آخرین ارسال‌ها

کنکور موسیقی

سلام من دانش آموز سال دهم تجربی هستم.... خیلی به موسیقی علاقه دارم و الان حدود 4 سال خرده ای هست که پیانو کار میکنم.... تا الان هم اساتید خیلی خوبی داشتم و با همه مشکلات میتونم با برنامه ریزی خودمو برای کنکور موسیقی سال 1401 اماده کنم... من واقعا موسیقی رو تنها چیزی میدونم که میتونه من رو در زمینه شغلی شاد نگه داره ینی شغلی باشه که از انجام هر لحظش لذت ببرم.... اما با ورود به این سایت و حالا تحقیق در مورد اینکه چطور باید راهمو در موسیقی ادامه بدم یکم گیج شدم.... احساس میکنم شاید رشته موسیقی توی ایران خیلی جای پیشرفتی نداشته باشه و و در کل اینده ی شغلی مناسبی برام نداشته باشه.... میترسم از الان بشینم سه سال تلاش کنم، هم دروس تجربی و هم دروس موسیقی رو با هزار سختی ادامه بدم و حالا به هر طریقی بتونم دانشگاه دلخواهم قبول شم (قصد دارم برای قبولی در رشته نوازندگی پيانو دانشگاه هنر تهران، میدونم خیلی سخته، کنکور بدم) اما اخرش که حالا معلوم نیست بشه یا نه، بعد از فارغ التحصیلی حس کنم که کار بیهوده ای انجام دادم و برای رسیدن به سطح مطلوب در نوازندگی، لزوما دانشگاه تنها راه نبوده و من میتونستم رشته ای با آینده شغلی بهتری رو بخونم و در کنارش به علاقم که موسیقی هست بپردازم(اخه پدر و مادرم فکر میکنند که این کار بیشتر بهم کمک میکنه ولی برای موسیقی خوندن هم مانعم نمیشن اما در کل فکر میکنن پزشکی خوندن بیشتر به نفعمه پس بنابراین من همین الان باید تصمیممو بگیرم که باید چکار کنم...)... حالا با همه اینا واقعا از کسایی که در این زمینه تجربه ای دارن خواهش میکنم که راهنماییم کنن و بهم بگن عاقلانه ترین کار که هم موجب داشتن یک شغل خوب و ادامه دادن علاقم(علاقه ی واقعیم) میشه چیه..؟

10/11/17
187
سلام من دانش آموز سال دهم تجربی هستم.... خیلی به موسیقی علاقه دارم و الان حدود 4 سال خرده ای هست که پیانو کار میکنم.... تا الان هم اساتید خیلی خوبی داشتم و با همه مشکلات میتونم با برنامه ریزی خودمو برای کنکور موسیقی سال 1401 اماده کنم... من واقعا موسیقی رو تنها چیزی میدونم که میتونه من رو در زمینه شغلی شاد نگه داره ینی شغلی باشه که از انجام هر لحظش لذت ببرم.... اما با ورود به این سایت و حالا تحقیق در مورد اینکه چطور باید راهمو در موسیقی ادامه بدم یکم گیج شدم.... احساس میکنم شاید رشته موسیقی توی ایران خیلی جای پیشرفتی نداشته باشه و و در کل اینده ی شغلی مناسبی برام نداشته باشه.... میترسم از الان بشینم سه سال تلاش کنم، هم دروس تجربی و هم دروس موسیقی رو با هزار سختی ادامه بدم و حالا به هر طریقی بتونم دانشگاه دلخواهم قبول شم (قصد دارم برای قبولی در رشته نوازندگی پيانو دانشگاه هنر تهران، میدونم خیلی سخته، کنکور بدم) اما اخرش که حالا معلوم نیست بشه یا نه، بعد از فارغ التحصیلی حس کنم که کار بیهوده ای انجام دادم و برای رسیدن به سطح مطلوب در نوازندگی، لزوما دانشگاه تنها راه نبوده و من میتونستم رشته ای با آینده شغلی بهتری رو بخونم و در کنارش به علاقم که موسیقی هست بپردازم(اخه پدر و مادرم فکر میکنند که این کار بیشتر بهم کمک میکنه ولی برای موسیقی خوندن هم مانعم نمیشن اما در کل فکر میکنن پزشکی خوندن بیشتر به نفعمه پس بنابراین من همین الان باید تصمیممو بگیرم که باید چکار کنم...)... حالا با همه اینا واقعا از کسایی که در این زمینه تجربه ای دارن خواهش میکنم که راهنماییم کنن و بهم بگن عاقلانه ترین کار که هم موجب داشتن یک شغل خوب و ادامه دادن علاقم(علاقه ی واقعیم) میشه چیه..؟
مهم‌ اینه که تو چی فکر می کنی
این‌ که بقیه چی فکر می کنن‌ مهم نیس

samandar

عضو سایت
23/3/11
772
ایران
هیچ موقع در جمهوری اسلامی به موسیقی به عنوان یک شغل نگاه نکن بلکه تفریحی کار کن و یا یک شغل اصلی داشته باش و در کنارش به عنوان شغل دوم بهش نگاه کن....تجربه فراتر از نظر دوستان جوانتره که بهت میگند به حرف دیگران گوش نکن..اگه در خارج بودی قضیه فرق می کرد ولی در ایرانی.

