کدام تمپو واقعی و صحیح است؟!

Farhad76

عضو سایت
31/1/14
430
329
63
23
Sweet Spot
درود و عرض ادب خدمت همه دوستان و استاتید عزیزم...
اول اینکه امیدوارم تایپیک رو جای درستی زده باشم،و اما بعد...
مشابه این تایپیک در سایت و اینترنت زیاده،اما مشکل من چیز دیگه ای هست که امیدوارم به جواب قاطعانه ای برسم،داو من اف ال استودیو هست،، در خود برنامه چندین راه برای تمپو گیری وجود داره و تقریبا (حالا مسئله سر همین تقریبا هست) همه راه ها صحیح هست،،از طرفی با برنامه ویرتال دیجی هم تمپو گیری میکنم اونم دقیق و در اکثر موارد شبیه همون تمپویی که اف ال میده هست،،
اما...
میبینم تو بعضی از تراک ها که تمپویی که اف ال میده با سایر نرم افزار ها متفاوت هست،،،حتی بعضا دیدم که از چند روشی که تو خود اف ال هست، تمپو هایی که میده متفاوته!! یعنی با خودشم مشکل داره:biggrin:،
حالا سوال اینجاست که چطوری مطئمن بشیم این تمپویی که داده صحیح هست یانه؟؟؟ (خارج از اینکه حالا بخواییم شروع کنیم پروژه رو بسازیم و در حینش تست کنیم!)

چرا تو بعضیا از تراک ها تمپو هایی که از نرم افزار های مختلف میگیریم متفاوته!!؟؟

sam ca

کاربر با تجربه
عضو سایت
8/2/16
1,275
1,722
113
این به خاطر این هست که سافتور وقتی‌ می‌خواد تمپو رو پیدا بکنه ، اول باید "Transient"‌های waveform رو پیدا بکنه. اگه خودش اتوماتیک این کار رو میکنه احتمال اینکه اشتباه باشه خیلی‌ زیاد هست، ولی‌ اگه خودت کمکش بکنی‌ که دقیقا بدونه سر میزان و آخر میزان کجاست، اون وقت تمپو دقیق میگیری. اگه یک سافتور از چند تا روش میتونه استفاده بکنه، و تمپو مثل هم بهت نمیده، به خاطر این هست که احتمالا تو هر روش transient های مختلف پیدا میکنه.

Farhad76

عضو سایت
31/1/14
430
329
63
23
Sweet Spot
خود اف ال استودیو نیاز به کمک داره،، در واقع باید براش حدس بزنی تمپو بین چه رنجی هست؟؟
ولی ویرتال دیجی نیاز به کمک نداره!!! فقط کافیه موزیک رو تو محیط درگ کنی!!
با این حساب، میشه گفت تمپو گیری اف ال استودیو مطئمن تر و صحیح تره؟؟ درسته؟؟
[doublepost=1499710285,1499710039][/doublepost]الان تست کردم از روش های دیگه تو اف ال دیدم که همه تمپو هایی که اف ال میده یکسان هست،،تستش هم کردم در واقع ملودی چیدم زیرش دیدم که هماهنگه!! فک میکنم که جواب کلی رو گرفتم،، ممنون از اشاره ای که کردین و باعث رفع ابهام من شد

sam ca

کاربر با تجربه
عضو سایت
8/2/16
1,275
1,722
113
همهٔ سافتور‌ها احتیاج به کمک دارن مخصوصا اگه time signatureر ترک ۴/۴ نباشه، تمپو ترک تو وست ترک عوض بشه، time signature عوض بشه، ritadando داشته باشه، ترک درام نداشته باشه، و خیلی‌ چیزهایی دیگه که می‌تونن سافتور رو به اشتباه بندازن.
فقط کافی‌ که چند تا تیک این ور اون ور بشه و تمپو اشتباه در میاد. میتونی‌ کلیک ترک DAW رو روشن بکنی‌ و ببینی‌ که با ترک مچ هست یا نه

Farhad76

عضو سایت
31/1/14
430
329
63
23
Sweet Spot
همهٔ سافتور‌ها احتیاج به کمک دارن مخصوصا اگه time signatureر ترک ۴/۴ نباشه، تمپو ترک تو وست ترک عوض بشه، time signature عوض بشه، ritadando داشته باشه، ترک درام نداشته باشه، و خیلی‌ چیزهایی دیگه که می‌تونن سافتور رو به اشتباه بندازن.
فقط کافی‌ که چند تا تیک این ور اون ور بشه و تمپو اشتباه در میاد. میتونی‌ کلیک ترک DAW رو روشن بکنی‌ و ببینی‌ که با ترک مچ هست یا نه
چراغ داو؟؟ کدوم چراغ؟:bored-20:

sam ca

کاربر با تجربه
عضو سایت
8/2/16
1,275
1,722
113
سوال رو نفهمیدم!

