کمانچه ، ساز ایرانی

soroosh

Banned
5/7/09
24
9
0
خیلی جالب که بدونید تو دسته بندیه ساز های دنیا تنها کمانچه رو بعنوان ساز ساخت و رسمی ایران میدونن
خیلی از ساز ها رو برگرفته از یه ساز دیگه می دونند و اصلا اون رو مطرح نمی کنند مثلا ستار رو بر پایه ی سیتار هند دسته بندی کردن برای همینم ستار بعنوان سازی که اول در ایران ساخته شده مطرح نیست
به هر سازی که به عنوان ساز پایه قبولش کردن یه کشور رو نسبت دادن و کشور ما تنها دارندهی کمانچه است
کجاییند کسانی که اهمیت بدهند و اعتراض کنند که این جور نادیده گرفتنای کشور پیش نیاد ؟؟؟؟؟؟
 

soroosh

Banned
5/7/09
24
9
0
دوست عزیز این قضیه مال 5 سال پیش تا کنون
هر سال باز بینی میشه:smile (42):
 
اميرعطايي: صدادهي كمانچه هاي امروز بهتر از گذشته است


مهر: «الگوي اوليه در ساخت كمانچه از كمانچه هاي كريم خواني بوده كه امروزه دچار تغييرات اساسي در دسته و كاسه ساز شده و صدادهي ساز به مراتب بهتر از گذشته است. »
بياض اميرعطايي سازنده پيشكسوت ساز كمانچه در نشست «سازها وشيوه ها» با بيان اين مطلب درخصوص شيوه هاي نوين در ساخت كمانچه گفت: ساخت ساز كمانچه را از سال 1355 با تحقيق روي برخي سازهاي قديمي آغاز كردم و با مشورت استادان اين ساز به تدريج تغييراتي در ساخت اين ساز صورت گرفت، در واقع با الگو قرار دادن ضخامت كمانچه هاي قبل از قاجار اين تغييرات ايجاد شد: آنچه در كمانچه هاي قديم ديده مي شود دسته هاي ضخيم و بلند است كه نواختن را به دليل بلندي دسته مشكل مي كرد و انگشت گذاري به خصوص انگشت چهارم روي آن سخت تر از كمانچه هاي امروزي بود كه اين مشكل در كمانچه هاي جديد حل شده است.
وي در ادامه با اشاره به تفاوت هاي موجود در ساختار ساز كمانچه با ديگر سازها گفت: يكي از تفاوت هاي موجود بين ساز كمانچه با ديگر سازها در ضخامت آن است، به اين معني كه در سازهايي مثل تار يا سه تار ضخامت دهانه بيشتر است و هرچه به سمت دسته ساز پيش مي رود از اين ضخامت كاسته و نازك تر مي شود، اما در كمانچه چنين نيست، دسته ساز ضخيم تر و هرچه به سمت دهانه نزديك تر مي شويم ضخامت كمتر مي شود و اين مبحثي است كه در طول چند سال فعاليت حرفه يي در ساخت كمانچه به دست آورده ام.
وي درخصوص صدادهي ساز كمانچه گفت: صدادهي اين ساز بستگي به چوبي دارد كه براي ساخت ساز انتخاب مي شود و صداي دلخواه را با ضخامت چوب هايي كه براي ساخت استفاده مي كنيم به دست مي آوريم. در واقع مرحله خشن كاري پايان كار در چگونگي صدادهي ساز بسيار اهميت دارد، به اين معنا كه هرچه ضخامت چوب بيشتر باشد صدادهي ساز كمانچه بيشتر است و هرچه ضخامت كمتر باشد صداي كمانچه به ويولن شبيه تر است. به همين دليل در شيوه سازسازي خود با وجود اينكه خم كردن چوب ضخيم بسيار سخت است از چوب هاي ضخيم استفاده مي كنم تا صدايي كه از ساز درمي آيد صداي كمانچه ايراني باشد و اين درحالي است كه بسياري دوست دارند صداي كمانچه به ويولن نزديك باشد و براي رسيدن به اين منظور از چوب هاي نازك تر استفاده مي كنند.
وي در پايان افزود: ظريف كاري كه روي دسته ساز انجام مي گيرد از جمله تنظيم دسته نسبت به دهنه ساز، پوست و خرك از ديگر عوامل در صدادهي ساز كمانچه به شمار مي رود كه بسيار هم مهم است.
پورتراب: هيچ گاه صداي ساز كمانچه به ويولن شبيه نبوده است


