کم و زیاد شدن صدا بعد از اکسپورت کامل پروژه

شروع موضوع توسط shepeskof ‏27/12/11 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک کم و زیاد شدن صدا بعد از اکسپورت کامل پروژه تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. shepeskof

shepeskof عضو سایت

امتیازات:
    +22 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    دوستان چرا بعضی اوقات این اتفاق برام می افته!! یعنی من میکس میکنم! مستر هم میکنم! کار که تموم شد! خب تموم شده دیگه! توی پروژه گوش میکنم!(Cubase) همه چی ok هستش اما وقتی میام کارو از یک پلیر شروع به گوش دادن میکنم! احساس میکنم! کار کمو زیاد میشه صداش یه کم در بعضی جاها!!!

آیا این خاصیت لیمیتر ماکسیمایزر که میخواد جلوی دیسورتی کارو بگیره!؟ آخه من که درست میکس میکنم!!

در یه مبحث دیگه هم گفتم! که حتی توی مرحله مسترم! چراغ atten از 3 رد نمیشه! اصلا به 3 نمیرسه که رد شه!!! ترشهولدمم! روی 5 یا 6 هستش!!!

پس! اگه لول کشیم درسته! مستر هم به مراتب درست انجام بشه! چی هست که باس لیمیت شه!؟

این مشکل بعضی وقت ها تو نقاط اوج موزیک!! یا مثلا اول وکال در هنگام شروع شدن اتفاق میافته!!!

2. Omid Molavi

Omid Molavi مدیر تالار آهنگسازی و استودیوها تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    استودیو پاییز
    امتیازات:
    +547 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, logic, sonar
    دوست عزیز ...شک نکنید که میکس شما مشکل داره ...و در ضمن مسترینگ هم همینطور ...زمانی که صدا کم میشه یعنی اولاً لودنس شما بالاست و تو اون نقطه ها به مرگ نزدیک میشه ...عجیبه که از -3 عبور میگید نمیکنه....اما برای اینکه من و دوستان کمک کنیم شما رو...پیشنهاد میکنم.. به انداره 10 ثانیه از کارتونو لطفاً بزارید گوش کنیم ...

3. shepeskof

shepeskof عضو سایت

امتیازات:
    +22 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    همون کاره! که واستون لینکش رو گزاشتم! اما یه سری تغییرات دادم توش!!! فقط مراحل مستر بهش اضافه شده!! بعدش اینی که میگید عجیبه! رو من مجددا چک کردم! و از 3 بیشتر نمیشه!

حقیقتش! چون پروژه ی ارنج و آهنگ سازی مال من نیست! و فقط میکسش رو به من دادن! و خودم به گفته های شما در پست های قبل ایمان دارم راجب مشکل های زیاد و بزرگ در ارنج!! رو همین حساب از اینکه موزیک رو بزارم! زیاد واسم خوش آیند نیست چون اصلا با این پروژه روابط نزدم! رو همین حساب لینکش رو براتون پیام خصوصی میکنم! نظرتون رو در همین پست بدید که دوستان دیگه هم استفاده کنن!!!

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  4. Omid Molavi

شغل :
    استودیو پاییز
    امتیازات:
    +547 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, logic, sonar
    من اصلاً یادم نبود اون کار قبلی شما بوده ...الان متوجه شدم...یادم افتاد که تو پست قبلی بود...بله

خواهش میکنم...با کمال میل ...

5. Omid Molavi

شغل :
    استودیو پاییز
    امتیازات:
    +547 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, logic, sonar
    خوب من کارو گوش کردم ...

ببیید مسترینگ مشکل داشت و اصلاً لیمیت نشده بود...اتک ها دارن میزنن از لول 0 بیرون... میتونید یه paz analyzer باز کنید و تو پروژه خالی mp3 رو بیارید تا متوجه بشید .
    من نمیدونم از چه مکسیمایزری استفاده کردید؟ نکنه تو لاین مستر EQ خود cubase رو استفاده کرده باشی؟ همون EQ اصلی بقل پترن پلاگین ها ؟
    و اینکه یه دقت کن ببین تو میکسر لاین مستر pan نشده باشه ...اگر 1% هم دستت خورده باشه به pan باز این مشکل بوجود میاد.

multiband compress هم نشده.... فرکانس ها اتک دارن ... اون قدرت تو 4 رنج فرکانس ها دیده نمیشه...و کیک هم کلاً محو هست تو کار و بیس هم همینطور....high pass مناسب نبوده ظاهراً.... زیر 30 هرتز رو با شیب تند ببندید تو این کار...فرکانس های 63 hz رو که کیک هست تقویت کنید.

یه لیستی از منوی مسترینگ به ترتیبی که چیدید رو بزارین ...و من مطمئن هستم مشکلات تو همین جاست.

