند ساعت ها تمرین تمیز و بدون غلط زدن هستش و به همین سادگی که شما می فرمایید نیستش.
:) خوب آره ولی خوب تو شروع بلاخره باید یا کلاسیک شروع کرد یا سنتی!خوب پوزسیون هاشونو این چیزا فرق میکنه!!خوب من میگم اول کلاسیک رو کسی شروع کنه از چنتا اساتید این کار شنیدم که راحت تر میتونه بعدا سنتی هم کار کنه ولی اگه اول بره سنتی بعدا تو کلاسیک به مشکل بر میخوره دیگه حالا شما نظرتونو گفتید منم احترام میذارم به حرف شما اما موضوع بحث واسه شروع نوازندگی ویالون بود..:smile (70):

Clapton

عضو سایت
الکی این اروپاییارو گنده نکنین!فک میکنن چه خبره!:70: همین وایلنشون رو هم از رو قیچک و کمانچه ساختن...
اما به خاطر کم کاری ما ایرانیا تو این 3قرن اخیر همچین همه چیشون از ما جلو زد...

دوستان که پاسخ این صجبتتون رو گفتن..ببینید شروع کار با کلاسیک خیلی مهمه شما نت خونی و پوزیسیون ها و ... همه چیزو اصولی یاد میگیرید و بعد به راحتی میتونید اونارو با سبک های دیگه تطبیق بدید..در ضمن شادمهر که سنتی نمیزنه چندان..و این چیزایی که شما دوست دارید رو اتفاقا برید کلاسیک کار کنید راحت میتونید بزنید!
راستی!من بگم که اگه واسه بیژن و شادمهر و اینا میخوای یاد بگیری ویلن این کارو نکن!چون خستگی کار با ساز کلن شور و شوقتو میگیره!اما اگه میخوای واسه خود ساز و اینکه بتونی ویلنیست خوبی باشی کار میکنی بسم الله!
دوست عزیز شما مطمئنید که استاد شادمهر عقیلی چندان سنتی نمی نوازند ؟؟؟ پس میشه بفرمایید که تو آلبوم های اول ایشون اون ملودی های شیرین تو دستگاههای مختلف ایرونی چی هستن شاید سبک و سیاق دیگه ای هستش که کسی خبر نداره چی هستن !!!

:) خوب آره ولی خوب تو شروع بلاخره باید یا کلاسیک شروع کرد یا سنتی!خوب پوزسیون هاشونو این چیزا فرق میکنه!!خوب من میگم اول کلاسیک رو کسی شروع کنه از چنتا اساتید این کار شنیدم که راحت تر میتونه بعدا سنتی هم کار کنه ولی اگه اول بره سنتی بعدا تو کلاسیک به مشکل بر میخوره دیگه حالا شما نظرتونو گفتید منم احترام میذارم به حرف شما اما موضوع بحث واسه شروع نوازندگی ویالون بود..:smile (70):

دوست عزیزم ممنون ولی درستش ویولن هستش نه ویالون.

M.J1991

هنرمند
21/12/11
391
تهران
دوست عزیز شما مطمئنید که استاد شادمهر عقیلی سنتی چندان نمی نوازند ؟؟؟ پس میشه بفرمایید که تو آلبوم های اول ایشون اون ملودی های شیرین تو دستگاههای مختلف ایرونی چی هستن شاید سبک و سیاق دیگه ای هستش که کسی خبر نداره چی هستن !!!
:) بابا شما هم حالا میخوای مچ بگیری ها!من چندان شادمهر گوش نکردم ولی چیزایی که شنیدم توش ربع پرده نداشته:-؟نمیدونم آیا شما مشکلی دارید که یه نفر با کلاسیک شروع کنه؟من اگه گفتم به اون آقا که با کلاسیک شروع کنه چون از خیلی ها شنیدم که اگه با کلاسیک شروع کنی بعدن میتونی سنتی هم کار کنی اما برعکس این قضیه سخت میشه کار..
من چندان سنتی گوش نکردم و خیلی به روحیاتم نمیخوره ... متاسفانه:(

درستش وایلن هست..به انگلیسی وایلن درسته در فرانسه ویولن و در آلمانی ویولین و در ایتالیایی ویولنو..آدم گیج میشه هی کدومو بگه ... من عذرخواهی میکنم از اشتباهی که کردم!:smile (66):

Clapton

عضو سایت
:) بابا شما هم حالا میخوای مچ بگیری ها!من چندان شادمهر گوش نکردم ولی چیزایی که شنیدم توش ربع پرده نداشته:-؟نمیدونم آیا شما مشکلی دارید که یه نفر با کلاسیک شروع کنه؟من اگه گفتم به اون آقا که با کلاسیک شروع کنه چون از خیلی ها شنیدم که اگه با کلاسیک شروع کنی بعدن میتونی سنتی هم کار کنی اما برعکس این قضیه سخت میشه کار..
من چندان سنتی گوش نکردم و خیلی به روحیاتم نمیخوره ... متاسفانه:(

