کاربرد تئوری موسیقی در عملی شدن چیست؟

شروع موضوع توسط MOHAMMAD ADHAMI ‏20/4/13 در انجمن تئوری موسیقی تکمیلی

تاپیک کاربرد تئوری موسیقی در عملی شدن چیست؟ تالار تئوری موسیقی تکمیلی در persian-music.org.

1. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    سلام.آقا یه سوالی خیلی وقته ذهن من و درگیر کرده.راستش من تو تئوری موسیقی که میخونم به خیلی چیزا برمیخورم که احساس میکنم تو شنیده شدنه یه آهنگ چندان نقشی ندارن.من میخوام بدونم آیا ما باید تمام ریزه کاریهای تئوری رو واقعا بدونیم؟ و اینکه چظوری باید از درسهایی که داده میشه تو آهنگسازی استفاده کنیدم؟ منظورم اینه که از کجا بفهمیم کجا کاربرد داره هر مساله

2. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,094 / 3 / -3
    دقیقا در مورد چه مطالبی چنین احساسی دارید ؟

صد در صد بله برای رسیدن به بهترین کار حتما لازم هست.

هر موضوع یک کاربرد داره دیگه !!! من متوجه نمیشم منظورتون رو :) یک مثال بزنید بهتره.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  3. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    ببینید من ظور من اینه که تئوری موسیقی واقعا اگه بخواد آدم همینطوری بشینه ورق بزنه و بخونه که چیزی یباد نمیگیره.بالاخره تمرینی .تمرین عملی.یه چیزی باید باشه که بتونه آدم رو کاملا آشنا کنه با اون مفهوم ها.من میخوام بدونم واسه تقویت تئوریم واقعا چه تمرینهای مفیدی باید انجام بدم؟

4. erf_hs

erf_hs عضو سایت

امتیازات:
    +51 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, protools
    دوست عزیز خیلی ها هستند که بدون داشتن علم تئوری و بدون رفتن به کلاس های آهنگسازی دارن کار میکنن و موفق هم هستن
    ولی به نظر من داشتن سواد آهنگسازی لازم هست چون حتما یه روزی به دردت میخوره

5. Saeed Canaan

Saeed Canaan Banned

امتیازات:
    +125 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    ببین دوست عزیز من قویا به شما میگم بدون دونستن تئوری هیچ کاری نمیتونی بکنی، شک نکن و هیچ کسم نمیتونی پیدا کنی که بدون دونستن تئوری تونسته باشه کاری را از پیش ببره، ولی این که میگی چیزایی که میخونی خیلی به کارت نمیاد چندتا دلیل میتونه داشته باشه،به نظر من مهمترینش تغییر یک سری از اصول موسیقی هست که توی همین جند ساله اتفاق افتاده مثلا استفاده از نت های midi و ثبت اون در داو که ثبت زیر و بمی صدا، کشش، شدت ولوم و ... زمین تا آسمون با وقتی که نت ها را روی کاغذ مینوشتند فرق میکنه، پس در نتیجه کسی که داره مثلا کتاب تئوری بنیادین موسیقی پرویز منصوری را میخونه شاید خوندن فصل دهم (تکمیل خط موسیقی، نشانه های دیگر) یکم براش کسل کننده باشه، در حالی که شاید مثلا 10 20 سال پیش اگه یه نفر که میخواسته آهنگسازی کنه تا این فصلا فول نمیشده نمیتونسته کاری از پیش ببره... با این وجود همین الان مباحثی هستند که اگه کسی اصولی و پایه ای بلدشون نباشه نمیتونه کاری بکنه مثل مباحث فاصله، گام شناسی، آکورد شناسی، هارمونی و ...

6. e 30

e 30 عضو سایت

امتیازات:
    +24 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase

تئوری موسیقی که خیلی به درد میخوره . خیلی مسائل هست که شما میدونی ولی همیشه ازش استفاده نمیکنی . من دقیقا همین حسو نسبت به هارمونی دارم . خیلی مسائل هستش که میبینم اصلا تو موسیقی پاپ به کارم نمیاد ....