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  6. shepeskof

shepeskof عضو سایت

امتیازات:
    +22 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    این عکس چیدمان پلاگین ها تو مستر کانال رو نشون میده!!!

http://up4.iranblog.com/images/t1nehtjifdkrmic4ohfq.jpg

این عکس هم خود پلاگین های استفاده شده برای مستر رو نشون میده! با تنظیم هاشون!!! از نقطه اوج عکس گرفتم! که لول atten معلوم باشه! بعدش اینکه! میگید مولتی بند نشده! ماکسمایزر خودش مولتی بند نمی کنه مگه!؟ بعدش اینکه! من منظور شما رو از اتک متوجه نمیشم! بعدش اینکه اصلا لیمیت نشده بود!؟؟؟ پس ماکسیمایزر واسم درست تفهیم نشده!! لطفا توضیح بدین! چون من تعاریفی که از ماکسیمایزر داشتم همین بود! که لیمیت! مولتی بند کمپرس! و پاور دادن و جلوگیری از distort شدن می کنه!

http://up4.iranblog.com/images/xqsusas6hg0zdabus43.jpg

7. Omid Molavi

شغل :
    استودیو پاییز
    امتیازات:
    +547 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, logic, sonar
    سلام

الان تو این عکس همه مشکلات مشخص شد...

یکی یکی میگم:

1- تو linf EQ ویوز شما low pass رو درست انجام دادید یعنی 16KHZ رو درست کات کردید ...اما ! اما !! high pass رو نه ... شما اومدین فرکانس های تقریبا 64 رو به بعد کات کردید...درسته که تو نوشته EQ نوشته شده 43 HZ اما شما گول اون نوشته رو نخورید.. و اینکه الان فرکانسهای بم چیده شده و کیک وفرکانسهای 50hz بریده شدن تو کار........
    اونو تا 25 بکشید جلو..
    هدف از low pass و high pass اینه که فرکانسهایی که گوش رو آزار میدن و از آستانه شنوایی انسان فراتر هستند به گوش نرسند...نه این که به موزیک آسیب برسه.

2-مولتی بند کامپرس شما تو L3 رو حالت Defult هست ! شما هیچ حرکتی روی کامپرس نکردید .. بلکه فرکانسها رو تو مید فرکانس به سمت low فرکانس چیدید...و قدرتشونو از دست دادن....باید درست کمپرس بشن و کم !

3-این موزیک نیاز به ایمیج آنچنان نداره ...همیشه که نباید 100% ایمیج کرد تو مسترینگ....اگر دوست خوبم امید محبی عزیز تو آموزش مسترینگ توضیح دادند ...منظورشون این نبود که حتما باید ایمیج کنید...ایمیج زمانی میکنند که تعداد ساز ها زیادن...و تو میکس پنینگ نبوده.... تازه اون مقدا ایمیج هم واسه این موزیک خالی ...زیاده...خیلی محسوس ایمیج میکردین...چون تو ایمیج وکال میمونه وسط و بقیه باز میشن ...و ایراد های وکال بیشتر مشخص میشه ....باید با دقت استریو ایمیج کنید..خیلی با دقت و در صورت نیاز.
    4-تو اون ریورب تو اوزون 5 شما این قابلیت رو دارید که ریورب رو تو فرکانسهایی که مورد نیاز هست بدید... مثلاً تو این موزیک اکولایزر ریورب نباید به سمت فرکانسهای کیک و بیس بره...پس باید کات بشه تا حدود 150 هرتز . low ریوربو کم کنید در واقع.

5- میزان ریورب 15% !!!!!!!!!! :smile (50): نه نه نه......باید ریورب نامحسوس باشه ..اونو سولو کنین..و ولوم اسپیکرو بکشین بالا....حالا در حدید ریورب بدین که ریورب از دور شنیده بشه و نامحسوس....انگار موزیک داره تو یه سالن 40 متری اجرا میشه و از دور یه کم فید بک ساز ها میاد ....متوجه منظورم شدید؟

6- پروژه شما الان تو عکس در حال میکس هست ! نه ...اول پروژه رو با میکس نهایی رندر بگیرید ...48KHZ 24 bit و سپس ببیرن تو یه پروژه جدید ....اونجا مسترینگ کنید ....سی پی یو شما نمیتونه پروسس رو طوری انجام بده که هم خوب بشنوین و هم خوب میکس کنید.
    7- تو linber phase EQ ویوز کلید dit رو خاموش کنید.... چون شما قراره dit کنید در انتها..

فعلا ً اینا رو تو عکس دیدم....
    اگر نشد ... MP3 320 برام آپلود کنید(چون حجم wave زیاد میشه ) ...از موزیک بدون اینکه هیچ حرکتی تو مسترینگ بکنید تا من یه نمونه از کارتونو مستر کنم ... تا بتونم کمکتون کنم تا جایی که میتونم .......

