آخرین ارسال‌ها

چگونگی ساخت یه ملودی جدید

18/7/14
2
26
دوستان من کارم تدوین و میکس فیلم ( تیزر، سمینار، تله فیلم، سینمایی و ... ). گاهی اوقات به آهنگای بی کلام نیاز پیدا میکنم. بلند یا کوتاه حتی 2ثانیه ای...میخوام بدونم این آهنگ هارو از کجا میتونم پیدا کنم؟ اصن چی باید سرچ کنم ؟ در همین سطح خودم میتونم بسازم ( با چه نرم افزاری )؟ (مثلا دوثانیه صدای کوبیده شدن طبل) یا آهنگ های بلند تر.......
تو اینترنت هم وقتی موسیقی بی کلام یا موسیقی متن سرچ میکنم فقط آهنگای هنری میاد ک خیلیاش به کارم نمیاد....لطف میکنید اگه راهنمائیم کنید...

HAMID_MUZIK

عضو سایت
17/8/12
162
قزوین
شما می تونید از لوپ های آماد استفاده کنید.فقط کافیه لوپ را در زمینه ی دلخواه سرچ کنید(مثلا لوپ درام یا لوپ ملودی و ...)

armin.khosravi

عضو سایت
28/4/14
211
22
mydreams
روشی که متداول هست (مخصوصا الان)اینه که شما یه گیتار یا یک کیبور(یا پیانو) میزاری جلوت(البته گیتار رو میگیری دستت :D ) بعد شعر رو یه دو 3 بار کامل میخونی و باید یه ارتباطی با شعر برقرار کنی. بسته به سلیقت همینطوری که داری شعر رو آروم آروم شعر رو زمزمه می کنی آکورد هم میگیری(فعلا مهم نیست گام چیه) بعد کم کم چهار چوبه کار رو مشخص می کنی و میپردازی به جزئیات.تو هین کار ها هم امکان داره صلاح بدونی یه جای کار رو عوض کنی که اصلا مهم نیست.بعد که حالت کلی ملودی و آکوردارو مشخص کردی اگر دیدی کافیه میتونی ببری واسه تنظیم(اینجا فرق آهنگساز حرفه ای با آماتور اینه که حرفه ای جزئیات بیشتری اضافه می کنه) البته این ها ممکنه متغیر باشه مثلا شما قصد دارید همون کار رو خودتون تنظیم کنید.میتونید در حین تنظیم یه سری چیزا اضافه کنید. کلا اینه که خودت انجام بدی دستت میاد دستور عمل خاصی به اون صورت نداره.اما به نظرم بهتره تئوری موسیقی رو یاد بگیری که حداقل بتونی اون ملودی رو که تو ذهنت هست رو کاغذ بیاری.کارت راحت تر و سریع تر و البته اصولی تر میشه.
موفق باش :)
سپاس حمید جان از اینکه منو راهنمایی کردی عزیز
که اینطور خوب حمید جان فرض کنیم طرف نشست روبه روی کیبردش و شروع کرد به زمزمه کردن شعر برای رسیدن به ملودی دلخواه حالا سوالی که اینجا واسم پیش اومده اینه که وقتی داره زمزمه میکنه به چه صورت اکورد ها رو انتخاب میکنه ؟ مثلا اگه اولین اکوردش با دو ماژور شروع شد بقیه اکورد ها هم اکورد های اصلی همون گام دو ماژور باشن ؟ مثل F.G و باقی اکورد های همسایه یا اصلا نیازی نیست فعلا به گام فکر کنیم و هر اکوردی رو خواستیم استفاده کنیم؟
باهات موافقم کسی که خودش بسازه و تنظیم کنه به نظرم شرایط خیلی ایده الیه
حمید جان با تئوری هم تقریبا مشکل خاصی ندارم فقط ساخت ملودی رو مشکل دارم تجربه اولم هست یه ذره هول شدم نمیدونم به چه صورت باید کار کنم :d
ممنونم ازت عزیز

HAMID_MUZIK

عضو سایت
17/8/12
162
قزوین
سلام و درود بر شما دوست عزیز.
نه فقط نباید آکوردای اصلی باشه میتونی آکوردای فرعی هم استفاده کنی.ولی میتونی آکودای اصلی رو همینطوری بصورت پشت سر هم و آروم بگیری که یه حسی درت ایجاد بشه و اون فضا رو واست ایجاد کنه.لازم هم نیست به این فکر کنی که از چه گامی استفاده کنی مثلا اگه قراره کار غمگین بسازی از گام لامینور همنطوری آکوردهای اصلی رو بگیر و شعر هم زمزمه کن کم کم یه چیزی در درون خودت ایجاد میشه یه حس و حالی میگیری بعد دیگه خودت متوجه میشی بقیه کار رو
این رو هم حتما بدون که آهنگ سازی خوب به این سادگیا نیست که بشیمی 4 تا آکورد بگیری تموم بشه اینکه میگم آکورد بگیر بعد شعر زمزمه کن واسه اینکه اون استارت اولیه بخوره بعد یه ملودی ساده میسازی که میاریش رو کاغذ(یا ضبط میکنی)همون رو غنی ترش می کنی.
لازم هم نیست که اول به این فکر کنی از چه گامی استفاده کنی/آکوردای اصلی و فرعی هم هرکدوم دلت خواست بگیر