نه دوست عزیزم قصدم مچ گیری نیست باید خودمون این فرهنگ غلط که به کار بردن املای غلط کلمات هستش رو درست کنیم تا تو یه دانشگاهی مثل اینجا یکی نیاد بخونه و گمراه بشه من فقط و فقط قصدم کمک کردن هستش و گر نه مشکلی با شروع کردن اول سبک کلاسیک ندارم چون منم خودم اول با کلاسیک شروع کردم ویولون رو و الان هم دارم ادامه میدم اونو و در کنارش موسیقی سنتی هم کار می کنم.

M.J1991

هنرمند
21/12/11
391
تهران
نه دوست عزیزم قصدم مچ گیری نیست باید خودمون این فرهنگ غلط که به کار بردن املای غلط کلمات هستش رو درست کنیم تا تو یه دانشگاهی مثل اینجا یکی نیاد بخونه و گمراه بشه من فقط و فقط قصدم کمک کردن هستش و گر نه مشکلی با شروع کردن اول سبک کلاسیک ندارم چون منم خودم اول با کلاسیک شروع کردم ویولون رو و الان هم دارم ادامه میدم اونو و در کنارش موسیقی سنتی هم کار می کنم.
خدا خیرت بده! پس شما هم کلاسیک کار کردی و میدونی همزمان واسه شروع نمیشه هم سنتی یاد گرفت هم کلاسیک!باید اول یکیشو شروع کنی راه که افتادی بعد!و من میگم شروع با کلاسیک بهتره!حالا هرکی یه نظری داره
بله درسته من اشتباه تایپ کردم میخواستم بنویسم وایلن نوشتم ویالن ولی دیگه گمراه شدنم نداشت دیگه!واژه ی جدیدی نیست که ویولون ماشالا هر کشوری هم یه جور تلفظش میکنه

سلام دوستان
جناب Clapton و جناب M.J1991 ، بسیار ممنون بابت راهنماییاتون. حالا یه وقت دعواتون نشه من از سوال پرسیدنم پشیمون بشم.
نظر خیلیا رو جویا شدم، اکثرا میگن شروع اولیه با سبک کلاسیک بهتره.
یه روز رفتم یکی از آموزشگا ها و راهنمایی که کردن این بود که 6 ماه اول رو کلاسیک کار کنم یا همون کتابای لا ویولن بعد میتونم سنتی رو شروع کنم.

Harmony

هنرمند
2/9/10
684
34
اراک
سلام دوستان
جناب Clapton و جناب M.J1991 ، بسیار ممنون بابت راهنماییاتون. حالا یه وقت دعواتون نشه من از سوال پرسیدنم پشیمون بشم.
یه روز رفتم یکی از آموزشگا ها و راهنمایی که کردن این بود که 6 ماه اول رو کلاسیک کار کنم یا همون کتابای لا ویولن بعد میتونم سنتی رو شروع کنم.
درود به همه
خسته نباشید میگم به همه دوستانی که جدی تاپیک رو دنبال میکنن تا به نتیجه منطقی و اصولی برسه.
خیلی خوبه که شما اینطور تحقیق میکنید قبل از شروع ولی لازم دیدم یه نکته رو بهتون یادآوری کنم:
ببینید اینکه ایشون فرمودند 6 ماه شاید منظورشون رسیدن به سطحی هست که مد نظر ایشون یا اساتید این سازه.ولی این نکته رو فراموش نکنید که تعیین زمان برای یادگیری در موسیقی به کل بی معناست.مثالی که همیشه برای هنرجوها میزنم اینه که 10 % اتفاقات نوازندگی تو کلاس میافته 90% مابقی فقط تلاش و پشتکار خودتون هست.حالا ممکنه نتیجه این تلاش کمتر یا بیشتر از این زمانی باشه که خدمتتون گفتند.شما هدف رو کیفیت نوازندگی بگذارید نه مدت زمان .
پیروز باشید

