گام بالا و گام پایین؟

شروع موضوع توسط Student2014 ‏19/8/14 در انجمن گام در موسیقی

تاپیک گام بالا و گام پایین؟ تالار گام در موسیقی در persian-music.org.

1. Student2014

Student2014 عضو سایت

امتیازات:
    +40 / 0 / -0
    این که میگن مثلا فلان خواننده گام بالا میخونه
    یا مثلا میگن گام آهنگت رو بیار پایین و بخون و..
    یعنی چی؟؟

مگه گام بالا و پایین داره؟؟؟ تا جایی که من میدونم گام مشخص کننده ی حدود نت های قابل اجراست ولی به این که کدوم اکتاو باشه کاری نداره که بالا خوندن یا پایین خوندن رو بگن گام بالا یا گام پایین

اگر این برداشت اشتباهه لطفا راهنماییم کنید

2. hsj_ali

hsj_ali عضو سایت

شغل :
    electronic engineer
    امتیازات:
    +28 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    وقتی در آهنگتون نت های آوازی زیر (فرکانس های بالایی) رو برای خواننده در نظر بگیرید به اصطلاح میگن گامشو بیار پایین (همون ترنسپوز منفی خودمون) تا اون بنده خدا گلوش پاره نشه و بتونه کارو با کیفیت و صحیح اجرا کنه. اگرم صداش مث مرحوم ایرج بسطامی چپ کوک بود که هیچ مشکلی نیست، برات چه چه میزنه تازه میگه ببرش بالاتر!!
    بعضی وقت ها هم برعکس میشه. یعنی خواننده نت های خیلی پایین(بم) رو نمیتونه اجرا کنه. بنابرین کارو باید بالاتر ببرید.
    یه سری از اساتید مثل استاد شجریان هم که کلا صداشون بالا و پایینو به راحتی جواب میده ( به اصطلاح شش دانگ)

آخرین ویرایش: ‏20/8/14
    • خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,095 / 3 / -3
    درود بر شما.

این که میگن موزیک رو بالا تر ببر یا پایین تر نسبت به مبدا حساب میشه.
    ممکنه موزیک شما در دو مینور باشه و ببرید اون رو بالا تر مثلا یک پرده که میره روی ر مینور یا این که یک پرده پایین تر ببرید که میره روی سی بمل مینور.
    هر حنجره ای محدوده از نتها رو میتونه اجرا کنه که برای سینک بودن موسیقی با وسعت حنجره هر خواننده معمولا گام رو تغییر میدند یا بالاتر میره یا پایین تر.

اما این که فلان آهنگ بالاست یا پایین معنی نداره چون مبدا سنجشی وجود نداره.

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  4. hsj_ali

hsj_ali عضو سایت

شغل :
    electronic engineer
    امتیازات:
    +28 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    در واقع دو میانی مبدا سنجش هست

5. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,095 / 3 / -3
    نه دوست من این طور نیست مبدا سنجشی وجود نداره. مگر این که آهنگساز بگه من قطعه رو در لا مینور ساختم و حالا داره در دو مینور اجرا میشه که میتونیم بگیم +3 ترنسپوز شده یا سه نیم پرده بالا رفته.
    وگرنه نمیشه تموم موزیک ها رو به مبدا دو سنجید و این کار اشتباه است.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  6. koorosh_kabir

koorosh_kabir عضو سایت

امتیازات:
    +351 / 1 / -0
    نرم افزار:
    StudioOne
    به نظرم این اصطلاحات غلط هستن و به اشتباه به کار برده میشن
    گام یعنی توالی پلکانی نت ها از یک نت مفروض تا اکتاو اون ..
    گام بالا و گام پایین کاملا بی معنی هستش !

7. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    یادمه قبلا هم در این مورد بحث شده بود
    اصطلاح گام بالا و گام پائین متاسفانه رایجه اما غلط !
    به خواننده میگن در چه گامی میخونی ؟ میگه لا مینور !
    خوب کدوم لامینور ؟ در کدوم محدوده صدایی ؟
    در یک پیانو که 88 کلید داره چندین و چند لامینور میتونه وجود داشته باشه. اگه خواننده ایی بتونه در همه لا مینورهای پیانو بخونه پس خواننده نیست.. خود سازه اصلا.
    یا میگیم گام خواننده +3 هستش. !! خوب مثبت 3 از چی ؟ از چه نتی ؟
    خواننده داشتیم کاری برای تنظیم آورده بود گفتم در کدوم محدوده میتونی راحت بخونی ؟ میگه -2 !!
    ب نظر من بهتره بگیم محدوده نه گام.
    محدوده صدایی هر نفر هم فرق میکنه.
    وقتی میگیم محدوده یعنی در فاصله و نتهایی که یک خواننده میتونه در اون از بم ترین نتی که کاملا سالم از هنجره ش خارج میشه تا زیر ترین نت رو سالم و بودن فشار زیاد به هنجره ادا کنه، کامل و بی نقص بخونه
    پس اگه خواننده ایی گفت در دو مینور میخونه. باید پرسید کدوم دو مینور. ؟
    دومینور در بم ترین اکتاو دو مینور خواهد بود و در زیر ترین اکتاو هم باز دو مینور خواهد بود.. ! اما ایا هنجره ایی هستش که بتونه در هه دو مینورها بخونه ؟ ممکنه خواننده با اکتاو خوندن بتونه فرضا دو مینور بم رو بخونه. اما ایا جنس صداش تغییر نخواهد کرد ؟ مسلما بله و اون وقت این صدا صدای واقعی اون خواننده نیست.
    پس وقتی گفته میشه دو مینور. یا هر گام دیگه باید محدوده اون هم مشخص بشه.
    مثلا گام دو مینور در اکتاو 3 پیانو. که بلافاصله نوازنده یا آهنگساز متوجه میشه که خواننده بم ترین و زیر ترین نتی رو که میتونه سالم ادا کنه در محدوده کدوم اکتاو پیانو هستش و کار رو در اون محدوده و گام خواهد ساخت
    و باید فرهنگ سازی بشه تا دوستان هم یادبگیرند و از اصطلاحات غلط استفاده نکنند.

آخرین ویرایش: ‏21/8/14
    • خوشم اومد خوشم اومد x 8
  8. Student2014

Student2014 عضو سایت

امتیازات:
    +40 / 0 / -0
    @Omid-Mohebbi
    خب حالا یه سوال دیگه پیش میاد ، مثلا تو این مثالی که زدین و خواننده میگه در اکتاو 3 میتونه بخونه
    آیا هر گامی رو میتونه بخونه
    مثلا هم لا مینور و هم سل مینور و.... ؟ یا برای هر صدا حتی توی اکتاو مناسب هم محدودیت خوندن گام هست.

-------------------------------

اون -2 که گفتین منو به یاس فلسفی رسونده قاطی کردم الان.
    منظورش چی بوده؟ اکتاو منفی مگه داریم؟؟؟؟

