کمک برای راه اندازی استودیو حرفه ای با 10000000 هزینه

شروع موضوع توسط LIEBERT ‏15/1/11 در انجمن گفتگوی عمومی درباره استودیوها

تاپیک کمک برای راه اندازی استودیو حرفه ای با 10000000 هزینه تالار گفتگوی عمومی درباره استودیوها در persian-music.org.

1. LIEBERT

LIEBERT عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, flstudio
    سلام.
    دوستان من میخام با 10-9 ملیون یه استودیو حرفه ای راه اندازی کنم به نظرتون میشه!!!!؟
    بعدم اینکه با این پول هم باید یه فضای مناسب بگیرم!!!البته میخام شما بگین فضاش چطور باشه بهتره!؟اینکه حتما باید وسط شهر باشه!؟
    بعدشم بحث مجوز و اینا چطوره!!؟باید حتما گرفت!؟
    در ضمن من یه سری چیزا هم دارم مثل:

1-کارت صدای fast track pro
    2-میکروفن behringer b1
    3-مانیتور seiwin
    4-2 ترا بایت vst
    5-یه میدی ساده

هزینه همه چی رو لطفا ذکر کنید!
    ممنون!!!منتظرم!

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏15/1/11
  2. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    بله میشه.
    اما نوع کار... حجم کار ... اینها مهم هستن که روی بودجه شما تاثیر گذارن.
    و همچنین اگه مکانی رو در اختیار ندارید و قصد اجاره دارید. هزینه های اجاره و خرج و مخارج رو اگه از مبلغتون کم کنید چیزی نمیمونه ( البته قیمتها مکان واقعا متغیره )
    و نکته مهم تر اینه که چقدر بین دوستان و همکارانتون اعتبار دارید. ؟ چقدر میتونید مشتری جذب کنید. ؟
    در آمدی خواهد داشت که بتونید از پس هزینه ها بربیائید ؟
    نتیجه گیری بنده :
    سیستمها باید مناسب تر با نوع فعالیت احتمالیتون بشن.
    هزینه ها و در آمدها باید اول محاسبه بشن.
    اینها مهم ترن

3. LIEBERT

LIEBERT عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    از لحاظ جذب مشتری من الان تا 1 سالمو پروژو واسه ساختن دارم!
    من تقریبا 10 ساله گیتار میزنمو تو موسیقی فوقالعاده دوستو رفیق دارم!
    من چون به دلیل مسائلی نتونستم مجوز بگیرم اجرا بگیرم سعی کردم از این راه وارد شم!
    تئوری موسیقیم خیلی خوبه و روی پیانو مسلطم!
    شما چقد پیشنهاد میکنید برای شروع!؟
    هزینهی ساخت هر کار معمولا بین چقدر تا چقدر!؟

4. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    خوب مواردی که فرمودین بخشی از مسئله رو حل میکنه.
    اما پیشنهاد من که براتون به نظر خودم اصولی تره.
    10 میلیون دارید ( بر فرض )
    اول مکان رو مشخص کنید و قیمت اجاره اون و تغییرات احتمالی مثل عایق کاری و آگوستیک و دکوراسیون رو جمع کرده و از مبلغ فوق کم کنید.
    ببینید در برآورد اولیه چقدر براتون باقی میمونه...
    و اینکه در شروع کار بعد از اجاره مکان و کارهای اولیه در کنار مبلغی که براتون مونده چقدر میتونید از مشتریهاتون ودیعه و پیش پرداخت دریافت کنید ؟
    این پیش پرداخت ها رو هم به مبلغ باقی مونده اضافه کنید و بعدش در مورد خرید سیستم تصمیم بگیرید.
    و اینکه محاسبه تقریبی بکنید مثلا ماهانه بعد از کسر مبالغ اجاره مکان و هزینه های دیگه چقدر میمونه که اگه بخواین بر فرض مابقی تجهیزات رو اعتباری و قسطی بخرید هر ماه خالص چفدر دارید که روش اون هم حساب کنید.
    بعد از همه اینها و تکمیل تجهیزات میشه درآمد ماهانه رو بعد از کسر هزینه های هر ماه مال خودتون بدونید. یا احتمالا خرج خرید سیستم کنید.
    کاری که هنوز برای من درآمد شخصی نداشته و همشون دوباره به عنوان سرمایه خرج استودیوی خودم میکنم.!

