چگونگی ساخت یه ملودی جدید

شروع موضوع توسط MEHRDAD MLI ‏12/6/14 در انجمن گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی

تاپیک چگونگی ساخت یه ملودی جدید تالار گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی در persian-music.org.

1. MEHRDAD MLI

MEHRDAD MLI عضو سایت

امتیازات:
    +19 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio, protools, sonar
    با سلام خدمت دوستان عزیز
    دوستان چطور آهنگسازها یه ملودی جدید و بسیار زیبا رو میسازن چه برای ترانه چه بی کلام؟
    منظورم اینه که آیا اول ملودی به ذهنشون میاد بعد مینویسن یا طبق اصول خاصی عمل میکنند و یه آهنگی ازآب درمیاد. مثلا یه آهنگسازی که میخواد برا یه آلبوم آهنگسازی کنه مدت ها میشینه فکر میکنه تا یه ملودی جدید بیاد تو ذهنش یا نه؟ اگه جایی از سوالم ابهام داره بگید تا یه جور دیگه بگم ولی فقط لطف کنید اگه میدونید حتما جواب بدید
    ممنون میشم

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  2. poorya nadery

poorya nadery عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +677 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    هنر منبعش الهام.
    الهام هم با قواعد و.. نميشه به فرد القا بشه
    قواعد و توري فقط كمك مي كنه كه درستر الهاماتمون رو اجرا كنيم
    شما تا با اهنگت احساس برقرار نكني اهنگ نمي سازي
    پس قواعد و قانون هميشه هست اما هميشه ادم حس كار و اون الهام رو نداره

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  3. MEHRDAD MLI

MEHRDAD MLI عضو سایت

امتیازات:
    +19 / 0 / -0
    نرم افزار:
    مرسی دوست من،
    خب یعنی آهنگسازی که میخواد یه آلبومی رو آهنگسازی کنه میاد میشینه هی فکر میکنه تا چندتا ملودی تازه بهش الهام بشه؟o_O:Angrybird13:

4. Ali HoSseiNi

Ali HoSseiNi عضو سایت

شغل :
    صدابردار - آهنگساز
    امتیازات:
    +154 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, sonar
    100 درصد.. دوست من قواعد هیچ وقت به شما ملودی نمیدن.. قواعد به ملودی که در ذهن شماست کمک میکنه تا به صورت اصولی به بار بشینه.. فرضا شما اگر شعری بخواید بگید قواعد کلمات رو به شما میگن ؟ قواعد به شعر شما کمک میکنه تا شعرتون اصولی باشه و بر یک اساس و پایه خاص شعر کامل بشه.. البته شما میگید فکر.. ممکنه شما 1 سال بشینی و فقط به ملودی فکر کنی ولی هیچ چیز به دست نیارید. شما باید با حست آهنگ رو بسازی.. حس چه طور کار میکنه ؟ حس میاد شما رو در یک شرایط خاص قرار میده که شما نسبت به اون شرایط ملودی خاصی به ذهنت میاد..مثلا شما بری لب چشمه بشینی صدای پرنده و مرغ ماهی خوار بشنوی هیچ وقت نمیتونی آهنگ متال بسازی چون حست بهت اجازه هیجان و تنش نمیده.. همه چیز بستگی به حس شما داره.. موسیقی زبان احساساته.. هیچ وقت هم خودتون رو محدود به قواعد نکنید.. هرچیزی در ذهن شما زیباست مطمئنا برای خیلی اشخاص دیگه هم زیبا خواهد بود. همیشه اشخاصی در هنر موفق بودند که فراتر از چیزی که هست قدم گذاشتن.
    موفق باشی

آخرین ویرایش: ‏12/6/14
    • خوشم اومد خوشم اومد x 6
  5. AliRezA Nasehi

AliRezA Nasehi کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +1,761 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    درود بر شما.
    ساخت ملودی در موسیقی روش های مختلفی رو داره.
    یکیش شاید بشه همون الهام گرفتنه که دوستمون پوریا جان اشاره کردن.
    مثلا موومان اول سمفونی شماره ی 5 رو می گن بتهون از کوبیدن در الهام گرفته.
    شعر نو : بتهوون، آبروی موسیقی
    در موسیقی الکترونیک امروز هم خیلی از بزرگان موسیقی الکترونیک ایران از الهام گرفتن از آهنگ های خارجی موسیقی رو می سازند.
    لازم به ذکره که الهام گرفتن با کاور کردن کاملا متفاوته.

