چگونه یک ترانه بنویسیم؟؟

شروع موضوع توسط Sarah B ‏28/2/12 در انجمن گفتگوی عمومی درباره خوانندگی

تاپیک چگونه یک ترانه بنویسیم؟؟ تالار گفتگوی عمومی درباره خوانندگی در persian-music.org.

1. Sarah B

Sarah B عضو سایت

امتیازات:
    +90 / 0 / -0
    سلام بر تمام خوانندگان عزیز و محترم.... حتما از عنوان تعجب کردین! من قبلا همینو گذاشته بودم... اما هیچکسی جواب به درد به خوری متاسفانه به من نداد... دوستان عزیز... من یه مدته که همش میخوام یه ترانه بنویسم و واسش آهنگ درست کنم... اما راستش کمی سخته... کلی هم تو اینترنت گشتم اما هیچ سایتی نبود که منو راهنمایی کنه... به هر حال هر خواننده ای باید خودش آهنگاشو بنویسه مگه اینجوری نیس؟؟ دوستان لطفا اگه میشه منو راهنمایی کنین و اگه قواعدی داره بهم بگین ممنونم...:smile (61):

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. arash_zare

arash_zare عضو سایت

امتیازات:
    +73 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    خانوم سارا شما باید بلاخره مقداری مطالعه ادبی داشته باشید
    و با ترانه های سبکی که دوست دارید آشنا باشید بتونید ساختارشون رو بشناسید و از نظر ساختار تحلیلشون کنید
    و اینم بدونید نمیشه یه دفعه یه ترانه خوب گفت با تمرین و تمرین و تمرین

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  3. raman

raman عضو سایت

امتیازات:
    +85 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, studio_one
    در مورد اينكه هر خواننده اي بايد ترانشو خودش بنويسه !!! نه اينطور نيست ، ترانه گفتن كار هركسي نيست ، ذهني خلاق و با دامنه لغات بسيار بالا ، نيازمند گفتن يك ترانه البته با داشتن دانش ادبي ، كه اين هم در چيز هاي ساده اي خلاصه ميشه ،‌همان چيز هايي كه در كتاب هاي زبان فارسي و يا ادبيات فارسي در دوره راهنمايي و يا دبيرستان خواندييد ...

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  4. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    کاربر گرامی یک موضوع رو چند بار ایجاد میکنید ؟
    اگه کسی بهتون پاسخ نداده دلیل بر ایجاد مجدد تاپیک نیست.
    کمی صبور باشید.
    هیچ قانونی هم نوشته نشده که خواننده حتما باید خودش اهنگش رو بسازه... هستند کسانی که این کار و میکنن اما قانون کلی نیست.
    اگر هم قصد دارید اینکار رو انجام بدید باید علم اینکار رو داشته باشید.

5. M19

M19 عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +279 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, reason
    سلام. راجع به اینکه هر خواننده ای باید خودش آهنگ هاش رو بسازه ، دوستان هم توضیح دادند که هیچ لزومی نداره. هستند خواننده هایی که تمامی کارها از شعر، آهنگ ، تنظیم و .... رو خودشون انجام میدن و همینطور هستند خواننده هایی که فقط میخونند و بقیه کارها رو به دیگران میسپارن. در مورد سوال اصلیتون هم باید بگم که دنبال جوابی نباشین که شما رو مستقیما به یک ترانه سرا تبدیل کنه. این سوال رو بعضی وقت ها دوستام ازم میپرسن که فلان شعر رو چجوری نوشتی؟ البته من خیلی ترانه نمیگم ولی به نظرم اولین چیزی که باید وجود داشته باشه احساس هست. احساس به همراه ریزبینی. اگر به ترانه دقت کنین میبینین که بعضی از ترانه ها خیلی مفهوم ساده ای رو دارن میرسونن ولی ترانه سرا با یه نگاهی به اون موضوع پرداخته که شاید هر کسی به قضیه از اون زاویه نگاه نمیکرده. مساله بعد اطلاعات و علم این کار هست. پیشنهاد میکنم یکمی روی ترانه های دیگران ریز بشین، یکمی شعر های خوب بخونین. قالب ترانه های ترانه سراهای خوب رو ببینید و در اون قالب بنویسین. اون وقتی که حس و حال نوشتن دارین بنویسین نه اینکه بگین من میخوام یه ترانه بنویسم و شروع کنین و انتظار داشته باشین ترانه خوبی از آب دربیاد. البته اینایی که گفتم بیشتر نظر شخصیه.

