کلارینت (Clarinet)

شروع موضوع توسط Diego ‏2/8/09 در انجمن سایر سازها

تاپیک کلارینت (Clarinet) تالار سایر سازها در persian-music.org.

1. Diego

Diego عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:
    کلارینت (Clarinet)-Clarinet.jpg
    کلارینت یکی از سازهای بادی قمیشی است که انواع حرفه‌ای‌اش معمولا از چوب سیاه آفریقایی ساخته می‌شود.کلارینت انواع زیادی دارد که روی‌هم آنها را «خانواده کلارینت» می‌خوانند. معمولاً منظور از کلارینت نوع سوپرانوی آن است.
    نوعی کلارینت که توانایی تولید فاصله‌های موسیقی شرقی را دارد به قره‌نی معروف است.
    قره نی یا کلارینت:

قره نی سازی انتقالی است و باید گفت انواع مختلفی از این ساز ساخته شده که هر یک با فاصله ای دیگر، انتقالی هست. ما در اینجا از قره نی سی بمل که رایج ترین نوع قره نی است گفتگو می کنیم.
    قره نی از دسته سازهای یک زبانه ای است و متشکل است از یک لوله استوانه ای که انتهای آن کمی مخروطی شده است.
    در انتهای بالای ساز، تکیه گاهی مانند منقار، از جنس چوب، کائوچو یا پلاستیک تعبیه شده، که از یک سوی ان تقریبا صاف و سوی دیگر سطحی منحنی است و در سوی صاف آن تیغه ای نئی بر منقار تکیه کرده است( زبانه)
    این قسمت را مجموعا دهانی می نامند که در موقع نواختن کاملا در دهان( و احیاناما بین دندانها ) قرار می گیرد. علاوه بر دهانی قسمت های دیگر نبز در این ساز به نظر می رسند که همگی می توانند از هم جدا شوند.
    تعداد کلیدها و سوراخ های قره نی، بسیار بیشتر از کلیدها و سوراخ های فلوت و به همین دلیل انگشت گذاری این ساز مشکل تر از فلوت است.
    وسعت صدای قره نی از سازهای بادی دیگر نسبتا بیشتر است.
    قره نی باس یا باس کلارینت:
    این ساز با همان اصول انگشت گذاری قره نی معمولی، یک اکتاو بم تر از آن صدا می دهد. بر خلاف کلارینت معمولی متشکل از لوله مستقیم در سراسر طول خود نیست،
    بلکه در قسمت دهانی و انتهای تحتانی ساز خمیدگی هائی دارد، قسمت دهانی از قمیش (زبانه)، تکیه گاه قمیش و لوله ای که دوبار خمیده شده است و به سر لوله اصلی ساز می رسد تشکیل شده است و در قسمت انتهای تحتانی، لوله اصلی به طرف بالا برگشته و مانند انتهای شیپور کمی گشادتر شده است.
    این ساز نیز از دسته سازهای انتقالی است و مانند کلارینت در دو نوع سیستم انتقالی سی بمل و لا ساخته شده است.
    در کلارینت باس سی بمل گاه یک عدد کلید اضافی برای ایجاد صدائی نیم پرده بم تر تعبیه شده است.

تعریف فرهنگ لغات :

کلارینت: از سازهای بادی چوبی بیشتر از جنس آبنوس و اخیرا فلز، دارای زبانه ای ساده، لوله ای استوانه ای و انتهای شیپوری. بر روی سطح لوله، کلیدهای بسیاری تعبیه شده است. بافت کلیدها بر روی کلارینت به دو علت پیچیده تر و کامل تر از سیستم کلید بندی در اوبوا است:
    1. به دلایل آکوستیکی
    2. به علت جدیدتر بودن این ساز نسبت به اوبوا
    به همین دلیل صدای کلارینت از نظر رنگ طنین با اوبوا تفاوت دارد. میدان صدای کلارینت متجاوز از سه اکتاو است.
    -----------------------------------------------------
    منبع: سازشناسی پرویز منصوری+ویکی پدیا
    ------------------------------------------------------------------------
    قره به زبان ترکی به معنی سیاه میباشد (نی سیاه)
    کلارینت (Clarinet)-44in2vs.jpg
    {username}-{filename}

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  2. aba2

aba2 عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام
    خوب بود ولی کاش از قیمتش هم میگفتین که از چند شروع میشه و چجوریه کلاً
    ممنون