5. Shabahang

Shabahang عضو سایت

امتیازات:
    +107 / 1 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, protools, wavelab
    دوست عزیز این بازار این شکلی نیست ، همه اون دوست و رفیقای شما هم دوستانی دارند که استودیو دارند ....
    به حرفها زیاد توجه نکن ، امکاناتت رو زیاد کن و ثوی باش تا بتونی دخل و خرجت رو یکی کنی .... وگرنه مثل هزاران نفر دیگه یکی دو ماه استودیو میزنی و ول میکنی ...

6. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    البته ایشون هم حق دارند.
    خودم بارها دیدم خیلی از هنرجوهام فکر کردن من دارم پول پارو میکنم !! اومدن و همچین کاری کردن اما بعد از نهایتا 6 ماه محلشون یا جمع شده ! یا فقط واسه کارهای شخصی خودشونه.

7. LIEBERT

LIEBERT عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    خوب حد اقل هزینه واسه خرید تجهیزات چقدره؟!
    بعدشم من اگه یه جایی مث خونه داشته باشم خوبه ؟!حدود 80 متر!؟
    بعدشم اینکه عرف قیمت ساخت موزیک چقدره!؟
    مرسی از جوابتون!

8. Mobin Taffakh

Mobin Taffakh عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +90 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio
    خب اين كاملا بستگي داره كه چه تجهيزاتي بخواهيد خريد كنيد، اينها نظر منه :

به نظر من 700-800 بذاريد براي كارت صدا بيشتر از اين هزينه نكنيد، پيشنهاد من هم كارت هاي فوق العاده ي Focusrite هستند به خاطر كيفيت مطلوب و پريامپ هاي معروفشون.
    مايك هم كاملا بستگي به خودتون داره، نهايتا 700-800 تومن هم براي مايك كنار بذاريد، توي اين رنج Rode K2 به نظر انتخاب خوبي مياد يا اگه بيشتر مي خوايد هزينه كنيد Neumann 103 عاليه (وكال هاي آلبوم رمانتيك شهاب رمضان با اين مايك ركورد شده)
    مونيتور هم Yamaha HS50m برداريد، حدود 400 تومان، درسته ارزونه ولي شما آقاي محبي رو ببينين بعد از اين همه تجربه داره با اين مونيتور كاراشو ميكس و مستر ميكنه.
    براي MiDi هم 300-400 كنار بذاريد و مونيتور هدفون هم اگه مي خوايد باز 300-400 تومن.
    هدفون براي اتاق ضبط هم يه K99 AKG برداريد نهايتا 100 تومن.

اگه توي اين رنج بخواي تجهيزاتت رو انتخاب كني نهايتا 3 ميليون تومن ميشه تجهيزاتت.

موفق باشي.

9. Hossein Rezaei

Hossein Rezaei تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +476 / 0 / -1
    نرم افزار:
    ableton, logic
    akg k99 هدفون باز هست و نشتی صدای زیادی داره و برای اتاق رکورد اصلا توصیه نمیشه . !
    برای اتاق ضبط بهتره که از هدفون های close استفاده بشه .

10. Mobin Taffakh

Mobin Taffakh عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +90 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio
    نيمه باز (Semi-open) هست حسين جان. akg k99 review
    البته كه اگه كاملا بسته باشه كه خيلي بهتره.

11. haniyeh

haniyeh عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    contact , contact , contact
    از لحاظ مشتری باید فقط به رابطه فکر کنی چون میخوای در این مارکت فعالیت کنی بهتره که حتی با دشمنت هم دوست باشی .
    تا بتونی مشتریهای زیادی داشته باشی. اگر رابطه ها رو پایدارکنی دوستانتون میتونند شما رو به هم دیگه لینک بدهند و یک مجموعه مشتری داشته باشید.
    در مورد سواد هم نمیتونم چیزی بگم چون شما رو نمیشناسم. ولی به نظر من همیشه لازمه که یک اهنگساز حرفه ای در کنار ادم باشه.
    به نظر من به جای اکوستیک کردن استودیو و خرید تجهیزات اضافه یک استودیو کوچک ولی با وسایل جمع و جور داشته باش.
    چون بودجه هم محدود هست از خرید وسایلی که واقعا نیازی نداری ( مثل میکسر ، رکوردر و کنترلر ... ) خودداری کن.
    کارت صدای فعلی و میکروفون و مونیتور و میدی و..... رو بفروش
    یک کارت صدای خوب ( مثل دست دوم 003 ویا از محصولات موتو ، یا فوکوس رایت سافایر 40 ) تهیه کن. که ورودی زیادی د اشته باشه و بتونی حداقل دو لاین رکورد بگیری.
    ضمن اینکه کارتهای دیگه رو هم میتونی بخری ولی شاید به کیفیت واقعی مثل این کارتها دست پیدا نکنی.

