گرمای صدا چیست؟

شروع موضوع توسط Farhood ‏11/7/12 در انجمن Recording ( ضبط صداها )

تاپیک گرمای صدا چیست؟ تالار Recording ( ضبط صداها ) در persian-music.org.

1. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,218 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    از جمله واژه هایی است که میشه از زبان اغلب کسانی که در این حرفه فعالیت دارند، شنید.

ولی اگه بخوایم مفهوم این واژه رو به زبان تخصصی بیان کنيم چی؟!

این تاپیک رو برای همین زدم.

تقاضا دارم هرکسی از دوستان که مایل باشند، تعریف مورد نظر خودش رو در ارتباط با مفهوم "گرمای صدا" (البته در ارتباط با ووکال) در اینجا بنویسه.

فقط در نظر داشته باشیم که اینجا یک فروم تخصصیه و اگه قراره تشریح و توضیحی در ارتباط با مفهوم اصطلاح مورد نظر صورت بگیره، از واژه ها و زبان تخصصی استفاده بشه. چرا که واژه های تخصصی، به رغم واژه های غیر تخصصی، دقیق تر، صریح تر و تفاهم برانگیزتر هستند.

مثلاً:

*آیا در ارتباط با پاسخ فرکانسیه؟ . . . توضیح بدید

*آیا به بندویچ ها مربوط میشه؟ . . . =

*آیا با کامپرسینگ ارتباط داره؟ . . . =

*آیا به هارمونیک ها ارتباط داره؟ . . . =

*آیا کیفیتیه که به دايناميك صدای خواننده مربوط میشه؟ . . . =

*آیا نوعی نوانس محسوب میشه؟ . . . =

*آیا به رنج صدای خواننده ارتباط داره؟ . . . =

*آیا به تمبر (جنس) صدا مربوط میشه؟ . . . =

و . . . دهها آیای دیگه . . .

اصلاً شاید کسی پیدا بشه و بگه: آقا من اعتقادی به چنین اصطلاحی ندارم، به این دلایل تخصصی: . . .
    هیچ اشکالی نداره.

بد نیست به یه اتفاق جالب اشاره کنم:
    مدتها پیش بود که در یکی از استودیوهای صاحب نام تهران مشغول ضبط یه کاری بودم. دونفر صدابردار کنار هم کار میکردند که یکی به دیگری گفت: آقا یه خورده صدای ابوا رو "چاق تر" کن!
    شنیدن این اصطلاح "چاق"، برای صدای ابوا، از زبان یک آدیومن مثل پتک توی سرم خورد! حتی منظورش رو هم متوجه نشدم! هیچ سوالی هم نکردم چون از رد و بدل کردن این اصطلاح عصبی شده بودم!
    به هر حال کلمه ی "چاق" به وضعیت بدنی فردی اطلاق میشه که اضافه وزن پیدا کرده باشه! و واحد اندازه گیریش کیلوگرمه، نه دسی بل!

منظور اینه که بالاخره هر تخصصی زبان خودشو داره و این حرفه هم باید اصطلاحهای عامیانه رو کنار بذاره و از زبان دقیق و گویای خودش استفاده کنه.

ممنون از همکاری دوستان.

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  2. kaveh79

kaveh79 عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +304 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, sonar, soundforge
    درود بر شما فرهود گرامی

به اعتقاد من یک اشکال اساسی غامض بودن حس شنوایی و عجز گفتار از بیان احساسات شنیداریه. موضعگیری ذهن ما به سایر حواس و در راس اونها حس بینایی موجب تولید اصطلاحاتی چون صدای گرم یا خنک! ، صدای چاق ، صدای توخالی ، سنگین، بشکه ای و.... میشه تا جاییکه برخی از این اصطلاحات رو نویسندگان کتابهای تخصصی صدابرداری هم برای انتقال بهتر مطالب بکار می برند. احتمالا دلیل ترسیم دیاگرامهای گرافیکی برای برخی پروسسورها مثل اکولایزر و کمپرسور و آنالایزر و ... هم همین مساله ست.