• *شما برای انجام تنظیم قطعات کارهای خارجی را نیز گوش می‌دهید و به سراغ آن‌ها می‌روید؟
    بله من هم مثل همه این کار را انجام می‌دهم ولی معمولا سعی می‌کنم تا جایی که بشود آن آهنگ را خیلی کم در کار‌هایم به کار ببرم و من هم از این قاعده مستثنی نیستم و کارهای خارجی را مانند بقیه گوش می‌دهم.

«توانایی‌های علی خیری بسیار بالاست» | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ما

اما یکی از مهمترین چیزهایی که به نظرم یک آهنگساز باید داشته باشه، حس ملودیک خوب هست که به نظرم حس ملودیک رو می شه با زمزمه یا بهتر از اون نوازندگی ساز بدست آورید.
    استفاده از قواعد موسیقی نمی تونه یک ملودی رو خلق کنه اما می تونه باعث بهبود و زیبایی اون ملودی با استفاده از اطلاعاتی که حس فواصل به شنونده القا می کنند بشه.
    و این نکته رو بیاد داشته باشید یک ملودی تک خطی زیبا با یک هارمونی همراهی کننده بسیار بسیار زیبا تر شنیده خواهد شد.
    موفق باشید.

آخرین ویرایش: ‏12/6/14
    • خوشم اومد خوشم اومد x 5
  6. MEHRDAD MLI

MEHRDAD MLI عضو سایت

امتیازات:
    +19 / 0 / -0
    نرم افزار:
    خیلی خیلی ممنونم دوستان گرامی
    یه مشکل دیگه که هست اینه که وقتی موقعیتش هم پیش میاد که حس میگیرم یه جورایی ملودی آهنگ های دیگه بیشتر خودشونو تو ذهنم نشون میدن و تقریبا مانع میشن که یه ملودی جدید بشه. مثلا یه کم از آهنگو که میسازم بقیه اش کم کم آهنگ هایی که گوش داده ام و متناسب با اون حس هستن بیشتر میان تو ذهنم.
    میخواستم ببینم دلیلش چیه؟ و آیا راه حلی هم داره یا نه؟
    باز هم ممنونم

7. Ali HoSseiNi

Ali HoSseiNi عضو سایت

شغل :
    صدابردار - آهنگساز
    امتیازات:
    +154 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, sonar
    همیشه آهنگ هایی که برای یک آهنگساز جذاب میشن موقع خلق یک آهنگ مزاحمت ایجاد میکنن.. ولی خیلی وقت ها این مزاحمت میتونه حالت یک ایده به خودش بگیره.. من شخصا این جور مواقع سعی میکنم اون قسمت مزاحم رو بکوبم و خودم از نو بسازم.. تمامی حالاتش رو روی پیانو یا داخل Daw تست و مرور میکنم.. سبک سنگین و حذف و اضافه میکنم تا چیزی که خودم میخوام جایگزین اون قطعه مزاحم در ذهنم بشه.. حالا اون قطعه مزاحم در ذهن من تبدیل به یک ایده جدید و متفاوت شده که میتونم به سلیقه خودم پیشرفتش بدم.. ولی اگه این روش عملی نشد بهتره مدتی در ساخت اون آهنگ فاصله بندازید. شباهت کامل یا بیش از حد قسمتی از یک آهنگ دیگه در پروژه شما خیلی مواقع مرگ جذابیت یک پروژه رو میتونه در بر داشته باشه..

آخرین ویرایش: ‏13/6/14
  8. AliRezA Nasehi

امتیازات:
    +1,761 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    درود دوباره.
    به نظر من گام نوازی به طور منظم و بدست آوردن توانایی در "بداهه نوازی" می تونه کمک کنه که ذهن شما خیلی روی داشته هاش زوم نکنه و یه فضای بازتری رو برای خلق ملودی احساس کنه.
    موفق باشید.

9. poorya nadery

poorya nadery عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +677 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    بدون شك ما فقط داريم تركيب مي كنيم چيزي نمي سازيم
    من تا حالا هزار تا اهنگ شنيدم خود به خود بدونه اينكه خودم متوجه بشم
    از اين هزار تا اهنگ(از تركيبشون)يه اهنگ ميسازم

