گامهای دیگر

شروع موضوع توسط Ramtin Shabanian ‏22/4/10 در انجمن گام در موسیقی

تاپیک گامهای دیگر تالار گام در موسیقی در persian-music.org.

1. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,095 / 3 / -3
    سلام خدمت دوستای خودم.تو این موضوع میخوام مطلبی بیان کنم که احساس کردم جاش توی این سایت خوب خالیه.همین طور که از موضوع معلومه میخوام راجب گامهایی صحبت کنم که تا الان کمتر روشون کار شده با این حال که اهنگهایی که روی این گامها ساخته میشن خیلی فضای جالبی دارن ولی ما کمتر تابه حال رو این گامها اهنگ ساختیم

توی این بخش میشه خیلی گامها رو نام برد مثل گامهای طبیعی مصنوعی گامهای سبک جدید مثل بلوز جز و... ولی من در این جا به توضیح گامهای کلیسا میپردازم اگه استقبال دوستان خوب بود بنا به درخواست خودتون راجب گامهای دیگه هم صحبت میکنیم. گامهای کلیسا:دوست دارم اول راجب دلیل نام گذاری این گامها به نام کلیسا براتون بگم.این گامها قدمتی بیشتر از گامهای کلاسیک مینور و ماژور دارند و علت این نام گذاری اونها اینه که اولین اوازهای مذهبی که به اوازهای گریگوریانی معروف هستند روی این گامها ساخته شده.من با 7 تا از این گامها اشنایی دارم که فکر نمیکنم بیشتر از 7تا هم باشن.1-گام یونین (ionian) این گام درست مثل گام ماژور خدمون هست و الگوی اون از نت دو مثل دو ماژور است.2-گام دورین (dorian) اگه درجه نت ششم گام مینور طبیعی رو نیم پرده کم کنیم به این گام رسیده ایم یا به عبارت دیگه اگه روی پیـــانو از نت ر تا ر بعدی رو با شستیهای سفید بزنیم گام دورین نواخته ایم.3-گام فریژین (phrygian) اگه درجه دوم گام مینور طبیعی رو نیم پرده کم کنیم به این گام میرسیم که خیلی نزدیک به گام شور در موسیقی ایرانی است.اگه نتهای می تا می رو با شستیهای سفید بزنیم به این گام رسیدیم. 4-گام لیدین (lydian) اگه نت چهارم گام ماژور خدمونو نیم پرده زیاد کنیم به این گام میرسیم یا اگه نتهای فا تا فا رو بزنیم در حقیقت یه گام لیدین نواخته ایم. 5-گام میکسو لیدین (mixlydian) اگه نت هفتم گام ماژور رو نیم پرده کم کنیم به این گام رسیدیم که الگوی اون دقیقا مثل الگوی نتهای سل تا سل بعدی است. 7-گام اولین (aeolian) الگوی این گام مثل گام مینور طبیعی خدمون است. 7-گام سوپر لو کرین (superlocrian) این گام با این الگو از هر نتی ساخته میشه 0.5 1 0.5 1 1 1 1 که هیچ تشابهی با گامهای کلاسیک نداره.امیدوارم که این مطلب به کار دوستان اومده باشه اگه راجب گامهای دیگه هم خواستین تو همین پست بیان کنید.
    من این مطالب رو از کتاب اکور شناسی و گامهای موسیقس تالیف شهرام خوش صفت یاد گرفتم.

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏24/4/10
    • آموزنده آموزنده x 1
  2. inferno

inferno مدیر تالار / مترجم تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +447 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    گام جاز لطفا:smile (38):

3. fereshteh

fereshteh عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +29 / 0 / -0
    نرم افزار:
    nuendo, sonar
    با تشکر از دوست عزیز rash به خاطر نکته مفیدشون در تکمیل گفته ایشون بهتره بدونیم اگرچه این اسامی که در بالا میبینید یعنی یونین ، دورین ،فریژین و ... الگوی گام مانند دارند و میتونند به عنوان نوعی کلید مرکزی با مشخصه های جدید مورد استفاده قرار بگیرن اما نمی تونیم اونها رو گام خطاب کنیم چون گام یه چیزه و مشخصات خاص خودشو داره بنابراین اصطلاحا باید بگیم مود ، یعنی مود یونین ، مود دورین و ...

4. امیرحسین به نژاد

امیرحسین به نژاد تیم مدیریت مدیر کل

شغل :
    آهنگساز، تنظیم کننده، رهبر ارکستر و مدرس موسیقی
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
  5. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,095 / 3 / -3
    و اما گامهای جز اول در مورد این سبک موسیقی یه توضیح مختصری میدم. من که تاحالا نتونستم واژه ای که بتونه درست این سبک موسیقی رو تعریف کنه پیدا کنم این سبک از موسیقی از اوایل سال 1900 میلادی رونق گرفت و مهد آن نیواورلئان بود.در موسیقی جز بداها نوازی و خلاقیت حرف اول رو میزنه و از آزاد ترین سبکهای موسیقی است و به جرئت این حرف میزنم که این سبک موسیقی گسترده ترین سبکی است که بشر تا به حال با ان کار کرده.بیش از 50 سبک موسیقی مدرن از جز مشتق میشه.و حالا به معرفی گامهای جز می پردازم. 1-گام لیدین با هفتم کاسته (lydian flat 7) الگوی این گام با این شکل است: 1 1 1 0.5 1 0.5 1 از راست بخوانید (منظورم از این اعداد قاصله بین درجه نتها است مثلا یک پرده یا نیم پرده) 2-گام دومینانت هفتم (dom 7th) این گام بر اساس اکور دومینانت هفتم ایجاد میشه الگو آن این چنین است 1 1 0.5 1 1 0.5 نتیجه میگیریم که این گام گام ماژوری است که هفتم اون نیم پرده کم شده. 2-گام دومینانتت هفتم با نهم کوچک (c7th b9) این گام اکتاتنیک است و الگوی آن این چنین: 0.5 1 1 0.5 0.5 1 0.5 4-گام کاسته هفتم این گام بر اساس اکور X dim 7th است و از پر کاربرد ترین گامهای جز است: 1 0.5 1 0.5 1 0.5 1 این مختصری از گامهای جز بود و همان طور که دیدید تعداد گامهای جز مثل اکرها بسیار زیاد است. اگه دوست داشتین بگین تا براتون راجب گامهای mix سبک جز بگم.

6. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,095 / 3 / -3
    از دوست عزیزم fereshteh تشکر میکنم حق با ایشونه بهتره که این گامها رو با اسم مد بخونیم

7. mohamadkaro

mohamadkaro عضو سایت

امتیازات:
    +76 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, logic, protools

مرسی داداش...نیکی و پرسش؟؟؟؟هرچی بیشتر بگین اطلاعات همه بالا میره...هر چی راجع به گام ها و انواع آنها می دونید قرار بدید .....من که دوست داشتم....:smile (61):

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. گام یونین

,
  2. موسیقی فریژین

,
  3. گام دورین موسیقی ایرانی