28/1/17
117
92
28
22
چراغ داو؟؟ کدوم چراغ؟:bored-20:
دوست من این کاملا طبیعیه که هیچ داو ی مخ نداره:happy-43:
و صرفا بر اساس قواعدی که برنامه نویسان نوشتن کار میکنه حالا اگه مشکلی برات پیش اومده یا برنامه رو خوب ننوشتن یا شما داده هات اشتباه که نتیجه نمی گیری
خب اینجا مشکل کاملا به خودتون مربوطه
شما باید با داوی که کار می کنی اشنای کامل و داشته باشی
و بدونی چطوری کار می کنه

اینجا شما داری یه waveformاز kickرو میبینی
همینطور که میبینی به هنگامی که kickنواخته میشه
تقریبا بیشترین دامنه صدا رو داریم
در هنگامی که اف ال می خواد تمپو رو پیدا کنه
بیشترین دامنه ها رو در نظر می گیره و اونا رو میشماره
و همنطور که میدونی مثلا یک اهنگ ترنس که چهار چهارم
کافیه که kickرو بر حسب زمان بشماره راحت تمپو رو بدون اشتبا به شما تحویل میده این یک نوع از مواردی که اف ال ازش استفاده می کنه اگر دقت کرده باشید در مواقعی که اهنگی بدون درام و منحصرا از پد و استرینگ و ...تشکیل شده تمپوش رو اشتبا پیدا میکنه چون المانی رو درش پیدا نمی کنه که ازش کمک بگیره و ریتم هم بیشتر در درامز قابل تشخیصه حالا با این تواصیف شما کار اف ال رو ساده می کنید و اف ال هم کارش و بلده پس چهار میزان از اهنگتو برای اطمینان کات کن از قسمتی از اهنگ که درام یا چیزی برای تشخیص تمپو درش وجود داره بعد اف ال تمپویه کامل و بهت میده اگرم نقصی داشت یکم این جا افتاده نیست با استفاده از گوش و waveformاهنگ در بین کادرهای که میزان و مشخص کرده در پلی لیست اهنگ و قرار بده بعد خودت هم با مترونم چکش کن و کاملا جا افتادش کن تموم و حل میشه خیلی زمان کمی رو هم می خواد اگر منظورت این که اف ال نسبت اشتباش به دگیر داوها زیاد خب این درست نیست تقریبا همه مثه هم عمل می کنند
[doublepost=1499724699,1499724143][/doublepost]بهترین روش هم به نظر من اینه

Soheil Monfared

هنرمند
عضو سایت
22/5/12
2,358
2,207
113
35
Vengeance Land
soheil0monfared.bandcamp.com
درود و عرض ادب خدمت همه دوستان و استاتید عزیزم...
اول اینکه امیدوارم تایپیک رو جای درستی زده باشم،و اما بعد...
مشابه این تایپیک در سایت و اینترنت زیاده،اما مشکل من چیز دیگه ای هست که امیدوارم به جواب قاطعانه ای برسم،داو من اف ال استودیو هست،، در خود برنامه چندین راه برای تمپو گیری وجود داره و تقریبا (حالا مسئله سر همین تقریبا هست) همه راه ها صحیح هست،،از طرفی با برنامه ویرتال دیجی هم تمپو گیری میکنم اونم دقیق و در اکثر موارد شبیه همون تمپویی که اف ال میده هست،،
اما...
میبینم تو بعضی از تراک ها که تمپویی که اف ال میده با سایر نرم افزار ها متفاوت هست،،،حتی بعضا دیدم که از چند روشی که تو خود اف ال هست، تمپو هایی که میده متفاوته!! یعنی با خودشم مشکل داره:biggrin:،
حالا سوال اینجاست که چطوری مطئمن بشیم این تمپویی که داده صحیح هست یانه؟؟؟ (خارج از اینکه حالا بخواییم شروع کنیم پروژه رو بسازیم و در حینش تست کنیم!)

چرا تو بعضیا از تراک ها تمپو هایی که از نرم افزار های مختلف میگیریم متفاوته!!؟؟
من همیشه از روش Tap Tempo استفاده می کردم...

درصد خطا هم نهایتا 2 تا پایین تر یا بالا تر از تمپوی واقعی بود که با صبر و برد باری سرعت درست پیدا میشد...:shy-79:

Farhad76

عضو سایت
31/1/14
430
329
63
23
Sweet Spot
سپاس از همه دوستان بابت مشارکت و گفتگو در تایپیک،،، به لطف شما به نتیجه و جواب سوالم رسیدم،،، روش اف ال استودیو بدون نقص هست و 100% جواب گوی من بود.

• عالیه!