6. hichkas

hichkas عضو سایت

امتیازات:
    +50 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    در پاسخ

من دارم یه اموزش خیلی کمک کننده در همین راستا مینویسم
    یه چند روز دیگه اگه اینجا سر بزنی نتیجه میگیری.
    منم مثل تو بودم ولی الان تو این زمینه حرفه ایی شدم

7. hichkas

hichkas عضو سایت

امتیازات:
    +50 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    باید بگم که کاری قوی میباشد که حرف دل ادم باشه
    فلان دکتر 4 ترانه مینویسه و به 4 خواننده میفروشه
    صداها متفاوت ولی تکست روح یه ترانه سرا رو داره

8. sobhan sharifi

sobhan sharifi عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    reason
    دوست عزیز در جواب شما باید بگم که بسته به اینکه شما واقعا چه شعری بخواید بخونید خیلی شرایط متفاوته.یه شعر مثل شعرای 6&8 رپ نیازمند علم خاصی نیست شما هر چی سر زبونت میاد رو بنویس رو کاغذ و واسش قافیه و وزن جور کن اما یه شعر اصولی و قوی خیلی مشخصات دیگه باید داشته باشه حتی اگه رپ باشه.توی یه ترانه احساس خیلی مهمه.حالا ممکنه یه شعری سرشار از احساس باشه ولی خواننده شعر رو بی احساس بخونه.مثل آهنگ نیاز از فریدون فروغی که خیلی ترانه ی زیبایی داره ولی می شد خیلی با احساس تر این ترانه رو خوند.خیلی از شعرای پاپ هم همینطوره.اگه دقت کنید فقط قافیه و ردیفه و هیچ طرحی واسه این ترانه ها وجود نداره و از اول تا آخر آهنگ میگه یه جمله رو داره به چند شکل مختلف بیان می کنه که البته این آهنگ ها به زودی به دست فراموشی سپرده می شن.امید وارم که با این توضیحات تونسته باشم جواب شما رو داده باشم

9. mreza_golestan

mreza_golestan عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    منم با کلیات نظرات دوستان موافقم.

ولی یه اصلاحیه میزارم و میگم....

1-احساس
    2-مطالعه ادبی برای اینکه دامنه لغاتت زیاد شه

3-حرف واسه گفتن داشته باشی...خود من با اینکه شاعر نیستم اما چند تا شعری که گفتم زمانی بوده که به اندازه یک آهنگ حرف واسه گفتن داشتم. اون لحظه هم احساساتم درباره اون موضوع یاری کرده و شعر اومده...جالب اینکه بعدها حتی کوچکترین تغییری برای بهبود اون شعر نتونستم بدم.

4- یه روشی یکی از دوستا گفت جالب بود.... می گفت عین یک انشا حرفایی که داری و می خوای بزنی رو بنویس بعد شروع کن قافیه بندیش کن...

اینجوری یک باز ذهنت درگیر حرفیه که میخوای بزنی و یه بار درگیر قافیه و وزن شعرت. پس راحت تر می تونی فکر کنی و ....

