گزینه بهتر برای مبحث ارکستراسیون و کنترپوان

2/11/15
93
151
18
37
اصفهان
سلام.دوستان من از چند تا کتاب هارمونی که سراغ دارم در ایران والتر پیستون از همه جامع تر و کامل تر بوده به همراه نمونه ها و مثالهای زیادی که در دو جلد گردآوری شده.لطفا دوستان مطلع بگن که در مورد کنترپوان و همچنین ارکستراسیون چه کتابی بهتر هست و انتخاب بهتری خواهد بود؟؟؟

ویلیام نیری

هنرمند
کاربر با تجربه
عضو سایت
4/2/13
502
1,029
93
تهران -کرج
در مورد کنترپوان کتاب خوبی تو ایران ندیدم.در مورد ارکستراسیون،رساله ارکستراسیون شارل کوکلن خوبه ولی خیلییییییییییییییی مفصله!4 جلد با قطع رحلی و هر جلد هم حدود 300-400صفحه با فونت تقریبا ریز!به عنوان مرجع، عالیه.ارکستراسیون کنت کنان هم بد نیست و چند فصل مفید توش پیدا می شه.ارکستراسیون برلیوز و کرساکف رو نخونده ام.

2/11/15
93
151
18
37
اصفهان
جلد دوم والترپیستون سی دی صوتیش پیدا میشه؟؟؟جلد اولش داشت اما دوشو ندیدم من...
[doublepost=1450214871,1450214741][/doublepost]ازاین نمونه هایی که مثال زدید کدومشون همراه با سی دی صوتی هست؟؟؟

MasoudYazdi

عضو سایت
5/7/14
47
74
18
31
درود ...
در خصوص فراگیری ارکستراسیون باید عرض کنم که اغلب کتاب های موجود در بازار اندکی دچار اشکال چه از نظر تالیف و چه از نظر ترجمه هستند . هنوز هم به گمانم بهترین برای یادگیری ارکستراسیون کتابهای هنرستان و خود اینترنت است که فقط اندکی نیاز به تسلط در زبان انگلیسی دارد . سایت Orchestration Online نیز ویدیو های خوبی در این باره دارد . بنابراین خودتان را به چند کتاب ساده ترجمه شده در بازار محدود نکنید .
بنده کتابی نیز در حال تالیف در همین زمینه دارم که برخی از انها را در وبسایت Orchestral.ir منتشر کرده ام .

و درباره یادگیری کنترپوان می توانم کتاب ، کنترپوان به زبان ساده با ترجمه مصطفی کمال پورتراب را به شما معرفی کنم .
پیروز باشید .

11/8/14
39
26
18
سلام.یه سوالی برام پیش اومده در مورد کانترپوین. مثلا اگه در موزیکی پیانو گیتار کلاسیک و گیتار بیس با هم دیگه نواخته میشه به نت هایی که مجاز هستیم در این ساز ها استفاده کنیم کانترپوین میگن ؟ ببخشین چون بلد نبودم تایپیت بزنم اینجا سوالمو پرسیدم

2/11/15
93
151
18
37
اصفهان
سلام.یه سوالی برام پیش اومده در مورد کانترپوین. مثلا اگه در موزیکی پیانو گیتار کلاسیک و گیتار بیس با هم دیگه نواخته میشه به نت هایی که مجاز هستیم در این ساز ها استفاده کنیم کانترپوین میگن ؟ ببخشین چون بلد نبودم تایپیت بزنم اینجا سوالمو پرسیدم
کنترپوان دوست عزیز یعنی ارتباط بین دو یا چند نت موسیقی که از نظر ریتم کاملا متفاوت اما از نظر هارمونی به هم وابسته باشن.عامیانش یعنی دو خط ملودی کاملا متضاد با هم شنیده بشه و از لحاظی کاملا هارمونی و هماهنگ هم باشند.