10. HAMID_MUZIK

HAMID_MUZIK عضو سایت

امتیازات:
    +108 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    به مرور زمان ساختن ملودی تک و خاص دشوار تر میشه.حتی آهنگ ساز های حرفه ای رو شما الان مقایس کنید با 10 20 سال پیششون میبینید ملودی هایی که الان میسازن نا خوداگاه تکراریه.مگر اینکه واقعا بشینی وقتو فکرو تمرکز بزاری که ملودی جدید بسازی که غیر ممکن نیست اما سخته.اگر کسی مثلا 50 سال پیش یه ملودی زیبا و خاص(نسبت به زمان خودش) خلق میکرد به نظر من کارش آسون تر بود نسبت به الان.من نمیدونم شما چی جوری آهنگ سازی می کنی(میشینی نت مینویسی یا همینطوری تو ذهنت)اما یه مدت تغییر روش بدی هم تو خلاقیتت تاثیر بسزایی داره(تجربه ی شخصی)

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  11. MEHRDAD MLI

MEHRDAD MLI عضو سایت

امتیازات:
    +19 / 0 / -0
    نرم افزار:
    واقعا ممنونم از شما دوست عزیز
    با توجه به پاسختون آیا میشه گفت بیشتر آهنگسازها برای خلق یه ملودی اول بداهه نوازی میکنند بعد به ایجاد تغییرات در اون می پردازند تا یه ملودی زیبا ازش ساخته شه؟

12. AliRezA Nasehi

امتیازات:
    +1,761 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    درود دوباره.
    ما بداهه آهنگسازی یا "فانتاسیا" رو هم داریم.
    ببینید خیلی عامل ها می تونه در شکل گیری یک ملودی دخیل باشه.
    خیلی وقتا آهنگساز از قبل ملودی رو در ذهنش ساخته و می آد ملودی رو روی ساز ادیت می کنه.
    همیشه این جوری نیست که آهنگساز بیاد و اول یه ملودی رو روی ساز بداهه نوازی کنه.
    خیلی وقتا آهنگساز با کمک قلم و کاغذ یا نرم افزار نت نویسی مثل سیبلیوس ملودی رو می نویسه اما برای بهبود ملودی، اون رو روی ساز اجرا و ادیت می کنه.
    گاهی وقتا که کار فورس ماژوره و ملودی خاصی به ذهن آهنگساز نمی رسه بداهه نوازی و بداهه آهنگسازی می تونه به آهنگساز کمک کنه.
    اینکه شما ملودی های زیادی از بحر باشید و در حافظه داشته باشید هم خیلی کمک می کنه.
    اگر مثلا چند آهنگ خاص رو فقط بلد باشید هر بار ممکنه اون ملودی ها به ذهن شما بیاد اما اگر آهنگ های زیادی رو اجرا کرده باشید، این فرصت رو به ذهنتنون دادید که با ترکیب این ملودی ها، ملودی جدید رو خلق کنه.

این دو ویدیو رو در یوتوب ببینید :
    بن بست-اجرای بابک بیات و حامی

گله نیست- بابک بیات- ابی .در حال تنظیم

البته ویدیوی بالا شهرام آذر از گروه سندی داره تنظیم رو انجام می ده.

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  13. اقا مصطفی

اقا مصطفی عضو سایت

امتیازات:
    +550 / 1 / -0
    نرم افزار:
    دوستان این تاپیک بسیار جالبه. از همتون ممنونم. من هم به شدت در گیر این مساله هستم و اهنگ هایی که در ذهنم هستان موقع نوشتن ملودی مزاحمت ایجاد میکنند واسم. و به قول دوست عزیز که بالاتر گفتند انگار داریم ترکیب میکنیم اهنگ هار رو. تمنا دارم هرکی روشی برای دفع این معزل داره بگه خواهشا. درسته دوستان میفرمایند ممکنه این به عنوان یک ایده هم به کمک بیاد. اام موجب دردسر هم هست. به خصوص در سطح حرفه ای. فکرش رو بکنید کسی اهنگی رو بسازه و اهنگش در طح بزرگی مطرح بشه. و بعدش معلوم بشه ملودیش شبیه به اهنگی دیگست. چه بسا خودش هم موقع ساخت اصلا متوجه نشده باشه.... بسیار میتونه به اعتبار شخص لطمه بزنه

