آخرین ارسال‌ها

کسر میزان(زمان نما)

• شروع کننده موضوع Harmony
  • تاریخ شروع
جناب بهنژاد بنده هم گفتم در تكميل فرمايشات شما. منظورم اصلا رد صحبت شما نبود.
در مورد تاكيدات هم فك كنم من اشتباه كردم چون بيشتر منظورم به تاكيدات ملودي بود حواسم به ريتم نبود. بله حرف شما كاملا درسته.
جناب Harmony هم در مورد فلامنكو كاملا درست عرض كردن و واسه من هم جالبه كه در فلامنكو تعصب روي تاكيدات زياده.‌ (البته در مواقعي ميشه تاكيداتو عوض كرد كه اونم شرايط خودشو داره)

موفق باشيد!

faham

هنرمند
13/9/11
97
تهران
برای 7/8
Dream Theater - Wait for sleep یا خیلی از آهنگها یانی هم تو همین وزنه...

سلام. یه سوال داشتم. استاد من گفته در ریتم شش هشتم نت سیاه نقطه دار با 6 تا ریز اجرا میشه در صورتی که باید یک نت سیاه و یک چنگ کشش داشته باشه. اما در مورد سکوت سیاه نقطه دار حرفی نزدن. میشه راهنماییم کنید.

majid_sz

عضو سایت
ریتم 6/8 بر پایه 2/4 ساخته میشه
مدت زمان اجرای هر نت سیاه نقطه دار در ریتم 6/8 برابر یک ضرب پا هست و به نوعی 3 تا ثلث ضرب
شما برای یک میزان ریتم 2/4 میشمارید 1و2و
ولی
برای یک میزان ریتم 6/8 باید بشماری 1وو 2وو

9/6/12
5
تهران
برادر چه کاریه! اینجوری بگو 2/4×3/4=6/8 یعنی واسه بوجود اومدن ریتمه ترکیبی اونو تووو 3/4 ضرب میکنیم :smile (73):

یه روش خیلی ساده واسه به دست آوردن نوع کشش ( نت گرد ، سفید ، سیاه و ... ) :باید واحد هر کشش موسیقی رو بر مخرج اون تقسیم کنیم !مثلا :در کسر میزان 3/4 :نت گرد تقیسم بر 4 = نت سیاه !یعنی در هر میزان ، سه نت سیاه داریم !!

4/1/15
1
28
دوستان با سلام.

این سوال رو نتونستم متوجه بشم و ممنون میشم اگه کمکم کنید.

سوال مربوط به کنکور سراسری هنر سال 83 :

نت سیاه در میزان شش - هشتم چند ضرب به شمار می رود؟
جواب : دو سوم ضرب

majid_sz

عضو سایت
میزان نمای 6/8 در اصل همون 2/4 هست با تقسیم زمانی متفاوت
و در اصل از 2 ضرب تشکیل شده که بر خلاف 2/4 که به 2 نیم ضرب تقسیم میشه در 6/8 به 3 ثلث ضرب تقسیم میشه
و سیستم شمارش هم میشه 1 و و 2 و و
نت سیاه میشه 1و یا وو که زمانش میشه 2 ثلث ضرب

12/9/11
127
طوس
سلام دوستان ممنون میشم کمکم کنید این اهنگ (سپیده کیش) کسیر میزانش چنده
تمپوشو هم میخوام مرسی

فایل های ضمیمه

• 206.6 KB نمایش‌ها: 4

ویلیام نیری

هنرمند
کاربر با تجربه
عضو سایت
4/2/13
502
تهران -کرج
دوستان عزیز !ذکر چند نکته ضروری است:

1-کسر میزان هم کسر است هم نیست!(به قول دکتر مهران روحانی).اگر آن راکسر ندانیم معنی اش عوض می شود.درواقع بی معنی می شود .(در ادامه توضیح خواهم داد چرا.ذیل شماره3)واگر کسر بدانیم ،چون امکان ساده کردن ندارد پس این چه جور کسری است؟جواب از نظر من این است که کسر میزان،کسر است اما نوعی کسرکه از یک جهت با کسر متعارفی درریاضیات متفاوت است.من اسم آن را گذاشته ام کسر موسیقایی. (توضیح ،ذیل شماره5)این اصطلاح(کسر موسیقایی) بعداز بنده توسط یعضی از موزیسین های دیگر نیز استفاده شده است(توضیح :ذیل شماره5)

2-در فرهنگ موسیقایی لاروس که بسیار هم معتبر است نوشته شده:Time signature is a fragment that….(کسر میزان کسری است که...)پس مشکل در ترجمه وزیری یا خالقی نیست.در فرهنگ غرب هم ازدیر باز ،آن را کسر دانسته اند.در دست نویس های موتزارت و بتهوون هم با خط کسری آمده است(اگردوستان اصرار داشته باشند شاید عکسی از دست نویس موتزارت برایتان بتوانم بگذارم که دوچهارم را با خط کسری نوشته(سمفونی 40).در لینک دقت فرمایید:نوشته شده کسربزرگی است که...

برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید

Definition: A time signature is a large fraction written at the beginning of a staff after the
, and – if applicable – the
.

fractionبه معنی کسر است

3-حال چرا کسراست؟طبق تعریف، 2/4 یعنی دو ضرب در هر میزان که هر کدام یک چهارم گرد زمان دارتد.یعنی گرد را به 4 قسمت تقسیم می کنیم و دو قسمت را در هر میزان می گذاریم.یعنی دو را در یک چهارم ضرب می کنیم می شود دو چهارم.این همان مفهوم کسر است.کسر دو چهارم یعنی چه؟دو قسمت از 4 قسمت مساوی(کلاس سوم یا چهارم دبستان این را خواندیم!)دوچهارم در موسیقی هم همین معنی رامی دهد:دو قسمت از چهار قسمت مساوی از گرد (یعنی دوسیاه)در هر میزان وجود دارد.حال اگر بگویینم این کسر نیست باید بگوییم بالایی برای خودش یک عدد است(تعداد ضرب)و پایینی یک عدد که تقسیمات گرد رانشان می دهد.(که باز هم معنی کسر به خود می گیرد.چون تقسیم یعنی کسر)و این دو عدد ربطی به هم ندارند آیا کسر میزان معنی واقعی خودرا از دست نمی دهد؟اگر ربط داشته باشند می شود همان کسر(به مفهوم کسر در ریاضیات دقت کنید).واگر ربط نداشته باشند بی معنی می شود.ازطرف دیگرمفهوم کسردر چند جای دیگر نیز به کمک ما می آید:مثلا برای تبدیل میزان ساده به ترکیبی ،آن را در سه دوم ضرب می کنیم(در تمام کتابهای تءوری موسیقی این مطلب به همین شکل آمده است)چرا؟این فرمول از کجا آمده؟از مفهوم کسر!چون هر ضرب میزان ترکیبی 3/2 ضرب در میزان ساده است(کسر3/2)پس1 را در یک و نیم(همان3/2)ضرب می کنیم.اینجوری2/4 می شود6/8 .حال مفهوم کسر رابگذاریم کنار تمام این عملیات ،بی معنی می شود.چه طورمی شود3/2راکه همان یک و نیم است توضیح داد از کجا آمده؟

4-حال چرا کسر نیست؟چون کسر را می توان ساده کرد اما کسر میزان را نمی توان!یعنی در ریاضیات، 3/4 همان 6/8 است (یعنی می توان کسر را ساده کرد و مفهومش عوض نمی شود)اما در موسیقی اینطور نیست.نمی توان کسر را ساده کرد.

5-چرا این مشکل پیش می آید؟چون در ریاضیات مفهوم تاکید وجود ندارد.یعنی اهمیت هیچ عددی بیشتر یا کمتر از دیگری نیست.اما در موسیقی بعضی ضرب ها مهم ترند .به عبارت دیگر کسر میزان در موسیقی فقط یک مفهوم کمی نیست بلکه کیفی هم هست.در 6/8 چنگ های اول و چهارم قوی ترند اما در 3/4 چنگ های اول سوم و پنجم.پس این دو از نظر کیفی نامساویند.اینجاست که من اصطلاح کسر موسیقایی را وضع می کنم:کسری که همان تعریف ریاضی را دارد اما به علت این که علاوه بر کمیت ،کیفیت را نشان می دهد تفاوتی با کسر متعارفی ریاضیات دارد ونمی توان آن را ساده کرد.(البته اگر از کیفیتش بگذریم حتی می توان آن را ساده هم کرد که نباید این کار را بکنیم.)

6- کلمه میزان نما معادل خوبی برای کسرمیزان است .اما کلمات انقدر مهم نیستند که مفاهیم.مهم این است که مفهوم را درست دریابیم.اگر مفهوم را متوجه شویم هردو کلمه درست هستند.

13/5/14
290
اهواز
اگر ممکنه اون تصاویر رو هم که فرمودید (راجب سمفونی 40 ) برای ما قرار بدید. مسئله جالبی بود برای من.

ممنون

آخرین ویرایش:
12/9/11
127
طوس
ممنونم
ولی من هر کاری میکنم با هر ریتمی و هر نوع snap توی نرم افزار که سوئینگ این جور ریتم ها رو درست در بیارم نمیتونم
یکی کمکم کنه مثلا تویه کیوبیس با چه نو کوانتایزی و با چند درصد سوئینگ میتونیم به این ریتم ها برسیم

ویلیام نیری

هنرمند
کاربر با تجربه
عضو سایت
4/2/13
502
تهران -کرج
اگر ممکنه اون تصاویر رو هم که فرمودید (راجب سمفونی 40 ) برای ما قرار بدید. مسئله جالبی بود برای من.

ممنون
عجیبه هرچی میگردم پیداش نمی کنم.خودم عکسشو تو یکی از کتابام دیدم.شرمنده!

6/5/15
75
22
با سلام دوستان عزیز میزان ترکیبی با لنگ یکی هست یه جورایی درسته؟
مثلا 19/8 ترکیبی هست یا ساده؟

20/4/15
20
41
درود . هر میزان ترکیبی لزوما لنگ نیست و بر عکس.
میزان 5/4 لنگ هست اما ترکیبی نیست .
میزان 6/8 ترکیبی هست اما لنگ نیست
میزان 19/8 ترکیبی هست و لنگ هم هست.

صفحه ما در اینستاگرام

بالا