16/2/19
1
37
دوستان من یک سوال دارم. اکثر بالای متن ترانه ای که خواننده میخونه یکسیری آکورد نوشته میشه .خواستم بدنم این آکورد برای راهنمایی خواننده هنگام خواند است یا نوازنده برای اجرای ساز؟

armin.khosravi

عضو سایت
28/4/14
211
22
mydreams
دوستان من یک سوال دارم. اکثر بالای متن ترانه ای که خواننده میخونه یکسیری آکورد نوشته میشه .خواستم بدنم این آکورد برای راهنمایی خواننده هنگام خواند است یا نوازنده برای اجرای ساز؟
بله دوست عزیز این اکورد هایی که بالای شعر نوشته میشن برای استفاده نوازنده هستن

helalat007

عضو سایت
27/7/19
20
19
Iran
100 درصد.. دوست من قواعد هیچ وقت به شما ملودی نمیدن.. قواعد به ملودی که در ذهن شماست کمک میکنه تا به صورت اصولی به بار بشینه.. فرضا شما اگر شعری بخواید بگید قواعد کلمات رو به شما میگن ؟ قواعد به شعر شما کمک میکنه تا شعرتون اصولی باشه و بر یک اساس و پایه خاص شعر کامل بشه.. البته شما میگید فکر.. ممکنه شما 1 سال بشینی و فقط به ملودی فکر کنی ولی هیچ چیز به دست نیارید. شما باید با حست آهنگ رو بسازی.. حس چه طور کار میکنه ؟ حس میاد شما رو در یک شرایط خاص قرار میده که شما نسبت به اون شرایط ملودی خاصی به ذهنت میاد..مثلا شما بری لب چشمه بشینی صدای پرنده و مرغ ماهی خوار بشنوی هیچ وقت نمیتونی آهنگ متال بسازی چون حست بهت اجازه هیجان و تنش نمیده.. همه چیز بستگی به حس شما داره.. موسیقی زبان احساساته.. هیچ وقت هم خودتون رو محدود به قواعد نکنید.. هرچیزی در ذهن شما زیباست مطمئنا برای خیلی اشخاص دیگه هم زیبا خواهد بود. همیشه اشخاصی در هنر موفق بودند که فراتر از چیزی که هست قدم گذاشتن.
موفق باشی
من دو روزه که هیچ حسی نگرفتم.
چیکار کنم؟؟؟؟

10/11/17
175
عجب سوالی چگونگی ساخت یک ملودی جدید
از نظر من کسی که ملودی ساخته شده دیگران را بتونه به نحو احسنت اجرا کنه با سازهای مختلف در نتیجه می تونه ملودی که تو ذهنش هم هست رو خلق کنه اما این شرط لازمه
و نه کافی به عبارت دیگه:
توانایی بیشتر در نواختن سازهای مختلف=
توانایی بیشتر در ابدع ملودی های مختلف
اما این‌ شرط لازمه کافی نیست
اگر دانش به کارگیری از نرم افزار های مختلف ((DAW )) ها
Digital Audio WorkStation
یا
نرم‌افزار صدای دیجیتال
برای این ابداع یا بقول دوستمون ساخت رو بیشتر داشته باشیم در نتیجه می تونیم شرط کافی هم‌ برای خلق یک‌ اثر داشته باشیم

10/11/17
175
بدون شك ما فقط داريم تركيب مي كنيم چيزي نمي سازيم
من تا حالا هزار تا اهنگ شنيدم خود به خود بدونه اينكه خودم متوجه بشم
از اين هزار تا اهنگ(از تركيبشون)يه اهنگ ميسازم
قبول دارم کلا آدمی زاد از همون‌ اول در حال ترکیب دانش های فرد قبلی بوده
خیلی کم هستن کسایی که خلق دارند

Soheil Monfared

هنرمند
عضو سایت
22/5/12
2,301
35
Vengeance Land
ادم چند Level بگذره چند سال کار کنه دیگه ترکیب نمیکنه . بعد از تقریبا 7 تا 10 سال دیگه امضای شخص مال خودشه کاراش....
چند سال اول تقلیده یا شبیه سازی چون هنوز صدای شخص پیدا نشده همه ی حالت هارو امتحان میکنه
در نهایت نتیجه حافظه شنیداری شخص و کار هایی که شبیه سازی کرده میشه صدای چدید...

البته الان دنیا شبیه هم شده همه مثل هم شدن چون همه یه راهو میرن .
مثلا همه میرن توی یوتویوب...کسی کتابخونه نمیره خودش تحقیق و مطالعه بکنه.یا یه راهی خودش برای خودش بسازه...

بیشتر از 90% اینترنت محتوای یکسان دارن تو زمینه موزیک (کمی جست و جو کنید متوجه میشید)
و هرکسی یه اکانت جی میل و مثلا اف ال استودیو بلده و دو سه ساله داره کار میکنه از همه جای دنیا...
میاد و کانال یوتیوب میزنه و اموزش میده!

و فقط هم مباحث کلی رو در حد یه ویدوی دو دقیقه ای با حالت هیجان یوتوبی میگه و میره!
یا اکثرا از اسم ویدیو ها مشخصه که طرف چیگاره هست؟

How to make a dope trap beat ? = یا چگونه یک بیت خفن ترپ بسازیم.!

البته چنتا کانال هستن که محتواشون واقعا ارزش داره طرف هم اکادمیک موزیک رو میدونه هم هنریش رو ...و هم تجربه شو....

امیدوارم بحث رو به بیراهه نبرده باشم....;)

Soheil Monfared

هنرمند
عضو سایت
22/5/12
2,301
35
Vengeance Land
کسایی بنظر من بیشتر برد میکنن و موفق میشن که هم استعداد ذاتی دارن یا همون خلق
هم اکادمیک بلدن و هم خودشون تجربه کردن...

ینی یه استعداد در بهتریت حالتش شکوفا شده...

نتیجش میشه : Jordan Rudess !
کیبوردیست گروه Dream theater
برای مثال

صفحه ما در اینستاگرام

بالا