گز دادن سیم گیتار الکتریک

شروع موضوع توسط SteveBassist ‏16/2/11 در انجمن گیتار

تاپیک گز دادن سیم گیتار الکتریک تالار گیتار در persian-music.org.

1. SteveBassist

SteveBassist عضو سایت

امتیازات:
    +9 / 0 / -1
    نرم افزار:
    سلام
    من این نمونه صدا رو با میکروفن کامپیوترم ریکورد کردم فقط ببخشید از بابت کیفیت بد و همچنین ناشی بودنم! در زدن یک ریف.
    این صدای گیتار وصل نشده به آمپه...گیتار Ibanez RG350M هست.
    به نظر شما این صدا گز هست و مشکل داره؟ یا طبیعیه؟ لازم به ذکره که این صدا گز گز فقط تو سیمهای 5-6 و مشاهده میشه تقریبا تو اکثر فرتها....البته گیتار رگلاژ شده و اکشن هم بالاتر رفته ولی این صدا اذیتم میکنه...
    پی نوشت: از استادم در این مورد سوال کردم ولی گفت طبیعیه؟! لطفا شما هم بشنوید و نظر بدید.
    با تشکر.
    نمونه صدا:

Download

2. satch

satch عضو سایت

امتیازات:
    +5 / 0 / -0
    نرم افزار:
    کاملا معلومه که گز داره.به نظر من یک مشکل اعصاب خرد کنه.بیشتر استاد ها برای اینکه شاگردش دلسرد نشه میگن که طبیعیه

3. siavash78

siavash78 عضو سایت

امتیازات:
    +217 / 0 / -0
    نرم افزار:
    درود بر همه.

دوستان من به یک ضرب و زوری نشستم و اکشن گیتار رو روی حالت استاندارد ( و تا حد امکان پایین) تنظیم کردم.
    ولی یک مشکل وجو دارد. همه سیم ها بدون مشکل هستند به جز سیم بم (می)
    سیم بم (می) در فرت های۱۰ تا ۲۴ بدون مشکل است ولی از ۱ تا ۹ گز میدهد.
    البته صدا را خفه نمی کند اما وز وز می کند. حتی در حالت دست باز هم وز وز می کند، ضمنا سیم ها را هم یک هفته است که تعویض کرده ام. دسته هم قوس پیدا نکرده و هر چه نگاه می کنم صاف است. به نظرتان ایراد از چیست؟
    فرت ۱۰ را بکوبم؟ این که دست باز هم وز وز می کند خیلی اهصابم را خرد کرده.. البته اگر یک نت را آرام بزنم (مثلا فرت ۶) مشکلی ندارد ولی در صورت اینکه کمی محکم تر بزنم و یا مثلا باره عوض کنم همان وز را می دهد،

سپاس.

ویرایش: تو فوروم شکتر ، میگن که چون فرت ها اکسترا جمبو است تا حدی باز دادن (گز دادن) طبیعی است. به شرط اینکه تو آمپ شنیده نشه. من تو آمپ نمیشنوم چه در صدای کلین و چه دیستورشن، ولی به هر حال الان با این اکشن بقیه سیم ها مشکلی ندارن ولی سیم بم می از فرت صفر تا فرت ۹ بدون آمپ وز وز می کنه. یک نفر هم گفته سیم ۰۹ بندازی بهتره در کل.

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏17/8/11
  4. Shank

Shank Banned

امتیازات:
    +677 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio
    به نظر من پایین آوردن اکشن باید رو اصول باشه و زیاد پایین آوردنش هم این مشکل رو ایجاد می کنه دیگه...
    سیم می هم برای ارتعاش زیادشه که اینجوری میشه (یعنی همون طور که گفتی اگر زیاد ارتعاش ندی مشکلی نیست)و این گز ارتباط مستقیم با نوازندگی هم داره به طوریکه بهترین گیتار ها هم ممکنه گز بدن زیر دست یه نا بلدی مثل من.:d
    به نظر من اصلا فرت رو نکوب...همه چیز که زورکی نمیشه :d
    به نظر اگر زیاد اذیت نمیکنه بزار همین جوری باشه اما اگر رو ساز حساس هستی یه کم اکشن رو زیاد کن...یعنی یه اکشن حساب شده که اذیت نکنه و گز هم نده....
    (اینا نظرات من بود باز هم منتظر اساتید هستیم)

5. siavash78

siavash78 عضو سایت

امتیازات:
    +217 / 0 / -0
    نرم افزار:
    مرسی shank عزیز، والا من نشستم هر چی ویدیو در یوتیوب بود را دیدم، نزدیک به یک هفته هم دقیق وقت گذاشتم و اکشن را تنظیم کردم. الان در فرت ۱۲ اکشن سیم می تریبل ۱.۹ میلی متر هست (تا ۱.۷ هم کمش کرده بودم) و سیم می بم ۲.۳ . به نظرت همین الان زیاد نیست؟ با توجه به اینکه حداکثر ۲.۵ مجازه؟
    من تریبل را تا ۱.۶ و باس رو تا ۱.۸ هم پایین آوردم و فرقی از نظر گز نکرد (یعی بیشتر نشد) ولی یک مشکلی که بد این بود که کمی سیم را فشار میدادم نیم پرده زیرتر صدا میداد. به توجه به اکسترا جمبو بودن فرت ها.
    نظرتان چیست؟