به جای بستن رک و تجهیزات اضافی یک کارت uad بگیر ( ترجیحا دست دوم ) وبا پلاگینها فعلا کارتو شروع کن تا بعدا بتونی سخت افزار خوب بخری. قیمتش حدود 700 تومن هست . کسانی هم هستند که قفل پلاگینهاشو شکوندن و راحت میتونی کار کنی مثل بهروز صفاریان.

برای خرید یکبورد یک میدی کیبورد با کلاویه های پیانویی و 88 کلیده بگیر ( بدون کنترلر قیمتش 400-500 تومن هست )

در خرید میکروفون احتیاط کن و به جای یک میکروفون هزارکاره چندتا میکرووفن متوسط مثل akg 4000 و محصولات rode تهیه کن.
    فقط برای مونتیور سعی کن یک مونیتور 8 اینچ که قابلیت ساپورت فرکانسهای low - high خوبی داشته باشه تهیه کنی.
    ترجیحا genelec بقیه جزییات (استند و پوپ ایت و کیبل و... هم تا 500 تومن هزینه بر میداره.

به جای ساخت اتاق سکوت و تحمل هزینه های بی معنی یک نجاز بیار و یک اتاقک درست کن . و داخلش رو اکوستکی کن.
    برای اتاق کنترل هم میتونی به جای اکوستیک کردن از فریمهای اکوستیک صدا که عایق خوبی هستند و ضد ریورب هستند استفاده کنی. هر متر 60 تومن. اگر هم دوبی بتونی بری دوبی و امارات هم 5 متر 60 تومن میتونی گیر بیاری سبک هم هست میتونی بگی برات بفرستند. نیازی هم به نصب پنل های اکوستیک نداری . زحمت و دردسر زیرسازی و بنایی و... رو نداری. یک شیشه هم اماده میتونی بگیری برای ویزور استفاده کنی. تهران جمهوری مغازه کنار فروشگاه ماهان من دیدم که نمایندگی اینها رو داره میتوین بی اونجا .
    همه اینها شاید 5 میلیون کمتر در بیاد. سیستم هم که داری .
    حدود سه تومن هم برای اجاره فضا می مونه. که دیگه هرجایی میتونی کار کنی فقط کافیه که در کنارت محل سکونت نباشه .

برای فضا چون میخوای اجاره کنی چندتا راه حل به ذهنم رسید
    به طور مثال استودیو اقای عطاریان زیر یک مجتمع هست ( یک مجتمع مسکونی ) ولی پارکنیگ در طبقه همکف و طبقات مسکونی در بالای پاریکنگ هستند ولی در طبقه زیرین همین پارکنیگ استودیوی ایشون هست.نزدیک موتورخونه . پس صدا اصلا به طبقات مسکونی نمیرسه. و در محوطه پارکنیگ محو میشه. البته اگر نشتی صدایی داشته باشند ویا صدای ارتعاش نوازنده درامز و.. . این ایده خوبی بود شما همیم میتونین دنبال همچین جایی بگردید.
    باغهای قدیمی و خونه باغی هم فکر خوبیه. ما برای تمرین به یک ویلا میرفتیم که صدا فقط تا 5 متر از ساختمان به گوش میرسید.
    یا مثلا طبقه پایین یک انباری بزرگ محصولات یک کارخونه. یا طبقه پایین یک فروشگاه بزرگ مواد غذایی مثل استودیو صبا.
    میتونین از این ایده ها استفاده کنید و به فکر همچین جاهایی باشید هم قیمت کمتری دارند و همچنین در دسترس هستند و شما میتونی ساختمونی با این مشخصات در مرکز شهر پیدا کنی و با قیمت کم هم (چون شهرستان هستی ) اجاره کنی.

12. Hossein Rezaei

Hossein Rezaei تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +476 / 0 / -1
    نرم افزار:
    ableton, logic
    بله . اطلاع داشتم ، ولی من با این هدفون کار کردم نشتی صدای این هدفون در حد هدفون های باز هست .

13. PEYMAN OMIDI

PEYMAN OMIDI عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, nuendo
    من با توجه به بیش از ده سال سابقه در استودیو بهتون پیشنهاد می کنم که اگر و فقط اگر به میکس و مسترینگ تسلط دارید همچین کاری رو انجام بدید.در غیر این صورت بهتون پیشنهاد می کنم ابتدا به صورت یک اپراتور در استودیو ها ی حرفه ای کار کنید و بعد با توجه به بعد بازار اقدام به تاسیس استودیو کنید.بسیار بودن دوستانی که استودیو زدن و حتی بالای 20 میلیون هم خرج کردن اما بعد از 6-7 ماه مجبور شدن جمع کنن.چون وسیله فقط یک طرف قضیه هست.برای مثال یک اکالیزر خوب وقتی کارایی خودش رو نشون بده که فرکانس های مطلوب رو بتونید تشخیص بدید و فرکانس های نامطلوب رو از اون ها کم کنید.
    موفق باشید.

