چیدمان نتهای بیس در سبک ترنس

شروع موضوع توسط Farhad Mahdavi ‏19/9/09 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک چیدمان نتهای بیس در سبک ترنس تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. Farhad Mahdavi

Farhad Mahdavi عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +95 / 0 / -0
    سلام
    یه مقدمه ای اولش بگم :

میشد گفت که از اصلیترین پایه در ترنس همون بیس هست . اگر یک آهنگ خیلی عالی باشه اما بیس درستی نداشته باشه نمیتونه خوب جلوه کنه .
    پس ما باید با همفکری با یکدیگر بتونیم چیدمان نتهای بیس در ترنس رو یاد بگیریم که پیشرفت ترنس کارهای ایرانی بیشتر بشه تا تو دنیا بازم حرفی برای گفتن داشته باشیم .
    از دوستان با تجربه در سبک ترنس دعوت میکنم که بیشتر مارو از تجربشون آگاه کنن .

چندتا نکته در مورد بیس در ترنس :

1. به غیز از زیرشاخه های مثل هارد ترنس و اینجور زیر شاخه ها حتما نباید که بیس فرکانسهای پایینش قوی باشه . چون معمولا نتهای شلوغی استفاده میشه اگر فرکانسهای پاینو زیاد کنیم بر کل آهنگ تاثیر منفی میزاره .
    2. تا حدالمکان فقط برای ساب بیس از بیسهای آکوستیک استفاده کنیم .
    3. یکی از تقسیم بندیهای یک آهنگ اینه : 1. فرکانسهای پایین 2. فرکاسنهای متوسط 3. فرکانسهای بالا . یک آهنگساز حرفه ای باید یک طوری آهنگ بسازه که شنونده این سه قسمت از فرکانسهارو (پایین و وسط و بالا ) جدا از هم نشنوه . یعنی باید طوری باشه که این سه قسمت به هم اتصال داشته باشند . راههای زیادی برای این کار هست که یکیشو من میگم .
    برای پیوند دادن فرکانسهای پایین با متوسط میتوان از بیس استفاده کرد . به اینصورت که چیدمان اصلی رو در فرکانسهای پایین قرار میدیم و یک چیدمان دیگه با همین بیس در یک اکتاو بالاتر قرار میدهیم . به اینصورت فرکانسهای پایین با وسط یک پیوند دارند
    4. اکتاوی که برای بیس استفاده میکنیم خیلی مهمه . نه باید زیاد بالا باشه نه زیاد پایین . اما باید اولویت در اکتاوهای پایین باشه .
    5. در دیلی دادن و ریورب دادن به بیسهای ترنس باید خیلی خیلی خیلی زیاد دقت کرد . قاعده خاصی هم نداره . فقط باید طوری درآورد که ریورب شنیده نشه اما احساس بشه و همچنین دیلی تاثیر منفی رو آهنگ نزاره و فقط در حد یک جلوه باشه .
    6. کامپرس کردن بیسهای ترنس کار بسیار سختی است . من بلد نیستم و کامپرسش هم نمیکنم چون ممکنه آهنگو به هم بریزه . هروقت احساس کردم که میتونم از عهده کامپرس بر بیام اینکارو میکنم . در اینصورت بیس بهتر میشه . اما اگه نکنم بیس در حد معمولی میشه . اگر بلد نباشمو بکنم بیس خیلی ضعیف میشه ( از نظر کیفیت کاری )
    7. اصلی ترین رکن یک بیس در ترنس جنس صدای اونه که باید به سبک جدید باشه نه بیسهای قدیمی یا بیسهای آکوستیک .
    8. باید یک طوری بیس رو بچینیم که کیک رو خفه نکنه همچنین کاملا باید روی کیک بشینه . مورد دومی اگه رعایت نشه کل آهنگ به هم میریزه !

خوب من چیدمانهای اولی بیس در ترنس رو با فرمت .FLP میزارم . اینها چیدمانهای ساده است . در پستهای بعدی بیسهای پیشرفته تر رو میزارم .
    این نکته رو هم بگم که چون بیس ساده است دلیل نمیشه که آماتور باشه . خیلی از بزرگترین آرتیستهای ترنس در بعضی از آهنگاشون از چیدمانهای خیلی معمولی اسفاده میکنن و همون چیدمان بیس یکی از دلایل قشنگی آهنگشون میشه . به عنوان مثال به این آهنگ مراجعه کنید : Armin Van Buuren - Broken Tonight

پکیج بیس شماره 1 : بیسهای معمولی و ساده ( پایه ای )

حجم : 50 کیلوبایت
    فرمت : FLP.
    دانلود : منتظر آموزشهای شما هم هستم . منتظر پکیجهای بعدی باشید
    با سپاس

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
  2. Alpha

Alpha عضو سایت

امتیازات:
    +168 / 0 / -1
    Midi Pack برای Bass Line

یک pack کوچک برای bassline هست
    چون روش کار نکردم نمیدونم برای چه Genre مناسب هست

----
    در ضمن Pass فایل پیوست ,پست شماره 1 "www.persian-music.org" هست (تمام حروف کوچک)

فایل های ضمیمه:

• BASS.zip
      اندازه فایل:
      16.4 KB
      نمایش ها:
      296
    • خوشم اومد خوشم اومد x 2
  3. Farhad Mahdavi

Farhad Mahdavi عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +95 / 0 / -0
    سلام