7. SuShiaNT

SuShiaNT عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +381 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, protools
    برای تعمیر یک ماشین اول از همه باید قسمت های مختلف ماشین و بشناسی ( موتور - گیربکس - گاردان - مهور سگ دست - پلوس - رادیاتور و............ )
    کار هرکدوم رو باید بشناسی . ( موتور : مولد و محرک اصلی خودرو - گیربکس : تبدیل کننده ی حرکت دورانی مولد به خطی توسط چرخ دنده ها - رادیاتور خنک کننده ماشین و..... )
    حالا میخوای تعمیر کنی : آچار ها رو همه رو باید بشناسی و سایز هارو هم بلد باشی و............
    شروع به تعمیر میکنی روزای اول اشتباه تعمیر میکنی بعد از مدت زمانی چشم بسته بهت بگن یه ماشین خراب شده میگی عیب از کجاس : میشه تجربه و....
    حالا اگه یکی از این ها رو بلد نباشی میتونی ماشین تعمیر کنی ؟!!!!

موسیقی و هر رشته ی دیگه هم همین هست .

شما اگر موسیقی رو نشناسی - تئوری رو نشناسی - ادوات و نشناسی - هارمونی رو نشناسی - قوانین رو نشناسی - آچارها رو نشناسی
    چگونه میخوای یک آهنگ بسازی ؟!!!

اون چیزی که الان از آهنگسازا و تنظیم کننده های معمولی دارن میسازن موزیک نیست چون خیلی قانون شکنی میکنن و این عادی شده
    در جوامع موسیقیایی ولی اگر بدون معلومات باشه مطمئنن همون کار رو هم نمیتونن بسازن و.....

این قوانین برای همه ی کار ها صدق میکنه .

موفق باشید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  8. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    ممنونم از دوستان.من اینا رو میدونم واسه همینم هست که میخوام قشنگ اصولی یاد بگیرم وگرنه شبا با کتاب تئوری تو رختخواب خوابم نمیبرد.حالا یه سوال دیگه؟ اگه من برم کلاس پیان و و پیانو رو ادامه بدم و کنارش تئوری رو هم بخونم آیا این میتونه موفقم کنه؟ هم تو یادگیری پیانو هم درک بهتر تئوری؟

9. oxygenx

oxygenx مدیر تالار پروژه های کاربران تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +815 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, sonar
    سلام...
    نظر خودتون چیه؟!

10. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    راستی سلام م م م مم .آقا من سلام نمیکنم فکر نکنید بی ادبما.نه بخدا گاهشی انقدر ذهنم تو سوال مشغوله که یادم میره عرض ادب کنم.:smile (70):
    نظر خودم؟ استاد توروخدا سوالای سخت سخت نمپرسید.راستش من احساس میکنم تاثیر داشته باشه خیلی.والا نمیدونم.من مشورت میخوام.توروخدا راهنماییم کنید

11. oxygenx

امتیازات:
    +815 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, sonar
    دوست عزیز واضح هست که تئوری موسیقی دونستن مزیت هست و در کنار عملی دونستن یه موفقیت...
    سوالات شما همه جوابهای واضح دارن...
    کمی فکر کنید خودتون میتونید به جوابهاتون برسید...

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  12. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    :smile (73): پس دست شما مرسی.تصمیم گرفتم برم پیانو رو حرفه ای یاد بگیرم در کنار خوندن تئوری.راستی من فقط یه ارگ دارم:smile (9): پول ندارم پیانو بخرم.به نظرتون میتونم کار کنم؟