• عالیه!
11/8/14
39
26
18
کنترپوان دوست عزیز یعنی ارتباط بین دو یا چند نت موسیقی که از نظر ریتم کاملا متفاوت اما از نظر هارمونی به هم وابسته باشن.عامیانش یعنی دو خط ملودی کاملا متضاد با هم شنیده بشه و از لحاظی کاملا هارمونی و هماهنگ هم باشند.
مرسی.بعد به اون چیزی که من پرسیدم چه چیزی میگن ؟

2/11/15
93
151
18
37
اصفهان
مرسی.بعد به اون چیزی که من پرسیدم چه چیزی میگن ؟
منظورت از نت های مجاز در هر ساز چیه؟
[doublepost=1450298617,1450298494][/doublepost]اگر منظورت نت های مجاز در محدوده گام و تنالیته هر آهنگ هست که این برمیگرده به مبحث هارمونی...و به این چیزی که شما سوال کردید هارمونیه هر قطعه میگن...

• عالیه!

ویلیام نیری

هنرمند
کاربر با تجربه
عضو سایت
4/2/13
502
1,029
93
تهران -کرج
درود ...
در خصوص فراگیری ارکستراسیون باید عرض کنم که اغلب کتاب های موجود در بازار اندکی دچار اشکال چه از نظر تالیف و چه از نظر ترجمه هستند . هنوز هم به گمانم بهترین برای یادگیری ارکستراسیون کتابهای هنرستان و خود اینترنت است که فقط اندکی نیاز به تسلط در زبان انگلیسی دارد . سایت Orchestration Online نیز ویدیو های خوبی در این باره دارد . بنابراین خودتان را به چند کتاب ساده ترجمه شده در بازار محدود نکنید .
بنده کتابی نیز در حال تالیف در همین زمینه دارم که برخی از انها را در وبسایت Orchestral.ir منتشر کرده ام .

و درباره یادگیری کنترپوان می توانم کتاب ، کنترپوان به زبان ساده با ترجمه مصطفی کمال پورتراب را به شما معرفی کنم .
پیروز باشید .
Orchestral.ir عجب سایت خوبی است.به دوستان پیشنهاد میکنم حتما سری به این سایت بزنن.لذت خواهید برد...

arsalanbeladi

هنرمند
عضو سایت
1/5/11
159
74
28
منظورت از نت های مجاز در هر ساز چیه؟
[doublepost=1450298617,1450298494][/doublepost]اگر منظورت نت های مجاز در محدوده گام و تنالیته هر آهنگ هست که این برمیگرده به مبحث هارمونی...و به این چیزی که شما سوال کردید هارمونیه هر قطعه میگن...
درواقع هارمونی وکنترپواون دوفن متفاوت اما شبیه به همند...یعنی تا فواصل مجاز ومطبوع ونامطبوع رو ندونیم کنترپوان رو هم نمیفهمیم...تئوری...هارمونی..وکنترپوان سه چیز بهم متصل هستند...اما در هارمونی هموفونی هست یعنی آکورد در برابر ملودی...ولی در کنترپواون ملودی دربرابر ملودی ولی باحرکاتی موازی..مخالف...ایستا...معلق...جوریکه چار صدای مختلف که همگی هارمونی واحدی دارند وازاصول هارمونی پیروی میکنند رو باهم میشنویم اما پلی فونی...وبنظر بنده تا هارمونی رو متوجه نشدیم کنترپواون رو هم نمیفهمیم...

سلام.دوستان من از چند تا کتاب هارمونی که سراغ دارم در ایران والتر پیستون از همه جامع تر و کامل تر بوده به همراه نمونه ها و مثالهای زیادی که در دو جلد گردآوری شده.لطفا دوستان مطلع بگن که در مورد کنترپوان و همچنین ارکستراسیون چه کتابی بهتر هست و انتخاب بهتری خواهد بود؟؟؟
کنترپوان کنت کنان و ارکستراسیون برلیوز ـ اشتراوس رو توصیه میکنم.

