چگونگی کیفیت بخشیدن به پروژه در FL

شروع موضوع توسط vahid800 ‏23/1/15 در انجمن برنامه اف ال استودیو FL Studio

تاپیک چگونگی کیفیت بخشیدن به پروژه در FL تالار برنامه اف ال استودیو FL Studio در persian-music.org.

1. vahid800

vahid800 عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    با سلام و ادب خدمت اساتید گرامی

نمیدونم جای درستی موضوع ایجاد کردم یا خیر.
    چند سوال در رابطه با کیفیت کار ساخته شده در اف ال استودیو دارم.

بنده کارهایی که میسازم در fl سعی میکنم در میکس و مستر اصول و استانداردهای لازمو تا حد توان و مواردی که میدونم رعایت کنم(اختلالات فرکانسی،دیستورت،یک دست بودن سطح ولوم ها،حتی المکان استفاده از سازها و صداهای مناسب و...)

اما متاسفانه اونچه که در اهنگهای دیگران میشنوم و کیفیت و حجیم بودن موزیکهای دیگرو نداره این موضوع کمی باعث دلسردی و کاهش انگیزه در من شده نمیدونم مشکل از کجاست.

نا گفته نماند بنده نه سیستم درست و حسابی دارم و نه vst های قدرتمند و نه اسپیکر مانیتورینگ.

کامپیوتر بنده مدلهای قدیمی پنتیوم 4 هست که به هیچ وجه پذیرای vst های باکیفیت نیست تنها وی اس تی قابل ساپورت در این سیستم سایلنت 1 هست.
    اسپیکر هم که معمولی کامپیوتری هست.

نمونه ای از یکی کارهامو اینجا قرار میدم تا عزیزان مجرب با گوش کردن به کار بفرمایند دلیل این بی کیفیت چیست یا چه چیزهایی نیاز داره یا کم داره که به اون کیفیت و حجم مطلوب که در اکثر موزیکها میشنویم برسه.

نظر خودم کیک نامناسب هست (ولی هر کاری کردم بهتر و حجیم تر از این نتونستم درش بیارم).

با تشکر از اساتید و مدیریت محترم سایت

فایل های ضمیمه:

• 800 teans.mp3
      اندازه فایل:
      3.8 MB
      نمایش ها:
      96
    • خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. masoud taghavi

masoud taghavi عضو سایت

امتیازات:
    +33 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    سلام .
    اگه یه جستجوی ساده در همین سایت انجام بدید پاسخ خیلی از سوالاتتون رو پیدا میکنید به عنوان مثال یکی از بخشهایی که در این سایت وجود داره :سیستم مورد نیاز یرای آهنگسازی هست که توصیه می کنم در درجه اول مطالعه کنید تا از یکسری مقدمات کار مطلع بشید همین طور سایر موارد اولیه که در این سایت به بعضی موارد تمام و کمال اشاره و بحث و بررسی شده

3. masoud taghavi

masoud taghavi عضو سایت

امتیازات:
    +33 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    البته ضمن عرض خوش آمد به شما در عضویت سایت . نکته مهم تر و خیلی مهم اینه که اول از همه بخش راهنمای کابران تازه وارد رو بخونید تا دچار مسئله ای نشید

4. vahid800

vahid800 عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    متشکرم از راهنمایی و استقبال شما دوست عزیز
    بنده قبل از اینکه موضوع ایجاد کنم در هر فرومی که برای اولین بار وارد بشم اول با جستجو کردن سعی میکن جواب سوالاتمو پیدا کنم اگر به نتیجه نرسیدم سوالمو میپرسم.
    قبل از اینکه ثبت نام کنم به صورت مهمان کل این فرومو بالا و پائین کردم اما اونچیزی که بتونه جواب من باشه پیدا نکردم سپس تصمیم به ثبت نام و ایجاد موضوع کردم در ضمن ip های زمان مهمان بودن و الان که کاربر هستم موجود هست مدیران کاملا به این امر واقف هستند.

بنابراین اگر کسی واقعا نمیتونه جواب کاربری که سوال داره رو بده لطفا وارد بحث نشه نه تاپیکها به سمت حاشیه میره و اینکه باعث نشه افراد دیگه فکر کنن کاربری که سوال پرسیده به جوابش رسیده و دیگه به کاربر کمکی نکنند و فقط از تاپیک عبور کنن.