13. Mr.Amirreza

Mr.Amirreza عضو سایت

شغل :
    موسیقی
    امتیازات:
    +25 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio, soundforge
    سلام و عرض ادب خدمت دوستان و اساتید
    بنده هم همین مشکل شمارو داشتم
    توضیح جناب SuShiaNT کاملا مفهومی و درست بود!
    بنده برای رشته موسیقی میخونم و تئوری موسیقی رو خیلی بهش علاقه دارم اصلا چون پایه و مباحثش واسم خیلی جالبه!من هم همینطور که شما میگین خودم میخوندم ولی چیز زیادی ازش متوجه نمیشدم!
    1،2تا دلیل داره که میگم!
    ببینین اول اینکه چون کتاب تئوری یک کتاب کلّی هستش پس خیلی از توضیحات ریز و نکات ریز داخلش نیست و باید خودتون در جایی که متوجه نشدین برین سراغ یک منبع دیگه که بهتر توضیح داده باشه!به عنوان مثال مبحث فواصل و محاسباتش رو من از کتاب "شیوه نی نوازری" جناب کیانی نژاد خوندم و یادگرفتم و مباحث دیگر رو هم که متوجه نمی شدم هرکدوم رو از کتاب ها و منابع دیگه می خوندم!حتی گاهی اوقات یک کتابچه کوچک هم میتونه مفید باشه برای درک بهتر یک مورد!

و مورد مهم و بعدی هم این هست که شما عملی یا بقولی تجربی اون مبحث رو حداقل بشنوید و یا یکی بهتون توضیح بده!بهترین ساز برای اینکار پیانو هستش و بهترین استاد هم به نظر من یک استاد پیانو که تئوری هم تدریس کنه هستش که خوشبختانه یکی از همین اساتید رو ما پیدا کردیم و واقعا تدریسش عالی بود!
    به عنوان مثال در مبحث گام و تنالیته یک آهنگ رو انتخاب میکرد و شروع به توضیحش میکرد که این آهنگ در چه گامی و تنالیته ای هستش و کجا تنالیته اش چی هست و در کجا چه تغییری میکنه و ... مهمتر از همه اینکه حس تغییر گام و ... رو هم بهمون تفسیر میکرد که خیلی خیلی تاثیر مثبتی داشت!

پس به نظر من اگر واقعا قصد درک بهتر اون کتاب رو دارین پیش یک استاد برین که خودش تئوری خوبی داشته باشه!حالا شما نوازنده پیانو هم هستید یک پوئن مثبت هست براتون و میتونین خیلی بهتر هم در نوازندگی و هم در تئوری پیشرفت کنین!

فقط مهم پیدا کردن یک استاد خوب هستش که هم در تئوری و هم در نوازندگی ماهر باشه!

ولی اگر قصد اینکه خودتون بخونین رو دارین باید خیلی پیگیرش باشین و در هر مبحث که مشکل داشتین با افراد مطلع و کاربلد مشورت کنین که بتونن بهتون توضیح بدن!

در هر حال آرزوی موفقیت میکنم براتون...

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  14. oxygenx

امتیازات:
    +815 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, sonar
    نه اینکه نشه...
    با کیبرد هم میشه...
    اما خب...با پیانو....اصولی تر خواهد بود...

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  15. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    ممنون از این همه راهنمایی دوستان گلم.فقط یه چیز دیگه:
    اینکه من پیانو رو یاد بگیرم تو نواختن میدی کیبورد تو کار تنظیم هم ککمکم میکنه؟

16. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    سئوالتون مثل اینه که بگیم واسه خلبانی یک هواپیمای جت مسافربری نیازی نیست همه چیز رو بدونیم و آیااگه همه چیز رو بدونیم واقعا به کار میاد ؟
    همون بلند شدن و فرود اومدن کافیه به نظر شما برای یک خلبان ؟
    خیر اینجوری نیست. خلبانی فقط تیک آف و لندینگ نیست. خلبان باید بتونه در هر شرایطی هواپیما رو تحت کنترل خودش داشته باشه. و در مواقع لزوم و مشکلات احتمالی اطز پس اونها بر بیاد.
    تئوری موسیقی هم همینه. نمیشه گفت برخی از اونها ممکنه به کار نیاد و تو کار شنیده نشه !
    امید وارم واضح توضیح داده باشم.

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
بارگذاری...