14. HAMID_MUZIK

HAMID_MUZIK عضو سایت

امتیازات:
    +108 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    دوست عزیز این مشکل رو من هم داشتم یه بار یه آهنگی رو کامل ساخته بودم واسه یکی گذاشتم گفت اینو که از فلان خواننده ترکی کاور کردی منم اصلا اون آهنگ رو نشنیده بودم.نکته اینه که شما منظورت از تشابه ملودی چیه؟تشابه بالاخره هست چون دیگه همه آهنگارو ساختن ولی با هارمونی و فضاسازی میتونی کارتو متفاوت جلوه بدی که این هم باز نیاز به دانش و صدالبته خلاقیت و استعداد و ذوق هنری شما داره. توصیه می کنم زیاد خودتو درگیر این نکن که بخوای کاری بسازی که شبیه کار دیگه نباشه چون اینجوری بدتر میشه.سبک آهنگایی که گوش می کنی عوض کن واسه یه مدتی.مثلا اگه ایرانی گوش می کنی خارجی گوش کن.راک گوش بده سبکای مختلف که اصلا شبیه به سبک آهنگایی که قبلا گوش میکردی نباشه کمک شایانی می کنه.این هم بگم شما باید اون ذوق هنری رو داشته باشی یکی مثل روزبه بمانی این هنر تو خونشه راه میره شعر می گه یکی هم مثل آقای ایکس خودشو می کشه شعراش یا تکراریه یا به درد نخور.(اینایی که گفتم تجربه ی شخص خود منه و اصراری در درست بودنش ندارم)

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
  15. gqwzxfaswe

gqwzxfaswe عضو سایت

امتیازات:
    +25 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    همه چی بستگی به استعداد . سلیقه و روحیات شخص داره
    بعضی اوغات آدم موزیک خاصی مد نظرشه که همونو میسازه
    بعضی وقتا هم به ادم الهام میشه
    به طور مثال یکی مثل بنده که گیتار میزنم بعضی از موزیکام ملودیش وقتی میاد به زهنم که دارم واسه خودم گیتار میزنم

16. moropop

moropop عضو سایت

امتیازات:
    +9 / 0 / -0
    دوستان یه سوال دارم.
    سوالم اینه که آیا اول ملودی رو میسازن بعد روی یه گام پیاده اش میکنن یا اول یه گامی رو انتخاب میکنن بعد روش ملودی میسازن؟
    و اگه حالت اوله مثلا کسی که یه ملودی میاد تو ذهنش چه جوری روی یه گامی پیاده ش میکنه؟

17. gqwzxfaswe

gqwzxfaswe عضو سایت

امتیازات:
    +25 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    درستش اینه که اول گام رو انتخاب کنید
    آکورد رو انتخاب کنید بعد ملودی رو روش بسازید

ولی اگه ملودی خاصی مد نظرتونه
    باید ببینید نتاش به چه گامی میخوره

18. armin.khosravi

armin.khosravi عضو سایت

امتیازات:
    +64 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    دوستان یه سوال داشتم!
    میخواستم بدونم شما چجوری ملودی میسازین؟ ملودی روی ترانه البته.
    راجب قسمت اکورد گذاریشم لطفا بیشتر صحبت کنین خیلی مهمه. اینکه چجوری و بر اساس چه اصولی روی قسمت های مختلف ترانه اکورد میزارین سپاس.

19. armin.khosravi

armin.khosravi عضو سایت

امتیازات:
    +64 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase

20. HAMID_MUZIK

HAMID_MUZIK عضو سایت

امتیازات:
    +108 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    روشی که متداول هست (مخصوصا الان)اینه که شما یه گیتار یا یک کیبور(یا پیانو) میزاری جلوت(البته گیتار رو میگیری دستت :D ) بعد شعر رو یه دو 3 بار کامل میخونی و باید یه ارتباطی با شعر برقرار کنی. بسته به سلیقت همینطوری که داری شعر رو آروم آروم شعر رو زمزمه می کنی آکورد هم میگیری(فعلا مهم نیست گام چیه) بعد کم کم چهار چوبه کار رو مشخص می کنی و میپردازی به جزئیات.تو هین کار ها هم امکان داره صلاح بدونی یه جای کار رو عوض کنی که اصلا مهم نیست.بعد که حالت کلی ملودی و آکوردارو مشخص کردی اگر دیدی کافیه میتونی ببری واسه تنظیم(اینجا فرق آهنگساز حرفه ای با آماتور اینه که حرفه ای جزئیات بیشتری اضافه می کنه) البته این ها ممکنه متغیر باشه مثلا شما قصد دارید همون کار رو خودتون تنظیم کنید.میتونید در حین تنظیم یه سری چیزا اضافه کنید. کلا اینه که خودت انجام بدی دستت میاد دستور عمل خاصی به اون صورت نداره.اما به نظرم بهتره تئوری موسیقی رو یاد بگیری که حداقل بتونی اون ملودی رو که تو ذهنت هست رو کاغذ بیاری.کارت راحت تر و سریع تر و البته اصولی تر میشه.
    موفق باش :)

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
بارگذاری...