کتاب تئوری موسیقی

شروع موضوع توسط carbaz ‏8/6/16 در انجمن تئوری موسیقی تکمیلی

تاپیک کتاب تئوری موسیقی تالار تئوری موسیقی تکمیلی در persian-music.org.

برچسب ها:
  1. carbaz

carbaz عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 1 / -0
    سلام دوستان من می خوام توی این تابستون آهنگسازی رو یاد بگیریم می شه یک کتاب تئوری بهم معرفی کنید که بخونمش
    و یک سوال بعد از خوندن کامل تئوری بایدچیکار کنم

واقعا ممنونم از تمام شما عزیزان
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏8/6/16, تاریخ ارسال پست اول: ‏8/6/16 ---
    هیشکی نیست تو سایت
    تروخدا بگید

2. Sar Be DaaR

Sar Be DaaR عضو سایت

شغل :
    مدیر بازرگانی
    امتیازات:
    +66 / 0 / -0
    نرم افزار:
    studio_one
    درود ، میتونید کتاب تئوری موسیقی استاد "کمال پور تراب" که توسط نشر "زاوش" چاپ میشه رو تهیه کنید . البته بهتره که همراه با استاد تئوری موسیقی رو یاد بگیرید که اگر جایی با ابهام یا سوالی مواجه شدید یا اگر جایی رو اشکال داشتید استاد رفع کنه تا ملکه ذهنتون نشه که درست کردنش سخت تر از روز اول بشه .
    پیشنهاد میشه معمولن همراه با ساز این آموزش ها رو یاد بگیرید که درک و هضم ـش راحت تر بشه ، مثلا استاد بنده از روز اول همراه با پیانو بهم مطالب رو یاد داد و ایشون میگفتن که اکثر پرودوسر های قوی و مطرح جهان در حد استانداردی پیانو مینوازن اما صرفن معنیش این نیست که پیانیست باشن ! پیشنهاد میکنم پیانو رو هم انتخاب کنید ، البته تاکید میکنم انتخاب ساز سلیقه ـیه !

با یادگیری تئوری موسیقی شما میتونید ملودی هایی که توی ذهنتون میگذره رو بسازید ، اما اگر میخواید تنظیم کنید ، باید هارمونی و اصول تنظیم رو هم فرا بگیرید ، البته این ها به جز یادگیری کار به نرم افزار میزبان ( DAW ) هستش . امیدوارم که توضیحاتم کمکی کرده باشه ، برای تهیه کتاب هم اگر خواستید میتونم در پیام خصوصی بهتون در تهران آدرس ناشر رو بدم تا راحت تهیه کنید کتاب رو ، بهروز و شاد باشید .

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. carbaz

carbaz عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 1 / -0

ممنون فقط از کجا می تونم در تهران یک استاد خوب پیدا کنم که اهنگسازی رو با همین روشی که گفتید به من یاد بده
    بعد الان یک سوال الان شما خودتون که پیانو رو بلدید هر ملودی که تو ذهنتون می یاد رو می تونید بسازید

• خوشبینانه خوشبینانه x 1
  4. Soheil Monfared

Soheil Monfared عضو سایت هنرمند

شغل :
    MusicProducer/SoundEngineer
    امتیازات:
    +1,220 / 6 / -5
    نرم افزار:
    ableton, nuendo, protools, reason
    من کتاب تیوری بنیادی موسیقی نوشته پرویز منصوری رو پیشنهاد میکنم...

کتابی روان و کاملا روشن مباحث رو توضیح میده...

کتاب پوتسولی نوشته اتوره پوتسولی هست برا حل تمرین تیوری...
    رو هم به همراه تیوری موسیقی پیشنهاد میکنم...

نتیجه خوبی میده...;)

و درمورد اهنگسازی توی تهران اموزشگاه و اشخاص زیادی هستن.

میتونید به راحتی توی اینترنت از ادرس و شرایط و نحوه برگذاری کلاس ها مطلع بشی...;)

• مفید مفید x 1
  5. carbaz

carbaz عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 1 / -0
    الان دوستان ببخشید بالاخره کدوم کتاب؟؟؟
    ممنونم از همتون

6. Sar Be DaaR

Sar Be DaaR عضو سایت

شغل :
    مدیر بازرگانی
    امتیازات:
    +66 / 0 / -0
    نرم افزار:
    studio_one
    درود ، استاد اینطوری والا استاد خودم رو فقط میشناسم که برای مدتی اومده بودن ایران و ازشون استفاده کردم و چند روز دیگه برمیگردن به خارج از کشور . کتاب هم هر دو کتاب به نظر من خوبه ، هم کتاب استاد منصوری هم کتاب استاد پورتراب ، اما من دومی رو بیشتر میپسندم .