اما در مورد گرما تا جاییکه اطلاع دارم گرما دادن به صدا در واقع تقویت هارمونیکهای اصوات از طریق عبور سیگنال از تجهیزات و سخت افزارهایی مثل تیوبهاست و از این حیث اون رو میشه در ردیف اکولایز کردن طبقه بندی کرد یعنی کم و زیاد کردن داینامیک در رنجهای مختلف فرکانسی. امیدوارم شما و دیگر
    دوستان توضیحات جامعی ارايه بدید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  3. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,218 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    کاوه ی عزیز بسیار ممنونم از استقبالی که از این بحث کردی.
    توضیحاتت بسیار روشن و گویاست. ببینیم بقیه ی دوستان نظرشون چیه

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  4. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,218 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    دوستان و اساتید عزیز
    ممنون میشم اگه وارد بجث بشن و با توضیحات فنی موضوع رو تشریح کنند.
    ضمن این که من خودم میخوام یاد بگیرم، این تاپیک هم میتونه ریفرنسی بشه در ارتباط با مفهوم "گرمای صدا".
    با تشکر

5. benyaminkocholo

benyaminkocholo عضو سایت

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, protools, sonar
    گرم کردن صدا مربوط میشه به هارمونیک صدا یعنی بیشتر مربوط به این قسمته و میشه با پلاگینایی مثل avox warm صدارو به اصطلاح گرم کرد و عمل tube رو روی صدا انجام داد و صدا رو حجیم کرد که بعضی بی سوادا به حجیم کردن صدا میگن چاق کردن صدا که این نشانه غیر حرفه ای بودنشونه و این قسمت یهنی warm کردن صدا همونطوری که kaveh79 عزیز اشاره کرد جزو اکولایزر میشه و زیر مجموعه اکولایزره

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  6. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    فرهود گرامی منظرو شما دقیقا چی هستش ؟
    گرم کردن صدا با پلاگینها و در مرحله میکس و پردازش ؟
    یا کلا واژه صدای گرم و دارا بودن صدای گرم که به برخی خواننده ها اطلاق میکنند ؟
    اگه حالت دوم منظورتونه که مستقیما بر میگرده به همینم سئوال خودتون :
    در مورد چاق کردن صدا که یه جور تکیه کلام و به قول معروف اصطلاح هستش یعنی بزرگ کردن و سوار تر شدن اون ساز یا ترک .. البته نمیدونم دقیقا چه جوری توضیح بدم که روون باشه :دی
    اما در کل وقتی میگن صدایی رو چاق کنید منظور اینه که اون صدا رو با پردازشهایی مثل اکولایز و کامپرس و گاها با اعمال دیگه برجسته تر نشون بدیم

7. noryar12

noryar12 عضو سایت

امتیازات:
    +21 / 0 / -0
    وارم بودن صدا خب ببینید البته برداشت منه شاید تعریف درستی هم نباشه ولی ببینید اب سرد با اب گرم چه فرقی داره
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏2/11/16, تاریخ ارسال پست اول: ‏14/10/16 ---
    وارم بودن شاید بگم لذب بخش بودن صدا باشه که نیازمند پری امپ و میکرفون مناسبه

8. suymun

suymun عضو سایت

شغل :
    مدرس،آهنگساز،تنظیم کننده ونوازنده
    امتیازات:
    +69 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    سلام خدمت دوستان باید اول درمورد چاق بودن صدا بگم که یه اصطلاحه و در همه جای دنیا استفاده میشه برای رسوندن منظور چاق به صدایی حجیم و سنگین میگن و توی وی اس تی ها به کرار میتونین ساز فت بیس رو ببینید مثل همین گرم بودن صدا و اصلا نه دلیل غیر حرفه ایی بودنه و نه بیسواد بودن...
    گرمای صدای خواننده مربوط به اکولایز میشه و در محدوده (اوه زون) قرار داره که عدد دقیق محدوده فرکانسی رو نمیدونم ولی فکر میکنم حدود 400 تا 800 هرتز باشه که اونو تقویت میکنه .
    البته از دوستان عذر خواهی میکنم برای این نظرات عامیانه چون من آهنگساز هستم و فقط در این معقوله از تجربیاتم گفتم.

9. sam ca

sam ca کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +892 / 1 / -0
    نرم افزار:
    protools
    صدای چاق (Fat Sound ) یک استلاه ستودیو هست . این حرف رو هر روز ۱۰۰ دفع میشنوم, ولی جای استفاده داره ! معمولان برای یک گروه از ترک ها مثل back vocals یا ترک های ریتم و سولو های بزرگ مثل گیتار استفاده میشه. معمولان برای سازهای orchestral از این حرف استفاده نمیکنن چون مآنی نمیده.

بارگذاری...