با این حال بنده بازم بنا به احترامات جهت اطمینان بیشتر در فروم جستجو کردم اما واقعا به جواب سوالم نرسیدم.

از مدیران عزیز عذر خواهی میکنم.

اگر اساتید بنده رو راهنمایی بفرمایند لطف بزرگی در حق این حقیر نمودند اگر مطلبی هم وجود داره و بنده موفق به مشاهدش نشدم لینک قرار بدهند بینهایت سپاسگزارم.

5. sinasaeidi

sinasaeidi عضو سایت

شغل :
    دانشجو
    امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    با سلام خدمت شما دوست عزیز.خب شما به تمامی نکاتی که لازمه ی یک میکس و بعد از اون مسترینگ خوب و با کیفیت هست اشاره کردین.بصورت اجمالی خدمتتون عرض میکنم : انتخاب صدای مناسب و باکیفیت - میکس اصولی و استاندارد (عدم تداخل فرکانسی و سایر مسائلی که توی میکس مطرح هست مثل مشکل فاز و آنتی فاز و ...) - مسترینگ استاندارد و موارد مربوط به اون. خب حالا یه میکس و بعدش مسترینگ با کیفیت و استاندارد شامل چند تا پیش زمینه میشه : علم و دانش و تجربه ی کافی نسبت به این دو مبحث - مونیتور صحیح صدا که نیاز به اسپیکر مونیتورینگ دقیق و قطعا فضای آکوستیک مناسب داره - گوشِ با تجربه و دقیق! و مهم تر از همه پشتکار و اینکه اوایل کار همه مون دچار این حس میشیم ولی اینکه چه اندازه بخوایم به ایده آل خودمون دست پیدا کنیم و براش زحمت بکشیم و تلاش کنیم قطعا مهمترین عامله! نکته ی بعدی اینکه اوایل کار سعی نکن آهنگاتو با آهنگهای دیگران مقایسه کنی (یجوری راحت تر بهت بگم از اول به فکر ساخت کار حرفه ای صرفا برای وارد بازار شدن نباش). هر دفعه آهنگاتو با اهنگهای قبلیت مقایسه کن و سعی کن با استفاده از آموزشها و تجربیات دیگران و یکمی آزمون و خطا کیفیت کارت رو بالاتر ببری تا به نتیجه دلخواه برسی.اگه مثل منی و توانایی مالی بالایی نداری میتونی از مجموعه های ارزون قیمتی که توی اینترنت هست استفاده کنی (البته ارزون بودن دلیل بر بی کیفیت بودنشون نیست بلکه نیاز به تمرین و ممارست زیاد داره).آموزشهای تصویری رایگان هم خیلی زیاده خصوصا توی یوتیوب.و یه مورد دیگه که اشاره بهش خالی از لطف نیست اینه که الزامی وجود نداره یه نفر به تنهایی همه ی بخشهای Music Product رو به تنهایی انجام بده و اصلا بهترش اینه که هر کسی توی زمینه ی تخصصی خودش فعالیت کنه که قطعا کیفیت کار خیلی بالا میره.بعنوان مثال چند روز پیش یه مصاحبه صوتی از بابک مافی شنیدم که ازش پرسیدن چرا میکس و مسترینگ آهنگهاتو خودت انجام نمیدی؟ خیلی ساده و صادقانه گفت : بلد نیستم! امیدوارم تونسته باشم بهت کمکی هرچند کم کرده باشم.موفق و سربلند باشی.

6. vahid800

vahid800 عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    ممنون از لطف شما اقا سینا
    نکاتی که فرمودید بسیار اموزنده و قابل اجراست منتهی بنده بدلیل اینکه از ابتدا سعی بر فراگیری تمام مراحل ساخت یک قطعه موسیقی داشتم نمیتونم تشخیص بدم که کدوم بخش تولید یه موسیقیو بهتر و قویتر میتونم از عهدش بر بیام که تمرکز بیشتر روش داشته باشم بعلاوه اینکه علاقه مندم که توانایی تولید یک موزیک از ابتدا تا فینال کار خودم باشه.

