کمک برای تکمیل آکورد های یک ملودی

شروع موضوع توسط Fate changed ‏2/6/11 در انجمن مبانی هارمونی

تاپیک کمک برای تکمیل آکورد های یک ملودی تالار مبانی هارمونی در persian-music.org.

1. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    دوستان عزیز هارمونی بحثیه که من ناگزیر باید یادش بگیرم، خودم هم میدونم! ولی خب حالا یکم برای تنظیم یه ملودی به کمک شما عزیزان نیاز دارم...

در حین تنظیم، متوجه شدم که آکورد ها در بعضی جاها اشتباه هستند!!!

ملودی در گام Bm هست...

یعنی مینور نسبی D ماژور،

پس کورد های اصلی این گام میشن : Em F#m (درجات 4 و 5)

پس کل ملودی باید با این سه آکورد اصلی کورد نویسی بشن درسته؟ Bm Em F#m

ولی موقع بیس نویسی که باید از هارمونی استفاده کنم، نت ها هماهنگ با ملودی نیستن!!! شما میدونید مشکل از کجاست؟

2. Harmony

Harmony عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +581 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    اصولا بیس در ساده ترین حالت نوازندگیش درجات سوم و پنجم آکورد رو مینوازه.حالا اگه شما آکوردتون رو درست انتخاب کرده باشین بیس میتونه اونیسون و یا فاصله های سوم و پنجم آکورد مورد نظر رو بزنه.اگه براتون مقدوره ملودی رو نت نویسی کنین تا بشه دقیق تر روش بحث کرد.

3. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    معذرت میخوام، ولی اطلاعات پایین من از دنیای هارمونی باعث این سوال هاست:

مگه آکورد هم درجه داره؟ چیزی که من یاد گرفتم اینه که هر گام (دیاتونیک) هشت درجه داره که روی هر کدومش آکوردی تشکیل میشه که هر آکوردی 3 تا نت داره!!!

البته من میخوام بیسم unison نزنه!!!

آکورد های اصلی گام Bm درسته دیگه؟

4. Harmony

Harmony عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +581 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    درجه منظور همون فاصله سوم و پنجم آکورد هست.آکوردها هم درست هستند ولی این مهمه که در چه لحظه ای چه آکوردی برای همراهیه ملودی استفاده بشه و با توجه به این موضوع نتهای بیس هم مشخص بشن.البته این نکته رو هم اضافه کنم که هرچند تعداد آکوردها نشون دهنده حرفه ای بودن کار نیست ولی شما خودت رو به این سه آکورد محدود نکن.جاهیی هست که آکوردهای دیگه مطبوع تر و خوش صدا تر هستند.

5. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase

بله حق با شماست

من خیلی پیگیرم، کلاس که نشد برم (البته فعلا) حالا یکی از اساتید کتاب آقای پور تراب را بهم معرفی کردن که عصر دارم میرم بخرم، اگه کتاب دیگه ای شما یا دوستان دیگه سراغ دارین بگین که یه باره بگیرم...

6. pedram1366

pedram1366 عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    در جواب fate changed :
    دوست عزیزم سوال شما سوال خیلی کلی هستش و به نظر من نمیشه به اینگونه سوالها به راحتی پاسخ گفت.البته دوست عزیزمون harmony مطالب مفیدی رو ارائه کردند ولی به نظر بنده شما وقتی میتونید برای یه اهنگ هارمونی علمی و عملی بنویسید که از نظر تئوری به سطح مطلوب رسیده باشید و انوقت تازه نوبت به مشق و تمرین هارمونی میرسد که این نیز به نوبه خود امری دشوار است و مستلزم زحمات فراوان.من خودم تقریبا یک سال هست که به طور منظم و پیگیر به امر هارمونی مبادرت ورزیدم و تازه تئوری موسیقیم هم اگه تعریف نباشه عالی بود.ولی خوب میدونم که حالا حالا حالاها باید تمرین کنم...
    از این رو بهترین پاسخ من برای شما دوست خوبم این است که اگر واقعا به موسیقی علاقه دارید راه اصولی اون رو در پیش بگیرید .
    1) تئوری موسیقیتون رو قوی کنید (خیلی قوی)-
    2)کتابهایی که در زمینه هارمونی وجود دارند رو مطالعه کنید تا کاملا قوانین هارمونی ملکه ذهنتان شود(شاید مجبور بشید یک کتاب رو چندین بار مطالعه کنید) و در این بین حتما تمرین ، تمرین و تمرین کنید.
    3)وقتی خوب قوانین رو یاد گرفتید شروع به تحلیل اثار بزرگان کنید...
    4)و گوش کردن به اثار هارمونیک ارزشمند را فراموش نکنید...
    تازه تمام این کارها رو که کردید و متوجه شدید که سوم و پنجم اکور چیست ، اونوقت میتونید بهترین اکور رو از بین اکورهای گوناگون انتخاب کنید و تازه این وقتیه که به روند ملودیک بخشها کاری نداشته باشیم و فقط هارمونی برامون مهم باشه و اگرنه که باید یه سری هم به دروس کنترپوان بزنید...و از ساز شناسی هم که چیزی نمیگیم...
    دوست خوبم اینا رو نگفتم که نا امیدت کنم ، اینا رو گفتم که بدونی هارمونیزه کردن یه ملودی شاید در ظاهر کار سهلی جلوه کنه ولی موسیقی هنر پیچیده ایه و اگر میخوای اگاهانه اکورها رو بکار ببری باید حداقل ، کارهایی رو که در بالا گفتم انجام بدی و اگر اینا رو گفتم به این خاطر بود که دیدم اشتیاق زیادی برای ساختن اهنگ داری و گفتم به سوالت که نمیتونم جواب بدم ، حداقل راه رسیدن به سوالت رو بهت گفته باشم و اگرم که خدای نکرده از اون دسته ادمهایی هستی که فقط میخوان یه کاری کرده باشن و به چند و چونش کاری ندارن(من مطمئنم شما از این نوع نیستی) به نظر من فرقی نمیکنه چه اکری استفاده کنی...با هرچی حال کردی همون و بذار...فقط دوبس دوبسش درست باشه(شووووووووووووووووووووووووووخی کردم){username}-{filename}

بارگذاری...