ویلیام نیری

هنرمند
کاربر با تجربه
عضو سایت
4/2/13
502
1,029
93
تهران -کرج
در مورد کنترپوان کتاب خوبی تو ایران ندیدم.در مورد ارکستراسیون،رساله ارکستراسیون شارل کوکلن خوبه ولی خیلییییییییییییییی مفصله!4 جلد با قطع رحلی و هر جلد هم حدود 300-400صفحه با فونت تقریبا ریز!به عنوان مرجع، عالیه.ارکستراسیون کنت کنان هم بد نیست و چند فصل مفید توش پیدا می شه.ارکستراسیون برلیوز و کرساکف رو نخونده ام.
از شارل کوکلن جدیدا کتاب بهتری هم پیدا کردم:ارکستراسیون آدلر.البته انگلیسیه ولی واقعا کتاب عالی ای یه!کوکلن بیخودی زیاده...!

16/4/14
65
24
8
41
دوستان کسی در مورد کانتر ملودی چیزی میدونه؟؟آیاهمون کاربرد کنتر پوان در،موسیقی الکترونیک؟؟

IU GLSLX

عضو سایت
25/9/21
3
0
1
دوستان کسی در مورد کانتر ملودی چیزی میدونه؟؟آیاهمون کاربرد کنتر پوان در،موسیقی الکترونیک؟؟
خیر. کانتر ملودی ملودیی است پیرامون ملودی اصلی که سرعت و پویایی بیشتری دارد (در حالی که ملودی اصلی "به طور کل" کندتر است) ولی همچنان کنتراست خود با ملودی اصلی را حفظ می‌کند و از این رو وابسته است.

Mohammad1772

عضو سایت
1/1/17
186
140
43
63
مشهد
خیر. کانتر ملودی ملودیی است پیرامون ملودی اصلی که سرعت و پویایی بیشتری دارد (در حالی که ملودی اصلی "به طور کل" کندتر است) ولی همچنان کنتراست خود با ملودی اصلی را حفظ می‌کند و از این رو وابسته است.

البته من تا به حال همچین اصطلاحی نشنیدم ولی .......
شاید منظور شما کانتوس فیرموس باشه
که این اصطلاح در مبحث کنترپوان به کاربرده میشه
در کنترپوان معمولا دو خط ملودی در مقابل هم نوشته میشه .....
ملودی که در مقابل کنترپوان نوشته میشه که البته از نظر فواصل دارای قاعده و قانون مشخصی هست کانتوس فیرموس گفته میشه

IU GLSLX

عضو سایت
25/9/21
3
0
1
البته من تا به حال همچین اصطلاحی نشنیدم ولی .......
شاید منظور شما کانتوس فیرموس باشه
که این اصطلاح در مبحث کنترپوان به کاربرده میشه
در کنترپوان معمولا دو خط ملودی در مقابل هم نوشته میشه .....
ملودی که در مقابل کنترپوان نوشته میشه که البته از نظر فواصل دارای قاعده و قانون مشخصی هست کانتوس فیرموس گفته میشه
بله شاید هم من کمی ناقص توضیح دادم. این دو شبیه هم هستند ولی ملودی متقابل یا کانتر ملودی، بر خلاف کانتوس فیرموس که ریتمی یکنواخت دارد و تنها جهت همراهی ملودی اصلی است، ویژگی های ملودیک مستقل خود را دارد و نوعی ملودی ثانوی است! البته لزوماً هم پویا‌تر نیست و مثال های بسیاری وجود دارد که یک کانترملودی چند سفید و گرد است و ملودی اصلی هم سیاه و هم سفید و گرد را داراست یعنی به طور کل ملودی در اینجا پویا تر بوده ولی در اکثر آهنگ ها کانترملودی با پویایی بیشتر کاربرد دارد با این حال استثناء وجود دارد. در مورد این که وابسته هست منظور من این بود که مثلاً اگر ملودی در هارمونی نمایان بود نمی‌آییم کانترملودی در هارمونی چمیدانم مثلا مدیانت بگذاریم اما در عین حال نابستگی ریتمیک و ملودیک همچنان وجود دارد.