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  7. ariyan-beheshti

ariyan-beheshti عضو سایت

امتیازات:
    +57 / 2 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, FLstudio
    از نظرم من هم کتاب استاد پرویز منصوری خیلی بهتره اما لازمه قبل هر کتاب تئوری دست کم یک سالی رو رو یه ساز کار کنید یا همراه ساز تئوری رو یاد بگیرید .اینطوری خیلی بهتر..

• موافقم موافقم x 1
  8. Shadmehrmn

Shadmehrmn عضو سایت

امتیازات:
    +192 / 1 / -0
    خیر دوست عزیز‍! کتاب تئوری باید موازی با نوازندگی باشه و یا بنظرمن ترجیحا قبل از شروع به نوازندگی.

• موافقم موافقم x 1
  9. Iman.kh

Iman.kh عضو سایت

امتیازات:
    +29 / 0 / -0
    یه سوال : باید اول تئوری رو یاد بگیریم و بعد بریم سراغ کلاس آهنگسازی یا اینکه تو کلاس های آهنگسازی معلم؛ تئوری های مورد نیاز برای اهنگسازی رو هم یاد میده ؟؟؟؟؟

10. Shadmehrmn

Shadmehrmn عضو سایت

امتیازات:
    +192 / 1 / -0
    سلام.
    از نظر اصولی و حرفه ای کلاسی بعنوان کلاس آهنگسازی وجود نداره!!
    بلکه آهنگسازی تقسیم بر مباحثی میشه که هر کدوم نیاز به کلاس و یا حتی استادهای متفاوتی دارند.
    ببینید در موسیقی دو بحث هست که ارتباطی به هدف یا سبک و ... نداره و مبانی موسیقی محسوب میشن. یکی تئوری موسیقی، و دیگری سُرایش(سُلفِژ).
    چه هدف، آهنگسازی باشه و چه نوازندگی یا خوانندگی و یا رهبری ارکستر، اینها از ملزومات و مقدمات هستند. حتی نوازندگی پیانو هم (نَه در حد تخصصی بلکه عُمومی وآشنایی) از مبانی و دروس عمومی هر موزیسینی محسوب میشه!
    و بعد از اینها و در موازات سلفژ مباحث دیگر آهنگسازی رو باید کار کنید مثل هارمونی و کنترپوان و سازشناسی و فُرم و ارکستراسیون و مباحث مورد نیاز دیگر. که هر کدوم اینها بحث وسیع و واقعا زمانبری هست که با یه ترتیبی باید شروع بشن و حتی موازات همدیگه ادامه داشته باشند و باید نزد استادانش تعلیم ببینید.
    برای آهنگساز بودن نیاز نیست لزوما نوازنده باشید اما باید حتما بتونید با یک ساز(ترجیحا پیانو) نوازندگی کنید.

• موافقم موافقم x 1
    • مفید مفید x 1
  11. Soheil Monfared

Soheil Monfared عضو سایت هنرمند

شغل :
    MusicProducer/SoundEngineer
    امتیازات:
    +1,220 / 6 / -5
    نرم افزار:
    ableton, nuendo, protools, reason
    بستگی به مدرس داره که روش تدریسش چطوری باشه...

ولی اول باید معمولا یه آشنایی با تیوری و حد اقل یک ساز رو داشته باشید...;)

12. Broken-Spades

Broken-Spades عضو سایت

امتیازات:
    +19 / 3 / -0
    دوستان من یه بحثو متوجه نشدم . یعنی قبل از دونستن تئوری هم میشه اهنگ سازی یاد گرفت ؟ :jawdrop-40:
    من کتاب پرویز منصوری رو 2 بار تا نصفه هاش خوندم (1 بار خوندم تا اخر با گرفتن ساز فهمیدم هرچی خوندم داستان بود و دوباره از اول وقتی فهمیدم چی به چیه خوندم . الانم تا نصفه هاشم ) بعد 2 ماهه دارم گیتار یاد میگیرم . اما از هرکی که پرسیدم گفت کمه کم 1 یا 2 سال گیتار یاد بگیر و وقتی تئوریه رو هم یاد گرفتی باید بری سلفژ یاد بگیری و بعد هم هارمونی . که خودش فکر کنم یه 3 - 4 سالی طول بکشه
    حالا اینجا خیلی دوستان میگن آهنگ سازی رو همزمان با یه ساز و تئوری میشه یاد گرفت . میخوام بدونم این آهنگ سازی که میگید فرق میکنه با ساخت آهنگی که من میگم ؟ من هدف فرعیم ساخت آهنگ های راک و متاله و هدف اصلیم آهنگ های سولو هست . مثل گریمور . استیو وی . اریک کلپتون جو ستریانی و...
    ممنون

