کارت صدا بهتره یا افکت

شروع موضوع توسط kurtcobain ‏22/5/14 در انجمن Audio interface ( کارت صدا )

تاپیک کارت صدا بهتره یا افکت تالار Audio interface ( کارت صدا ) در persian-music.org.

1. kurtcobain

kurtcobain عضو سایت

امتیازات:
    +22 / 2 / -1
    نرم افزار:
    FLstudio
    سلام.من یه دونه کارت صدای حرفه ای به نام icon cube گرفتم که با نرم افزار گیتار ریگ اونو امتحان کردم و واقعا صدایی که گرفتم منو پشیمون کرده !
    نمیدونم آیا واقعا باید افکت واقعی میخریدم یا اینکه کار درستی کردم که رفتم کارت صدا خریدم تابا اون نرم افزار گیتار ریگ را اجرا کنم.
    دوستان لطفا بیان و بگن که کارت صدا بهتره یا افکت واقعی ؟

2. yorgun

yorgun عضو سایت

امتیازات:
    +175 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام

فکر کنم بهتر بود می پرسیدین افکت نرم افزاری (مثل گیتار ریگ) بهتره یا افکت سخت افزاری. چون کارت صدا اینجا فقط نقش رابط بین گیتار الکتریک و نرم افزار رو بازی میکنه.

مصلما افکت سخت افزاری بهتره. ولی خیلی هزینش بیشتره. چون اگه بخواین از افکت سخت افزاری استفاده کنین نیاز به آمپلی فایر خوب هم خواهید داشت که هزینه این دوتا با هم چندین برابر هزینه کارت صدای شما هستش.
    البته منظور من از افکت سخت افزاری استفاده از یونیت های حرفه ای هستش نه مولتی افکت های چند صد هزار تومنی.

مزیت دیگه ای که کارت صوتی براتون فراهم کرده، رکورد مستقیم و بی دردسر هستش(با اینکه تو این حالت باید از خیر بعضی از تکنیک های نوازندگی بگذرین) ولی برای رکورد از آمپلی فایر به فضای آکوستیک و میکرفون خوب نیاز دارین.
    من خودم با اینکه هم آمپ دارم و هم مولتی افکت و هم میکروفن مناسب ولی بازم دارم از گیتار ریگ استفاده میکنم. به دلایل زیر:

_ اتاقم آکوستیک نیست
    _ گیتار ریگ کیفیت بهتر و آپشن های بیشتری نسبت به مولتی افکت من (zoom 707 II ) داره
    _ رکورد مستقیم خیلی راحت تر و بی دردسر تر هستش

البته کارت صوتی بنده (focusrite pro24 dsp ) پری آمپ های بهتری نسبت به کارت شما داره.

ولی در مورد گیتار ریگ باید گفت امتحانشو پس داده و جزو بهترین افکت های نرم افزاری هستش.

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  3. gameron

gameron عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    شما اگه فقط میخواین نوازندگی کنید مطمئنا افکت براتون بهتره
    اما اگه میخواین کاراتون رو رکورد کنید و ترک بدین بیرون خب کارت صدا بهتره
    البته کلا مارک آیکون مارک خوبی نیست
    برای استفاده از گیتار بهترین کارت صدا مدل لاین 6 هست
    که کلی پلاگین مخصوص دیستروشن کردن صدای گیتار داره و الاوه بر ورودی وکال ورودی مخصوص گیتار رو داره
    و مطمئنا با این کارت صدا میتونی به صدای دلخواهت برسی
    پیشنهاد من این مدل هست
    Line 6 POD Studio KB37
    قیمت 1.300.000
    حتی می دی کنترلرم هست

در صورتی که بودجه تون کمه این مدل هم خوبه
    Line 6 POD Studio UX2
    قیمت : 800.000
    اینم پلاگین مخصوص کار شما که رو کارت صدای لاین 6 هست

کارت صدا بهتره یا افکت-9919-ce440a04b017f2985ef8d10006056196.jpg

فایل های ضمیمه:

