آخرین ارسال‌ها

گفت و گو درباره مسترینگ کار های با کیفیت ایرانی!

سلام دوستان
بی مقدمه میرم اصل مطلب
خوب همه ما یه سیستم صوتی داریم (ماشین , خونه , etc) حالا باهاش یه اهنگ خارجی پخش میکنیم. خوب. ولوم میدیم 120 دسیبل ...برو بالا .نه گوشام جواب نمیده. عجب اهنگیه

حالا یه اثر ایرانی ( هر خواننده و اهنگسازی میخاد باشه فقط کار های وطنی ) خوب ولوم بده 90 دسیبل!!!! باند به خرخر افتاد . 100 دسیبل . نه داغونه. کاملا دیستورد شد

خوب دوستان قضیه رو گرفتید . مسترینگ کار های وطنی ایا از پایه ایراد داره و با ازمون و خطا پیش رفته (بدون علم) و این شنونده میخاد بخاطر ضعف اونا سیستم صوتیشو ارتقا بده که باز نتیجه ای نداره

خوب واقعا ازار دهندست که تمام کار های ایرانی از هر خواننده نوازنده یا تنظیم کننده ای دیستورد بشن و اسپیکر ها به خر خر بیفته ولی کار های خارجی تا حد توان گوش ما با کیفیت بمونه

کار های هنرمندان فارسی مقیم خارج این مشکل رو ندارند

چرا؟؟؟

کسی جوابی برای حرفم داره؟

ولی دلیل این که کار های ایرانی دیدم که رو به دیستورد میشن ولوم بالا ولی اثر خارجی تو همون سبک این مشکل رو ندارند؟
مثلا میگم اهنگ اقای خواجه امیری "اگه این زندگی باشه اگه این ..." که من با هر سیستم صوتی گوش کردم مشکل داشت . حتی با هدفون ... چه نسخه اصلی cd و چه نسخه ای که دانلود کردم

امکان داره این اثر درست میکس نشده باشه؟!

10/8/11
41
25
کرج
سلام دوستان
بی مقدمه میرم اصل مطلب
خوب همه ما یه سیستم صوتی داریم (ماشین , خونه , etc) حالا باهاش یه اهنگ خارجی پخش میکنیم. خوب. ولوم میدیم 120 دسیبل ...برو بالا .نه گوشام جواب نمیده. عجب اهنگیه

حالا یه اثر ایرانی ( هر خواننده و اهنگسازی میخاد باشه فقط کار های وطنی ) خوب ولوم بده 90 دسیبل!!!! باند به خرخر افتاد . 100 دسیبل . نه داغونه. کاملا دیستورد شد

خوب دوستان قضیه رو گرفتید . مسترینگ کار های وطنی ایا از پایه ایراد داره و با ازمون و خطا پیش رفته (بدون علم) و این شنونده میخاد بخاطر ضعف اونا سیستم صوتیشو ارتقا بده که باز نتیجه ای نداره

خوب واقعا ازار دهندست که تمام کار های ایرانی از هر خواننده نوازنده یا تنظیم کننده ای دیستورد بشن و اسپیکر ها به خر خر بیفته ولی کار های خارجی تا حد توان گوش ما با کیفیت بمونه

کار های هنرمندان فارسی مقیم خارج این مشکل رو ندارند

چرا؟؟؟

کسی جوابی برای حرفم داره؟

90% ایرانی ها کمپرس کردن صدا خیلی مشکل دارن ، چرا آهنگ های سیروان خسروی رو توی سیستم های صوتی وقتی با دسیبل بالا هم گوش میکنیم از کیفیتشون کم نمیشه !؟

چون واقعا تو مرحله کمپرس صدا طوری صدا رو کمپرس میکنه که مهندسی ساخت باشه ،؛
البته من خودم هم هنوز کمپرس و مانور روی صدا با کمپرسور هارو خوب یاد نگرفتما :smuggrin-61:

این مشکل که وقتی یه کیک زده میشه بقیه ساز ها خفه میشن از کمپرس غیر اصولی هست؟ یا زیاد بودن دینامیک کیک ؟

akhavan

کاربر با تجربه
9/9/12
1,683
40
Tehran
این مشکل که وقتی یه کیک زده میشه بقیه ساز ها خفه میشن از کمپرس غیر اصولی هست؟ یا زیاد بودن دینامیک کیک ؟
ربطی به کامپرس نداره ضمنا همه این مشکلات باید در موقع میکس یک اثر تصحیح شوند . در مرحله مسترینگ قرار نیست مشکلات مربوط به میکس رو رفع کنند .
البته در نظر داشته باشید بعضی از سبکها نیاز دارند که طبق اون استراکچری که برای اون استایل تعریف شده میکس شوند.
مثلا در یک استایلی مثل دیپ هاوس صدای وکال یا ملودی رو همیشه در لول پایین میگیرند این استاندارد این سبک هست .
و معمولا طرفداران خودش را دارد و دقیقا مطابق همون تعریف شما میکس میشود .

امکان داره این اثر درست میکس نشده باشه؟!
بعید نیست .

موفق باشید.