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. امیرحسین به نژاد

امیرحسین به نژاد تیم مدیریت مدیر کل

شغل :
    آهنگساز، تنظیم کننده، رهبر ارکستر و مدرس موسیقی
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    ساز مشقیش از 150 هزار تومان شروع می شه و به نسبت کیفیت، تا چندین و چند میلیون هم قیمت گزاری می شه.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  4. thevoice

thevoice عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +111 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, reason
    جا داره از آقای بهنژاد تشکر کنم . چون یکی از سازهای مورد علاقه ی من هستش و کمتر در موردش بحث شده با اجازه از آقای بهنژاد یک فیلم از نحوه ی سرهم کردن ساز رو میزارم اینجا
    Download-How to Begin Playing the Clarinet -16.8 Mb

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  5. aba2

aba2 عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    خیلی خیلی عالی بود
    فقط کاش میشد فیلمای بیشتری ازش میزاشتین
    درباره ی نحوه ی نواختن و . . .

6. Emrah Irani

Emrah Irani

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    تو یوتیوب بگردین یه نوازنده چیره دست Hüsnü Şenlendirici هستش که خیلی کارش عالیه

7. محمد کاظم زاده

محمد کاظم زاده

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام
    برای شروع از کلارینت (سی بمل) Bb استفاده کنید. که از 300 هزار تومان شروع میشه تا 15 میلییون تومان.
    مهمترین نکته توی این ساز نفس گیری درست و لب گذاری درست هست که غیره این صدای خوبی از ساز نخواهید گرفت.
    باز سوالی بود در خدمت هستم.

8. music_tc

music_tc عضو سایت

امتیازات:
    +18 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام خسته نباشین نوازنده خبره کلارینت در اصفهان یا تهران کسی هست برای هم کاری می خواستم

9. siroos.farzin

siroos.farzin عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    سلام دوستان توروخدا کمک کنید. میخوام یه ساز کلارینت بخرم در حدود 1200000 یک میلیون و دویست هزار تومن.. میخواستم ببینم چی بخرم؟؟؟ مبتدی هم هستم چیزی ازش بلد نیستم ویدیو زیاد دیدیم اموزش نگاه کردم با ساختارش اشنا هستم ولی عملی چیزی بلد نیستم ازش گفتم ببینم تو تهران کجا میشه ساز خوب خرید با این قیمت چه مارکی بخرم ؟؟ یاماها بوفت آماتی ژوپیتر سیلور هلنا میا جینبوا یا چی؟ توروخدا زود ج بدین خیلی لازممه

10. siroos.farzin

siroos.farzin عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    سلام دوستان ..من وقتی خریدم این ساز و یارو فروشنده وقتی از کارای حسنو بهش گفتم بهم خندید گفت برات زوده از اون و کاراش بحرفی ... اما این از من به شما نصیحت از کارای بزرگ شروع کنید نت خوانی رو یاد بگیرید و با یه کار سخت شروع کنید که همه سختی هارو یکجا از رو دوشتون بردارید. اگه علاقه داشته باشید میشه اگر هم نداشت هباشید که همون اهنگهای ساده هم براتون سخته چه برسه به حسنو.. هرچند نوع کلارینت ها هم باهم فرق داره اما بالاخره یکم زیر و بم تر میشه اون کارا رو هم نواخت فرق تو نواختن جزئیاته که واقعا کار سختی با نت بهتر میشه یادگرفت که متاسفانه از این جور کارا نت خیلی کمه یا شاید بشه گفت اصلا نیست.

11. siroos.farzin

siroos.farzin عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    اگه کسی نت یکی از کارای حسنو یا چیزی شبیه به اهنگای اونو داره بزاره استفاده بشه... درضمن اگه کسی میتونه درباره بعضی ریزه کاری ها و نرم نواختن ها کمک کنه و مطلبی بگه بسم الله. خیلی مفیده ثواب هم داره :kiss-83:

12. siroos.farzin

siroos.farzin عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    چون بعضی کارا اونقدر پیچیده س که حتی با نگاه کردن به ویدیوها هم نمیشه فهمید چی به چیه از بس سریعه یا از بس ماهرانه س.... از اونجایی که نوازنده های قدر دستشون و زیاد از رو سوراخا بر نمیدارن و حتی زمانی که با اون سوراخ کاری ندارن فرمالیته دستشون روش هست برا همینم از رو تصویر گاهی نمیشه پی برد.. باید اونقدر صداش به گوشت اشنا بشه که خودت بگردی پیداشون کنی روی ساز . البته از رو نت که خیلی عالیه و از همش بهتره.اما بازم میگم از اونجا که دوستان بیشتر محو کلارینت و ملودی های ترکی و عربیش هستن .. نت های این اهنگا موجود نیست

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. قیمت کلارینت