9. Dr.Noise

Dr.Noise عضو سایت هنرمند

شغل :
    Music Producer - Dj
    امتیازات:
    +2,568 / 2 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase, studio_one
    درود دوست عزیز ...
    با کسب اجازه از استادم ، امید عزیز ...
    شما تمام بحث هایی که شد رو با هم قاطی کردید ! تمام دوستان سعی کردن به شما بگن که کلا اصطلاحی که به کار بردید ، وجود نداره و غلط هست !! از نظر تئوری هم ثابت کردند . و مردم هم که به خاطر نداشتن اطلاعات یه چیزی میپرونن ... گام بالا !! -۲ !!!
    به زبان ساده میگم ، با مثال :
    مثلا شما محسن چاوشی و ابی رو نظر بگیرید . مثلا آهنگ بدبین ابی رو در نظر بگیرید . اگر اشتباه نکنم ، این آهنگ در گام ر مینور هست و با همین آکورد شروع میشه . حالا آهنگ خواب بعد از ظهر محسن چاوشی رو در نظر بگیرید . ( اگر نشنیدین این آهنگ ها رو ، حتما دانلود و گوش کنید تا کاملا متوجه منظورم بشید ) اون هم در گام ر مینور هست و با همین آکورد شروع میشه .
    در قسمت ( اصطلاحا ) اوج کار محسن چاوشی ، در همون اکتاوی که اول میخونه ادامه میده و تغییری در اکتاو ایجاد نمیکنه ! بیشتر در بازی با کلمات و نوع بیانش تغییر میده . دلیلش میتونه دو تا چیز باشه :
    ۱ - قدرت صداش در همون اکتاو بیشتره و درست تر و راحت تر نت ها رو اجرا میکنه ...
    ۲ - صداش توانایی رفتن به اکتاو بالاتر رو نداره و نمیتونه اون نت ها رو در اکتاو بالاتر ، خوب اجرا کنه ...
    اما آهنگ بدبین ابی ، اول روی یک اکتاو خیلی کوک با صدا اجرا میکنه و در پارت بعد ، اکتاو رو بالاتر میبره تا هیجان بیشتری به موزیک بده . دلایلش هم دقیقا همونایی که بالاتر گفتم هستش ...
    اما با این تفاوت که قدرت صداها متفاوته . یکی نمیتونه اکتاو صداش رو عوض کنه و یکی میتونه ...
    نتیجه گیری میشه این که شما با توجه به قدرت صدای خودت و اینکه تا کجا میتونی سالم و خوب اجرا کنی و به حنجرت لطمه نزنی ، میتونی اکتاو صدات رو تغییر بدی ( اصطلاحا بالا پایین کنی ) تاکید میکنم تا جایی که به حنجرت آسیبی نرسونی ...
    اون دوستمون هم که گفتن -۲ !! دچار اشتباه از سمت یک آدم نا بلد شدن . مثلا یک نفر با کیبورد یک موزیک زده روی آکورد لامینور . دوستمون شروع کرده به خوندن و نتونسته خوب اجرا کنه . نوازنده کیبورد ، توسط ترنسپوز ، دو نیم پرده موزیک رو پایین آورده ، یعنی لا مینور شده سل مینور و گفته منفی دو خوب میخونی . حالا اگه آکورد پایه سی مینور باشه ، با ترنسپوز منفی دو میشه همون لامینور که دوستمون گفتن خوب میخونی !! در حالی که روی لامینور ایشون مشکل داشتن ...
    امیدوارم تونسته باشم خوب توضیح بدم و حرفایی که زدم ، به دردتون بخوره ...
    موفق باشید ...

Sent from my ASUS FonePad 7 using tapatalk

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  10. Student2014

Student2014 عضو سایت

امتیازات:
    +40 / 0 / -0
    من تمام مطالبی که چه تو این تاپیک و چه توی 2 ، 3 تا پست آخر تاپیک چگونه گام یک موسیقی را پیدا کنم
    گفته شد رو الان ریختم تو میکسر مغزم دارم حلاجی میکنم و کم کم داره زوایای تیره اش برام روشن میشه دی:

تشکر از شما و سایر رفقا بابت توضیحات خوب و مفصلشون

---

الان قضیه گام رو کامل گرفتم چی شد. علامت سوالم همون سوالیه که توی تاپیکی که در سطر بالا لینکش روگذاشتم از یکی از دوستان پرسیدم و ایشون هم خیلی خوب پاسخ دادن ولی احساس میکنم هنوز نتونستم منظور سوالم رو برسونم

**البته شاید پاسخم رو توی این تاپیک ها دادین و من باید کمی روشون فکر کنم و تجزیه تحلیلشون کنم واسه خودم تا قضیه کاملا روشن بشه برام**

به هر حال تشکر بسیار زیاد از همه که راهنمایی هاشون خیلی به دردم خورده

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. گام پایین صدا

,
  2. پایین ترین گام در خوانندگی

,
  3. آهنگ گامبالا گامبالا

,
  4. گام به گام پایین