8. shepeskof

shepeskof عضو سایت

امتیازات:
    +22 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    چشم! در اسرع وقت پیام خصوصی میکنم!

بعدش اینکه!

موقع میکس ولوم کارت صدا یا همون مستر ولومی که باهاش! صدای مونیتور ها رو کم و زیاد میکنیم! رو چند باشه خوبه!؟ من همیشه از نصف یکم بیشتر میکنم!

که هم موقع لول کشی! صدا هارو ضعیف نشنوم! و خیلی هم بلند نمیکنم! که لول پایین میکس کنم این نظر درسته!؟

و در مورد مولتی بند من درست متوجه نشدم! میشه! خودتون این قسمتو درست بهم یاد بدین!؟

9. m.vocals

m.vocals عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    سلام و خسته نباشید من یه مشکل تو میکس کردن دارم اگه راهنماییم بکنید مستر نهاییم بهم بگید ممنون میشم این کاره خودمه که این لینکشه
    http://sound-code.majiddownload.com/90-2/1380536580.mp3
    و می خوام مثله این بشه البته کار قبلیه کاره خودمه می خوام مثیه این کار بشه هیچ افکتیم ندارم اینم لینک کاره نمونه
    http://sound-code.majiddownload.com/90-2/1390713988.mp3
    اگه میشه راهنمایم بکنید و طریقه ی کار با افکت ها رو هم لطف کند بگید ممنون میشم

10. Omid Molavi

شغل :
    استودیو پاییز
    امتیازات:
    +547 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, logic, sonar
    در حین میکس ... معمولا متغییر کنید..گاهی زیاد کنید و گاهی کم ..بستگی داره دارین رو چی کار میکنین....هر جور راحت ترین ....اما سعی کنید با ولوم زیاد گوشتون رو خسته نکنید... اگر خسته شد گوشتون..رها کنین کارو ...برین استراحت کنید و به چیزهایی جز موسیقی فکر کنین...
    معمولاً من میکس رو بیشتر اوقات با 2/10 ولوم انجام میدم ... و کار که به انتها نزدیک میکنم ...با ولوم حدود 4/10 ام...گاهی هم 7/10 ام میکنم.
    باز این ولوم بستگی به کارت صدا و تنظیم پیچ گین پشت مانیتور داره... و حتی گین صدا در ویندوز 7 با ویندو xp هم فرق داره ... همچنین با mac
    ......................

مولتی بند کمپرسور ....تو مثلاً L3 ویوز .... در واقع 4 کمپرسور هست ...که هر کدام قابلیت سولو شدن و تک به تک کار کردن رو دارن تو فرکانسهایی که میتونید تعیین کنید ... شما فرکانس های تریبل ...میدرنج... mid-low ...و low رو تک به تک و کانال به کانل کمپرس و trim میکنید ...پس باید تک تک سولو کنید و هر رنجی رو در حد خودش و مورد نیاز کمپرس کنید و در انتها trim کنید ...level هارو..... که باید دقت زیادی داشته باشید

هر چقدر شما کمتر از کمپرس در مستر استفاده کنید ...یعنی میکس تمیزی داشتنید ...و صدا ها سر جاشون هستند... و درست EQ COMP شدن تو میکس و همچنین ولوم کشی درست بوده

11. shepeskof

shepeskof عضو سایت

امتیازات:
    +22 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    میشه خودتون مولتی بند کمپرسینگ و trim کردن درست رو توضیح بدین!؟

12. Saber_Hetfield

Saber_Hetfield عضو سایت

امتیازات:
    +13 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    میشه در آدوب آدیشن 3 موقع اکسپورت گرفتن کاری کنی که فایل نهایی اصلا دیسورت نشه؟

13. Omid Molavi

شغل :
    استودیو پاییز
    امتیازات:
    +547 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, logic, sonar
    دوست عزیزم
    شما با استفاده از limiter میتونید معین کنید که از یک حد خاص اتک ها چیده بشن ...و یا حذف بشن
    حالا این حد میتونه 0 db باشه یا -3db و یا هر عددی که زیر 0 شما معین میکنید.

مکسیمایزر هم نوعی لیمیتر هست با وجود عمل کمپرس با قابلیت ریلیز . و میتونه تو این امر بعتون کمک کنه
    .....
    در صورت دیگر از قابلیت نرمالایز میتونین استفاده کنید .. که بالاترین رنج شدت صوتی رو پیدا میکنه و تو رنجی که شما مشخص میکنید قرار میده به عنوان بیسترین شدت سیگنال. و برای دیستورت نشدن میتونین 0 رو تنظیم کنید. و یا مقادیری کمتر

بارگذاری...