kavir_0361

عضو سایت
13/12/11
325
تهران
بستگی داره دنیارو چجوری ببینی و شخصیتت چجوری هست ایا زندگی بی دغدغه و آروم و خیال راحت میخوای یا یه زندگی پر از دست انداز و مبهم .که از سوالت معلومه که نگران اینده ای و زندگی آرومی میخوای داشته باشی .موسیقی شغل نیست. عشقه برای عشقم به کسی پول نمیدن بلکه این خوده ادمه که برای عشقش خرج میکنه.مثل اینکه من یکیو دوست داشته باشم بعد با خودم بگم این برای من منفعتی داره یا نه. خوب این دیگه عاشقی نیست کاسبیه. خودمو برات مثال میزنم من همیشه به این فکر کردم که من چه کاری بکنم پولی در بیارم خرج موسیقی کنم نه اینکه موسیقی ببینم برای من چه منفعتی میاره. برای همینم از همه دوستای هم دوره ام که رفتن دنبال زندگی معمولی سطح مالی م پایینتره. به قول شاعر هنر تختخوابش مقوا بوَد
پس وقتی هدف کاسبیه خیلی راههای پر درامد تر و راحت تر هست برا موفقیت مالی چرا با موسیقی که خیلی درصد موفقیت مالی توش پایینه بخوای ریسک کنی.

10/4/10
272
تو این مملکت چه درس بخونی چه نخونی فرقی نمیکنه.من سال 91 فارغ التحصیل شدم ولی هنوز نرفتم مدرک لیسانسم رو بگیرم. تو شغلمم فعلا مدرک نخواستند.