10. Sarah B

Sarah B عضو سایت

امتیازات:
    +90 / 0 / -0
    پاسخ : چگونه یک ترانه بنویسیم؟؟

بله به نظر منم ادم اگه واقعا حرف واسه گفتن داشته باشه خودش میاد!!!!
    ممنونم

11. mehdi_jeneral

mehdi_jeneral عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:

سلام من یه آهنگ ساز و خواننده ام سنم13..
    تابحال 4 ترانه ساختم یکی رپ 3 تا پاپ (غمگین)
    اگر منظورت غمگینه باید بگم که من متون هارو به سه بخش متفاوت البته سه تا شبیه یکی جدا..
    ببین مثلا مثل این.
    سلام عزیز (من).....ای عشق زیبای (من)
    اگه تو نباشی چیکار (کنم)......یه دیوونه سرگردان میشم (من)

دیدی؟ آخر دوتای اول (من) اون تا پایین یکیش (کنم) اونوری (باز من) اینجوری ترانه دلنشین میشه...
    و باید بگم که خوبش اینه که اول بیت ترانت باصدای کلفت و ریزکاری هاری جالب صورت بگیره و بقیش با هر صدایی.
    لطفا اینجوری که من گفتم انجام بده جواب میده....

12. alishayan

alishayan عضو سایت

امتیازات:
    +30 / 0 / -0
    نرم افزار:
    nuendo

اگه میخوای واقعا برای کارات ترانه نویسی خوبی داشته باشی بهتره بری فرهنگسراها یا نزدیک خانه هنرمندان همون خیابون طالقانی یه مکان هست برای آموزش ترانه نویسی و ترانه هایی که مینویسی رو نقد میکنند .....جای معروفی هم هست ولی دقیق نمیدونم آدرسش رو ولی همون پائین خانه هنرمندان خیابون طالقانی اونطرفاست

مطالعاتت هم خوب زیاد کن یک کتاب هم هست تو همین انجمن درباره ترانه نویسی اسمش آموزش مقدماتی وزن هست
    تو اینترنت هم انجمن های خوبی هست برای ترانه نویسی

13. amir-roli

amir-roli عضو سایت

امتیازات:
    +64 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, soundforge

این نوشته اسمش ترانه نیست.من اثری از وزن و قافیه نمیبینم.کاش برای مثال زدن از یه ترانه استاندارد استفاده میکردید.

دوستان نظارتشون رو گفتند اما نکته ای که جناب علی شایان گفتند رو حتما انجام بدید.حضور توی خانه های ترانه و کارگاهها (که البته کارگاهها مستلزم پرداخت شهریه هست اما خانه های ترانه عموما رایگانه) بسیار میتونه مفید باشه.حتی اگه ترانه ای هم برای خوندن ندارید بعنوان مستمع آزاد شرکت کنید.نقدها رو گوش کنید.این کمک خیلی بزرگیه.

نکته ای که هست اینه که شما مشکلتون رو دقیق مطرح نکردید.آیا میتونید چند بیت بنویسید و برای کامل کردنش مشکل دارید؟یا نه اصلا هیچ چیز به ذهنتون نیماد؟چقدر با دستور زبان و عروض و قافیه آشنا هستید؟چقدر مطالعه داشتید در زمینه شعر و ترانه؟

اینها رو اگه مشخص کنید دوستان میتونن راهنمایی دقیق و کاربردی ارائه بدن.

اما اجالتا اگه هیچ تجربه ای در زمینه نوشتن ترانه ندارید،فعلا اصلا ننویسید.مدتی به مطالعه شعر و ترانه های قوی بپردازید.تاکید میکنم "قوی".نه این ترانه هایی که این روزا خونده میشه.