مهر: هريك از سازهاي موسيقي رنگ و بوي خاص خودش را دارد و هيچ گاه صداي ساز كمانچه به ويولن شبيه يا نزديك نبوده و استادان موسيقي ايران هم نظريه يي مبني بر شباهت صداي اين دو ساز به يكديگر مطرح نكرده اند. مصطفي كمال پورتراب استاد دانشگاه ضمن بيان اين مطلب در ادامه صحبت هاي بياض اميرعطايي در نشست «سازها و شيوه ها» گفت: آقاي اميرعطايي در صحبت هاي خود اشاره كرد كه برخي معتقدند صداي كمانچه به ويولن نزديك است كه به نظر من اين نوع نگاه به ساز موسيقي ايراني به هيچ عنوان صحيح نيست چراكه كمانچه يك ساز ايراني است و دليلي ندارد كه صدايي شبيه به ويولن از اين ساز شنيده شود اما نكته قابل توجه اين است كه بايد از تكنيك به گونه يي استفاده شود كه كيفيت صدا بهتر و رسا تر شنيده شود. ما در دنيا سازهاي مختلفي داريم كه هريك از آنها صداي مخصوص به خودشان را دارند. وي در ادامه به رابطه بين علم و تجربه اشاره كرد و گفت: استفاده از تكنولوژي روز دنيا در مسائل سنتي با حفظ اصالت هاي موجود لازمه تحول در پديده هاي علمي، فرهنگي و هنري است كه هنرموسيقي نيز از اين قاعده مستثني نيست، به همين منظور اصالت هنر موسيقي در سايه پيشرفت تكنولوژي نبايد تغيير كند بلكه براي بهبود كيفي آن بايد از علومي كه روز به روز در حال گسترش هستند، استفاده كنيم. اين پژوهشگر موسيقي درخصوص نقش آوندها در چوب مورد استفاده براي ساخت ساز كمانچه گفت: آوندهاي يك درخت راه هايي براي غذارساني به درخت هستند كه به طور موازي و به صورت رشته هاي نازك مو كنار هم قرار گرفته اند كه شيوه برش چوب و چگونگي قرارگرفتن آوندها هنگام بريدن از مهم ترين عوامل صدادهي يك ساز است، به اين معنا كه هرچه آوندهاي چوب موازي تر باشند صدادهي ساز به مراتب بهتر خواهد بود و اگر اين آوندها را به صورت عمودي ببرند در صدا اختلال به وجود مي آيد و بايد به صورت افقي و در جهت يكديگر برش بخورند تا صدا را قطع نكند.
وي در پايان افزود: آوندها مانند يك جعبه صوتي در جهت تقويت صوت عمل مي كنند و به نوعي هارموني ايجاد مي كنند و چوب در سازهايي مانند كمانچه و ويولن تشديدكننده اين هارموني ها است.

رونمايي نخستين ساز زهي جهان

ايسنا: نخستين ساز زهي جهان در سراي سعدالسلطنه قزوين رونمايي شده است. قرار است سرود پنج هزار ساله آفرينش توسط آن اجرا و نمونه اش به رئيس سازمان ملل متحد اهدا شود. اين ساز مدل يك دوم چنگ ايراني بوده كه براساس اسناد تاريخي مربوط به هزاره چهارم پيش از ميلاد است كه ساير سازهاي سيمي جهان از آن نشات گرفته اند كه پيشرفته ترين آن پيانو است. سيف الله شكري - محقق و كارشناس پژوهشي - در اين باره با اشاره به مïهر يافت شده در چغاميش توسط پروفسور دلوكاس و دكتر كانتور به ايسنا گفت: با توجه به اين اسناد اين ساز قديمي ترين ساز زهي جهان است كه از شش هزار سال پيش در ايران مورد استفاده قرار گرفته، اما هنوز به درستي مشخص نيست اين ساز مربوط به كدامين طايفه است .
 
  • تشکر
واکنش‌ها: Mozhganz