4. kurtcobain

kurtcobain عضو سایت

امتیازات:
    +22 / 2 / -1
    نرم افزار:
    FLstudio
    اون دوستی که فرمودن باید آدم برای یک افکت خوب , آمپ خوب هم داشته باشه ممنون بابت راهنماییشون و میخوام اینو بپرسم که :
    الان خیلی از افکتها قابل رکوردگیری هم دارن ولی اون چیزیکه رکورد میکنن آیا ارتباطی با خوب بودن آمپ داره یا نه ؟ (چون آدم وقتی با افکت یه قطعه را ریکورد میکنه دیگر نیازی به داشتن آمپ قوی نداره.)
    درسته یا خیر ؟

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  5. kurtcobain

kurtcobain عضو سایت

امتیازات:
    +22 / 2 / -1
    نرم افزار:
    FLstudio
    ببین اون صدای افتضاحی که از آیکن گرفتم آیا میتونه ارتباطی با اسپیکر ضعیف من داشته باشه ؟
    آخه من اسپیکرم microlab و خیلی کوچیک هم هست.
    چه اسپیکر خوبی پیشنهاد میکنی ؟

6. Dr.Noise

Dr.Noise عضو سایت هنرمند

شغل :
    Music Producer - Dj
    امتیازات:
    +2,568 / 2 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase, studio_one
    درود دوست عزیز ...
    در رابطه با سوال اول : من اطلاع دقیقی از افکت ها و نحوه ی رکوردشون ندارم اما کیفیت امپ برای بهتر شنیدن شما موقع نواختن هست . کمتر کسی هست که بتونه با مایک گذاری جلوی امپ صدای خوبی با این شرایط بگیره ...
    به نظر من هم مارت صدا بهتر از افکت های معمولی zoom و ... هست .
    اما در مورد صدای بد گرفتن از کارت صدا . درسته که کیفیت کارت های صدا و پری امپ هاشون متفاوته ، اما در کارت های کلاس b ( زیر ۲.۵۰۰.۰۰۰ تومن ) این تفاوت اونقدر چشم گیر نیست .
    فکر میکنم مشکل اصلی شما در نحوه ی صدادبرداریتون باشه . شاید جسارتا علم صدا برداری شما کمه و شما نتونستید گین مناسبی از ساز و کارت صدا بگیرید . این رو هم در نظر بگیرید که مرحله اول رکورد و مرحله دوم افکت گذاری هستش که می تونه صدا رو تا ۵۰ درصد با کیفیت تر و در عین حال قوی تر کنه .
    شما اگر کارت صدا رو صرفا برای گیتار تهیه کردی ، تا جایی که امکان داره برات عوضش کن و line 6 که دوستمون در بالا پیشنهاد دادن رو تهیه کن . نتیجه بهتری میگیری .
    در مورد اسپیکر هم ، اگر راک ، جز و ... کار میکنی تا میتونی حتما مانیتور تهیه کن . مثلا yamaha hs50 تو این سبک ها خیلی خوبه .
    اگر هم توان خرید مانیتور نداری ، یک هدفون خوب مثل akg k99 تهیه کن . در غیر اینصورت ، اسپیکر ها زیاد تفاوت خاصی با هم ندارن . صداشون رو گوش کن و انتخاب کن .
    موفق باشی ...

Sent from my ST15i using Tapatalk

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  7. Dr.Noise

Dr.Noise عضو سایت هنرمند

شغل :
    Music Producer - Dj
    امتیازات:
    +2,568 / 2 / -0
    نرم افزار:
    درود دوست عزیز ...
    اول ممنون بابت توضیحات خوب و کاملتون .
    دوم اینکه یک مقدار سخت گیرانه در مورد محصولات آیکون نظر دادید !!!
    من نه فروشنده لوازم آیکون هستم و نه یوزر محصولاتش ، برداشت سو نشه ...
    اما من خودم دیدم از دوستانی که در همین سایت از محصولات آیکون و حتی کارت صداش استفاده کردن و راضی هستن . وقتی اینطوری و با این سراحت میگین محصولات آیکون خوب نیست ، تو دل دوستمون خالی میشه و این خوب نیست ...
    باز هم عذر خواهی میکنم و قصد جسارت نداشتم . امیدوارم بی احترامی نکرده باشم ...
    موفق باشی ...

