چیدمان نتهای بیس در سبک ترنس

Farhad Mahdavi

هنرمند
سلام
یه مقدمه ای اولش بگم :

میشد گفت که از اصلیترین پایه در ترنس همون بیس هست . اگر یک آهنگ خیلی عالی باشه اما بیس درستی نداشته باشه نمیتونه خوب جلوه کنه .
پس ما باید با همفکری با یکدیگر بتونیم چیدمان نتهای بیس در ترنس رو یاد بگیریم که پیشرفت ترنس کارهای ایرانی بیشتر بشه تا تو دنیا بازم حرفی برای گفتن داشته باشیم .
از دوستان با تجربه در سبک ترنس دعوت میکنم که بیشتر مارو از تجربشون آگاه کنن .

چندتا نکته در مورد بیس در ترنس :

1. به غیز از زیرشاخه های مثل هارد ترنس و اینجور زیر شاخه ها حتما نباید که بیس فرکانسهای پایینش قوی باشه . چون معمولا نتهای شلوغی استفاده میشه اگر فرکانسهای پاینو زیاد کنیم بر کل آهنگ تاثیر منفی میزاره .
2. تا حدالمکان فقط برای ساب بیس از بیسهای آکوستیک استفاده کنیم .
3. یکی از تقسیم بندیهای یک آهنگ اینه : 1. فرکانسهای پایین 2. فرکاسنهای متوسط 3. فرکانسهای بالا . یک آهنگساز حرفه ای باید یک طوری آهنگ بسازه که شنونده این سه قسمت از فرکانسهارو (پایین و وسط و بالا ) جدا از هم نشنوه . یعنی باید طوری باشه که این سه قسمت به هم اتصال داشته باشند . راههای زیادی برای این کار هست که یکیشو من میگم .
برای پیوند دادن فرکانسهای پایین با متوسط میتوان از بیس استفاده کرد . به اینصورت که چیدمان اصلی رو در فرکانسهای پایین قرار میدیم و یک چیدمان دیگه با همین بیس در یک اکتاو بالاتر قرار میدهیم . به اینصورت فرکانسهای پایین با وسط یک پیوند دارند
4. اکتاوی که برای بیس استفاده میکنیم خیلی مهمه . نه باید زیاد بالا باشه نه زیاد پایین . اما باید اولویت در اکتاوهای پایین باشه .
5. در دیلی دادن و ریورب دادن به بیسهای ترنس باید خیلی خیلی خیلی زیاد دقت کرد . قاعده خاصی هم نداره . فقط باید طوری درآورد که ریورب شنیده نشه اما احساس بشه و همچنین دیلی تاثیر منفی رو آهنگ نزاره و فقط در حد یک جلوه باشه .
6. کامپرس کردن بیسهای ترنس کار بسیار سختی است . من بلد نیستم و کامپرسش هم نمیکنم چون ممکنه آهنگو به هم بریزه . هروقت احساس کردم که میتونم از عهده کامپرس بر بیام اینکارو میکنم . در اینصورت بیس بهتر میشه . اما اگه نکنم بیس در حد معمولی میشه . اگر بلد نباشمو بکنم بیس خیلی ضعیف میشه ( از نظر کیفیت کاری )
7. اصلی ترین رکن یک بیس در ترنس جنس صدای اونه که باید به سبک جدید باشه نه بیسهای قدیمی یا بیسهای آکوستیک .
8. باید یک طوری بیس رو بچینیم که کیک رو خفه نکنه همچنین کاملا باید روی کیک بشینه . مورد دومی اگه رعایت نشه کل آهنگ به هم میریزه !

خوب من چیدمانهای اولی بیس در ترنس رو با فرمت .FLP میزارم . اینها چیدمانهای ساده است . در پستهای بعدی بیسهای پیشرفته تر رو میزارم .
این نکته رو هم بگم که چون بیس ساده است دلیل نمیشه که آماتور باشه . خیلی از بزرگترین آرتیستهای ترنس در بعضی از آهنگاشون از چیدمانهای خیلی معمولی اسفاده میکنن و همون چیدمان بیس یکی از دلایل قشنگی آهنگشون میشه . به عنوان مثال به این آهنگ مراجعه کنید : Armin Van Buuren - Broken Tonight

پکیج بیس شماره 1 : بیسهای معمولی و ساده ( پایه ای )

حجم : 50 کیلوبایت
فرمت : FLP.
دانلود :
کد:
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام برای مشاهده کدها لطفا
منتظر آموزشهای شما هم هستم . منتظر پکیجهای بعدی باشید
با سپاس
 
  • تشکر
واکنش‌ها: 5 کاربران
16/4/09
587
179
0
.::SYNTHTOPIA::.
Midi Pack برای Bass Line

یک pack کوچک برای bassline هست
چون روش کار نکردم نمیدونم برای چه Genre مناسب هست

----
در ضمن Pass فایل پیوست ,پست شماره 1 "www.persian-music.org" هست (تمام حروف کوچک)
 

فایل های ضمیمه

  • 16.4 KB نمایش‌ها: 297
  • تشکر
واکنش‌ها: 2 کاربران

Farhad Mahdavi

هنرمند
سلام
بسته ی شماره ی دو هم آماده شد :

پکیج بیس شماره 2 : بیسهای پیشرفته و مدرن

حجم : 60 کیلوبایت
فرمت : FLP.
پسوورد : www.persian-music.org به حروف کوچک

Download :
کد:
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام برای مشاهده کدها لطفا
 
  • تشکر
واکنش‌ها: 4 کاربران