14. guitarha

guitarha عضو سایت

امتیازات:
    +28 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio

بعد اينكه قواننين ترانه مثل وزنو قافيرو رعايت كني بعد 100تا شعر مطميا باش 101مين شعرت يه شعر با سطح بالاست

15. alone!*

alone!*

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:

سلام
    من خودم الان پنج ساله دارم شعر میگم و ترانه می نویسم.. شونزده سالمه...
    منم تا الان از همه نوشته هام راضی نیستم،مثلا سه تا دفتر دارم هر سه تا رو بگردی شاید فقط یه بیت خیلی خوب باشه و به دل بشینه..
    ترانه نوشتن این نیست که امروز تصمیم بگیری یه ترانه یا نه اصلا" پنج تا.. ده تا ترانه بنویسی و همشونم قشنگ باشه.. چون اکثر مواقع این تصمیمات با یه شکست سنگین مواجه میشه که کاملا نا امیدت میکنه!
    بعضی اوقات میبینی داری یه کاری میکنی.. به یه آهنگ گوش میدی.. یه شعر زیر لب زمزمه میکنی... تلویزیون میبینی،حتی کارایی که نیاز به تمرکز دارن..بعضی وقتا موقع تمیز و مرتب کردن یا کارای دیگه.. ناخودآگاه چند تا کلمه میاد تو ذهنت.. یا یه حرفی میزنی که خودت ازش لذت می بری.. یا یه عبارتی تو ذهنت شکل میگیره.. چندتا کلمه میاد کنار هم.. اون موقع فقط یه دفتر یا یه کاغذ یا فقط یه خودکار لازم داری تا از ذهنت پاک نشه.. گاهی میشه به همین فکر هم شاخ و برگ داد..
    گاهی یه دفتر یا کتاب رو که باز میکنی به خودت بگو بذار من جای اون باشم.. اونم آدمه که شعر میگه دیگه.. چندتا کلمه رو که ردیف کنی تمومه.. یه ترانه شروع شده.. اصلا بعضی وقتا مهم هم نیست که تموم بشه.. همین که ترانه رو شروع کردی یه حسی بهت میگه یه روزی تمومش میکنم یا یه روزی من عادت میکنم به این کارا..
    من الان بعد از پنج سال اعتماد به نفسی دارم که شعر رد میکنم!.. چون میگم اگه من شروع کنم بهتر میشه..
    این که میگن علمش لازمه .. کلا ترانه نوشتن همین شکل دادنه.. تبدیل از فکر به متن.. گاهی اوقات علمش چیز خاصی نیست.. مثلا من یه بیت نوشتم.. اصلا اهمیت هم ندادم که باید در حد کسی باشه.. نوشتم
    "توی این خونه همش صدای گیتار/میدونم این حرف ها آخر برای دیواره"
    این شد یه بیت.. این رو که خوندی میبینی حرف که ایرادی نداره اتفاقا شاید خلاقانه باشه.. ولی دوبار و سه بار که تکرار کنی می بینی چقد خوب بود واژه ی دیگه ای به جای "میدونم" یا "این حرف ها آخر" استفاده می شد.. .. این ایراد گیری کوچیک همونه که اسمشو گذاشتن علم .. توی یه ترانه میشه صد یا هزار تا جنبه نوشته و نا نوشته پیدا کرد واسه همین علم..
    یه بیت بهتر.. قوی..
    "برای کاغذای شعر چه فرقی داره این بن بست/که حتی بعد من بازم هنوز این دفتر اینجا هست"
    مثلا من اینو دوساله توی دفترم هست و نتونستم چیزی پیش ببرم..
    بعضی وقتا که داری فکر میکنی میشه که یه بیت خیلی تر و تمیز میاد بیرون فقط معطله یه خودکاره..
    ترانه نوشتن هم نیاز به گذشتن زمان داره..