Sent from my ST15i using Tapatalk

8. yorgun

yorgun عضو سایت

امتیازات:
    +175 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    بله این قابلیت رو بعضی از مولتی افکت ها دارن. و ربطی هم به آمپ نداره.
    مثلا همین zoom 707 II میتونه تا 6 ثانیه ضبط کنه. و این برای این هستش که شمایی که دارین سولو تمرین میکنن بتونین یه ریتم که شامل چنتا آکورد باشرو ضبط کنین و مولتی افکت اون رو براتون به صورت لوپ پخش کنه و شما روی اون ریتم تمرین سولو کنین.
    تا حالا نشنیدم و ندیدم که مولتی افکتی بتونه یه ترک کامل رو رکورد کنه. ولی مولتی افکت های بهتر قابلیت اینو دارن که تعداد بیشتری ضبط و هم زمان پخش کنن.
    در مورد اسپیکر هم همونطور که Dr.Noise عزیز گفتن yamaha hs50 و هدفون های k99 , k77 از AKG مناسب هستن برای این کار و بنده هم دقیقا از همینا استفاده می کنم.

همونطور که دوستان اشاره کردن اگه رکورد ندارین و تازه شروع به یاد گیری کردین، بهتره یه آمپ کوچیک با یه مولتی افکت تهیه کنین چون برای یاد گیری گیتار الکتریک بهترین گزینه هستش.

و اینکه یه چیزی رو من هنوز دقیق متوجه نشدم اونم اینکه یه خورده بیشتر راجع به صدای افتضاح توضیح بدین.
    آیا ولوم صدا پایین هستش؟ یا منظورتون اینه که افکت های گیتار ریگ کیفیت لازم رو ندارن و راضیتون نکردن؟

9. kurtcobain

kurtcobain عضو سایت

امتیازات:
    +22 / 2 / -1
    نرم افزار:
    FLstudio
    نه من خیلی وقته گیتار میزنم ولی جدیدا میخواستم خیر سرم یه آلبوم ریکورد کنم که با این پولی که خرج کارت صدا کردم و نتیجه ی بدی که گرفتم کلا الان سرخورده شدم.
    دو نمونه از لید و ریتم صدایی که با آیکن گرفتمو براتون میزارم.
    لیدش نسبتا خوب دراومده ولی امان از ریتمش! که واقعا صدای گنگ و غیر واضحی داره و فکر نمیکنم بشه اصلا قابلیت ریکورد داشته باشه.

فایل های ضمیمه:

10. pe32_64

pe32_64 کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +2,133 / 1 / -2
    درود گیتارتون رو با کارت های دیگه تست کنید، شاید مشکل از کارتتون باشه.
    البته فرض بر اینه که از سلامت و کیفیت مطلوب گیتار(+ پیکاپ) و کابل ها مطمئن هستید.
    من خیلی از دوستان رو میشناسم که با کارتصدا و این پلاگین ها کار میکنند و راضی اند.
    و اینکه از نرم افزارهای دیگه هم استفاده کنید، شاید نظرتون رو جلب کردند.
    موفق باشید..

11. kurtcobain

kurtcobain عضو سایت

امتیازات:
    +22 / 2 / -1
    نرم افزار:
    FLstudio
    خدا خیرت بده اینکه خیلی گرونه ! (حدود 300 تومن)
    بجاش بهتر نیست آدم 300 تومن بده یه اسپیکر بگیره که هم دوامش بیشتره هم کاربردهای دیگر هم داره ؟

12. kurtcobain

kurtcobain عضو سایت

امتیازات:
    +22 / 2 / -1
    نرم افزار:
    FLstudio
    راستی نظرتونو از اون 2 تا فایلی که ضمیمه کردم هم بیان کنین.
    صدا چطوری به گوش میرسه توی اسپیکر شما ؟
    گنگ نیست صداها ؟

