آخرین ارسال‌ها

یادمان موریس آندره

10/3/11
143
یادبود موریس آندره

ژان پیر تریبو 28 فوریه 2012
نوازنده ترومپت ،موریس آندره، نوازنده ای که شهرت وی از مرزهای موسیقی کلاسیک نیز فراتر رفت در سن هفتاد و هشت سالگی در جوار بزرگانی چون روستروپوویچ، منوهین، کارایان و ایزاک اشترن درگذشت. این ویرتوئوز اسطوره ای کارنامه ای چنان پربار از خود به جای گذاشت که همواره می تواند الگوی همه ترومپتیست های جهان باشد.
زندگی موریس آندره مانند یک رومان آغاز می شود. در یک شهر کوچک در نزدیکی آله در جنوب فرانسه در یک خانواده سطح پایین بدنیا آمد. در نوجوانی همچون والدینش در معدن کار می کرد. سلفژ را از یازده سالگی و قبل از بصدا در آوردن ترومپت آغاز کرد. سازی که در حقیقت متعلق به پدر و برادرش بود. استعدادش خیلی زود توسط یکی از قصاب های شهرش که در اوقات فراغت ترومپت می نواخت آشکار شد. موریس جوان در سال 1951 به پاریس رفت تا وارد کنسرواتوار شود. او شاگرد ریموند ساباریش سولیست اپرا کمیک و سازمان کنسرت کنسرواتوار بود. استادش همچنین یکی از طرفداران پروپاقرص واریته های موسیقی (برنامه های نمایشی مبتنی بر رقص و آواز) نیز بود و توانست همین علاقه را به موریس نیز منتقل کند. وی توانست در سال های 1952 و 1953 دو جایزه ارزشمند در زمینه نوازندگی کورنت و ترومپت بدست آورد.
آندره در سال 1953 بهمراه ارکستر "ژان فرانسوا پی یار" موفق به ضبط صفحه شد. در همین زمان وی را ترومپتیست اول ارکستر "لامورو" و ارکستر فیلارمونیک رادیو تلویزیون ملی فرانسه می بینیم. او همچنین در زمینه موسیقی پاپ و واریته چیزی کم نگذاشت و با همکاری خوانندگانی چون "شارل تره نه" در ارکستر سیرک "مدرانو" آثار زیادی تولید کرد.
چنین هنرمندی همچون یک موشک به دنیای موسیقی پرتاب شد. در 1955 او در کنکور ژنو به موفقیت دست یافت و چند سال بعد در 1963 در مونیخ نیز جایزه کنکور نوازندگی مونیخ را از آن خود کرد. در 1967 وی توانست جانشین استاد خود در کنسرواتوار شود و در طی این دوران به صفحه های تولید شده از سوی او نیز اضافه شد که از میان آنها می توان به تعدادی اثر به رهبری "کارل ریختر" اشاره کرد.
کار این ویرتوئوز بر روی رپرتوار کلاسیک استثنائیست: به گفته "رومان للو" : " موریس این رپرتوار را متحول کرد. بسیاری از آهنگسازان اختصاصاً برای او نوشته اند و در نتیجه امروز آثارشان در زمره رپرتوار مان در آمده است. منظور من علی الخصوص کارهای "ژولیوه" و "لندوفسکی" است. او در زمینه تنظیم آثار باروک نیز بسیار اکتیو بود و این آثار را با ترومپت پیکولو اجرا می کرد. در همین زمان او کنسرتوهای کلاسیک از بزرگانی چون "هایدن" و "هومل" را که به دست فراموشی سپرده شده بودند را دوباره اجرا کرد." اما همانطور که گفته شد کار او به رپرتوار کلاسیک محدودنشد بلکه موسیقی سنتی وینی، موسیقی فیلم و همچنین اجرای آثار موسیقی جز (بهمراه "کلود بولینگ") را نیز شامل می شد.
تدریس از علایق وی بود. در کنسرواتوار او موفق به تربیت دو نسل از موزیسین ها شد که از میان آنها می توان به "اریک ابیه"، "تیری کان"، "برنار سوسترو" و "گی توورون" را نام برد. این توجه او به استعدادها او را به ایجاد کنکور نوازندگی در پاریس هدایت کرد که بین سالهای 1979 تا 2006 برگزار می شد.
این هنرمند خستگی ناپذیر با حدود دویست کنسرت در سال در سال 2004 یک تور خداحافظی را ترتیب داد اما در سال 2008 در شهر بزیه آخرین کنسرت خود را یرگزار کرد. وی در سال 2003 از سوی همکارانش بعنوان بهترین ترومپتیست قرن برگزیده شد.

مترجم : بهنام موسوی
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید
 

صفحه ما در اینستاگرام

بالا