6. magnetic

magnetic عضو سایت

امتیازات:
    +122 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام
    رو چه اصولی اکشن گیتارو کم و زیاد میکنین؟یا کلا میکنن؟

7. siavash78

siavash78 عضو سایت

امتیازات:
    +217 / 0 / -0
    نرم افزار:
    تا جایی که من فهمیدم (از نت) اکشن گیتار الکتریک می تونه حداگثر ۲.۵ میلیمتر باشه. (برخی ها هم میگفتند ۲.۷ ولی بیشتر ۲.۵)
    بازه ای هم که در نظر میگیرند برای سیم های تریبل حداقل ۱.۵ است.
    برخی می گویند بهتر است سیم های باس هم اکشنشان مانند تریبل باشد و برخی می گویند بهتر است کمی بیشتر باشد. مثلا ۱.۸ (برای مثلا ۱.۶ تریبل)
    ..
    همچنین اینکه این اکشن را در فرت ۱۲ اندازه می گیرند. ابزار مخصوصی هم دارد زیرااین اندازه گیری بسیار سخت است خصوصا در سیم های تریبل، من برای خودم به زحمت با استخوان شتر و دو سه ماده دیگه مقیاس ساختم. حدود ۱۸ روز هم وقتم را گرفت!
    ..
    یک مواردی هم هست مانند اندازه گیری خلاصی گیتار و ... که هیچ.
    ...
    یک موردی که من کشف کردم هر سازی تواناییه رسیدن به این اکشن هایی که گفتم را ندارد. من در یک فروشگاه گیتار چند بار ان موارد را چک کردم (آشناست طرف) و نتایجی که گرفتم این بود که یک گیتار ۵۰۰ تومنی به این اکشن ها نخواهد رسید. این سازهای تقلبی مثل این فندر تقلبی ها که استانداردشان ۴ میلیمتر است!
    در کل نتیجه گرفتم که خصوصا ما که ابزار در اختیار نداریم اگر تریبل را روی ۲ بگذاریم و باس را ۲.۵ خیلی هم شاهکار کرده ایم. خصوصا سازهایی که بریج ثابت ندارند و از ترمولو بهره میگیرند، که رگلاژشان بسیار مشکل است به نسبت سازهای فیکس بریج.

نتیجه مهم دیگری که گرفتم اینه که هرگز با سازی که بیش از ۲.۵ میلیمتر اکشن دارد نوازندگی نکنید.
    ..
    پی نوشت : نظر کاملا شخصی است. :smile (70):

8. taba

taba Banned

امتیازات:
    +322 / 0 / -0
    نرم افزار:
    اکشن هرچی پایین تر باشه سرعت نواختن بالاتر میره.و همینطور انگشت گذاری هم راحت تر می شه.(بنا به اظهار نظر خیلی از نوازنده ها)
    هر کس با توجه به انگشتاش ، سلیقه ای داره . مثلا اکشن گیتار من خیلی پایین تر از اینی هم که هست هم جواب میده ولی من با همین که هست راحت ترم. اکشن گیتار من روی سیم بیس 1.5 میلی متر و روی سیم یک حدود 1.1 میلی بود.از این اکشن پایین تر رو هم می تونستم بهش برسم ولی با همین احساس راحتی کردم.ولی چون سیم یکم و دوم و سوم از زیر انگشتام در می رفتن ، مجبور شدم اکشن اونا رو هم متناسب با سیم 4 (پله کانی ) بالا بیارم تا از سیم 1 تا 4 ، همه سیما در یک ارتفاع قرار بگیرن.الان دیگه از زیر انگشتام سر نمی خورن و در نمی رن.
    تنظیم اکشن چیزی نیست که همه باید از یک قانون تبعیت کنن. با توجه به خودتون و نظر استاد گرامی میتونین اکشن رو تنظیم کنین.البته حتما به دسته گیتار هم دقت کنین تا تاب نداشته باشه.
    نحوه تنظیم و اندازه گیری اکشن رو می تونین توی دفترچه راهنمای گیتارتون یا توی سایت گیتارتون پیدا و مطالعه کنین.