درود به همه
خسته نباشید میگم به همه دوستانی که جدی تاپیک رو دنبال میکنن تا به نتیجه منطقی و اصولی برسه.
خیلی خوبه که شما اینطور تحقیق میکنید قبل از شروع ولی لازم دیدم یه نکته رو بهتون یادآوری کنم:
ببینید اینکه ایشون فرمودند 6 ماه شاید منظورشون رسیدن به سطحی هست که مد نظر ایشون یا اساتید این سازه.ولی این نکته رو فراموش نکنید که تعیین زمان برای یادگیری در موسیقی به کل بی معناست.مثالی که همیشه برای هنرجوها میزنم اینه که 10 % اتفاقات نوازندگی تو کلاس میافته 90% مابقی فقط تلاش و پشتکار خودتون هست.حالا ممکنه نتیجه این تلاش کمتر یا بیشتر از این زمانی باشه که خدمتتون گفتند.شما هدف رو کیفیت نوازندگی بگذارید نه مدت زمان .
پیروز باشید
سلام
با شما کاملا موافقم. پشتکار،عشق و علاقه و تلاش خیلی مهمه. من نمیتونم بگم چقد به ویولن و یادگیریش علاقه دارم. مطمئنم اگه شروع به یادگیریش کردم حتما حتما موفق میشم اما قبلش میخوام درباره دو تا سبک تحقیق کنم که تاحالا به این نتیجه رسیدم شروع با کلاسیک بهتره.

M.J1991

هنرمند
21/12/11
391
تهران
سلام دوستان
:smile (28):نه باباااااااا!! مگه بچه ايم دعوا كنيم؟؟منو جناب Clapton با هم اينجورييم =>:smile (17):
يه بحث دوستانه بود:) خوشحال شدم كه بلاخره جواب سوالتو پيدا كردي انشالله ويولون(وايلن:smile (43):) رو خوب كار كني و موفق باشي..
كسي ديگه سوال نداش؟؟:smile (13)::smile (68):

14/9/12
2
تهران
سلام دوستان
من تازه میخام ویولن زدن رو یاد بگیرم. از مسئول آموزشگاه خاستم برای خرید ساز کمکم کنه.
چند روز پیش یه ساز برام آورده که مارکش مانگانو هست (گمونم چینیه)، داخلش نوشته شده توسط استاد منصور هوتی بهسازی شده.
به من قیمت داده 1.200.000 تومن. نمی دونم اینقد می ارزه یا نه.
خود آقای هوتی میگه این ساز 2 میلیون صدا داره.
شخصی رو میشناسین که سازم رو ببرم پیشش بهم بگه اینقد می ارزه یا نه؟

سلام دوستان......

من تازه کارم و توی ثبت نام یکم عجله کردم.........

امشب رفتم و ی استاد خوب ویولن سنتی بود ، که اونجا ثبت نام کردم.......

الان که اینا رو خوندم ، پشیمون شدم.....راستش فکر کنم که به کلاسیک بیشتر علاقه دارم .مثلا عاشق آهنگای دیوید گرتم........

به نظر شما برم و کلاسا رو لغو کنم؟؟؟؟چهارشنبه اولین جلسه کلاسه...

محمد-بیگوردی

هنرمند
عضو سایت
اگه واقعا به اهنگ های دیوید گرت علاقه داری باید کلاسیک شروع کنی. و در نظر داشته باش که هدفت چیه؟ چی میخوای از ساز زدن؟ فقط دیوید یا همه چی یا سنتی و دستگاه های ایرانی و......
به نظر من باید هر دو تارو کار کرد ولی به ترتیب علاقه
انتخاب با خودتونه

اگه واقعا به اهنگ های دیوید گرت علاقه داری باید کلاسیک شروع کنی. و در نظر داشته باش که هدفت چیه؟ چی میخوای از ساز زدن؟ فقط دیوید یا همه چی یا سنتی و دستگاه های ایرانی و......
به نظر من باید هر دو تارو کار کرد ولی به ترتیب علاقه
انتخاب با خودتونه

من میخوام واسه خودم بزنم ، یعنی نه کنسرت و نه از این چیزا................پس به نظر شما تغییر بدم..بله؟

محمد-بیگوردی

هنرمند
عضو سایت
در ابتدای کار همه همینو میگن ولی وقتی میان بالاتر با دوستان و همکاران همکاری میکنند و اهداف بالاتری پیدا میکنند. بیشترین علاقه رو به کدام سبک دارید؟ اگر کلاسیک هست پس تغییر بدید

13/1/10
120
تهران
من میخوام واسه خودم بزنم ، یعنی نه کنسرت و نه از این چیزا................پس به نظر شما تغییر بدم..بله؟
دوست عزیز اگه میخواهی برای خودت و گاهی هم برای دوستان و... بزنی اول ایرانی کار کن ارتباط با این نوع موسیقی بهتر بر قرار می شه حداقل برای کسانی که میزنی . شک نکن رفته رفته که راه افتادی کلاسیک هم در کنارش کار کن.

خیلی ممنون از همگی..........

منم کلاس سنتی رو لغو کردم.......اگه رحمتی نیست میخوام ببینم استاد کلاسیک خوب توی اصفهان میشناسید؟؟؟

بالا