14. PEYMAN OMIDI

PEYMAN OMIDI عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, nuendo
    دوست عزیز کارت صدا بی تاثیر نیست اما تاثیر چندانی در کیفیت نداره.این میکس و مستر مناسب هست که کیفیت رو تعیین و تضمین می کنه.
    واقعا اگر کسی علم صدا رو داشته باشه با پک 7 ویوز می تونه همه کار انجام بده.به هیچ وجه افکت های خت افزاری رو توصیه نمی کنم.پلاگینی مثله t-racks واقعا فیت فول هست و دقیقا کار سخت افزار های موجود در پلاگین رو انجام می ده.

15. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    امید جان فوضولیه...

جدی جدی پول پارو نمیکنی؟؟؟:d

من چند نفر رو میشناسم پارو هم از پس پولاشون بر نمیاد البته تجهیزاتشون (طبق یه محاسبه سرانگشتی که کرد) حدود 70 میلیون بود(فقط تجهیزات)...

16. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +280 / 1 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
    دوست گرامی فکر نمی کنم با اوضاع فعلی موسیقی بشه از استودیو پول پارووووو کرد !
    البته یک نکته رو فراموش نکن ، اگه مکان استودیوت خوب باشه (مثلاً شهرایی مثل تهران باشی) و همینطور کارای خوبی دست مشتری ها بدی ، حتماً همه میان سراغت و میتونی پول خوبی هم در بیاری !
    البته خیلی چیزای دیگه تاثیر داره ، مثلاً باید با مشتری ها راه بیای یا اخلاقت خوب باشه !!! و هزار و یک نکته ی دیگه رو که رعایت کنی ممکنه بتونی پول خوبی در بیاری !
    بالاخره باید درکنار موزیسین ، بیزینس من هم باشی تا بتونی پول در بیاری.
    چه عرض کنم ؟!!!

17. haniyeh

haniyeh عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    کارت صدا قطعا تاثیری نداره ولی پری امپهای فوکوس رایت برای کار ایشون که ( کمپرسور و پری امپ ندارند قطعا تاثیر داره ) .
    پس باید از کارتی استفاده کنند که ورودی و خروجی خوبید اشته باشه.
    همچنین ورودی زیاد را برای گروه نوازی و ارکستر نیاز دارند.
    البته میتونند تک تک ضبط کنند و میکس کنند ولی خوب برای یک استودیو که میخواد در امد داشته باشه این روش جالب نیست !
    بهتره شما مطلب رو دوباره بخونین.

در مورد پلاگین شما فکر کنم خوب متوجه نشدید
    منظور من استفاده از پلاگینهایnative هست که گاها از هزاران سخت افزار بهتر عمل میکنه.
    ولی وقتی با 700 تومن میشه به کیفیتی معادل چند ده میلیون افکت سخت افزاری رسید چرا انجام نداد ؟
    اگه اینجوری نبود که من پیشنهاد نمیدادم.
    موفق باشید.

18. LIEBERT

LIEBERT عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    دوستان جسارت نباشه من سوالاتم ایناست ها!!:smile (53):
    میشه یکم یکم بریم جلو!؟

19. haniyeh

haniyeh عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سو.الاتون رو من جواب دادم
    باید دوباره بخونین
    1- ساخت اتاق سکوت = 1.500
    2- مونیتور= 2000
    3- میدی کیبورد= 500
    4-کارت صدا = 700
    5= میکروفون =1000
    6- پنل اکوستیک - 400
    7- uad = 700

مجموع=7 تومن

2- نه یک اتاق هم برای شما کافیه
    3- این سئوال نیست . بستگی به اهنگساز داره . کی باشه چقدر شهرت داشته باشه چقدر کارشو بلد باشه . چندتا عنوان بین المللی داشته باشه که البته این مورد اخری در ایران خیلی کم یافت میشه .
    معمولا اهنگساز خوب زیر ده تومن دستمزد نمیگیره بقیه رو نمیشناسم.

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. راه اندازی استودیو

,
  2. واسه استودیو زدن چقدر باید خرج کرد

,
  3. برای استودیو تمرین چقدر باید هزینه کرد

,
  4. راه اندازی رک برای استودیو