گفت گو درباره ي موسيقي هندي و افغاني وجنوب خراساني

شروع موضوع توسط osyanam ‏27/10/13 در انجمن موسیقی موروثی نواحی مختلف ( Folklore & Traditional

تاپیک گفت گو درباره ي موسيقي هندي و افغاني وجنوب خراساني تالار موسیقی موروثی نواحی مختلف ( Folklore & Traditional در persian-music.org.

1. osyanam

osyanam عضو سایت

امتیازات:
    +143 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo
    سلام دوستان قصد داريم در اينجا به سازهاي بومي اين مناطق از جمله سازهاي كوبه اي وبادي و زهي بپردازيم و در موردفضا و گام هاي اين مناطق بحث كنيم دوستان اگه سوالي دارند مطرح كنند.

- - - - - - - - - -

بحث اول

امروز ميخام به يك نكته ي جالب بپردازم در موسيقي جنوب خراسان و ساز هاي زهي اين منطقه مثل دوتار اين ساز اصالت خراساني داره و به دوشيوه ي كاملا متفاوت در جنوب خراسان وشمال خراسان نواخته ميشه البته در شمال خراسان دوتار تلفيقي از فضاهاي تركمن داره زياد جالب نيست اما نواي گرم و دل نشين دوتار خراساني كاملا مقامي و ادم رو از خود بي خود ميكنه جالبه من با چندين سازنده و نوازنده
    ي
    اصيل اين ساز صحبت داشتم و نكته ي جالب كه نه تنها علم ندارند حتي نميدونند كوك ساز روي چه نتي هست!!! جالبه كه چنين نوازنده گان چيره دستي كه شمارو مات و مبهوت نوازندگيشون ميكنن فقط تجربي و از روي احساسشون فواصل زيبارو به دست اوردن باور نكردنيست ولي واقعيت داره البته اين مربوط به نوازنده هاي قديمي تر هست .ناگفته نماند كه اساتيدي هستن كه حتي كتاب هم نوشتند و دوتار رو علمي كردنن.

2. osyanam

osyanam عضو سایت

امتیازات:
    +143 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo
    روزانه اگه سه فیلم تو هند ساخته میشه هر فیلم 10 یا 15 تا اهنگ داره یعنی راحت بگو در روز شاید 50 تا اهنگ بیاد بیرون فک کن همه اهنگ ها هم متفاوت و بعضی هاشونم بسیار خوبن من یه دوره پیش یه استاد هندی رفتم مشهد جلسه اول انصراف دادم فقط تو تال بیداد یا دادرا انقدر گوشه دارن سرت سوت میکشه گام دارن رفتش یه چیزه برگشتش یه چیز دیگه عجیب موسیقی دارن یه ساز معروف دارن به اسم هارمونیه که شبیح اکوردیونه این تفاوت که روی زمینه نوازنده وقتی داره تو اکتاو بالا مینوازه کلید های اکتاو پاییم هم خود به خود نواخته میشه وصلن به هم حتی قادر به نواختن ثابت اکورد پس زمینه است با باد هم کار میکنه البته اصالت این ساز المانی هست و این هم عجیبه.

بارگذاری...