13. Shadmehrmn

Shadmehrmn عضو سایت

امتیازات:
    +192 / 1 / -0
    نخیر. همونطورکه گفتم تئوری موسیقی اولین مرحله از یادگیری موسیقی هست که معمولا چون هنرجوها علاقه به ساز زدن دارند و حوصله ی تئوریات رو ندارند، معلمها تئوری رو همراه با ساز آموزش میدهند که خب بد هم نیست چیزی که تئوری یاد بگیرید روی ساز هم باید امتحانش کنید دیگه و بالعکس.
    حالا در این مرحله اگه شما بخواهید نوازنده حرفه ای بشید: کتابها و اتودهای بیشتری با ساز تمرین میکنید و روند حرکتیتون میره سوی نوازندگی.(سلفژ هم در کنار نوازندگی پیش میبرید)
    اما بحث آهنگسازی پیچیده تر از این حرفاست. وقتی تئوری موسیقی رو تموم کردید، نوازندگی و سلفژ(که ممکنه با تئوری شروع کرده باشید) را همچنان باید ادامه بدید و در کنارش به مباحث تخصصی موسیقی (همون مواردی که در پست قبل نام بردم) میپردازید.
    ***باز هم تاکید میکنم، نوازندگی(ترجیحا پیانو) و همینطور سُلفژ برای هر نوع موزیسین از نون شب واجبتره و تا آخر عمر باید پیگیرش باشه و تمومی نداره***
    مثالی میزنم شاید بهتر قضیه درک شه:
    در ابتدا که گفتم همه ی موزیسین ها (هر رشته ای و سَبکی) تئوری موسیقی رو باید تموم کنه تا با علائم و نگارش موسیقی آشنا بشه. مثل کلاس اول هست که شما باید الفبا رو یاد بگیرید بعد مثلا کتاب علوم و دینی و فارسی بخونید. از این گزینه که بگذریم.
    یک خواننده، سه مورد هست که همیشه باید باهاش درگیر باشه: 1. پیانو 2.سلفژ 3.تمرین خوانندگی(صداسازی و تکنیکها و...)
    یک نوازنده، سه مورد هست که همیشه باید باهاش درگیر باشه: 1.پیانو 2.سلفژ 3. تمرین و تکنیکهای نوازندگی ساز تخصصیش
    یک آهنگساز، باید همیشه باهاش درگیر باشه: 1.پیانو 2.سلفژ 3. مباحث آهنگسازی و کسب تجربه در آهنگسازی
    یک رهبر ارکستر، باید همیشه باهاش درگیر باشه: 1.پیانو 2.سلفژ 3. مباحث آهنگسازی 4.نکات و تحلیل و تمرین برای حس و درک بیشتر قطعات بمنظور رهبری و هدایت نوازندگان.

• موافقم موافقم x 1
  14. Broken-Spades

Broken-Spades عضو سایت

امتیازات:
    +19 / 3 / -0
    پس فکر کنم من جزو موارد استثنا هستم چون از تئوریهم خوشم میاد نمیشه گفت بیشتر ولی در حد نوازندگی خوشم میاد و البته جلوتر از نوازندگی هستم .
    پیانو رو حتما باید بلد بود یا پیانو منظور ساز کلاویه داره ؟ مثلا کیبورد یاد بگیریم . زیاد علاقه ای به پیانو ندارم
    موفق باشین

15. carbaz

carbaz عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 1 / -0
    اقا الان یکی از خواننده ها هست که با تنظیم کننده های بزرگ ایران کلاس برگذار کرده با پیانو و تنظیم با کیوبیس که توی یک ترم اموزش می ده و 1600 می گیره (یک میلیون و شش صد هزارتومان) ایا ارزش داره من اینو برم

16. makan_sky

makan_sky عضو سایت

امتیازات:
    +17 / 0 / -0
    سلام
    میشه اسم خواننده و تنظیم کننده و بقیه اطلاعات روبرام پ.خ کنی ؟

17. carbaz

carbaz عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 1 / -0
    اسم ایشون امیرعباس حسن زاده هست اینم
    http://up.skinak.ir/view/1621137/Screen Shot ۱۳۹۵-۰۳-۲۲ at ۱۵.۵۴.۱۰_343342.png
    شمار هماهنگی هست دوستان به نظرتون ارزش داره من برم

18. Shadmehrmn

Shadmehrmn عضو سایت

امتیازات:
    +192 / 1 / -0
    دوستان، ما نباید برای شما تعیین کنیم که چی براتون خوبه چی بَد ه!
    بستگی به هدف و تفکر خودتون داره.
    اگه هدفتون فعالیت در سبک موردنظر این کلاس هست چرا که نه! ارزش امتحان کردن رو داره.

19. carbaz

carbaz عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 1 / -0
    من فقط اینو می خوام که آهنگسازی رو یاد بگیرم اونم اینجوری که زمانی که ملودی رو توی ذهنم می سارم اونو بتونم روی میدی کنتلر یا پیانو بزنم همین

20. makan_sky

makan_sky عضو سایت

امتیازات:
    +17 / 0 / -0
    باز نمیشه عزیز

بارگذاری...