سلام
ببین منم 6 ماهه دارم تو این زمینه بررسی می کنم. من خودم یازدهم و رشتم ریاضیه.
این که تو بخوای موسیقی بخونی دو تا مسیر رو باید طی کنی. یکی کنکور هنره یکی آزمون عملیه.
واسه کنکور هنر اگه از الان شروع کنی وقت داری زیادم داری. یعنی این رتبه های برتر که خودشون رو نابود کردن از مهر سال کنکور شروع کردن. منابع زیاده. یه چند تا دایره المعارفم می گیری و میخونی. سخته ولی چون مباحث شیرینن حله. حفظیه فهمیدنی نیس.
تو باید کنکور رتبه ی زیر 50 بیاری که تو آزمون عملی کمکت کنه.
میریم تو فاز آزمون عملی. تو مورد من چند تا حقیقت تلخ وجود داشت.
1- من از کلاس چهارم کلاس پیانو میرم میل خودمم بود یعنی هیچ کس تو خانواده اصرار نداشت ولی حمایت می کردن. اگر معلمت ندونسته باشه که تو میخوای حرفه ای کار کنی یه چی مثل من میشی. من مثلا داشتم به طور کلاسیک پیانو رو یاد می گرفتم ولی هیچ کدوم از دینامیک ها و علائم و غیره رو رعایت نمی کردم و پوزیشن دستم افتضاح بود و جلو پیانو قوز می کردم.
نمی خوام بگم که الان دارم از یه چیزی نزدیک زیر صفر شروع می کنم چون به هر حال دستم تنده ولی خب الان هیچ آهنگی بلد نیستم که اصولی بزنم و از ریتم نیفتم...
2-پیانیست مث ریگ ریخته. یعنی الان اگر کسی سازی بلد باشه اون پیانوهه. اکثرا مادر پدر براشون برنامه داشتن و جدا از مهارت میبینی از 7 سالگی دارن پیانو میزنن. تو خودتم بکشی بهترینو بر می دارن
3- من یه پشتیبان ویژه از قلمچی گرفتم که نوازندگی ساز های ایرانی دانشگاه تهران قبول شده بود به من امید می داد که میشه. ولی خودش یه سازیو بلد بود که کمتر کسی میزد. یه ساز محلیه استان خودش. یکی از گزینه های من این بود که برم یک ساز بادی برنجی یا چوبی انتخاب کنم که یه ذره درصد شانسم بره بالا. این که آرشه ای جزو گزینه ها نبود به این دلیله که تو تا قلقش دستت بیاد چند سال طول میکشه! بعد چیزی که منو از آخرین شانسم هم منصرف کرد این بود که ساز های بادی هم تقریبا همینطورن. تو قراره توش فوت کنی! ساده ترین ساز برای شروع همون پیانوهه! تازه سازه بادی سازدهنی نیس که بگی توجیب جا میشه! باید جزو ساز های ارکستر سنفنیک باشه که حالا برو بخر و کلاس پیدا کن.
4- کلا هم 10 نفر می خوان. یه آمار خبر آنلاین داد درباره ی اینکه 70 درصد دانشجویای دندون پزشکی سهمیه بودن! حالا تو فرض کن از این 10 نفر چند تا سهمیه ی رزمنده میگیرن، چند تاسهمیه ی مناطق محروم. بعد کسایی که از تو آزمون می گیرن هم هنرجو های خودشون رو انتخاب می کنن. تو دیگه باید نابغه ی موسیقی باشی که قبولت کنن.
5- من گروه آزمایشیمو از ریاضی به هنر(گرافیک یازدهم) تغییر دادم که الان انصراف دادم. کاشف به عمل اومد که پشتیبان من خودش کنکور هنر قبول نشده با این که دیپلم گرافیک داره و داره دانشگاه زبان میخونه. در مورد رتبت نمی خوام نا امیدت کنم ولی صرفا این وسط خواستم بگم که چیزی که من این میون یاد گرفتم اینه که همه می خوان پول بگیرن. من بابت این چیزایی که بهت گفتم بیشتر از 1 میلیون خرج کردم. بابت همین چیزای ساده
6- تو دانشگاه ظاهرا چیزی بهت یاد نمی دن. یعنی پزشکی رو تو باید دانشگاه بری اونم دانشگاه خوب ولی موسیقیو امثالشو می تونی بیرون یاد بگیری و بایدم بیرون یاد بگیری. اینطور به نظر میاد که اساتید محترم فقط منبع معرفی می کنن و بیرون مستر کلاس میزارن. البته اینا که گفتم نقل قوله خودم دیپلمم ندارم:)
7- تو فارغ التحصیل هم که شدی بعد چی. هر چند چیزی راجع بیکاری فارغ التحصیلای رشته ی موسیقی جایی ننوشته ولی تو نگاه کن ببین اینایی که دارن در این زمینه کار می کنن اصلا تحصیلات دانشگاهی دارن یا نه. البته تو آموزش ریخته. من خودم تو محلممون 500 تا آموزشگاه موسیقی ریخته.
حواستو جمع کن. تو بین پزشکیو موسیقی گیر نیفتادی. تو تکلیفتو با خودت مشخص کن. الان همین دیروز تو شبکه ی امید یه دختری رو نشون داد که که هنوز دبیرستان نرفته بود ولی تو خوش نویسی به استادی رسیده بود. گفتن که می خوای چه رشته ای می خوای بری؟ گفت تجربی! الان تو ذهن همه خوندن هنر در کناره حرفه. در کنار شغل. من بسیار عذر می خوام خیلی ببخشید ولی به این می گن حرف مفت. گفت می خوام خانم دکتر بشم ولی در کنارش حرفه ای ادامه بدم چون هنر باید در کنار باشه. تو گه بخوای پزشکی بخونی وقت نمی کنی کنارش خوشنویسی رو حرفه ای ادامه بدی!
الان از مردم میپرسی می خوای چیکاره بشی. میگه بین معماریو جراح مغز و اعصاب گیر افتادم!
ببین من همسن توام و از لحاظ عقلی تو یه رده هستیم. در رابطه با مساله ی علاقه یا پول من اگه بهت بگم علاقه رو انتخاب کن یه سری می گن که تو اول نون در بیاری که فکر بستنی شکلاتی باشی. ولی الان همون شغل نون درآر هم نیس. الان کلی آدم می بینی که نیم قرن از عمرشون گذشته و تازه می خوان شروع کنن. همین ایده ی علاقه و هنر در کنار شغل رو در پیش گرفتن و به حرف مامان باباشون گوش دادن ولی الان همون یه ذره پس اندازشون بی ارزش شده. آدم ته تهش بگه که من خوشحال بودم. من بی تعارف بگ کمتر کسی رو دیدم ریاضی فیزیکش به خوبیه من باشه و به نظر میاد که کمم درس بخونم بازم می تونم نتیجه ی خیلی بهتری نسبت به بقیه که خودشون نابود می کنن بدست بیارم. ولی به رشته های مهندسی علاقه ای ندارم. یعنی این درک ریاضیه من هیچ جای دیگه به درد نمی خوره؟
آیا من کشیدم کنار؟ نه. به هیچ وجه. می خوام کنکور زبان بدم (زبانم خوبه) و موسیقیرو سفت بچسبم. کف کفه رویام اینه که یه باند داشته باشم خیریه ها رایگان بزنیم. آدم به موسیقیو دوست داشته باشه بقیش چه اهمیتی داره؟ دوست دارم در زمینه ی موسیقی فعالیت کنم و اینم یه نوع فعالیته.
نگران نظر خانوادتم نباش. نمیگم شورش کن. من خودم به مدت 3 سال تا همین دیروز با این مساله درگیر بودم. خانواده می گفت یا جراح قلب یا وکیل که چقدر هم اینا بهم شبیهنو چقدر به رشته ی ریاضی ربط دارن. الان اوضاع آرومه. میشه 1000 تا مثال زد ازونایی که حرف مامی ددیرو گوش دادن بعد 8 سال هم رشتشونو عوض کردن.
ببخشید طولانی شد. خواستم واقعا کمک کنم. فک کن می خوای چیکار کنی حداقل از در به دری در میای. ریلکس هم باش. همه چی ردیفه. در آخر کسی که 50 ساله موسیقی کار می کنه با کسی که 40 ساله تو این کاره فرقی نمی کنه.

صفحه ما در اینستاگرام

بالا