13. yorgun

yorgun عضو سایت

امتیازات:
    +175 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    فایل ها رو شنیدم.
    فک کنم اینجا بحث سلیقه مطرح باشه. من تو افکت گنگی خاصی حس نکردم. البته برای قطعه ای که شما انتخاب کرده بودین خیلی مناسب نبود. اصلا انتظار نداشته باشین که دقیقا صدای گیتار جیمز هتفیلد رو بتونین بهش برسین!!! گرچه با همین گیتار ریگ هم میشه خیلی به اون صداها نزدیک شد. ولی به شرطی که علمش رو داشته باشین و با ادیت کردن صدا قبل از رکورد و بعد از رکورد به اون چیزی که میخواین برسین.
    و مهم تر از همه اینا.. در مورد گیتار الکتریک، مهارت نوازندگی شماست.

+ فرمایشات جناب pe32_64

14. ali32

ali32 عضو سایت

امتیازات:
    +24 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, sonar
    دوست عزیز این چیزی که من شنیدم کاملا عادی بود و مشکلی نداشت صد درصد خروجی که از میکرولب میشنوین با اونچیزی که تو مارشال میشنوینفرق داره و اینکه درباره ی افکت ها شما اگه ساختن صدارو بدونی گیتار ریگ شبیه سازیش 100% نباشه 90% هست و میتونی همون صدایی و که میخوای بگیری و شما به این توجه کن از کابل تا گین ورودی تا هرکاری که انجام میدین رو صدا تاثیر داره !!!!

15. kurtcobain

kurtcobain عضو سایت

امتیازات:
    +22 / 2 / -1
    نرم افزار:
    FLstudio
    سلام بچه ها و ممنونم که جواب دادین به سوالات.
    به قول معروف گفتنی " من الان توی دلم خالی شده و اصلا نمیدونم وسیله ای که گرفتم نهایتا در آینده بدردم میخوره یا نه"

الانه من یک هفته فرصت دارم تا این محصولو تست کنم و اگر راضی نبودم ازش میتونم پسش بدم و پولمو پس بگیرم.
    در حال حاضر یه کمی وسوسه شدم تا این کارت صدا را پس بدم و بجاش یه مولتی افکت خوب بیارم .
    حالا وجدانا ازتون میخوام تا بگین که برای منی که میخوام ریکورد کنم کارای آیندمو , بهتره تا همین کارت صدا را نگه دارم یا مولتی افکت بخرم.
    آخه میدونین چیه.من تصور میکنم (شاید به اشتباه) که مثلا اگر یه zoom g2.1 NU بخرم (که داخلش هم پردازنده ی صدا داره) و مثلا با دکمه ی ریکورد اون بتونم قطعه ی نواخته شده را ضبط کنم , در این حالت صداب بهتر و شفاف تری میگیرم نسبت به اون حالتیکه ریکورد گیری را با استفاده از کارت صدا و گیتار ریگ بخوام انجام بدم.

حالا نمیدونم این تصور درسته ؟
    کارت صدامو نگه دارم یا بفروشمش و بعدش یه دونه مولتی افکت خوب بخرم که قابلیت ریکورد داشته باشه؟

خواهشا کمکم کنین من فقط 2-3 روز وقت دارم تصمیم بگیرم که آیا کارت صدا را پس بدم یا نه.

16. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,537 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    برای رکورد گیتار الکتریک که انصافا رکورد پر دردسری هم هست دو راه دارید یا از امپ و مایک استفاده کنید که خیلی ها سلیقشون این هست و دوست دارند از امپ صدا رکورد کنند. حتی اگر با یک مایک sm57 و یک امپ ارزون کار کنید کیفیتی بهتر از پلاگین دریافت میکنید.

برای رکورد خوب با استفاده پلاگین راه دیگری هم هست و اون استفاده از یک گیتار خوب با پیکاپ خوب و پری امپ خوب هستش که پری امپ رو بین کارت صدا و گیتار قرار بدید . این روش هم میتون کمی کمک کننده باشه.
    به هرحال این کار نیاز به وقت کافی و تجربه و سعی و خطا داره.
    سعی کنید پریست بسازید و اونها رو سیو کنید تا همیشه به صدای مورد علاقتون دسترسی داشته باشید.