ببخشید که خیلی طولانی شد
    و اینا همش یه بخش کوچیکی از توضیحاتی بود که میشد واسه یه شروع گفت.. کاش می شد مفصل به جنبه های دیگه شم پرداخت ولی میترسم زیاد بشه حوصله تون نشه:))
    منم عادت ندارم زیاد انجمن گردی کنم اگه حرفام براتون مفید بود gold90.mihanblog.com ادرس وبلاگ منه:)

16. Sarah B

Sarah B عضو سایت

امتیازات:
    +90 / 0 / -0

سلام دوست عزیز
    ممنونم!
    نه چرا؟؟؟ این سایتم واسه همین ساخته شده دیگه!
    لطفا بیشتر بگین ممنونم
    ولی خدایی این ترانه نوشتن خییییلی سخته!
    من بهش علاقه دارم حال میده ولی سخته!!!
    من اگه چند بیت بنویسم خود به خود بقیه ش میاد!!!
    ولی خوب تا اون حدم خوب نیس...
    من فقط ترانه های انگلیسی می نویسم چون فقط به ترانه های انگلیسی گوش میدم

17. warriorgirl

warriorgirl عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:

به نظرمن نیازی نیست هرکسی خودش ترانه اشوبنویسه خدمت شماعرض بکنم ابجی گلم که ادم بایدترانه رودرک کنه حتی شناخت کسی که اون ترانه روبرات ساخته مهمه چون به حس توتوی خوندن اهنگ کمک خیلی بزرگی میکنه ولی اگرخودت بنویسی به نظرمن بهتره چون توهم درک بهتری ازخودت داری هم باخودت بهتراشنایی شما بزنم به تخته انگلیسی اتون خوبه میتونین توی نت انگلیش سرچ کنین برین تویwiki howمقاله ی خیلی باحالی داره من خوندم بهم کمک کرد

18. Sarah B

Sarah B عضو سایت

امتیازات:
    +90 / 0 / -0

بیخیال ترانه نوشتن شدم... واقعا کار هر کسی نیس...کار و وقت میخواد

19. Avril Lambert

Avril Lambert عضو سایت

امتیازات:
    +6 / 0 / -0

آخه چرا؟؟؟منم یه مدت اینطوری میشدم.ولی گفتم بابا بیخیال کیفیت!فقط سعی کردم حرف دلمو توی ترانه بنویسم و قافیه هارو با هم جور کنم.اگر میخوای پیشرفت کنی سعی کن ب آهنگای بیشتری گوش بدی،خواننده های جدید و خوب که خودشون ترانه مینویسن رو کشف کن و ببین با کدوم آهنگاشون میتونی ارتباط عاطفی بیشتری برقرار کنی!بعد موضوعشون رو درک کن و سعی کن ی ترانه با موضوعی شبیه ب اون بنویسی(البته حواست باشه تقلید و سرقت ادبی نکنی!) تازه منم واسه همکاری هستم! ^_^

20. 2remi

2remi عضو سایت

امتیازات:
    +73 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, reason

هرکی میخونه آهنگشو خودش نمیسازه و هرکی آهنگ میسازه شعرشو خودش نمیگه....
    ترانه گفتن غیر از این که اصولی داره و باید اون هارو رعایت کرد نیاز به علاقه واستعدادی ذاتی داره ...
    درست مثل ساخت یک آهنگ که هرکسی که قوانین هارمونی و آهنگسازی رو بدونه به معنی این که اون یک آهنگساز یا یک تنظیم کنندست نیست و ساخت یک آهنگ مثل نوشتن یک ترانه کاملا وابسته به شرایط ذهنی و استعداد اون طرف داره...
    شرایط ترانه سرایی تو ایران الان بیشتر یه جور تب ترانه سرایی هستش که این چند ساله به جون خیلی ها افتاده مثل تب بازیگری که به شکل فزاینده ای تو جامعه ایجاد شده بود...
    قبل از اینکه تصمیم به ترانه گفتن کنید اول ببینید نکنه یک وقت تب داشته باشید...!!!!

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. چگونه شعر بنویسیم

,
  2. چگونه ترانه بنویسیم

,
  3. چگونه تکست پاپ بنویسیم

,
  4. چگونه شعر پاپ بنویسیم,
  5. چگونه اهنگ بنویسیم,
  6. چگونه ترانه بنویسم,
  7. چگونه یک شعر بنویسیم,