الان اکثر کارهایی که شروع به ساختنشون کردم مانند نمونه بالا در همین لول کیفیتی قرار دارند و سعی در بالا بردن کیفیت و شباهت کیفیت در برابر کارهای دیگران دارم اما متاسفانه خیلی وقت هست که این معما برام لاینحل مونده و کماکان دارم با اینکه کجای کار اشتباه هست یا چه کارهایی رو انجام ندادم سروکله میزنم تا کلید معما رو بدست بیارم به همین دلیل اکثر کارهایی که با اشتیاق شروع کردم نیمه تمام مونده نه اینکه نفع اقتصادی داشته باشه برام بلکه علاقه مندم یک تولید کننده موسقی حتی برای خودم باشم.

میدونم که امکانات خیلی مهم هست بنده نه سیستم درستی دارم و نه تجهیزات حرفه ای حالا یک سوال ایا با داشتن این سیستم اماتور میشه کیفیت کارهارو به اون شکلی که مد نظرم هست بهبود بخشید یا خیر؟

مثلا اگر نمونه کارو گوش کنید چه معایبی داره که در کیفیت دخیل هست و چه نکاتی باید رعایت میشده که بنده انجام ندادم منظور این هست که این مثلا این نمونه کار چه چیزهایی نیاز داره که به کیفیت فوق العاده و ایده ال برسه.

پیشاپیش تشکر میکنم.

7. sinasaeidi

sinasaeidi عضو سایت

شغل :
    دانشجو
    امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    نمونه کارت رو گوش دادم وحید جان. باید بگم از لحاظ میکس در سطح خوبی قرار داشت. البته از لحاظ شنیداری! چون خود من هم میکس و مسترینگ رو بصورت علمی و اصولی بلد نیستم حتی نحوه رفع تداخل فرکانسی رو هم بصورت عملی نمیدونم و امکانات سخت افزاری هم ندارم. ینی خودمونی بگم سطح کار من از تو پایینتره. پس به کارت امیدوار باش و مطمئن باش داری درست کار میکنی. روشی که بهت پیشنهاد میکنم اینه : حالا که خودت امکانات مناسب نداری ملودی و تنظیم کار رو بساز و خروجی لاینها رو برای میکس و مسترینگ ببر یه استودیو و با استفاده از فضای مناسب و اسپیکرهای اونجا آهنگت رو میکس و مستر کن. اگه نتیجه ی دلخواه رو گرفتی خیالت راحت باشه که کارت بی نقصه اگه هم غیر از این بود حد اقل میتونی متوجه ایرادها بشی و بفهمی توی کدوم قسمت مشکل داری.یه پیشنهاد دیگه اینه که اگه امکانش هست با عوامل یه استودیو دوست بشو و وقتهای بیکاری برو همونجا فقط بشین خیلی تجربه بدست میاری!

8. vahid800

vahid800 عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    ممنون سینا جان
    متاسفانه کسی که استودیو داشته باشه اشنا ندارم هر کسی هم اجازه ورود به محیط کارش نمیده یعنی نمیذارن کسی از کارشون سر در بیاره خودم تا حدودی به این نتیجه رسیدم که کار با کیفیت نیار به هزینه داره اینکه اول از همه سیستم مناسب و حرفه ای داشته باشم بعد vst های با کیفیت حالا یا درام یا صدا در نهایت هم پلاگینهای میکس و مستر حرفه ای.

9. sinasaeidi

sinasaeidi عضو سایت

شغل :
    دانشجو
    امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    آره خب اون که قطعا درسته باید حد اقل به اندازه یه سیستم نبستا قوی و یه اسپیکر مونیتورینگ و آکوستیک کردن اطاق هزینه کرد که شاید حدود 4-5 تومن لازم باشه.ولشی خب اکثر پلاگینها رایگان واسه دانلود هست مثل Nexus و برای میکس و مستر هم مثل ویوز,F-a-b-Filter,T-Racks یوقتایی هم یه vst کوچیک و کم حجم کیفیت خیره کننده ای میده مثل Sylenth1 موفق باشی.

10. darki boy12

darki boy12 عضو سایت

شغل :
    music producer
    امتیازات:
    +8 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase, FLstudio
    میکسش بد نبود, به نظر میاد بیشتر از میکس و مسترینگ شما به علم ارکستراسیون (ساز بندی) و علم هارمونی هم نیازمند باشین,
    دوست عزیز بدون پری امپ و سیستم مانیتورینگ حد اکثر کیفیتی که میشه از یه کار در اورد فکر کنم همینقدر باشه, موفق باشی

بارگذاری...