گام و موارد مربوط به آن

شروع موضوع توسط ali-jahromi ‏12/2/15 در انجمن Rhythm ( ریتم )

تاپیک گام و موارد مربوط به آن تالار Rhythm ( ریتم ) در persian-music.org.

1. ali-jahromi

ali-jahromi عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, flstudio
    با سلام و عرض خسته نباشید خدمت همه دوستان عزیز
    بنده حدودا یک ساله که گیتار و اف ال استودیو رو با شروع کردم و پیشرفت زیادی هم در یادگیری این دو داشتم اما توی تئوری نه !
    چند سوال داشتم که اگر لطفا کنید عالی می شه
    ۱-گام یه توالی نتی هست که از یه نت شروع و با همون نت تمام می شه خب حالا سوالات من : آیا گام به زبر و بمی صدا ربط داره ؟ مثلا یه ملودی توی یه گام مشخص و با نت ها مشخص می شه با همون گام و نت ها به صورت بم تر یا زیرتر زد ؟
    ۲- آیا گام به ملودی و آهنگ ربط داره یعنی می شه یه آهنگ رو با گام های مختلف اجرا کرد ؟
    ۳-اگر یه آهنگ رو می شه با چند گام اجرا کرد آیا انتخاب یک گام برای اون آهنگ سلیقه ای هست یا قانون خاصی داره ؟
    ۴-انتخاب گام آهنگ به گام صدای خواننده ربط داره ؟ اگر نه پس گام صدای خواننده رو برای چی لازمه بدونن ؟
    ۵-آیا توی یه اکتاو می شه همه گام هارو اجرا کرد یا روی دسته گیتار و پیانو هر گام جایگاه خاصی داره ؟
    ۶-یه مثال : آهنگ سانگ آف جوی رو که به صورت می ، فا ، سل ،سل ،فا ، می ، ر ،دو،دو،ر،می،ر،دو هست با دو سیم اول گیتار اجرا می شه ، حالا من این آهنگ رو به همون صورت با سیم سه و چهار اجرا می کنم خب صدا بم تر شده و نت ها هم عوض شده آیا اینجا گام عوض شده؟
    ۷-کلا معیار یک آهنگساز برای انتخاب یک گام برای یک آهنگ چیه ؟
    ۸-مثال ۲ :من یه اهنگ رو با فقط با سیم اول گیتار می زنم مثلا این فرت ها رو می زنم :فرت اول سوم پنج سوم اول سوم پنجم سوم اول حالا یک یا دو فرت می رم جلو و همون اهنگ رو به همون صورت می زنم مثلا : فرت ۳ ۵ ۷ ۵ ۳ ۵ ۷ ۵ ۳ . خوب صدا زیر تر شده و نت ها عوض شده آیا گام این ملودی تغییر کرده ؟ اگر تغییر کرده بنده کدوم رو باید برای آهنگم انتخاب کنم ؟

الان فکر کنم کسانی که به این موضوع مسلط هستند بدونن من کجا مشکل دارم لطفا فقط کسانی که آگاهی کامل دارن پاسخ سوالات رو بدن .
    خیلی لطف می کنید مرسی.

2. saeed1364

saeed1364 عضو سایت

شغل :
    آزاد
    امتیازات:
    +88 / 1 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, FLstudio
    سلام
    1بله انتخاب گام به زیر وبمی صدا ربط داره
    قسمت دوم سوال : نخیر نمیشه.برای زیر یابم کردن یک ملودی مشخص شماباید گامتون را تغییر بدید برای مثال اگه ملودی شما در لا مینور هست میتونید همون ملودی رو در گام سی مینور بنوازید به شرطی که همه ملودی رو یک پرده بالاتر بنوازید که به اندازه یک پرده زیرتر بشه
    2بله ربط داره.بله یک آهنگ مشخص رو میشه در گام های مختلف زد به شرطی که نوع گام روتغییر ندیم یعنی اگه ماژورهست باید ماژور،اگه مینور هارمونیک هست مینور هارمونیک،اگه مینور تئوریک هست مینورتئوریک،اگه مینور ملودیک هست مینور ملودیک
    3تاحدودی سلیقه ای هست باید گامی انتخاب بشه که دلنشین باشه وخواننده توانایی خواندن تو اون گام رو داشته باشه
    4اگه منظورتون گام بالا وپایین(زیروبم) بله ولی اگه منظورتون نوع گام (ماژور ومینور) نخیر ،خواننده باید خودش رو باآهنگ جفت کنه

3. saeed1364

saeed1364 عضو سایت

شغل :
    آزاد
    امتیازات:
    +88 / 1 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, FLstudio
    5خیر نیاز به 2اکتاو هست
    6نخیر گام عوض نشده فقط اکتاو عوض کردید
    7سلیقه ای هست وباید توانایی خواننده رو درنظر بگیره
    8بله شما بااین کار گامتون رو تغییر می دید.
    شماباید همون چیزی رو بنوازید که تو پارت نوشته
    سخن آخراینکه شما برای نوازندگی باید تئوری موسیقی رو بگذرونید تا هرسوالی که در ذهنتون هست رو حل کنید موفق باشید

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
بارگذاری...