پی نوشت : نظر کاملا شخصی است. {username}-{filename}

9. siavash78

siavash78 عضو سایت

امتیازات:
    +217 / 0 / -0
    نرم افزار:
    تابای گرامی من فکر می کنم مقیاس شما درست نباشد (در مورد اندازه گیری). از نظر فیزیکی رسیدن به چنین اعدادی چندان درست به نظر نمی رسد. خصوصا که میفرمایید بسیار ازین کمتر هم میشود! ارتفاع فرت های گیتار شما چه اندازه است؟

10. taba

taba Banned

امتیازات:
    +322 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ..
    فک کنم درست متوجه نشدین.
    از روی دفتر چه راهنمای گیتارم ، اکشن رو اندازه گیری کردم.روی فرت 14 و دقیقا از روی شکل زیر.
    اصلا ارتفاع فرت فک نکنم لازم باشه محاسبه بشه.توی عکس که اینجوری نشون نداده .
    البته من خیلی روی انتخاب وسواسی هستم و چون یک کم خوش شانسی هم آوردم ، این گیتار رو گیر آوردم.

فایل های ضمیمه:

• گز دادن سیم گیتار الکتریک-pic22.jpg
      pic22.jpg
      اندازه فایل:
      13.8 KB
      نمایش ها:
      103
  11. M.A.H.Y.A.R

M.A.H.Y.A.R عضو سایت

امتیازات:
    +129 / 0 / -0
    نرم افزار:
    تبا جان فايل پاك شده!!!

12. taba

taba Banned

امتیازات:
    +322 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ...
    فک نکنم حذف شده باشه.من دارم می بینمش.این همون عکسه.
    http://s2.picofile.com/file/7122792040/pic22.jpg

13. siavash78

siavash78 عضو سایت

امتیازات:
    +217 / 0 / -0
    نرم افزار:
    من اکشن را از سیم تا چوب فرت بورد محاسبه میکردم! پس با این حساب اکشن من الان از استاندارد کمتره، باید بیشترش کنم.
    ضمنا یک مانع برای پایین آمدن اکشن من درگیر شدن پیکاپ بریج گیتارم بود. (ای ام جی ۸۱) که ۲ پیچ رگلاژ داره اون رو هم پایین کشیدم، یک ایراد این اکشن داره و اونم اینه که وقتی با فاوید رز ویبره میدم خیلی باید با دقت کار کنم چون زود صدا خفه میشه. محل فنرهای فلوید رز را هم چون از حالت مستقیم و موازی خارج کردم و بصورت واگرا در آوردم دسته ویبره خیلی سفت شده. خلاصه گیتار ما رو دیگه میشه کاستوم حسابش کرد!

14. saul hudson

saul hudson عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام سازت کاملا گز داره حالا 2 تا دلیل می تونه داشته باشه یا سیمت شله و tune نیست یا سازت تنظیم نیست و ریگلاژ نیست یه بار با افکتت سازو tune کن ببین چی میشه

15. siavash78

siavash78 عضو سایت

امتیازات:
    +217 / 0 / -0
    نرم افزار:
    فکر کنم تا الان اینکارو کرده باشه!
    ...

تابا جان مرجعی برای این تنظیم ها سراغ نداری برادر؟ میخواهم مثلا اکشن گیبسون و فندر را با هم مقایسه کنم.

16. taba

taba Banned

امتیازات:
    +322 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ..
    مرجعی که خودم واسه رگلاژ ازش استفاده کردم رو بهت پیغام خصوصی می کنم.
    اما واسه فندر و گیبسون باید توی اینترنت بگردی.یا دفتر چه راهنماشون رو دانلود کنی.من خودم جایی رو سراغ ندارم.فقط می دونم گیتارای گیبسون چون خیلی رو کیفیت ساختش دقت می شه ممکنه نسبت به گیتارای فندر اکشن بهتری داشته باشه که اونم واسه ماها فک نکنم زیاد فرق فوکوله.

17. saul hudson

saul hudson عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام به همه یه سوا داشتم ببخشید چون من تازه کارم.منظور از تغییر اکشن گیتار چیه و چه جوری و رو چه حسابی باید تنظیم بشه ممنون؟

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏25/8/11
  18. siavash78

siavash78 عضو سایت

امتیازات:
    +217 / 0 / -0
    نرم افزار:
    تنظیم اکشن یعنی تنضظیم فاصله سیم تا فرت گیتار. یعنی فاصله ای که سیم می تونه حرکت کنه تا صدا بوجود بیاد. در مورد تنظیمش هم صفحه قبل رو ببینید توضیح دادم.

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏25/8/11
  19. alifakhimi

alifakhimi عضو سایت

امتیازات:
    +36 / 0 / -0
    سلام دوستان ، من یک گیتاس کرت سری جی دارم ، یکی از سیمهاش صداش تا حدودی متفاوت شده (اولین سیم می ) (بیشتر از یک سال هم هست که روش هست و باید تعویز شه ، لایت exp،)، صدای بقییه سیمها نرم تر ولی این سیم صداش کمی هارد و خشک هست . البته تا اونجا که یا دم هست یک چندتا از سیمهارو باز کردم از بالا و دوباره بستم با نهایت دقت و طبق حالت و فرم اول ، بدون استفاده از پیکاپ نیز نیز متفاوت بودن صدا پیداست

20. ashkanoveisi

ashkanoveisi عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    دوست عزیز سیم رو عوض کن تست کن و سازت ضربه نخورده ؟

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. تنظیم اکشن گیتار یعنی چه