چگونه روی یک گام ملودی در بیاریم؟

17/4/20
1
0
1
سلام دوستان .من دو سال هست که گیتار در سبک پاپ کار می کنم.اما واقعا ناراحتم از اینکه نمی تونم مثلا روی یک شعر جدید ملودی سازی کنم یا جواب سوال بدم.یا بداهه نوازی کنم. هرچه از اساتید مختلف می پرسم باید چیکار کنم درست جواب نمیدن. ممنون میشم راهنماییم کنین

kavir_0361

عضو سایت
13/12/11
389
283
63
تهران
مثلا تو کام دو ماژور میخوای یه ملودی دربیاری هفتا نت داری اینارو رندومم بزنی یه ملودی در میاد . گوش بده به اهنگای دیگه و دوتا میزانشو اجراکن ببین چقدر ساده با چارتا نت یه ملودی درآوردن توام همونکارو بکن. مثلا دوتا نتش رو عوض کن بقیه اش بزار همون نتا باشه . کم کم خودت کل ملودیشو عوض کن دستت راه میفته

Yo3fM

هنرمند
کاربر با تجربه
24/2/16
741
1,025
93
تهران
Instagram.com
مثلا تو گام دو ماژور میخوای یه ملودی دربیاری هفتا نت داری اینارو رندومم بزنی یه ملودی در میاد
:eek-84: :wideyed-97:
سلام دوستان .من دو سال هست که گیتار در سبک پاپ کار می کنم.اما واقعا ناراحتم از اینکه نمی تونم مثلا روی یک شعر جدید ملودی سازی کنم یا جواب سوال بدم.یا بداهه نوازی کنم. هرچه از اساتید مختلف می پرسم باید چیکار کنم درست جواب نمیدن. ممنون میشم راهنماییم کنین
سلام دوست عزیز، شما باید با تکنیک های آهنگسازی آشنا بشید. اهنگسازی اصولی به این صورت هست که شما اول یک موتیف یا ایده داری(میتونه یه ایده ریتمیک باشه یا یه الگوی فواصل باشه یا حتی یک توالی اکوردی)
حالا اون موتیف اولیه رو با تکنیکهای آهنگسازی مثل استفاده از انواع مختلف سکوئنس، ایمیتاسیون واریاسیون و حتی تکرار عینی (و همچنین آگاهی و دانش فُرم در موسیقی) گسترشش میدی، جملات و در نهایت یک ملودی و یک اثر کامل خلق میکنی.

Farhood

Capo del clan
21/12/11
3,040
10,079
113
54
.
اینکه نوشتن ملودی رو بعد از آموزش نوازندگی داری شروع میکنی، نکته ی بسیار مثبتیه. و ایکاش همه این کار رو میکردند بجای آویزون شدن از نرم افزارها و DAW ها. ولی چیزی که هست، اینه که ما هنوز نمیدونیم از همون نوازندگی گیتار چقدر یاد گرفتی (چون پیشنیاز هست برای نوشتن ملودی). با این حال با توجه به سنّ شما که حدس میزنم بالای 15 سال کلاس گیتار رو شروع کرده باشی، فکر نمیکنم در طی این دو سال پیشرفت قابل توجهی هم کرده باشی. البته این یه حدسه، باید شنید. شما همونطور که دوستمون Yo3fM توضیح خوبی دادند، باید این خط سیر نوشتن رو آموزش ببینی و انجام بدی، ولی نه برای شعر. بعد از یک مدت تمرینِ نوشتنِ ملودیِ مستقل، نوشتن ملودی برای کلام رو هم که قواعدی داره رو باید جدا یاد بگیری.
ضمناً عنوان تاپیک هم غلطه (که البته مشکل شما نیست). ملودی رو در نمیارن. جایی نیافتاده تا در بیارن. ملودی رو مینویسن.
حالا "درآوردنِ" ملودی برای بعضی از دوستان خیلی راحته و چقدر راحت راهنمایی میکنن که "رندُم روی اون هفت تا نُت راه بری، ملودی خودش در میاد، و اگه در نیومد ملودی های دیگران رو کپی کن . . ."!! اینها راهنمایی های بسیار تخصصی و کارشناسانه ای هستند در رابطه با روشهای نوینِ ملودی نویسی، که در مراکز اکادمیکِ "قهوه خونه ی مش قنبر" احتمالاً تدریس میشه، با همراهیِ قلیون ظاهراً. فقط موندم که این روشهای جدیدِ تخصصی چرا در دانشگاهها تدریس نمیشن!

Yo3fM

هنرمند
کاربر با تجربه
24/2/16
741
1,025
93
تهران
Instagram.com
باید این خط سیر نوشتن رو آموزش ببینی و انجام بدی، ولی نه برای شعر. حالا بعد از یک مدت تمرین نوشتن ملودی مستقل، نوشتن ملودی برای کلام رو هم که قواعدی داره رو یاد بگیری.
کاملا درسته، وقتی با کلام باشه علاوه بر اینها چیزهای دیگه ای از جمله موضوع پیوند شعر و موسیقی هم مهم میشه و حتی در بیکلام اینکه برای چه سازی قراره ملودی نوشته بشه هم تاثیرگذاره.
متاسفانه توی تاپیکها، نوشتاری خیلی نمیشه به جزئیات پرداخت چون یه نامه طولانی و بلندی میشه که جائز نیست، هم برای نویسنده و هم برای خواننده. و اینجا مکان آموزش مطلق نیست، مکان راهنمایی ست در واقع.

Mohammad1772

عضو سایت
1/1/17
137
110
43
61
مشهد
من یه ملودی برای یه متنی ساختم ولی به احتمال زیاد از نظر تئوری مشکل داره.
درخواستم از شما اساتید اینه که بررسی کنید و منو راهنمایی کنید. اگه امکان داره یه نمونه آکورد هم براش بسازید.
ازتون ممنونم که وقت میزارید. خیلی چاکریم...

اولا ابتدای ملودی شما بسیا شبیه یکی از کارهای تقریبا جدید شماعی زاده هست
دوم ابتدای ملوی شما اصطلاحا ضرب بالا داره که شما همین طور صلواتی نوشتی
سوم ملودی شما در ساخت این ملودی از یه قالب (موتیف) تکراری استفاده کردی
چهارم همون طور که ما در دستور زبان فارسی مطالب مون دارای جمله بندی هست و هر جمله از فعل و فاعل و غیره استفاده میشه تا نهایتا یک مقاله یا نوشته یا هر چیز دیگه از اون حاصل میشه یک قطعه موسیقی هم دقیقا همین طور هست ملودی هم باید فراز فرود داشته باشه جمله ها باید با نت های 1 یا 3 یا 5 گام شروع و با یکی از همین درجات خاتمه پیدا کنه که اصطلاحا به این قاعده کادانسی گفته میشه
ملودی شما هیچ حس پایانی نداره
من تا یک جاهایی برات هارمونیزه کردم با FL 11 می تونی بازش کنی

اکوردهای استفاده شده به ترتیب
I VII III VII I+3 IV VI I III
در وصل اکورد I+3 به اکورد چهارم گام یک مودلاسیون موقت انجام شده در اینجا اکورد I که خود تونیک گام لا مینور هست به ماژور تبدیل شده وبرای اکورد بعد خود نقش V را ایفا میکند

فایل های ضمیمه

2/6/20
1
0
1
سلام
آیا میشه یک ملودی رو در دو گام ساخت؟
یعنی مثلا چند میزان از گام دو ماژور باشه بعد بقیه ی ملودی رو توی گام می ماژور بسازیم