برای خرید بقیه قطعات در سایت کلی مطلب هست و دوباره بازگو کردن این مطالب تنها تکرار مکررات هست.
    موفق باشید.

17. kurtcobain

kurtcobain عضو سایت

امتیازات:
    +22 / 2 / -1
    نرم افزار:
    FLstudio
    شما نکته ی تامل برانگیزی را مطرح کردین که خیلها خلافشو میگن و اونم استفاده از پلاگین به جای آمپ واقعی هست.
    الان خیلها دارن به شدت از گیتار ریگ دفاع میکنن ولی واقعا فکر نمیکنم که اصلا گیتار ریگ بتونه جای یه مولتی افکت یا آمپ واقعی را بگیره.

البته به این مسئله اشاره نکردین که "ریکوردگیری از مولتی افکت صدای شفاف تری داره یا گیتار ریگ" ؟
    (با فرض اینکه از یک اسپیکر در هر دو حالت استفاده کنیم).

18. Dr.Noise

Dr.Noise عضو سایت هنرمند

شغل :
    Music Producer - Dj
    امتیازات:
    +2,568 / 2 / -0
    نرم افزار:
    درود مجدد ...
    از نظر دوام ، خوب اگر از هر وسیله ای درست استفاده بشه قطعا دوام خوبی خواهد داشت . اما با 300 عزار تومن ، شما باید یک اسپیکر تهیه کنی !! هدفونی که من به شما پیشنهاد دادم ، مانیتور هست و من خودم تو استودیو علاوه بر دو جفت مانیتور ، کار رو با همین K99 هم گوش میکنم و قیاس میدم .
    قطعا کیفیت این هدفون و کاری که به جای مانیتور میکنه خیلی بهتر و معقول تر از اسپیکر هاست که صدا رو رنگ شده و زریبا پخش میکنن ...
    در نهایت تصمیم با شماست .
    موفق باشی ...

19. Dr.Noise

Dr.Noise عضو سایت هنرمند

شغل :
    Music Producer - Dj
    امتیازات:
    +2,568 / 2 / -0
    نرم افزار:
    دوست عزیز ، در مورد نحوه ی صدا برداری از الکتریک با امپ و مایک گذاری ، این کار یک مقداری تخصصی میشه و بعید میدونم بشه با توجه به اینکه نیاز به اصول خاص + اتاق اکوستیک و ... داره ، به راحتی اینطوری صدابرداری کرد !! من خودم دوبار اومدم اینکار رو انجام بدم ، و واقعا صدایی که گرفتم فاجعه بود ...
    برای همین من و سایر دوستان پیشنهاد میکنن که یک گیتار خوب با پیکاپ های قابل قبول + پلاگین برای کسی که صدا بردار حرفه ای نیست ، راحت تره و صدایی که رکورد میشه کیفیت قابل قبول تری داره دوست عزیز ...
    پیشنهاد من اینه که کارت صدا رو نگه دارید یا با Line 6 POD Studio UX2 تعویض کنید و پلاگین های این کارت رو تست کنید . در نهایت تمام سعی خودتون رو بکنید تا بتونید صدای قابل قبولی بگیرید .
    موفق باشی ...

20. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,537 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    شما اگر با گیتار ریگ کار کنید انگار با یک امپ و افکت هزار دلاری کار میکنید .
    من با هر دو روش رکورد کردم و مشکلی در استفاده از پلاگین نمیبینم درصورتی که یک پری امپ خوب و یک گیتار با پیکاپ خوب داشته باشید.
    البته تفاوت این دو رو شنونده تشخیص نخواهد داد. در یوتیوب پر است از ودیوپهای که این دو روش رو با هم کامپیر کردند خودتون هم مقایسه کنید و میبینید که کار جالب و جذابی هم هست.
    موفق باشید.

بارگذاری...