10/8/11
41
25
کرج
داینامیک کیک خیلی زیاده البته علی اخوان عزیز استاد بنده هستن ولی وقتی که شما توی مستر یه کیک غیر اصولی رو مستر میکنین این اتفاق می افته !
کمپرسور مستر خودش لیمیتر هم داره و وقتی شما در بعضی مواقع بصورت مولتی کامپرس روی فرکانس های پائین کمپرسور مکسیمایز میکنین صدا رو زمانی که Kick میزنه لیمیتر معمولا داینامیک بقیه ساز هارو تو محدوده فرکانسی های مید و هایفرکانس میگیره واین مشکل بوجود میآد ، من چند وقت پیش همین مشکل رو داشتم و یا کیک نداشتم یا وقتی مکسیمایز میکردم صداش رو دیگه بقیه محدوده های فرکانسی رو ضعیف داشتم.
[DOUBLEPOST=1441446115,1441445861][/DOUBLEPOST]البته دوست خوبم این مورد رو هم فراموش نکن که اکثر خارجی هایی که موزیک کار میکنن از سیستم Avid ProTools HD استفاده میکنن که تمام فرق کارشون به همون سخت افزار HD هست که چون معمولا آهنگساز های ما تو ایران کمتر از این قابلیت HD استفاده میکنن شاید یکم افت کیفیت واسه اون هم باشه البته مطمئن نیستم اینو.

benyamin

عضو سایت
به جز تفاوت هایی که در نرم افزار ها و سخت افزار ها هست این نکته رو باید در نظر بگیریم که در کارهای بین المللی معمولا کسی که میکس و مسترینگ رو انجام میده مهندس صدا هست چیزی که اصطلاحا بهش میگن ساند اینجینیر یه دوره تحصیلی 4 ساله هست که بعد کارشناسی ارشد و ... هم داره و در اونجا از مفاهیم فیزیک صوت تا الگوریتم های دستگاه ها و خیلی از مواردی که هست رو به صورت علمی و عملی یاد میدن و نکته ی دیگه ای که هست اینه که صدابرداری اصولی چیزی هست که ما کم ترین دقت رو بهش میکنیم در صورتی که در کارهای بین المللی بخش صدابرداری کار حساس ترین بخش هست و از میکس و مسترینگ هم بیشتر گاهی طول میکشه و متخصص خاص خودش رو داره.

Behrouzamiran

عضو سایت
31/12/19
17
ممکنه استفاده از نرم افزار های داوو و پلاگین های کرک شده باشه ؟؟؟ چون اونوریا ورن ارجینال استفاده میکنن

Behrouzamiran

عضو سایت
31/12/19
17
مانیتورینگ ندارم ولی چه ربطی داره ؟ آهنگهای بقیه رو با این اسپیکر ها گوش میکنم و آدم حز میکنه ، در ضمن مانیتورینگ فقط پخش کننده است و روی خروجی صدا تاثیر نداره که

pe32_64

کاربر با تجربه
عضو سایت
21/8/11
1,891
تهران
من میکسم عالیه و با وسواس صدا هارو میزون میکنم اما نمیرسم به آهنگی باکیفیت بازار شما میرسی ؟
خب کار راحت شد . انگار ولوم صدای میکستون کمه و ناراضی هستید.
یا کار رو به دست یک مهندس مسترینگ مورد اعتماد بسپارید.
یا خودتون شروع کنید به یاد گیری مسترینگ در حد توان.اگر چه لیمیت کردن ، مسترینگ نیست ولی میکس خوبه شما شاید بیشتر از یک لیمیت نخواد.

Behrouzamiran

عضو سایت
31/12/19
17
اصلا داستان فراتر از این حرفاست مثلا یه پلاک تو آهنگهای دیگه یه جور صدا میده تو کار من یجور ؟ انگار لج داره با من

pe32_64

کاربر با تجربه
عضو سایت
21/8/11
1,891
تهران
اصلا داستان فراتر از این حرفاست مثلا یه پلاک تو آهنگهای دیگه یه جور صدا میده تو کار من یجور ؟ انگار لج داره با من

pe32_64

کاربر با تجربه
عضو سایت
21/8/11
1,891
تهران
مانیتورینگ ندارم ولی چه ربطی داره ؟ آهنگهای بقیه رو با این اسپیکر ها گوش میکنم و آدم حز میکنه ، در ضمن مانیتورینگ فقط پخش کننده است و روی خروجی صدا تاثیر نداره که

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,806
53
.
دوست من، اولین و مهم ترین ابزار برای میکس، «مانیتور» هست. حالا شما بدون درنظر گرفتن این فاکتور مهم تازه میگی «من میکسم عالیه»! برای خودت نوشابه باز میکنی. بدون شک اگر یه نمونه اینجا آپلود کنی، دوستان در اینجا براحتی میتونن مشکلات میکس شما رو ارزیابی بکنن. با گفتنِ «من میکسم عالیه» که میکس شما عالی نمیشه.

Behrouzamiran

عضو سایت
31/12/19
17
[QUOTE="pe32_64, post:
داداش من تو کتم نمیره اسپیکر معمولی هرچی که هست بالاخره باید صدا بهتر پخش کنه نه اینکه تنظیم رو خراب و کثیف پخش کنه

Behrouzamiran

عضو سایت
31/12/19
17
شاید از نرم افزار ها و پلاگین های کرک شده است سازنده هاشو جوری برنامه ریزی کردن که در صورت کرک باعث افت کیفیت بشن و رزولوشن کار بیاد پایین تا حال مفت خورا جا بیاد

Behrouzamiran

عضو سایت
31/12/19
17
دوست من، اولین و مهم ترین ابزار برای میکس، «مانیتور» هست. حالا شما بدون درنظر گرفتن این فاکتور مهم تازه میگی «من میکسم عالیه»! برای خودت نوشابه باز میکنی. بدون شک اگر یه نمونه اینجا آپلود کنی، دوستان در اینجا براحتی میتونن مشکلات میکس شما رو ارزیابی بکنن. با گفتنِ «من میکسم عالیه» که میکس شما عالی نمیشه.
بالارو بخون

صفحه ما در اینستاگرام

بالا